Reklama

2011-09-01 09:46:06

Kurcze Felek, ale stromo

W klapkach i sandałach wyposażeni w reklamówki turyści szturmują tatrzańskie szlaki, a później narzekają, że stromo, że słońce parzy, a w schronisku tłumy i do piwa długa kolejka.

W czasie minionych wakacji Tatry przeżywały prawdziwe oblężenie. Rekord padł w jeden z sierpniowych weekendów, gdy na szlaku nad Morskie Oko sprzedano niemal 13 tys. biletów. Tego dnia na wszystkie tatrzańskie trasy wybrało się 40 tys. osób.

Aby ominąć te tłumy, na górskie szlaki trzeba wyruszyć tuż po brzasku, o 6 rano. Wtedy doliny pokonamy w ciszy i spokoju, jednak powrót z grani i szczytów będzie nam już mijać na obserwacji i rozmowach z turystami, którzy często pierwszy raz w życiu zetknęli się z górskim szlakiem.

- Nie wie pan, gdzie to Krzyżne? - takie pytania można usłyszeć na szlaku na Zawrat z Doliny Pięciu Stawów. Mimo wyraźnych oznaczeń, tabliczek turyści mylą trasy, kompletnie nie znają górskiej topografii. Rysy, Świnica czy Krywań to dla nich nierozpoznawalna, górska mieszanka. A wystarczyłoby kupić w Zakopanem za kilka złotych mapę, może jakiś niewiele droższy przewodnik i czytać wyraźne napisy na tabliczkach.

- To czarny szlak, ten kolor jest najtrudniejszy, tam nie idziemy - słychać przy rozdrożu tras w Dolinie Pięciu Stawów, skąd czarnym szlakiem można wejść na Kozi Wierch. Nic bardziej mylnego, kolory tatrzańskich szlaków zupełnie nie świadczą o ich trudności, akurat czarna trasa na Kozi Wierch należy do najłatwiejszych w okolicach Orlej Perci.

O stroju i wyposażeniu turystów w Tatrach napisano już wiele artykułów. Niestety, wciąż kilka procent z nich wybiera się na skaliste trasy w klapkach, japonkach czy sandałach, a tylko solidny but powyżej kostek chroni przed skręceniem kostki. - Kurcze Felek, ale tu stromo - Edward z Katowic pierwszy raz w życiu wyruszył na tatrzańska ścieżkę. Chciał być oryginalny - zamiast Morskiego Oka wybrał Dolinę Roztoki i Pięć Stawów.W rękach przeszkadzająca we wszystkim reklamówka. - Co pan się czepia, że mam sandały na nogach? Jak się piwa napiję w schronisku, to dopiero będę po tych skałkach popylać - mówi, gdy pytamy o niezbyt odpowiedni strój do górskich wypraw.

W schronisku pan Edward też przeżyje szok, nie ze względu na stromiznę, ale kolejkę do życiodajnego, złocistego trunku. Na asfaltowej Drodze do Morskiego Oka spotykamy już kompletną turystyczną amerykankę. - Jezu, za dużo tego piwa wypiłem, nie wiem, gdzie idę - narzeka młody jegomość z puszką piwa w ręku, który za bardzo nie wie chyba, gdzie właśnie się znalazł. - Nie martw się, dasz radę, to jeszcze 15 minut - podtrzymują go na duchu towarzysze, zapominają tylko dodać, że do przejścia jeszcze niemal 10 kilometrów.

