Reklama

2009-08-07 12:30:37

Krzyż na Rysach

Z Rysów zniknie tajemnicza tablica poświęcona 100-leciu TOPR oraz ustawiony obok krzyż. – Tatry to nie miejsce na kolejne tego typu pamiątki – mówi Paweł Skawiński, dyrektor TPN.

W ciągu ostatnich miesięcy najwyższy Polski szczyt – Rysy – zmienia swój wygląd. Na wierzchołku umieszczono metalowy krzyż o wysokości ok. 2 metrów, a także tablicę, poświęconą obchodzonemu w tym roku 100-leciu TOPR. „Góry są żywiołem. Człowiek wchodzący w góry rozpoczyna z nimi grę. Ratownicy wkraczają wtedy, gdy gra toczy się na serio, gdy staje się walką o życie” – taki cytat Michała Jagiełły, byłego naczelnika TOPR, widnieje na tablicy.

Informację na ten temat, razem ze zdjęciami, internauci umieścili na portalu „turystyka–gorska.pl”, poświęconemu m.in. Tatrom. Rozgorzała tam gorąca dyskusja. Niektórzy twierdzili nawet, że zdjęcia to fotomontaż. Większość wypowiadających się na portalu była przeciwna tego typu udziwnianiu tatrzańskiego krajobrazu.

Tymczasem nikt nie przyznaje się do ustawienia na szczycie tablicy.

– Nie był to nasz pomysł ani nasza inicjatywa – mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. – Są lepsze sposoby upamiętniania jubileuszu. Nie mam pojęcia, kto jest jego autorem. Na szlaku na Rysy też pojawiła się tablica upamiętniająca jeden z tragicznych wypadków. Jeżeli chodzi o krzyż, to prawdopodobnie umieścili go tam Słowacy.

Naczelnik TOPR dodaje, że w Tatrach jest kilka miejsc, w których znajdują się tablice przypominające chociażby tatrzańskie tragedie – symboliczny cmentarz pod Osterwą po stronie słowackiej, czy ściana obok kościółka na Wiktorówkach, nieopodal Rusinowej Polany.

Zgodę na zmianę tatrzańskiego krajobrazu za każdym razem wydaje Tatrzański Park Narodowy.

– Nie wiem, kiedy dokładnie na Rysach pojawiła się ta tablica. Był to prawdopodobnie przełom czerwca i lipca. Nie wydawaliśmy w tej sprawie żadnej opinii, a i tak byłaby ona negatywna. Po wakacjach rozbierzemy tablicę. W Tatrach nie powinno się zmieniać krajobrazu – tłumaczy Paweł Skawiński, dyrektor TPN.
Według jego informacji z Rysów ma także po sezonie zniknąć krzyż. – Został on ustawiony w czasie jednej ze słowackich pielgrzymek. Umieszczono go jednak po naszej stronie granicy – twierdzi dyrektor Skawiński.

TANAP – odpowiednik naszego TPN – również nie wydał zgody na jego postawienie.

– Mamy krzyż na Giewoncie, mamy krzyż przy Czarnym Stawie pod Rysami – to obiekty już historyczne, które wrosły w tatrzański krajobraz. Nie godzimy się na stawianie nowych elementów w Tatrach. Czasem słyszę głosy, że pod Małym Kościelcem, przy obelisku w miejscu śmierci Mieczysława Karłowicza powinna stanąć dodatkowa tablica. Miałaby ona wyjaśnić znaczenie swastyki umieszczonej na obelisku. Moim zdaniem nawet to byłoby niedobrym precedensem – uważa Skawiński.
Michał Jagiełło, którego cytat umieszczono na tablicy, dowiedział się o tym od dziennikarza Tygodnika.

– O samej tablicy dowiedziałem się kilka dni temu, w czasie wizyty w Tatrach, ale nikt nie wspomniał o wykorzystaniu moich słów – mówi Michał Jagiełło. – Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego typu „upiększania” Tatr. Ubolewam, że znalazł się tam cytat mojego autorstwa.

