Reklama

2009-10-28 08:20:15

Mama to nie tato

Konkubenci mają więcej praw do dziecka, niż biologiczni ojcowie. Opieka równoważna ma to zmienić.

„Sanki są w zimie, rower jest w lato. Mama to nie jest to samo co tato!” – wesoło śpiewają dzieci z „Arki Noego”. Te słowa oddają jednak w wielkim skrócie ból ojców, którym wyroki sądowe odebrały możliwość kontaktu z własnym dzieckiem. Walczą o opiekę równoważną, naprzemienną, wspólną.

Sądowa niechęć

Sprawy w kwestii opieki nad dzieckiem prowadzone w sądach rodzinnych to ich zdaniem nieporozumienie. Bo o przyznaniu opieki ojcu lub matce decydują w przeważającej większości kobiety. – Dużo mówi się o parytetach dla kobiet w życiu publicznym, w polityce. A w sądach rodzinnych właśnie sędziny stanowią 86-90 proc. składów sędziowskich – podkreśla Waldemar Kalinowski z Inicjatywy Społecznej Rodziny Pomorza. – Dlatego popierają zawsze jedną stronę sporu. Ojciec, który idzie do sądu rodzinnego po raz pierwszy i ma nadzieję na sprawiedliwość, szybko zostaje sprowadzony na ziemię. Postulujemy o przesunięcie spraw o przyznawaniu praw do opieki z sądów rodzinnych do sądów cywilnych.

Ojcowie, którzy regularnie przyjeżdżają protestować do Zakopanego, spotykają się w centrum miasta. Przed hotelem, w którym obradują sędziny. Za każdym razem proszą o możliwość przedstawienia swoich problemów. – Na dwa tygodnie przed tegorocznymi obradami sędziów, a praktycznie pań sędzin prosiliśmy, słaliśmy pisma. Bez skutku. Chcieliśmy w 20 minut przedstawić nasze postulaty zmian. Nie było żadnej odpowiedzi. Dopiero w dzień protestu jedna z organizatorek poinformowała nas, że możemy wejść na salę w drugim dniu obrad – dodaje Waldemar Kalinowski. Takie postępowanie nazywa kpiną. Bo ojcowie, którzy pod Giewont zjechali z całej Polski, nie mogą sobie pozwolić na dwudniowy pobyt pod Tatrami.

Niespełniane wyroki

Ojcowie pokazują orzeczenia sądowe. Wyroki, na mocy których mają zagwarantowane parę godzin tygodniowego kontaktu z własnym dzieckiem. – Moje pięcioletnie dziecko miało w rozmowie z panią psycholog stwierdzić, że „mamusię kocha” a tatuś mu „imponuje”. I tylko na tej podstawie stwierdzono mocniejszą więź uczuciową z moją byłą żoną. Paradoksalnie jej konkubent ma mieć przez najbliższe lata możliwość spędzania więcej czasu niż ja – denerwuje się Robert. Odrębną sprawą jest realizacja wyroków. Mariusz dodaje, że ilekroć przyjeżdża odebrać synka na dzień należnego mu pobytu, była żona stwierdza, że syn wyjechał ze szkołą na wycieczkę, albo że jest u babci.

Dlatego ojcowie zgodnie podkreślają, że dotykają ich nie tylko niesprawiedliwe wyroki sądu. – Mam wyrok sądu zezwalający na kontakt trzy razy w tygodniu. I co z tego? Żeby zobaczyć synka, muszę jechać półtora tysiąca kilometrów do Holandii. Bo moja była układa sobie tam nowe życie z konkubentem. To zresztą jej kolejny nowy „pan”. Nie wiem, czy ostatni. Nie wiem, jak mam dotrzeć w takiej sytuacji do syna – zmęczonym głosem dodaje Paweł. Na internetowych forach dyskusyjnych opisywana jest masa podobnych przypadków. Swoimi doświadczeniami dzielą się ojcowie, którzy ledwie radzą sobie w trudnej rzeczywistości. A także ci, którym się udało. Tych jest jednak znacznie mniej. Żeby wzmocnić swój głos stworzyli forum Organizacji Broniących Praw Dzieci i Rodziców. We wrześniu napisali list do Prezydenta, Premiera, Posłów i Senatorów RP. – Nie mamy wielkich nadziei, że to coś pomoże, ale skoro żyjemy w kraju, w którym każdego roku przybywa kilkadziesiąt, a nawet sto tysięcy dzieci z rozbitych, niepełnych rodzin, to naprawdę najwyższy czas, żeby coś zmienić – podkreślają nasi rozmówcy.