Na koniec wycieczki jeszcze rzut oka na zatłoczone parkingi na Palenicy i Łysej Polanie. Pozostaje tylko myśl, że już we wrześniu przyjdzie czas dla tych prawdziwych, szukających w górach piękna i spokoju, a nie krupówkowego tłoku turystów.

pp
Reklama
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
walker 2011-09-05 23:06:49
Rzeczywiście to co opisuje artykuł to obraz z polskich Tatr gór i wielu innych turystycznych miejsc w Polsce. W ciągu ostatnich burzliwych lat po nastaniu bardzo szybkich przemian gospodarczych doszliśmy do jakiego takiego dobrobytu. To co wyprawiają nasi rodacy jest wypadkowa naszego temperamentu, charakteru a jednocześnie braku górskiej edukacji a także następstwem przemian gospodarczych i mentalnościowych oraz stosunku powierzchni najatrakcyjniejszych krajobrazowo gór w Polsce do ilości mieszkańców itd itp.. To temat na pracę doktorską z wielu dziedzin takich jak m.in socjologia turystyki. Pewne zjawiska są wspólne dla pozostałych krajów zwłaszcza byłych demoludów ale prawdziwym problemem jest w przypadku Tatr niesamowity chyba niespotykany nigdzie indzuiej w świecie natłok turystów z czego obecnie większość jeśli chodzi o górskie obycie i przygotowanie to niestety pseudoturyści...
masuo_1 2011-09-04 20:37:58
Artykuł generalnie daje temat do szerszej filozoficznej dyskusji. Generalnie każdy może nawet i na bosaka, ale czy jak idzie w zimie to zakłada japonki?? Trochę myślenia się przydaje. Ostatnio rozmawiałem ze Starszym i doświadczonym turystą, który oceniał że TPN idzie w kierunku tzw. \"korytarzy\" ograniczając wejścia na inne niedochodowe szlaki, hm...patrząc na to co się dzieje na drodze do Morskiego Oka, Kasprowego, Giewontu i innych popularnych szlaków odchochodzi mnie zupełnie ochota na górskie wycieczki - przypomina to deptak handlowy w szczycie.
dioptaz1500 2011-09-04 13:02:26
dlatego ja nie odwiedzam Tatr latem, co by nie patrzeć na idiotów.
kulawy marian 2011-09-02 11:06:29
do forumowiczów z TP.Kazdy z Was ma trochę racji.ale kazda osoba przyjężdzajaca do Zakopanego i okolic jest klientem Waszego regionu i zostawia dutki w ten czy inny sposób ....a pieniądze nie śmierdza czy ktoś chodzi w klapkach czy ma ubiór wysokogórski z perspektywy 250 km góral nizinny
atosi4 2011-09-01 20:58:11
Temat wraca każdego roku o tej porze i wracają nasze komentarze. Dochodzą, jako dodatkowe argumenty, tragiczne wypadki (np.sandały prawdopodobną przyczyną upadku poniżej Karbu) oraz wyjątkowo liczne w br. urazy stawu skokowego. Nadzieja raczej nie w przepisach (obśmieją, oprotestują) a edukacji.
zyntyca 2011-09-01 17:07:06
Opłaty za TOPR powinny być bez dwóch zdań. Problem polega na tym, że mielimy to od lat, a odpłatności jak nie było tak nie ma. Dlaczego ja ze swoich podatków mam opłacać akcję ratunkową za idiotów. Prrzykład- marzec, pod Giewontem spotykam 3 laseczki w kozaczkach, one idą na Giewont !!! Ja mam za idiotki płacić, w życiu!!!Dlaczego Słowacy mogli to rozwiązać a my nie ???
Whisper 2011-09-01 16:52:20
