Reklama

2010-05-04 12:14:11

Busiarze kontra policjanci

Zakopiańscy busiarze twierdzą, że są szykanowani przez policjantów. Funkcjonariusze odpowiadają, iż starają się strzec prawa. Sprawa wydawania pozwoleń na jazdę taksobusów trafiła do prokuratury i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kilka tygodni temu policjanci w Zakopanem przeprowadzili kontrolę stanu technicznego kilkunastu tzw. taksobusów. To samochody, które swój postój mają głównie przy Rondzie Jana Pawła II. W wyniku kontroli odebrano kilka dowodów rejestracyjnych. Jeszcze w czasie prowadzonej kontroli – zdaniem policji – pozostali taksobusiarze zniknęli z ulic.

Policjanci zwrócili uwagę na przepisy dotyczące liczby drzwi w taksówkach. – Zgodnie z prawem taksówka musi być wyposażona w dwoje drzwi po każdej stronie lub dwoje drzwi z prawej, jedne z lewej i kolejne z tyłu. Zatrzymaliśmy dowody rejestracyjne tych samochodów, które z tyłu zamiast obowiązkowych drzwi miały po prostu klapy bagażnika i rząd siedzeń – tłumaczy jeden z zakopiańskich policjantów.

Taksobusiarze są oburzeni kontrolą i zapowiedzią następnych. Ich zdaniem w innym polskich miastach nie ma takich obostrzeń. Wysłali w tej sprawie pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich. – Posiadamy legalne pojazdy z ważnymi badaniami technicznymi. Ze strony policji spotykają nas przykre sankcje. Z dnia na dzień pozbawiono nas możliwości zarobkowania, jesteśmy bezradni i nie wiemy, na jaki przepis prawny powołuje się policja – twierdzi jeden z kierowców. Dodaje on, że Zakopane nie jest państwem w państwie, a takie sankcje mają miejsce tylko pod Giewontem. – Według specyfikacji na przykład volkswagena ma on drzwi tylne, do których dostęp jest możliwy po złożeniu oparcia tylnej klapy. Czy to, że spotykają nas takie restrykcje, nie jest spowodowane tym, że w rodzinach policjantów są inni busiarze, którzy mogą jeździć normalnie? – pyta jeden z oburzonych kierowców. Dodaje, że jeden z nowotarskich diagnostów samochodowych dopuścił do ruchu zakwestionowaną przez policję taksówkę.

Oskarżenia te zdecydowanie odrzuca nadkom. Kazimierz Pietruch, rzecznik prasowy zakopiańskiej policji. – Stoimy tylko na straży prawa, które musi być przestrzegane. Jeśli chodzi o te badania diagnostyczne, to skierowaliśmy sprawę do nowotarskiej prokuratury. Naszym zdaniem diagnosta dopuścił się poświadczenia nieprawdy. Policjant z sekcji ruchu drogowego dodaje, że już kilka miesięcy temu zwracał uwagę taksobusiarzom na niedostosowanie ich samochodów do przepisów. – Ostrzegałem, że na dokonanie przeróbek mają czas do końca marca. Nie zrobili w tym względzie nic i teraz mają pretensje. Kontrole będą prowadzone nadal. Te przepisy dotyczące drzwi mają zapewnić bezpieczeństwo. Co stanie się, gdy będzie wypadek, samochód przewróci się na prawy bok? Jedyną drogą ucieczki będą wtedy drzwi kierowcy. W takim wypadku nietrudno o tragedię. Policjanci dodają, że akcje kontrolowania busów będą prowadzone nadal.
– Nie tak dawno przyłapaliśmy jednego z kierowców na przykład na jeździe na oleju opałowym – dodaje nadkom. Kazimierz Pietruch.

Zastępca prokuratora rejonowego w Nowym targu Zbigniew Gabryś potwierdza, że zawiadomienie o poświadczeniu nieprawdy przez samochodowego diagnostę wpłynęło do prokuratury.