Tomasz Wojciechowski, tatrzański przewodnik, który co roku dekoruje flagami papieskimi krzyż na Giewoncie, jest również przeciwnikiem upiększania gór jakimikolwiek nowymi elementami. – Mamy w Tatrach historyczne tablice Jelinka w Dolinie Strążyskiej czy Kantaka w Kościeliskiej i one powinny zostać. Wszelkie nowe nie dodają pięknym Tatrom uroku. Ostatnio, niestety, nawet TPN montuje na skałach tablice informujące o jednokierunkowych szlakach. Tak jest chociażby przy wejściu na Giewont, czy w Wąwozie Kraków albo przy Jaskini Mylnej. Moim zdaniem to też nieprzemyślane pomysły. I nic nie dadzą tu zamieszczone na nich zdania: „z miłości do gór” – dodaje Tomasz Wojciechowski.

Paweł Pełka
Reklama
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Igloo 2009-08-14 10:18:55
Coś ci sie, Ministrancie, pomyliły czasy, miejsca i zdarzenia. Co do tego tematu mają brunatne koszule i \"Mein Kampf\"?Czy ty w zyciu przeczytałeś w ogóle jakąś książkę?
ministrant 2009-08-12 22:59:29
Igloo, dostałeś już brunatną koszulę od Owsika, tzn Wasika? Salut rzymski opanowany? Zatem wolna droga do Myślenic. A do freja Mein Kampf, coby się droga nie dłużyła. Unijna droga, tfu...
Jurand 2009-08-12 19:00:58
Wydaje się wielce prawdopodobne że nie ośmielą się usunąć krzyża ponieważ był poświęcony i odprawiona była przy nim msza. Są zdjęcia na portalu Picasa. ( MSZA NA RYSACH ) Jeśli chodzi o tablicę to jak najbardziej ma rację bytu ponieważ ma charakter edukacyjny, historyczny i informacyjny ( widnieje na niej nazwa wierzchołka i wysokość ) co zgodne jest z ustawą o Parkach Narodowych nie mówiąc o estetycznym jej wykonaniu.
Maciek 2009-08-12 19:00:48
Brawo, choć raz można powiedzieć coś dobrego o panu Skawińskim!
Igloo 2009-08-12 11:55:32
Jakoś panu dyrektorowi Skawinskiemu nie przeszkadzają spienione konie konie ciągnące objuczone do granic rozsadku fury z pseudoturystami do Włosienicy na terenie TPN. Krzyż w Europie jest symbolem cywilizacyjnej przynaleznosci, jest na szczytach w Alpach, Pirenejach i wielu innych górach, tak jak czortemy w Himalajach. Czy to rzeczywiscie jest problem?A moze to jakieś ciche zalecenia z Brukseli?
Marysia 2009-08-11 22:17:14
Ciekawe co zrobią z krzyżem i tablicą kiedy po wakacjach niespodziewanie zniknie i czy wtedy też zajmą stanowisko w tej sprawie.
Stary Juhas 2009-08-11 21:55:13
Proponuję zrobić referendum albo sondaż w sprawie usunięcia krzyża i tablicy. A swoją drogą ciekaw jestem dlaczego dopiero po wakacjach Pan Skawiński chce dokonać tajemniczego znikania tej piknej pamiątki nasyk casów . Cosik mi sie widzi ze sie ceprów na wierchu obawia.
ministrant 2009-08-11 08:35:02
stary baca, to może postaw krzyżyk na krajowej A4, na lewym pasie. Potem drugi krzyżyk na prawym pasie, jeszcze jeden na Balicach... Znaków kultu nie wolno ruszać. A ja postawię plastikowy fluorescencyjny krzyżyk na dojeździe do twojej posesji. I spróbuj go ruszyć, to cię inkwizycja ubiczuje różańcami.
stary baca 2009-08-10 00:24:56
a mnie sie ten krzyz podobo.Powinien zostac jak juz jest,na chwale Bogu i pozytkowi ludzi.Momy wiyncyj szkaradziejstwa w samym Zoku,a to tylko krzyz.Ale jak widac od pewnego czasu jest ogromna nagonka na wszystko co katolickie ( patrz dyskusja o krzyzu na Giewoncie ) wiec nie dziwno ze i o tym jest.Ktos to postawil w ime i na czesc ludzi ktorzy niesli pomoc potrzebujacym. Oby wy wszyscy ktorzy jestescie przeciw nie potrzebowali kiedys pomocy.Ciekawe czy bylibyscie przeciw jakby to byla gwiazda Dawida lub polksiezyc. Juz oni by wam dali zdejmowac.Dyrektorek zaraz by byl oskarzony o antysemityzm i antymuslim.A ze to tylko krzyz chrzescijanski,to mozna sie wyzywac ile wejdzie.Obyscie Go nie wzywali na ratunek jak bedziecie w potrzebie. Znakow kultu nie wolno ruszac.
czekan 2009-08-08 23:21:52
do \"bolo\"
owszem, masz rację lecz nie wszyscy o tym wiedzą jak napisałem!
Marcin 2009-08-08 22:20:21
Nawet dziennikarzowi nie chciało się wejść na Rysy i zrobić wizji lokalnej, tylko opiera się na relacjach i zdjęciach osób trzecich. Wstyd...
bolo 2009-08-08 12:26:07
No ale krzyż na Krywaniu i z naszych \"Tatrów\" widać.
Jurajczyk 2009-08-08 11:39:11
Widać ten \"Janosik\" też nasz,a nie zagraniczny,znaczy słowacki ;) ;) ;)
bolo 2009-08-08 10:09:17
do \"Janosik\":
Na Krywaniu już jest krzyż.
bolo 2009-08-08 10:08:13
do \"czekan\":
swastyka, ta co na kamieniu Karłowicza to symbol przynoszący szczęście ( Sanskryptu \"svasti\"- powodzenie, pomyslność i \"asti\"- jest). Jest też uosobieniem ognia i słońca w kulturach \"solarnych\". Ma ramiona w prawo.
Ta faszystowska ma w lewo i jest tylko próbą nawiązania do prawdziwego jej znaczenia. Więcej poszukaj w necie.
A żelastwo usunąć bo to na pewno już nie jest taka konstrukcja \"gniotsa, niełamiotsa\" i jeszcze spadnie i komuś zrobi krzywdę.
janosik 2009-08-08 08:43:06
Słowacy, to niech se postawią krzyż na Krywaniu....
Kasia 2009-08-08 06:12:31
Ja widzę to tak ,młodzieży podobał by się na każdym szczycie symbol czerwonej gwiazdy albo mojego brata dawida,liść marihuany albo penis ,osobiscie chcialabym widziec na szczycie rys dwa duże jaja w kolorze niebieskim symbolizujące unię europejską
zokopion 2009-08-08 00:01:51
E, kruca mialo byc przy Stalinie, Adolf. Ale nie wozne. kozdy totalitaryzm potrzebuje wroga, coby zjednocyc narod.
zokopion 2009-08-07 23:54:29
No wlosniy, temu ze Adolf sponiewierol znany u nos od wiekow symbol, motyw zdobniczy, krzyzyk niespodziany, symbol ognia itd. to mom siy go wyrzekac?! No to niek se nas kraj tyz usunie z flagi cyrwony kolor, bo siy brzycko z komunizmem kojarzy! ( to dopiyro byl totalitaryzm i ludobojstwo). Przy Adolfie, Stalin to \"cienki Bolek\". Mom foto pradziadka z wasikiem na 2 palce, bo tako byla przed wojnom moda. To co? Niek se go Tesko ze smieciami zabiere? Na przyszlosc momy wplyw, na to co bylo, juz nie, i ni ma co udawac Greka, trza siy z przeslosciom pogodzic, bo z cego momy wyciongac wnioski na przyslosc?!
śpiwok 2009-08-07 23:03:08
No wej Zakopion prowde godo. Była se swastyka jako znak runiczny, znana na Podhalu łod wieków. Na przedwojennyk spinkach coponieftorzy mieli takom. W herbie Zokopanego tyz była. A z tymi klucami to tyz racja. To jes je herb Kluczborka a nie Zokopanego. Sycko wina Curusia. Kie był burmistrzem to wałził Łojcu Świyntymu do rzici bez wazeliny. Te kluce to był jego pomysł. Myśloł ze kie dodo ik do herbu miasta to se nimi niego łotworzy. Powinno sie wrócić do starego pzredwojennego herbu tym byl mhistoryczny
oko 2009-08-07 20:35:40
Pewnie ten krzyż umieścił ktoś z otoczenia naszego Scorupco, symbol jego parti i programu wyborczego...a Wojciechowski to też już widze ekspert od badziewia tatrzańskiego-gratuluje.
Jurajczyk 2009-08-07 20:08:48
\"Witowianin\" miejsc na tablice jest sporo w zupełnie innych miejscach np.w Zakopanem,a nie koniecznie na Rysach.Nie dziwie się,że nikt do tablicy jak i krzyża przyznać się nie chce bo umieścił je zapewne bez żadnej zgody jak wynika z artykułu,a zatem nielegalnie z naruszeniem prawa...
witowianin 2009-08-07 19:59:22
ministrant ty się od Witowa odp*** i popatrz czego kolebka jest wiocha z której ty pochodzisz...
Co do krzyża to wydaje mi się że w Tatrach jest ich już wystarczająco dużo. A tablica mogłaby pozostać bo w końcu 100-lecie TOPR-u to ważna rocznica. A za kilkadziesiąt lat stałaby się pamiątka naszych czasów
wierny klerowi 2009-08-07 18:55:59
a Świnica , Kozi Wierch nie mówiąc juz o Kościelcu aż prosi sie o piękne krzyże !
piotrek 2009-08-07 16:55:37
Krzyż, cokolwiek by miał symbolizować, to psedo budowlana konstrukcja, w dodatku metalowa (w omawianym przypadku). Samowola umieszczania tego rodzaju konstrukcji w Tatrach, czy gdziekolwiek, powinna być surowo karana, Ustawianie czegoś takiego bez żadnego nadzoru stosownych instytucji może być niebezpieczne, dla nas, turystów. Nikt z nas nie ma pewności w jakim stopniu solidnie zamocowano ten katolicki symbol. Kto wie, czy podczas załamania pogody, a co za tym idzie silnym wietrze, konstrukcja obrusza się i skutecznie pomoże jakiemuś turyście udać się do Bozi. Co do \"maltretowania koni\", przestawię zapytanie: po jaką cholerę bezprawnie stawiać coś takiego, skoro można zająć się walką z \"końskim procederem\"? Bo już takie określenie zasłyszałem ;)
JP 2009-08-07 15:28:49
A poza tym nie zaganią leśników do roboty i niech śmieci po lesie zbierają, bo to bardzo szpeci krajobraz tatrzański.
Widać TPN to bardzo wybiórczo robi porządki
JP 2009-08-07 15:27:28
No właśnie, krzyż im przeszkadza, a maltretowanie koni nie i nie chcą sie na ten temat wypowiadać.
Ratownik6 2009-08-07 14:17:51
Na temat krzyża nomęt zajęli stanowisko a na temat koni to już im ciężko.Śmiech na sali.
JP 2009-08-07 14:09:28
Chyba za wysoko...
Jurajczyk 2009-08-07 14:05:17
O jeden krzyż za daleko...
czekan 2009-08-07 13:46:24
No właśnie co zanczy swastyka umieszczona na kamieniu pod Małym Kościelcem? spotkałem kilku przewodników, którzy potrafili to pięknie wytłumaczyć, większość turystów napewno to utożsamia z rokiem 1933 i latami póżniejszymi co jest nieporozumieniem.
ministrant 2009-08-07 13:45:17
Herb ze swastyką zastrzeżony jest już dla Witowa - kolebki neofaszystów.
JP 2009-08-07 13:43:29
Krzyż bardzo ładny taki chromowany
marcin 2009-08-07 13:16:34
oświetlić go,
bigos 2009-08-07 13:14:04
TPN niech się zajmie końmi, a od krzyża won! Najłatwiej się takimi głupotami zajmować albo robić obławy na narciarzy. Jakby ktoś zapłacił za postawienie to byłoby ok.
zokopion 2009-08-07 13:08:52
Cyt. \"Tomasz Wojciechowski, tatrzański przewodnik, który co roku dekoruje flagami papieskimi krzyż na Giewoncie, jest również przeciwnikiem upiększania gór jakimikolwiek nowymi elementami\". A co on robi?! To nie jest upiekszanie krzyza? Mnie juz wystarcom te kluce od dozorcowki co ik wpieprzyli w herb miasta. Co to mo byc, miasto Kluczbork cy co?
Podobno arcyciekawy byl herb przedwojenny, ale nie idzie go nika znalezc, bo jest dzis politycnie niepoprawny (byla w nim swastyka, uzywali jej nawet Strzelcy Podhalanscy na swoik festynak i swiyntak, widziolek fotki). To tak jak kieby udawac, ze historii nie bylo, bo jest niewygodno. :(
kozica 2009-08-07 12:39:18
Oszpecanie krajobrazu kto na to pozwolił...zdemontować !!
 • PRACA| PRACA
  RESTAURACJA - U STUDNIARA - W MURZASICHLU POSZUKUJE OSOBY NA STANOWISKO KELNER/KELNERKA. Tel. kom.: 691 537 923,733 400 840
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ POKOJÓWKĘ DO PENSJONATU, 608088017
 • Zorganizuj niezapomnianą imprezę okolicznościową w Premium Nosal Resort - KOMUNIĘ, WESELE, URODZINY. Nowy obiekt i bardzo promocyjne ceny. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.
  Tel.: 698604189
  E-mail: rezerwacja@nosalresort.pl
 • PRACA| PRACA
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni w AQUA PARKU ZAKOPANE osoby na stanowiska: KELNERKA, POMOC KUCHENNA ORAZ OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO NA BASENIE ZEWNĘTRZNYM. Mile widziane doświadczenie w zawodzie. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny na nr 18 20 637 30 w.16 lub 606 916 306 i wysłanie CV na adres: helena.dylag@polskietatry.pl
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ DO MAŁEJ GASTRONOMII NA GUBAŁÓWCE. Codziennie.
  Tel.: 501 513 735.
 • SPRZEDAŻ| SPRZEDAŻ
  Sprzedam PŁAZY I DESKI na budowę bacówki, sezonowane 10 lat. Miejsce składowania - Szlembark.
  Tel.: 697057417
  E-mail: derfruhling@o2,pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  SZCZAWNICA - do wynajęcia LOKAL FRONTOWY 20 m2, handlowo-usługowy, witryna 180x130 cm, wszystkie media. 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  ?Firma komputerowa zatrudni INFORMATYKA. 504 230 902, e-mail: praca@nowytarg.webd.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  Wykonam STUDNIE GŁĘBINOWE i POMPY CIEPŁA kompleksowo lub wiercenie. 510 018 800.
 • NOWO OTWARTY GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - PRZYGOTOWUJEMY IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE do 70 osób, EVENTY - MOŻLIWOŚĆ WYNAJĘCIA SAMEGO LOKALU - ZAKOPANE, CHŁABÓWKA 50A.
  WWW: www.willasport.pl/szalas/
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię SPRZEDAWCĘ do sklepu z odzieżą w Nowym Targu.
  E-mail: praca@fryda.com.pl
  WWW: www.fryda.com.pl
 • PRACA| PRACA
  HOTEL *** LOGOS w Zakopanem, w związku z dynamicznym rozwojem, poszukuje pracowników: - kucharzy z doświadczeniem; - pomocy kuchennych; - kelnerów z doświadczeniem; - pokojowych z doświadczeniem. Prosimy przesyłać CV na adres: hotel@logos-zakopane.pl
 • PRACA| PRACA
  Młodą, dyspozycyjną osobę do naszych nowych sklepów Poronin, Bukowina na stanowisko SPRZEDAWCA (2600ZŁ). 691166005
  Tel.: 691166005
  E-mail: bafia@interia.pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  Szczawnica - ATRAKCYJNY LOKAL HANDLOWY 70 m2 z WYPOSAŻENIEM NA CIUCHOLAND lub inną działalność. TANIO! 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię sprzedawcę z doświadczeniem do sklepu przy Krupówkach. Dobrze płatne. Pełen etat.
  Tel.: +48600963417
 • PRACA| PRACA
  PRACA PRZY KLEJENIU WEŁNY LAMELKOWEJ - FASADY. 669 473 770.
 • PRACA| PRACA
  Praca na budowie, Zakopane i okolice.
  Tel.: 500 160 574
 • PRACA| PRACA
  Brygady na tynki maszynowe praca za granicą
  Tel.: 601467065
  E-mail: zdzislawpaluch@poczta.onet.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  "JAROPOL" Usługi glazurnicze i remonty. Łopatniuk Jarosław. Tel. 791071322, www.jaropol.eu
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ NA UMOWĘ OPIEKUNKĘ DO DZIECKA, praca w Zakopanem, wynagrodzenie 1500. Tel. 661394101
 • PRACA| PRACA
  BIURO RACHUNKOWE PRZYJMIE NA STAŻ tel. 691888444
 • USŁUGI| USŁUGI
  Podłogi 3D, posadzki epoksydowe dekoracyjne, kamienne dywany
  Tel.: 515131917
  E-mail: pierog.marcin.firma@gmail.com
  WWW: www.profitechonline.pl
 • PRACA| PRACA
  KIEROWCĘ TIRA. 697 699 752.
 • MOTORYZACJA| MOTORYZACJA
  WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW - WWW.AUTOLIDER.EU oferuje: wynajem długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. W ofercie samochody osobowe, vany i busy 9-osobowe. Już od 350 zł tygodniowo! 888 484 612.
 • GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2016-05-19 18:46 Pomóż złapać złodzieja 2016-05-19 18:34 Mosorny Groń będzie czynny w wakacje 2016-05-19 17:09 Wypadek w Grywałdzie 2016-05-19 17:04 Złodziejski wypad po sklepach 2016-05-19 16:28 Poprawianie drogowej fuszerki 2016-05-19 15:26 Poszukiwany turysta z Pruszkowa odnalazł się 2016-05-19 15:19 Woda nadal nie nadaje się do picia 2016-05-19 15:14 Studenci opanowali Nowy Targ (galeria zdjęć) 2016-05-19 14:09 Rusza budowa Lidla 2016-05-19 14:08 Nakręcili teledysk przed Euro 2016. Zaczęli w Zakopanem skończyli w Ustce 2016-05-19 09:59 Sukces nowotarżanek z PCK w międzynarodowym konkursie plastycznym 2016-05-19 09:33 Mandat dla fiakra 2016-05-19 07:01 Zaginęli oraz za młodzi na śmierć 2016-05-18 21:40 Nowe informacje o zaginionym. Robił zakupy w Zakopanem? 2016-05-18 21:04 Złote gęśle powędrowały do Tylmanowej 2016-05-18 19:40 Fantasy przy kawie 2016-05-18 18:00 Górale promują bursztyn w Chinach 2016-05-18 16:36 Hotel Kasprowy w kultowej grze Monopoly 2016-05-18 16:00 LO 045. Dreamliner trafił na burzę podczas lądowania w Toronto. 2016-05-18 15:56 Poeci Podhala w Czarnym Dunajcu 2016-05-18 15:03 W niedzielę - X Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych 2016-05-18 14:24 Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej w nowotarskim szpitalu (galeria zdjęć) 2016-05-18 14:02 Bargiel - Człowiek Roku National Geographic 2016-05-18 12:49 Będzie konkurs na prezesa 2016-05-18 12:06 Czas na podsumowanie 2016-05-18 11:01 Dwa dni temu wyruszył na wycieczkę. Ślad po nim zaginął 2016-05-18 10:08 Wielka ciężarówka zsunęła się z urwiska 2016-05-18 10:07 Dwa lata od śmierci ks. prałata Tadeusza Juchasa 2016-05-18 10:03 Radni chcą odwołać przewodniczącą 2016-05-18 09:36 W górach spadło prawie 15 cm śniegu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

FILMY TP