Z ziemi włoskiej

Ojcowie chcą zmienić polskie prawodawstwo. Powołują za dobry przykład włoską jurysdykcję. W 2006 roku w Italii wprowadzono bowiem ustawę nr 54. Cytują jej najważniejszy fragment: „W przypadku separacji rodziców dziecko ma prawo do zachowania stałego, równoważnego i bezpośredniego związku z każdym z nich, otrzymywania opieki, edukacji i zdobywania doświadczenia od każdego rodzica i utrzymywania znaczących relacji ze swoimi przodkami i krewnymi od strony obojga rodziców”. Przypominają, że opieka naprzemienna obowiązuje już w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Krajach Skandynawskich, państwach takich jak USA czy Australia.

– Są różne sytuacje życiowe. Jeśli dochodzi do separacji, to sądy przyznają opiekę nad dzieckiem matce. Ojciec albo dostaje wycinek czasu z tygodnia życia, albo nie dostaje nic. Walczymy wzorem ojców włoskich o prawo do opieki równoważnej, czyli naprzemiennej, wspólnej – tłumaczy Krzysztof Chojnacki, ojciec trójki dzieci. Prowadzi stronę internetową www.opiekarownowazna.pl gdzie tłumaczy zasady najlepszej formy opieki nad dzieckiem, które w wyniku zdarzeń losowych ma rozbitą rodzinę.

– Jeśli sądy nie dają nam żadnych szans na widzenie się z dzieckiem, na spędzanie z nim tej samej ilości czasu, jaki spędza matka, to po kilku latach dziecko nie czuje więzi, często jest wychowywane przez zmieniających się konkubentów naszych byłych żon – dodają ojcowie.

Sztuka przebaczania

Postulują też o zlikwidowanie rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych, które są pozostałością po PRL-u. Uważają bowiem, że to właśnie te ośrodki swą pseudonaukową działalnością szkodzą dziecku i rodzinie, usprawiedliwiają łamanie Konwencji Praw Dziecka w Polsce. – Zamiast opierać się na prawdziwych dowodach, sądy rodzinne operują praktycznie głównie opiniami psychologicznymi, wydawanymi w tych ośrodkach. A psychologia naukowa nie posiada na dziś takich narzędzi, które mogą pozwolić by jednoznacznie stwierdzić, którego z rodziców dziecko bardziej kocha, którego bardziej się obawia, kto się nadaje a kto nie do pełnienia funkcji rodzicielskich. Próbuje się określać siłę więzi międzyludzkich, nawet w wydaniu małych dzieci, wyciąga się wnioski rzutujące na całe życie. A niejednokrotnie te same badania wykonane przez inny zespół skutkują zupełnie odmienną opinią – zgodnie podkreślają przedstawiciele wielu organizacji broniących praw rodziny i dziecka. Pod listem do „wszystkich świętych” RP podpisały się m.in. Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu, Inicjatywa Społeczna Porozumienie Rawskie, „Ojcowie z Trójmiasta”, Stowarzyszenie na Rzecz Poszanowania Praw Dzieci i Rodziny, Stowarzyszenie Obrony Społecznej Praw Dziecka, Młodzieży i Rodziny, Fundacja Ojców Pokrzywdzonych przez Sądy, Inicjatywy Społecznej Rodziny Pomorza. Czy wspólnie uda im się przeforsować wprowadzenie modelu opieki wspólnej obojga rodziców?

– Jeśli opieka jest naprzemienna, to są duże szanse na powtórne połączenie rodziny. Dla dobra dziecka, żeby nie musiało wędrować od ojca do matki i z powrotem. Jak znów się razem zamieszka, to szybko przychodzi do konkluzji – wróćmy do siebie. Możemy sobie wybaczyć stare grzechy –- podsumowuje Krzysztof Chojnacki.