- To świeża sprawa. 21 kwietnia wszczęliśmy odpowiednie dochodzenie – mówi prokurator Zbigniew Gabryś.

pp
Reklama
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
IJZ 2010-05-05 16:05:57
Kolego emigrant, nie zrozumiałeś mnie. Jeśli ktoś się na czymś zna, to niech mówi, co wie, ale trzeba odróżnić tych, co się znają, od tych, co myślą, że się znają. Poza tym niestety nie zawsze wystarczy być wspólnikiem w jakiejś firmie, by być na bieżąco z przepisami - od tego są właśnie prawnicy i jestem pewien, że ta firma w Anglii zatrudnia taką właśnie osobę. Niemniej dziękuję za wyjaśnienie, które zamieściłeś, ja jestem z wykształcenia fizykiem, więc o prawie mam kiepskie pojęcie.

Co do bałaganu w Zakopanem i niezbyt wysokiej kultury busiarzy (od razu zaznaczam, że nie mam na myśli wszystkich) - to nie ma co się rozpisywać. Ciekawe kiedy mieszkańcy zimowej stolicy Polski wreszcie zrozumieją, że to od nich zależy jakość obsługi turystów.

Miłego dnia.
EdiEd 2010-05-05 00:03:49
Nie wiem, bo nie chce obrazić osób, które jak najbardziej tzw. standardy spełniają, ale jako osoba, ceper pospolity, który z busów zakopiańskich korzysta, muszę stwierdzić, że ogólny obraz busiarstwa jest tragiczny. Mam wrażenie, że część z tych osób zostało żywcem przeniesiona z epoki peerelowskich peweksów do busów. Ta sama mentalność i kultura. Niestety to jeden z tych obszarów, gdzie powstaje stereotyp górala. Miasto powinno zdawać sobie z tego sprawę. Albo inaczej, sami busiarze powinni z tego sobie zdawać sprawę, gdyż w innym przypadku, prędzej czy później epoka busiarzy zakopiańskich dobiegnie końca.
miejscowy 2010-05-04 23:01:35
Dobrze by było sprawdzić tych nielicencjonowanych,ci maja trupy.WSZYSCY NIE PRZESTRZEGAJĄ przepisów ruchu drogowego,m.i kierunkowskazy,stawanie miejscu do tego najbardziej dozwolonym.Mialem taki przypadek BUSIAZ zatrzymał swój samochód i wysadzał pasażerów ,po zwróceniu Mu uwagi kazał mi S--------C to jego miasto,nie był na żadnym przystanku.Byl to BUS regularnej lini .
tezero 2010-05-04 22:50:11
Najwyższa pora usankcjonować branże busiarską pod Giewontem! Przepisy obowiązują w całym kraju. Jednak widocznie nie wszędzie policjanci potrafią je zastosować. Rzecznik Praw Obywatela nie będzie miał wyjścia. Przepisy dotyczą wszystkich. Tu naprawdę chodzi o bezpieczeństwi. Jeśli w busie z dwojgiem drzwi zginie czyjeś dziecko, to co? Kto będzie winny? Policjant ścigający busiarza? A może busiarz, który ma gdzieś przepisy? A może diagnosta, który klepie badania techniczne, bo kasa z tego leci?
emigrant 2010-05-04 18:32:02
Ano właśnie. Kolego mądraliński. Nie trzeba być zaraz prawnikiem aby znac przepisy. To co napisałeś, świadczy o tym, że wciąż w naszym kraju pokutuje stary przesąd, że wypowiadć publicznie mogą się tylko tacy z dyplomami. Bez dyplomu nie wolno. Znam wielu głąbów z dyplomami, którzy lepiej by było, aby się nie wypowiadali. Ale nie o tym w gruncie rzeczy chciałem pisać. Przepis ten dotyczy wszystkich busów i autobusów w całej Unii. Powiedziane jest, że pojazd o pojemności powyżej 9 pasażerów wraz z kierowcą czyli autobus, MUSI mieć wyjście awaryjne czyli dodatkowe trzecie drzwi. Nie jestem prawnikiem ale jestem wspólnikiem w firmie autokarowej w Anglii więc to chyba wystarczy.
Poza tym z moich obserwacji wynika, że w Zakopanem, te wszystkie busy, taksówki i cały ten transport to jedna wielka granda, partyzantka i samowola. Wszystko to pod płaszczykiem wolności oraz prawa do zarobkowania. Tymczasem powinno to wszystko dla dobra pasazerów i samych taksiarzy być przedmiotem licencji, kontroli oraz regulacji. Według mnie w tej chwili jest to żenujące, że w takim mieście transport publiczny to wolna amerykanka. Według panów busiarzy kazda ingerencja władz w ten bajzel to odbieranie im i ich dzieciom chleba. Przecież to bzdura, bo, żaden z nich nie żyje tylko z tego. Poza tym nigdzie nie jest napisane, że musi się być busiarzem. To powinien regulować rynek oraz system licencjonowania. W tej chwili jest taka sytuacja ponieważ tych środków transpoprtu jest po prostu za dużo jak na takie miasto. Zbyt wielu ludzi mając w pamięci czasy peerelu zruciło sie na ja im się wydawało łatwy chlebek. Tymczasem dziś jest to walka o przetrwanie
mag 2010-05-04 17:18:10
moze yano nie trafil na takich gnojkow ktorzy nieraz pluja ale rece po kase to pierwsi .jak wracalm z doliny koscielskiej to jak padal deszcz to dobrze ze sie nie pobili o klientele wsytd przynosza bo ktory zwinie pierwszy klientow a jeszcze plac i to najlepiej podwojnie bo deszcz pada szok wstyd juz wszyscy pluja po takim transporcie
IJZ 2010-05-04 15:33:27
No cóż Yano, widać mówimy o różnych Zakopanych... Nikt wszak nie napisał, że WSZYSTKIE busy są zdezelowane, lecz tylko tyle, że istnieją takie sytuacje, iż przewozi się ludzi takimi, no, mówiąc delikatnie, mało przyzwoitymi pojazdami. To, że Ty ich nie zauważasz, to już Twoja sprawa. Ja dołączam się do przedmówców.