uoscypku, daj jakies namiary na to foto, bo mnie zaintrygowalo
marpie 2011-09-01 16:01:12
Na pewnych odcinkach dróg istnieje OBOWIĄZEK używania łańcuchów na kołach samochodowych. To samo zrobić na szlaku. Laska płaci przy wejściu do TPN a 200 metrów dalej mandacik i albo przebiera obuwie albo z powrotem szlifować Krupówki. p.s. co do śmiecenia, to mam żal do TPNowców za pobłażliwe traktowanie niesfornych turystów (zamiast mandat, to dostają słowne zwrócenie uwagi).
uoscypek 2011-09-01 15:07:58
na picassie jeden przewodnik foci stópki w nieodpowiednim obuwiu; ostatnio z Rysów przecudne klapeczki z kwiatuszkiem uchwycił :P
EdiEd 2011-09-01 14:59:49
@Doti, rozumiem Twoje pomysły, lecz uważam je za całkowicie nieprzemyślane. Jak chcesz to obuwie sprawdzać? Musisz dokładnie rozstrzygnąć ustawowo co jest, a co nie jest dozwolone i dokładnie na jakich szlakach. Gwarantuję Ci, że przy mnogości obuwia może pojawić się wiele wątpliwości. A boso?... A sandałki trekingowe? A dobry but, lecz ze zdartą już podeszwą? Mamy mierzyć głębokość bieżnika jak w oponach? To od razu wymieńmy w ustawie konkretną markę - niech se konkretny producent zarobi, a co? A po drugie, to nie znam przypadku, żeby ktoś zrobił z tego powodu komuś kuku. Co najwyżej zrobił sobie. A sobie, to każdy niech sobie robi - wolność mamy.
Co do ubezpieczeń. Uparcie będę twierdził, że to zły pomysł. To, że na Słowacji się sprawdza, nie oznacza, że u nas musi, bo:
Spora grupa osób i tak się nie ubezpieczy, gdyż my nie lubimy się ubezpieczać. Wiesz ile osób nie ma wykupionego OC komunikacyjnego? Ile osób na terenach zagrożonych klęskami ubezpiecza dorobek całego swojego życia? Tak samo i tutaj będzie. I teraz tak - TOPR będzie się z klientem handryczył latami, żeby kasę wyciągnąć, często bez rezultatu. Jednocześnie dofinansowanie z budżetu i sponsoringu spadnie, bo przecież dostają kasę z ubezpieczenia.
I druga sprawa - wiele osób, które się jednak nie ubezpieczyło po pomoc nie zadzwoni w razie takiej potrzeby - ze strachu przed konsekwencjami. Efekt - liczba wypadków śmiertelnych wzrośnie.
I trzecia sprawa - akcje ratunkowe nie są tak kosztowne w porównaniu z utrzymaniem tzw. gotowości bojowej. Inaczej mówiąc - czy będą wypadki, czy nie będzie, kasy i tak trzeba dużo - a w systemie ubezpieczeń kasa wpłynie tylko wtedy jak będą wypadki.
Doti 2011-09-01 13:59:11
Moi drodzy pracuję w turystyce i zgadzam się, że przynajmniej 60% turystów przyjeżdżających do Zakopanego i w okolice kompletnie nie zdaje sobie sprawy gdzie się znajdują.
Osobiście uważam, że ludzi w japonkach, klapkach lub szpilkach idących w góry (nie mówię tu o dolinkach), w trasy trudne powinno się karać mandatami i to tak dużymi, żeby się nauczyli. Taki delikwent w klapkach idący na Zawrat, Rysy czy nawet Giewont (już nie wspomnę o alkoholu…), stwarzają zagrożenie dla samych siebie i dla innych turystów. Tak samo powinno zostać wprowadzone obowiązkowe ubezpieczenie na wyjście w góry (Słowacja już to ma) w razie nieszczęścia TOPR otrzymuje kasę za akcję i ma się z czego utrzymać… nie musiałby się wszystkich prosić o jakiś grosz na utrzymacie!
Już nie wspomnę o tym, że śmiecą! Pełną butelkę soku, wody, piwa wyniesie na szczyt, ale pustej już nie zniesie tylko ciśnie w kosodrzewinę lub pod kamień. Ciekawe czy w domu i w pracy tak samo syfią ja tu, u nas! A przecież na logikę koszy na śmieci nie można ustawić przy szlakach, bo zapach wrzucanego tam jedzenia może przyciągnąć dziką zwierzynę…
Jednak nie wszyscy turyści są „źli” i to mnie podnosi na duchu
Jurajczyk 2011-09-01 13:16:14
@Edi masz zadziwiające szczęście do napotykania tych samych turystek i ciągłych problemów z mapą...;) ;) ;)
EdiEd 2011-09-01 12:45:53
@Turysta_, a to akurat zjawisko dosyć powszechne. Kiedyś nieopodal schroniska w Chochołowskiej (godzina już nie młoda, bo ok. 10) dwie turystki poprosiły mnie o mapę. Rozłożyły (mapę) i kreślą taki o to plan: Wołowiec - Łopata - Kończysty - Starorobociański - Ornak - schronisko na Hali Ornak... Myślę sobie, że laski mają kondychę, ale się nie odzywam, bo mój plan wejścia na Wołowiec i zejście przez Grzesia wydał się na tym tle wyjątkowo blady. Sięgam po swoją mapę, ale one kreślą dalej: ... Przysłop Miętusi - Mała Łąka - Giewont - Hala Kondratowa - Kuźnice... Podziękowały i pobiegły... Pierwszą z nich minąłem w połowie drogi na Wołowiec jak siedzi na kamieniu i następnie rusza z powrotem na dół. Drugą - wieczorem pod schroniskiem jak szuka tej pierwszej...
Nikt. 2011-09-01 12:40:42
Bardzo dobry artykuł. Szczególnie ostatnia jego część. Niestety to prawda. Podczas wakacji, do Zakopanego przyjeżdżają tylko buraki. Którym się wydaje że jak zapłacili za kwaterę 40zł, to mogą zwojować świat, gdy się im powie że do Doliny Pięciu Stawów, to cza iść z rana, i w dobrych butach, to patrzą kwadratowymi oczami, i się wybierają tam po południu... A potem trzeba takiego idiotę zwozić.
We wrześniu przyjeżdżają prawdziwi turyści, mili, kulturalni a nie typowe wsioki.
Turysta_ 2011-09-01 12:16:01
Znajomy opowiadał, że między dwoma turystami idącymi na Zawrat wywiązał się taki oto dialog:
-Zrobimy Orlą Perć przez Zawrat, Morskie Oko i ....może jeszcze zahaczymy o Rysy.(Wszystko to odbywało się już w godzinach popołudniowych ;) )
rura 2011-09-01 11:32:11
Już widzę, jak pan Edward powiedział \"kurcze felek\" ;)
Jurajczyk 2011-09-01 11:23:59
P.S.Pokemonów-miało być ...;) ;) ;)
Jurajczyk 2011-09-01 11:22:55
Co prawda to prawda...nazjeżdża się tych Lemmingów czy innych POkemonów...;) ;) ;)
zyntyca 2011-09-01 11:21:18
godzina 18 z minutami. Ul Strążyska. Młoda parka pyta: :proszę Pana, czy tą ulicą dojdziemy na Giewont?\"
Zawrat, mniej więcej ta sama pora. W tle słychać pomruki nadchodzącej burzy. Od 5 stawów wchodzi młoda para: \"Kórędy tu na Kasprowy??\"
zyntyca 2011-09-01 11:18:38
No, w sezonie to \"sodomja z gomorią\", cyrk na kółkach i targowisko próżności. Ha, trzeba to jednak cierpieć, dla chleba, panie dla chleba
EdiEd 2011-09-01 11:18:07
Kilka przykładów z lipcowych wojaży: :)

Zakopane, bus, 3 Maja lub Kościuszki, Giewont widoczny jak na dłoni, słońce ostro odbija się białym prawie blaskiem od wapiennych skał i słyszę tekst za sobą: \"No zobacz, na Kasprowym jeszcze leży śnieg\".

Bukowina Tatrzańska, kiosk, Pani kupuje mapę:
- Poproszę mapę Tatr.
- Proszę
(rozkładanie, oglądanie)
- Ma Pani jakąś inną?
- Proszę bardzo.
(rozkładanie, oglądanie)
- A jeszcze inną?
- Nie, innej nie mam, tylko te...
- To ja dziękuję
- (i do swojego towarzysza) Wiesz co?, do d... te mapy, nie ma spływu Dunajcem!

Bus, droga na Małe Ciche, wjeżdżamy w las, dwie panie rozmawiają:
- Zobacz jakie piękne strzeliste sosny.
- No, piękne. U mnie takich nie ma, są takie bardziej krzaczaste.
- No bo wiesz, to jest las pierwotny...
płaczliwa skała 2011-09-01 10:30:57
Ostatnie zdanie jest idealne ;)
 • PRACA| PRACA
  RESTAURACJA - U STUDNIARA - W MURZASICHLU POSZUKUJE OSOBY NA STANOWISKO KELNER/KELNERKA. Tel. kom.: 691 537 923,733 400 840
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ POKOJÓWKĘ DO PENSJONATU, 608088017
 • Zorganizuj niezapomnianą imprezę okolicznościową w Premium Nosal Resort - KOMUNIĘ, WESELE, URODZINY. Nowy obiekt i bardzo promocyjne ceny. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.
  Tel.: 698604189
  E-mail: rezerwacja@nosalresort.pl
 • PRACA| PRACA
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni w AQUA PARKU ZAKOPANE osoby na stanowiska: KELNERKA, POMOC KUCHENNA ORAZ OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO NA BASENIE ZEWNĘTRZNYM. Mile widziane doświadczenie w zawodzie. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny na nr 18 20 637 30 w.16 lub 606 916 306 i wysłanie CV na adres: helena.dylag@polskietatry.pl
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ DO MAŁEJ GASTRONOMII NA GUBAŁÓWCE. Codziennie.
  Tel.: 501 513 735.
 • SPRZEDAŻ| SPRZEDAŻ
  Sprzedam PŁAZY I DESKI na budowę bacówki, sezonowane 10 lat. Miejsce składowania - Szlembark.
  Tel.: 697057417
  E-mail: derfruhling@o2,pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  SZCZAWNICA - do wynajęcia LOKAL FRONTOWY 20 m2, handlowo-usługowy, witryna 180x130 cm, wszystkie media. 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  ?Firma komputerowa zatrudni INFORMATYKA. 504 230 902, e-mail: praca@nowytarg.webd.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  Wykonam STUDNIE GŁĘBINOWE i POMPY CIEPŁA kompleksowo lub wiercenie. 510 018 800.
 • NOWO OTWARTY GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - PRZYGOTOWUJEMY IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE do 70 osób, EVENTY - MOŻLIWOŚĆ WYNAJĘCIA SAMEGO LOKALU - ZAKOPANE, CHŁABÓWKA 50A.
  WWW: www.willasport.pl/szalas/
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię SPRZEDAWCĘ do sklepu z odzieżą w Nowym Targu.
  E-mail: praca@fryda.com.pl
  WWW: www.fryda.com.pl
 • PRACA| PRACA
  HOTEL *** LOGOS w Zakopanem, w związku z dynamicznym rozwojem, poszukuje pracowników: - kucharzy z doświadczeniem; - pomocy kuchennych; - kelnerów z doświadczeniem; - pokojowych z doświadczeniem. Prosimy przesyłać CV na adres: hotel@logos-zakopane.pl
 • PRACA| PRACA
  Młodą, dyspozycyjną osobę do naszych nowych sklepów Poronin, Bukowina na stanowisko SPRZEDAWCA (2600ZŁ). 691166005
  Tel.: 691166005
  E-mail: bafia@interia.pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  Szczawnica - ATRAKCYJNY LOKAL HANDLOWY 70 m2 z WYPOSAŻENIEM NA CIUCHOLAND lub inną działalność. TANIO! 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię sprzedawcę z doświadczeniem do sklepu przy Krupówkach. Dobrze płatne. Pełen etat.
  Tel.: +48600963417
 • PRACA| PRACA
  PRACA PRZY KLEJENIU WEŁNY LAMELKOWEJ - FASADY. 669 473 770.
 • PRACA| PRACA
  Praca na budowie, Zakopane i okolice.
  Tel.: 500 160 574
 • PRACA| PRACA
  Brygady na tynki maszynowe praca za granicą
  Tel.: 601467065
  E-mail: zdzislawpaluch@poczta.onet.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  "JAROPOL" Usługi glazurnicze i remonty. Łopatniuk Jarosław. Tel. 791071322, www.jaropol.eu
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ NA UMOWĘ OPIEKUNKĘ DO DZIECKA, praca w Zakopanem, wynagrodzenie 1500. Tel. 661394101
 • PRACA| PRACA
  BIURO RACHUNKOWE PRZYJMIE NA STAŻ tel. 691888444
 • USŁUGI| USŁUGI
  Podłogi 3D, posadzki epoksydowe dekoracyjne, kamienne dywany
  Tel.: 515131917
  E-mail: pierog.marcin.firma@gmail.com
  WWW: www.profitechonline.pl
 • PRACA| PRACA
  KIEROWCĘ TIRA. 697 699 752.
 • MOTORYZACJA| MOTORYZACJA
  WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW - WWW.AUTOLIDER.EU oferuje: wynajem długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. W ofercie samochody osobowe, vany i busy 9-osobowe. Już od 350 zł tygodniowo! 888 484 612.
 • GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2016-05-19 18:46 Pomóż złapać złodzieja 2016-05-19 18:34 Mosorny Groń będzie czynny w wakacje 2016-05-19 17:09 Wypadek w Grywałdzie 2016-05-19 17:04 Złodziejski wypad po sklepach 2016-05-19 16:28 Poprawianie drogowej fuszerki 2016-05-19 15:26 Poszukiwany turysta z Pruszkowa odnalazł się 2016-05-19 15:19 Woda nadal nie nadaje się do picia 2016-05-19 15:14 Studenci opanowali Nowy Targ (galeria zdjęć) 2016-05-19 14:09 Rusza budowa Lidla 2016-05-19 14:08 Nakręcili teledysk przed Euro 2016. Zaczęli w Zakopanem skończyli w Ustce 2016-05-19 09:59 Sukces nowotarżanek z PCK w międzynarodowym konkursie plastycznym 2016-05-19 09:33 Mandat dla fiakra 2016-05-19 07:01 Zaginęli oraz za młodzi na śmierć 2016-05-18 21:40 Nowe informacje o zaginionym. Robił zakupy w Zakopanem? 2016-05-18 21:04 Złote gęśle powędrowały do Tylmanowej 2016-05-18 19:40 Fantasy przy kawie 2016-05-18 18:00 Górale promują bursztyn w Chinach 2016-05-18 16:36 Hotel Kasprowy w kultowej grze Monopoly 2016-05-18 16:00 LO 045. Dreamliner trafił na burzę podczas lądowania w Toronto. 2016-05-18 15:56 Poeci Podhala w Czarnym Dunajcu 2016-05-18 15:03 W niedzielę - X Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych 2016-05-18 14:24 Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej w nowotarskim szpitalu (galeria zdjęć) 2016-05-18 14:02 Bargiel - Człowiek Roku National Geographic 2016-05-18 12:49 Będzie konkurs na prezesa 2016-05-18 12:06 Czas na podsumowanie 2016-05-18 11:01 Dwa dni temu wyruszył na wycieczkę. Ślad po nim zaginął 2016-05-18 10:08 Wielka ciężarówka zsunęła się z urwiska 2016-05-18 10:07 Dwa lata od śmierci ks. prałata Tadeusza Juchasa 2016-05-18 10:03 Radni chcą odwołać przewodniczącą 2016-05-18 09:36 W górach spadło prawie 15 cm śniegu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Bojcorka