Rafał Gratkowski
Reklama
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
kasia 2009-11-02 21:40:18
gdzie dwóch sie bije, trzeci skorzystać może...:-))
kasztan 2009-11-02 13:07:10
KASIA i ZELEK-dzięki,że istniejecie. czytanie was niejednokrotnie jest ciekawsze od treści artykułów ,do których komentarze dodajecie
:-)
kasia 2009-10-31 11:28:44
jak zwykle walisz ślepakami Zelek; loza przesmiewcow to nie loza szyderców; ta istnieje na forum wyborczej z Jockerem w roli głownej; Zresztą mam wrazenie że jej założyciel, to twoje alter ego... mimo wszytko wybaczam ci, bom miłosierna...
sasiad 2009-10-31 10:57:46
Podobno \"wszystkie dzieci są nasze\", to proponuję dołożyć pewien procent do alimentów. Jak myślę dostało by się tym ojcom którzy mają ograniczony lub całkowity kontakt z dzieckiem. Niech gamety żądzą.
zelek68 2009-10-30 19:24:23
Pokaż mój wpis w artykule o LISTONOSZU, ja twoje wskazałem, bo jak na razie to masz bardzo wysokie,,, .... ...ale tylko mniemanie o sobie,,

Oczywiści o LOŻY PRZEŚMIEWCÓW tez krasnoludki pisały, te wyhodowane z diabelskiego nasienia,, ot ci sztuczki,,
kasia 2009-10-29 23:11:55
żelus a słyszales ze z komórek macierzystych wyhodowano gamety? co oznacze ze z komorki skóry facet aniedługo bedzi emozna wyhodowac i ...jajo i plemniki ...co ty na to? nie jestes zbulwersowany??? diabelskie sztuczki nieomal, co?
kasia 2009-10-29 23:08:57
cyt: na którego nie tak dawno ( zresztą nie ty jedna z waszej loży szyderców) pisałaś jadowite posty, z których wynikała (dla mnie też niepojęta) zazdrość i zawiść..
to GDZIE jest ten jad i zawisc?? czym niby sie ma przejawiac w tych moich wypowiedziach?? wskaz mi te słowa, bo ich nie widze; rozumku mi nic nei zżarło , dlaej mam to samo wysokie IQ
zelek68 2009-10-29 21:58:34
Pseudonim: kasia 2009-10-11 13:27:20
skojarzenia mogą być różne , ot choćby... perwersja??? zobacz w takim razie foty z akcji w Warszawie, ile celebrytów tam sie przykuło...poza tym jedni mają łańcuchy, inni łańcuszki...ja nikogo nie potępiam bynajmniej :-))
a poza tym, zważ, ze tu nie ma my i oni...chcesz to sie z nami skumpluj w realu, kazdego mile zapraszamy na posiady loży przesmiewców, żelka też :-))

Pseudonim: kasia 2009-02-12 01:28:08
cyt: Zdaniem sądu materiał dowodowy, przedstawiony przez prokuraturę, nie wykazywał w stopniu wystarczającym, aby do takiego przestępstwa doszło.

pewnie w sądzie wyparł sie wszystkiego a sznur i folię miał, bo zawsze wozi ze sobą , ot tak...


Pseudonim: kasia 2009-02-12 18:17:44
patrząc z boku na to co dzieje sie w naszych sądach, to faktycznie oni by chcieli miec zeznanaia kilku naocznych swiadków czynów zabronionych i to własnie dokonanych ;-((
współczuję sąsiada;-))I co Kasiu pamięć szwankuje,, ? widze że nie tylko,, bo i rozumek też pomalutku zżarty, a pisałem że szowinistka z ciebie,,
kasia 2009-10-29 21:09:31
Po pierwsze, mój braciszek jest bardzo zdolnym młodym publicystą ; to po pierwsze; Kazdy kto go zna pozostaje pod urokiem młodego , wybitnie inteligentnego człowieka; WIec prosze go nie obrażać; Po drugie nie wiem co to wercajga a po trzecie i najwazniejsze, żelku NIE KRZYWDZ ludzi, bo mam wrazenie ze ty sie zabawiasz ich uczuciami, robisz krotkie rozpoznanie a potem atakujesz, przywalając w to co im najdrozsze; Nie wiem, do czego pijesz, nei robie ci krzywdy, nie czuje sie czlonkiem lozy szyderców , to przede wszystkim...
poza tym nie pamietam, zebym dokuczala nikomu w sprawie listonosza; Zelus, to ty tam duzo sie wypowiadałes...
zelek68 2009-10-29 16:18:16
Panie Roczkalski,, ruchalski (oczywiście swoją płeć) to jest Kasi braciszek, temu tak się ciska, Powinien Pan ostro i bezwzględnie reagować na CHAMSTWO, AROGANCJĘ, SZOWINIZM , I ... cisną się inne , bardziej dosadne słowa na usta,,