Co do przepisów - jesteś prawnikiem? Jeśli nie, to nie zabieraj głosu w kwestii, w której nie zostałeś przeszkolony. Taki to nasz narodowy zwyczaj, aby wymądrzać się przy każdej okazji i na każdy temat. Jeśli zaś jesteś znawcą prawa, skończyłeś odpowiednie studia i możesz pochwalić się dyplomem oraz praktyką, to proszę zacytuj numery ustaw czy rozporządzeń, które regulują przewóz osób. Będę zobowiązany za szczegółową odpowiedź.

Co do tej firmy, którą ponoć rządzi osoba związana z policją... To też taki fajny zwyczaj, panujący w kraju nad Wisłą - rzucić niedopowiedziane hasło i uciec. A może masz odwagę podać do publicznej wiadomości nazwę tej firmy? Wszak nic nie ryzykujesz, nikt nie wymaga, abyś wypisał drukowanymi literami imię i nazwisko owego właściciela, co to niby pochodzi z rodziny policjanta. Ale wiesz co, wydaje mi się, że chyba że Ty jesteś jednym z tych busiarzy, co stracili dowód rejestracyjny...

Miłego dnia.
yano 2010-05-04 15:13:55
W każdym mieście jeżdżą VW Transportery i Mercedesy Vito jako taksówki osobowe .Zresztą za granicą też,np.w Niemczech.Oczywiście Zakopane,jako pępek świata musi kierować się innymi kryteriami,co widać po \"upierdliwych\"kontrolach Policyjnych.` Nie chcę tutaj niczego sugerować,ale wiem ,że ktoś z rodziny jednego a funkcjonariuszy zakopiańskiej drogówki jest właścicielem linii regularnej.Zapewne busiarze wiedzą o jaką osobę chodzi.Nie ma żadnego przepisu,który ściśle określa pojęcie taxi osobowe i jakie kryteria musi spełniać samochód,który ma być taksówką.Taksówką nie może być tylko samochód dwudrzwiowy z wiadomych powodów.A te brednie o tych zdezelowanych samochodach świadczących usługi transportowe to moi przedmówcy mogą wsadzić sobie między książki,bo jakie te auta są to widać na drodze.
mmmm 2010-05-04 15:08:06
No proszę jacy ci busiarze poszkodowani... \"takie sankcje mają miejsce tylko pod Giewontem\". A ja powiem na to tak: taki bałagan transportowy panuje tylko pod Giewontem.
mag 2010-05-04 14:36:33
Bardzo dobrze niech sprawdza bo mysla ze nawet trupem zawioza do celu zdalylo mi sie takimi jechac slyszac jeszcze beszcdzelna odzywke ze sobie pojade jak sie bus zapełni . bardzo odbrze moze ktos ich utęperuje chocby w kwesti sprawnosci pojazdu . Pasowalo by zeby jeszcze co niektorzy z nich nauczyli sie zwykłej prostej kultury .Bo ja teraz wole za parking zapłacic niz ich słuchac
kasia 2010-05-04 13:36:40
moim zdaniem dużo busiarzyu ma \"klepniete\" dowody rejestracyjne. czesto widuje taki złomy, ze az żal a to jeszcze przewozi ludzi a nie worki z cementem...
 • PRACA| PRACA
  RESTAURACJA - U STUDNIARA - W MURZASICHLU POSZUKUJE OSOBY NA STANOWISKO KELNER/KELNERKA. Tel. kom.: 691 537 923,733 400 840
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ POKOJÓWKĘ DO PENSJONATU, 608088017
 • Zorganizuj niezapomnianą imprezę okolicznościową w Premium Nosal Resort - KOMUNIĘ, WESELE, URODZINY. Nowy obiekt i bardzo promocyjne ceny. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.
  Tel.: 698604189
  E-mail: rezerwacja@nosalresort.pl
 • PRACA| PRACA
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni w AQUA PARKU ZAKOPANE osoby na stanowiska: KELNERKA, POMOC KUCHENNA ORAZ OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO NA BASENIE ZEWNĘTRZNYM. Mile widziane doświadczenie w zawodzie. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny na nr 18 20 637 30 w.16 lub 606 916 306 i wysłanie CV na adres: helena.dylag@polskietatry.pl
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ DO MAŁEJ GASTRONOMII NA GUBAŁÓWCE. Codziennie.
  Tel.: 501 513 735.
 • SPRZEDAŻ| SPRZEDAŻ
  Sprzedam PŁAZY I DESKI na budowę bacówki, sezonowane 10 lat. Miejsce składowania - Szlembark.
  Tel.: 697057417
  E-mail: derfruhling@o2,pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  SZCZAWNICA - do wynajęcia LOKAL FRONTOWY 20 m2, handlowo-usługowy, witryna 180x130 cm, wszystkie media. 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  ?Firma komputerowa zatrudni INFORMATYKA. 504 230 902, e-mail: praca@nowytarg.webd.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  Wykonam STUDNIE GŁĘBINOWE i POMPY CIEPŁA kompleksowo lub wiercenie. 510 018 800.
 • NOWO OTWARTY GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - PRZYGOTOWUJEMY IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE do 70 osób, EVENTY - MOŻLIWOŚĆ WYNAJĘCIA SAMEGO LOKALU - ZAKOPANE, CHŁABÓWKA 50A.
  WWW: www.willasport.pl/szalas/
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię SPRZEDAWCĘ do sklepu z odzieżą w Nowym Targu.
  E-mail: praca@fryda.com.pl
  WWW: www.fryda.com.pl
 • PRACA| PRACA
  HOTEL *** LOGOS w Zakopanem, w związku z dynamicznym rozwojem, poszukuje pracowników: - kucharzy z doświadczeniem; - pomocy kuchennych; - kelnerów z doświadczeniem; - pokojowych z doświadczeniem. Prosimy przesyłać CV na adres: hotel@logos-zakopane.pl
 • PRACA| PRACA
  Młodą, dyspozycyjną osobę do naszych nowych sklepów Poronin, Bukowina na stanowisko SPRZEDAWCA (2600ZŁ). 691166005
  Tel.: 691166005
  E-mail: bafia@interia.pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  Szczawnica - ATRAKCYJNY LOKAL HANDLOWY 70 m2 z WYPOSAŻENIEM NA CIUCHOLAND lub inną działalność. TANIO! 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię sprzedawcę z doświadczeniem do sklepu przy Krupówkach. Dobrze płatne. Pełen etat.
  Tel.: +48600963417
 • PRACA| PRACA
  PRACA PRZY KLEJENIU WEŁNY LAMELKOWEJ - FASADY. 669 473 770.
 • PRACA| PRACA
  Praca na budowie, Zakopane i okolice.
  Tel.: 500 160 574
 • PRACA| PRACA
  Brygady na tynki maszynowe praca za granicą