A kogo polecasz na przystanie,, bo mniemam ,że braciszek już zajęty przez listonosza z Kościeliska, na którego nie tak dawno ( zresztą nie ty jedna z waszej loży szyderców) pisałaś jadowite posty, z których wynikała (dla mnie też niepojęta) zazdrość i zawiść.. Czyżby się objawiająca tym ,że wybrał sobie inny obiekt zainteresowań ?
Pomyśl ,zanim znowu zaatakujesz,, bo ja komentuje tylko artykuł, a jakie mam poglądy,, tobie akurat powinno to powiewać, jak te wercajgi pedałom na paradach,,
kasia 2009-10-29 10:49:53
Zelus, Panieruchalski, moze byscie we wlasnym , dobrze pojetym interesie przystali do pedałow zatem? wowczas bedziecie miec wpływ na wszystko, bo z tych waszych jadowitych postów to wyłacznie wynika...jakas niepojeta zawisc i zazdrosc??
pan Roczkalski 2009-10-28 20:50:27
dzisiaj zwykli zboczency maja wieksze prawa jak normalni ludzie,sodomia i gomoria!obrzydzenie człowieka zbiera
zelek68 2009-10-28 18:00:01
...oraz ostatnio coraz częściej geje i homoseksualiści,, Taki świat..
sasiad 2009-10-28 16:45:02
R.O.D.K. nie ma nic wspólnego z tym, co ma tylko w swojej nazwie. Ale głównie na jej opinii bazują sądy. Jest to instytucja która nie pomaga, ale zabija to w małżeństwie kiedyś było dobre. Również wywiad środowiskowy złaszcza w Zakopanem, tak samo nie ma nic wspólnego z nazwą. Bo godzina u pani w biurze pod gradem dziwnych pytań to żaden wywiad środowiskowy. Za czasów PRL-u taki wywiad krążył po sąsiadach, szkołach, i innych miejscach związanych z ze sprawą. Obydwie instytucje powinno się zlikwidować.

Więcej praw do dzieci mają także wszelkiego rodzaju przyszywane ciocie, zagorzałe doradczynie i współtwórczynie rozpadu małżeństwa.
 • PRACA| PRACA
  RESTAURACJA - U STUDNIARA - W MURZASICHLU POSZUKUJE OSOBY NA STANOWISKO KELNER/KELNERKA. Tel. kom.: 691 537 923,733 400 840
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ POKOJÓWKĘ DO PENSJONATU, 608088017
 • Zorganizuj niezapomnianą imprezę okolicznościową w Premium Nosal Resort - KOMUNIĘ, WESELE, URODZINY. Nowy obiekt i bardzo promocyjne ceny. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.
  Tel.: 698604189
  E-mail: rezerwacja@nosalresort.pl
 • PRACA| PRACA
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni w AQUA PARKU ZAKOPANE osoby na stanowiska: KELNERKA, POMOC KUCHENNA ORAZ OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO NA BASENIE ZEWNĘTRZNYM. Mile widziane doświadczenie w zawodzie. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny na nr 18 20 637 30 w.16 lub 606 916 306 i wysłanie CV na adres: helena.dylag@polskietatry.pl
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ DO MAŁEJ GASTRONOMII NA GUBAŁÓWCE. Codziennie.
  Tel.: 501 513 735.
 • SPRZEDAŻ| SPRZEDAŻ
  Sprzedam PŁAZY I DESKI na budowę bacówki, sezonowane 10 lat. Miejsce składowania - Szlembark.
  Tel.: 697057417
  E-mail: derfruhling@o2,pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  SZCZAWNICA - do wynajęcia LOKAL FRONTOWY 20 m2, handlowo-usługowy, witryna 180x130 cm, wszystkie media. 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  ?Firma komputerowa zatrudni INFORMATYKA. 504 230 902, e-mail: praca@nowytarg.webd.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  Wykonam STUDNIE GŁĘBINOWE i POMPY CIEPŁA kompleksowo lub wiercenie. 510 018 800.
 • NOWO OTWARTY GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - PRZYGOTOWUJEMY IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE do 70 osób, EVENTY - MOŻLIWOŚĆ WYNAJĘCIA SAMEGO LOKALU - ZAKOPANE, CHŁABÓWKA 50A.
  WWW: www.willasport.pl/szalas/
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię SPRZEDAWCĘ do sklepu z odzieżą w Nowym Targu.
  E-mail: praca@fryda.com.pl
  WWW: www.fryda.com.pl
 • PRACA| PRACA
  HOTEL *** LOGOS w Zakopanem, w związku z dynamicznym rozwojem, poszukuje pracowników: - kucharzy z doświadczeniem; - pomocy kuchennych; - kelnerów z doświadczeniem; - pokojowych z doświadczeniem. Prosimy przesyłać CV na adres: hotel@logos-zakopane.pl
 • PRACA| PRACA
  Młodą, dyspozycyjną osobę do naszych nowych sklepów Poronin, Bukowina na stanowisko SPRZEDAWCA (2600ZŁ). 691166005
  Tel.: 691166005
  E-mail: bafia@interia.pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  Szczawnica - ATRAKCYJNY LOKAL HANDLOWY 70 m2 z WYPOSAŻENIEM NA CIUCHOLAND lub inną działalność. TANIO! 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię sprzedawcę z doświadczeniem do sklepu przy Krupówkach. Dobrze płatne. Pełen etat.
  Tel.: +48600963417
 • PRACA| PRACA
  PRACA PRZY KLEJENIU WEŁNY LAMELKOWEJ - FASADY. 669 473 770.
 • PRACA| PRACA
  Praca na budowie, Zakopane i okolice.
  Tel.: 500 160 574
 • PRACA| PRACA
  Brygady na tynki maszynowe praca za granicą
  Tel.: 601467065
  E-mail: zdzislawpaluch@poczta.onet.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  "JAROPOL" Usługi glazurnicze i remonty. Łopatniuk Jarosław. Tel. 791071322, www.jaropol.eu
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ NA UMOWĘ OPIEKUNKĘ DO DZIECKA, praca w Zakopanem, wynagrodzenie 1500. Tel. 661394101
 • PRACA| PRACA
  BIURO RACHUNKOWE PRZYJMIE NA STAŻ tel. 691888444
 • USŁUGI| USŁUGI
  Podłogi 3D, posadzki epoksydowe dekoracyjne, kamienne dywany
  Tel.: 515131917
  E-mail: pierog.marcin.firma@gmail.com
  WWW: www.profitechonline.pl
 • PRACA| PRACA
  KIEROWCĘ TIRA. 697 699 752.
 • MOTORYZACJA| MOTORYZACJA
  WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW - WWW.AUTOLIDER.EU oferuje: wynajem długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. W ofercie samochody osobowe, vany i busy 9-osobowe. Już od 350 zł tygodniowo! 888 484 612.
 • GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2016-05-19 18:46 Pomóż złapać złodzieja 2016-05-19 18:34 Mosorny Groń będzie czynny w wakacje 2016-05-19 17:09 Wypadek w Grywałdzie 2016-05-19 17:04 Złodziejski wypad po sklepach 2016-05-19 16:28 Poprawianie drogowej fuszerki 2016-05-19 15:26 Poszukiwany turysta z Pruszkowa odnalazł się 2016-05-19 15:19 Woda nadal nie nadaje się do picia 2016-05-19 15:14 Studenci opanowali Nowy Targ (galeria zdjęć) 2016-05-19 14:09 Rusza budowa Lidla 2016-05-19 14:08 Nakręcili teledysk przed Euro 2016. Zaczęli w Zakopanem skończyli w Ustce 2016-05-19 09:59 Sukces nowotarżanek z PCK w międzynarodowym konkursie plastycznym 2016-05-19 09:33 Mandat dla fiakra 2016-05-19 07:01 Zaginęli oraz za młodzi na śmierć 2016-05-18 21:40 Nowe informacje o zaginionym. Robił zakupy w Zakopanem? 2016-05-18 21:04 Złote gęśle powędrowały do Tylmanowej 2016-05-18 19:40 Fantasy przy kawie 2016-05-18 18:00 Górale promują bursztyn w Chinach 2016-05-18 16:36 Hotel Kasprowy w kultowej grze Monopoly 2016-05-18 16:00 LO 045. Dreamliner trafił na burzę podczas lądowania w Toronto. 2016-05-18 15:56 Poeci Podhala w Czarnym Dunajcu 2016-05-18 15:03 W niedzielę - X Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych 2016-05-18 14:24 Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej w nowotarskim szpitalu (galeria zdjęć) 2016-05-18 14:02 Bargiel - Człowiek Roku National Geographic 2016-05-18 12:49 Będzie konkurs na prezesa 2016-05-18 12:06 Czas na podsumowanie 2016-05-18 11:01 Dwa dni temu wyruszył na wycieczkę. Ślad po nim zaginął 2016-05-18 10:08 Wielka ciężarówka zsunęła się z urwiska 2016-05-18 10:07 Dwa lata od śmierci ks. prałata Tadeusza Juchasa 2016-05-18 10:03 Radni chcą odwołać przewodniczącą 2016-05-18 09:36 W górach spadło prawie 15 cm śniegu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

FILMY TP