  Tel.: 601467065
  E-mail: zdzislawpaluch@poczta.onet.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  "JAROPOL" Usługi glazurnicze i remonty. Łopatniuk Jarosław. Tel. 791071322, www.jaropol.eu
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ NA UMOWĘ OPIEKUNKĘ DO DZIECKA, praca w Zakopanem, wynagrodzenie 1500. Tel. 661394101
 • PRACA| PRACA
  BIURO RACHUNKOWE PRZYJMIE NA STAŻ tel. 691888444
 • USŁUGI| USŁUGI
  Podłogi 3D, posadzki epoksydowe dekoracyjne, kamienne dywany
  Tel.: 515131917
  E-mail: pierog.marcin.firma@gmail.com
  WWW: www.profitechonline.pl
 • PRACA| PRACA
  KIEROWCĘ TIRA. 697 699 752.
 • MOTORYZACJA| MOTORYZACJA
  WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW - WWW.AUTOLIDER.EU oferuje: wynajem długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. W ofercie samochody osobowe, vany i busy 9-osobowe. Już od 350 zł tygodniowo! 888 484 612.
 • GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2016-05-19 18:46 Pomóż złapać złodzieja 2016-05-19 18:34 Mosorny Groń będzie czynny w wakacje 2016-05-19 17:09 Wypadek w Grywałdzie 2016-05-19 17:04 Złodziejski wypad po sklepach 2016-05-19 16:28 Poprawianie drogowej fuszerki 2016-05-19 15:26 Poszukiwany turysta z Pruszkowa odnalazł się 2016-05-19 15:19 Woda nadal nie nadaje się do picia 2016-05-19 15:14 Studenci opanowali Nowy Targ (galeria zdjęć) 2016-05-19 14:09 Rusza budowa Lidla 2016-05-19 14:08 Nakręcili teledysk przed Euro 2016. Zaczęli w Zakopanem skończyli w Ustce 2016-05-19 09:59 Sukces nowotarżanek z PCK w międzynarodowym konkursie plastycznym 2016-05-19 09:33 Mandat dla fiakra 2016-05-19 07:01 Zaginęli oraz za młodzi na śmierć 2016-05-18 21:40 Nowe informacje o zaginionym. Robił zakupy w Zakopanem? 2016-05-18 21:04 Złote gęśle powędrowały do Tylmanowej 2016-05-18 19:40 Fantasy przy kawie 2016-05-18 18:00 Górale promują bursztyn w Chinach 2016-05-18 16:36 Hotel Kasprowy w kultowej grze Monopoly 2016-05-18 16:00 LO 045. Dreamliner trafił na burzę podczas lądowania w Toronto. 2016-05-18 15:56 Poeci Podhala w Czarnym Dunajcu 2016-05-18 15:03 W niedzielę - X Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych 2016-05-18 14:24 Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej w nowotarskim szpitalu (galeria zdjęć) 2016-05-18 14:02 Bargiel - Człowiek Roku National Geographic 2016-05-18 12:49 Będzie konkurs na prezesa 2016-05-18 12:06 Czas na podsumowanie 2016-05-18 11:01 Dwa dni temu wyruszył na wycieczkę. Ślad po nim zaginął 2016-05-18 10:08 Wielka ciężarówka zsunęła się z urwiska 2016-05-18 10:07 Dwa lata od śmierci ks. prałata Tadeusza Juchasa 2016-05-18 10:03 Radni chcą odwołać przewodniczącą 2016-05-18 09:36 W górach spadło prawie 15 cm śniegu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP