Reklama

2020-01-23 16:15:38

Reklama

Ku przestrodze

Pan Wojciech nie zdobył Rysów. Dziękuje za pomoc ratownikom TOPR

Reklama

Pan Wojciech próbował zdobyć Rysy w raczkach, wszedł w trudny teren i musiał wzywać na pomoc ratowników TOPR. Opisał dokładnie, jak wyglądała jego wycieczka. Opisał ją, aby podziękować ratownikom TOPR i przestrzec innych turystów.

Oto opis pana Wojciecha:

Ku przestrodze innym...

nie wszyscy pewnie doczytają do końca ale może choć jednej osobie🤔

To pierwszy taki mój dłuższy wpis ale postanowiłem to napisać przede wszystkim w podziękowaniu z pozoru obcym ludziom, Wojtkowi i Tomkowi.
Trzy dni temu wrzuciłem na fb zdjęcie z zimowego podejścia na bule pod Rysami, by za jakąś chwile uruchomić aplikacje Na Ratunek, która ustaliła moją pozycję dla ratowników TOPR.

Nic nie zapowiadało takiego obrotu sprawy, warunki pogodowe nie były złe, o godz. 5:30 samotne wyjście ze schroniska nad Morskim Okiem w ciemnościach z myślą, że może kogoś spotka się po drodze i dalsza droga będzie już inna; chrupiący śnieg pod nogami podczas pokonywania zlodowaciałego Morskiego Oka, uważne nasłuchiwanie każdego innego odgłosu podczas bitwy myśli w głowie czy na pewno jest się tu samemu i światło latarki szukające brzegu, czyli twardego gruntu bo przecież człowiek sam przekazuje innym te wiadomości, że lód bywa zdradliwy... w końcu jest drugi brzeg i dwójka innych nie mogących spać ale niechętnych w dalszą drogę w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami; chwila zastanowienia i kolejne kroki w górę; sprzęt zabrany tj. uprząż, stuptuty, dwie pary rękawic, kask na głowie, czekan w ręce, kije, woda, folia życia w plecaku, a na nogach raczki więc krok wydaje się być pewny.

Czarny Staw skąpany jest w całkowitych ciemnościach w odróżnieniu od Morskiego Oka, na które padało blade światło schroniska. W sumie to tylko tabliczka informuje, w którym jesteś miejscu i ciemność - tej opisać sie nie da; tu też lód ale już brak odwagi by po nim przejść - wokół żywej duszy człowieka wiec w razie niespodziewanej sytuacji nawet gwizdka nie ma kto usłyszeć... a ciężar ubrań i na plecach pływalności nie dodaje;

Decyzja w głowie by dalej iść szlakiem letnim czyli wokół stawu, a gdy mijałem ostatnie metry akwenu zaczęły pojawiać się zarysy szczytów, świt zatem już blisko. Sił nie brakowało, tempo miarowe ale przyjemnie stawiało się kolejne kroki w góry, wbijając czekan coraz to wyżej; śnieg nie był już jednak taki puszysty ale robił się coraz twardszy, z czasem czekan już nie dawał takiego oparcia... pod górę idzie się wbrew pozorom najlżej, nie czuje się, że jest tak stromo, gdy się nie patrzy w tył. Ślisko, raczki nie dają już rady... do czasu... wtedy decyzja, że pora wracać, robi się niestabilnie i wciąż żadnego człowieka wokół. Świt, widok zaśnieżonych stoków nie do końca pozwala określić faktyczną wysokość, jedynie zegarek pilnował każdego metra wysokości i współrzędnych;

Kiedy podejmujesz decyzje o odwrocie to masz poczucie porażki bo nie osiągnąłeś zamierzonego celu. Zaczynasz sobie to tłumaczyć, w głowie kłębią się myśli, pytania dlaczego ... zapominasz, że musisz jeszcze zejść, a tu bez pełnego skupienia to łatwo zabłądzić. I tak tez walcząc z lodem, ześlizgiwaniem się co chwila odszedłem za daleko od szlaku zimowego. Próbując ratować się wystającymi skałami, które dawały jeszcze pewne oparcie, ześlizgując się z wbitym ostrzem czekana dotarłem do miejsca, skąd nie było już dalszych możliwości ruchu bez asekuracji, zatrzymując się usilnie nogami i trzymając do granic możliwości mięśni wbity czekan. Głośne modlitwy pomogły...stoję, a w sadzie leżę w miejscu ale jak długo?

Po krótkim ustabilizowaniu się w tej pozycji udało sie wyciągnąć telefon, na szczęście był zasięg...

Raczki zawiodły, zawiodła orientacja, zabrakło pokory, zdrowego rozsądku i pomyślunku...
Kiedy tam na górze w całkowitej, przerażającej wręcz ciszy, czekasz prawie dwie godziny na wybawców (czyt. TOPR) bo pułap chmur jest zbyt niski dla Sokoła, w głowie masz milion myśli i tylko coraz większy chłód przypomina o rzeczywistym punkcie, w którym się znalazłeś; nic Ci nie jest, masz sprawne ręce i nogi, a tak naprawdę nie możesz nic zrobić, bezsilność i "małość" wobec potęgi gór, którą zlekceważyłeś..

W jak trudnym punkcie się znalazłeś i jak wiele szczęścia miałeś potwierdza fakt, że ratownicy, którzy idą po Ciebie potrzebują chwili czasu, by zaproponować rozwiązanie ale Ich widok, nawiązanie kontaktu z Nimi sprawia, że robi się ciut cieplej. Cieplejszy był tylko rozgrzewający "pakiet", który od Nich dostałem pod kurtkę i herbata, której smaku już nigdy nie zapomnę.

Tym razem jestem z drugiej strony, tym razem nie ja ratuje i wydaje mi się, że widzę własne oczy pełne ufności i spokoju skierowane w Ratowników, widok niezapomniany....

Trudno określić ile to trwa bo czasu wtedy nie liczysz ale przy pomocy lin i raków ruszamy... Idę z Nimi, w zasadzie pomiędzy, wcale niełatwa droga powrotna przed nami, ja już tu przecież byłem... teraz jednak idę z Profesjonalistami, czuć to w każdym ich ruchu i pokonując ostrożnie kolejne połacie zlodowaciałego śniegu, podążając krok w krok za nimi zdajesz sobie sprawę ile Oni zaryzykowali, nie znając Cie - ruszyli na pomoc, bez której pewnie...
Ale strachu u nich nie widać, jest pełen Profesjonalizm, spokój, opanowanie i ta... Pokora.

Kiedy jesteś już na dole i odwracając się patrzysz na miejsce, gdzie jeszcze przed chwilą nie mogłeś zrobić ruchu by nie spaść, raz jeszcze zdajesz sobie sprawę, ile warte jest życie i zostajesz z pytaniami

- ile razy jeszcze w Twoim życiu "zaświeci się żółte światło" przed czerwonym i jak można odwdzięczyć się drugiemu, który narażając własne życie wychodzi ratować Ciebie?

Nazajutrz niedaleko miejsca, w którym się znalazłem spada kobieta, przygotowana do wyprawy dużo lepiej ode mnie. Tym razem Sokół zabiera ją do szpitala, kolejnego dnia spada mężczyzna...

Pokora...
Dziękuje!

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
gazda1 2020-01-25 23:32:19
Lukad - odpowiem pytaniem z mojego komentarza sprzed tygodnia: Ilu jeszcze turystów będzie musiało zginąć na szlaku na Rysy aby "firmy" odpowiedzialne za bezpieczeństwo podjęły stosowne decyzje ? (dodam, że mam na mysli zamkniecie czasowe szlaku)
Nie orientujesz się w temacie więc dopowiem: "w trosce o przyrodę i bezpieczeństwo turystów, TPN zamknął trasy (szlaki) od 1 grudnia do 15 maja:
Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełecz
Przełęcz Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko"

Mnie w tym zestawieniu brakuje ekstremalnie niebezpiecznego odcinka szlaku: Czarny Staw (n.Mokiem) - Rysy
Lukad 2020-01-25 11:58:30
Gazda1 - z Twoją analizą można sie właściwie zgodzić ale wniosek już wysnułeś absurdalny. Stosując takie wnioskowanie powinno sie zamyknąć ?zakopiankę? bo tam sporo wypadków, wszystkie pojezierza i nadmorskie plaże w okresie maj-wrzesień - bo ludzi tam tyle tonie. Nie zapominajmy prohibicji bo jak wiadomo alkohol to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków.
Życzę Wszystkim i sobie rozsądku
Salomena 2020-01-24 22:04:11
Duży szacun..za pokorę i cały opis!
gazda1 2020-01-24 14:44:07
Turysta - jaką właściwą ocenę masz na myśli ? Jest wprost przeciwnie, gdyby Pan W właściwie ocenił sytuację to w tym dniu nie wybrałby się na ten szlak. Podjął wielkie ryzyko zupełnie bez świadomości a może i świadomie ale ryzykancko bo warunki i trudności trasy wielokrotnie przerosły jego doświadczenie górskie, przygotowanie techniczne i sprzętowe. Przywołując pomoc ratowników naraził ich na utratę zdrowia a może i życia bo ratownicy też ludzie i patentu na 100% bezpieczeństwo nie mają co wykazują wypadki z ich udziałem. Niestety podobnie jak Pan W pomyślało i zapewne pomyśli jeszcze wielu turystów nie tylko tych wędrujących na Rysy zimą ale i na Giewont latem. Żadne wnioski, opisy czy przyznawanie się publiczne do błędów przez niedoszłe ofiary niczego tu nie zmienią. Jedynym działaniem, które może zmienić sytuację jest okresowe zamykanie pewnych szlaków przez zarządzającego terenem czyli TPN.
Turysta 2020-01-23 22:24:37
Każdy popełnia błędy lecz nie każdy potrafi się do nich przyznać a jeszcze wyciągnąć wnioski to już ewenement. Zwykle zawinili wszyscy/wszystko, tylko nie ja. Szacunek dla tego Pana za właściwą ocenę sytuacji i wnioski.
red 2020-01-23 20:49:00
Ale z drugiej zimą, Rysy, w raczkach... to by był wyczyn, także ten tego!
Podszerstek 2020-01-23 20:15:16
Czy gdyby pan Wojciech przeczytał dokładnie taki tekst innego autora przed swoim wyjściem w góry, to czy skłoniło by go to do rezygnacji z zaplanowanej wyprawy? Nie teraz, kiedy jest po swojej przygodzie, lecz PRZED nią?

Wyobraźnia, odpowiedzialność, pokora...
 • TŁUMACZENIA
  Tłumaczenia streszczeń prac: mgr, lic, dr lub prac i art naukowych na język angielski. Kontakt:
  E-mail: translations.incontext@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem w związku z otwarciem nowego Internatu zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725 300 095, e-mail:
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Mieszkanie 27m Zakopane Piaseckiego
  Tel.: 696152042
 • USŁUGI | budowlane
  INSTALACJE ELEKTRYCZNE - FIRMA - ZAKOPANE/PODHALE -
  Tel.: 530 280 979
 • PRACA | dam
  PENSJONAT ADRIA w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTA. Oferujemy: pracę w miłej atmosferze, umowę o pracę, praca zmianowa. kontakt telefoniczny 795 890 175
 • PRACA | dam
  Osada Gubałówka (okolice Dzianisza) oraz Willa Jarosta(Zakopane) zatrudni Panie do sprzątania apartamentów, atrakcyjne wynagrodzenie.
  Tel.: 789 077 300,782 555 900
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI (POMOC KUCHENNA, WYDAWANIE POSIŁKÓW). Praca stała, z możliwością noclegu 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Potrzebna OSOBA DO SMAŻENIA I ZAWIJANIA PĄCZKÓW NA TŁUSTY CZWARTEK. Bardzo dobrze płatne. 694 357 379.
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: - STARSZEGO DYSPOZYTORA, - KONSERWATORA, - POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 607 508 752. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zespół Pensjonatów "Dolina Białego" zatrudni KELNERKĘ z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zajazd Górski Kuźnice zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, na stałe - SUCHE - BIAŁY DUNAJEC - umowa o pracę. Elastyczny grafik.
  Tel.: 606 751 351.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • PRACA | dam
  POLSKIE KOLEJE LINOWE S.A. Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: OFFICE MANAGER. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie biura Zarządu: - organizacja i protokołowanie spotkań Management Team, - protokołowanie posiedzeń zarządu i archiwizacja dokumentacji, - nadzór nad obiegiem dokumentów do podpisu, - organizacja podróży służbowych Zarządu i przyjazdów gości PKL, - nadzór nad wspólnym kalendarzem Zarządu; - Przygotowywanie raportów, prezentacji, pism i innych dokumentów; - Przyjmowanie gości oraz bezpośrednia i telefoniczna obsługa klientów firmy; - Współpraca z dostawcami, firmami kurierskimi i pocztą; - Prowadzenie korespondencji; - Zarządzanie terminarzem spotkań; - Opisywanie i skan faktur kosztowych. WYMAGANIA: - Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku; - Doświadczenie w pracy z dokumentacją biurową/korporacyjną/urzędową; - Komunikatywna znajomość języka angielskiego; - Umiejętność wyznaczania priorytetów i organizacji swojej pracy; - Proaktywne podejście do powierzanych zadań; - Umiejętność pracy pod presją czasu; - Wysoka kultura osobista; - Komunikatywność, łatwość budowania relacji; - Znajomość pakietu MS Office. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę; - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie; - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole; - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny. APLIKACJE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Office Manager". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kucharza Kościelisko. 20,75 brutto/h na umowę zlecenie lub 3500 zł brutto/mies. na umowę o pracę. Od zaraz.
  Tel.: 18 207 03 55
  E-mail: kontakt@kirowy.pl
  WWW: kirowy.pl
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, POMOC KUCHENNA, PIZZER/KA, KELNER/KA, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602 755 354, 888 457 083.
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy pracownika na stanowisko: kontoler/ka parkingu w Zakopanem. Wynagrodzenie miesięczne: 2300 zł netto. Zainteresowane osoby proszę o kontakt:
  Tel.: 334000014
  E-mail: rekrutacja@tdsystem.com.pl
  WWW: www.tdsystem.com.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUOBIEKTOWY ATRAKCYJNY PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  KOMFORTOWY APARTAMENT W KRAKOWIE, okolice Wawelu, Bulwarów Wiślanych -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • PRACA | dam
  ZRÓB Z NAMI KROK DALEJ... Trwa rekrutacja do naszego nowego, prestiżowego 5* obiektu Nosalowy Park Hotel & Spa Zakopane na stanowiska: RECEPCJONISTA, PORTIER, INSPEKTOR SŁUŻBY PIĘTER, POKOJOWA, HOUSEMAN, KELNER, BARMAN, KUCHARZ. Aplikację prosimy wysyłać na:
  E-mail: rekrutacjanp@nosalowy.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP SAMOCHODOW Każda Marka Osobowe Busy. Darmowy dojazd na całym Podhalu! Najlepsze ceny!
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-02-17 11:20 Tradycyjny korek w Klikuszowej 2020-02-17 11:04 Walentynkowy Salon Poezji w nowotarskim Ratuszu (zdjęcia) 2020-02-17 10:02 Dziś Dzień Kota. Wysyłajcie zdjęcia swoich pociech 2020-02-17 09:57 Trzy auta zderzyły się w Białym Dunajcu 2020-02-17 09:40 Rtęć w Łopusznej 2020-02-17 09:31 Ogólnopolski "Child Alert". Policjanci poszukują 10-letniego Ibrahima 2020-02-17 09:30 40 lat temu Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki zdobyli zimą Mt. Everest 2020-02-17 08:00 Joanna Szwab mistrzynią Polski w skokach narciarskich kobiet 2020-02-16 22:54 Duży pożar opuszczonych zabudowań na Salamandrze (ZDJĘCIA, WIDEO) 13 2020-02-16 22:47 ZAKOPANE. MIASTO JAKIEGO NIE ZNACIE 2020-02-16 22:00 Bieg Gąsieniców w wiosennej otoczce (galeria zdjęć) 2020-02-16 21:00 Treningi na Dunajcu 2020-02-16 20:30 Aleksandra Myjaka Poszukiwania w nowotarskich Jatkach 2020-02-16 20:00 Narty, deski i rowery fruwały nad Białką Tatrzańską 2020-02-16 19:30 Nowotarżanki mogą bezpłatnie korzystać z 2 poradni ginekologicznych 2020-02-16 19:00 "Piotr i Fryc - Cudowne zapylenie" czyli Plejada w mieście 2020-02-16 18:30 W nocy silny wiatr, tak wyglądał wschód słońca. W poniedziałek 11 st. C! 1 2020-02-16 17:51 Na zakopiance tradycyjnie - korek 1 2020-02-16 17:00 I po polowaniu czyli pokot w mieście 36 2020-02-16 16:00 Wiosna w Beskidach 2020-02-16 15:00 Krościenko czekają nowe wybory - radny ma dość mandatu 2 2020-02-16 14:00 Niedzielny przepis - narty na Ząb 1 2020-02-16 13:29 Eksplozja dźwięków w Jaworkach 2020-02-16 13:00 Fatalna pogoda i pechowy konkurs dla Polaków w Bad Mittendorf 2 2020-02-16 12:34 Niedzielne dzwony - niebezpiecznie na drogach 1 2020-02-16 11:30 Wspaniałe widoki na Tatry z Chochołowa 2020-02-16 11:00 Kto ma wystawać na baczność podczas uroczystości? 2 2020-02-16 10:25 W „Jatkach” - o Nowym Targu w XVI i XVII wieku 2020-02-16 10:06 Wypadek na zakopiance - ruch wahadłowy 1 2020-02-16 10:00 Kamil Bednarek czyli Zakopane kołysze się w rytmach reggae 2020-02-16 09:30 Emocji było mnóstwo - zakończył się IX Puchar Misia Stramusia 2020-02-16 08:00 Nowotarscy kadeci na zimowym poligonie (zdjęcia) 2020-02-15 22:00 Winter Camp na Turbaczu 2020-02-15 21:30 Niepokojące wnioski po kontroli straży 21 2020-02-15 21:13 Burzliwe spotkanie w gminie. Mieszkańcy walczą o szkoły 7 2020-02-15 20:00 Miasto wyda 80 tys. zł na igrzyska urzędników skarbowych 3 2020-02-15 19:00 Do wtorku mieszkańcy zbierają podpisy w sprawie szkół 9 2020-02-15 18:30 Pierwszy Bal Charytatywny (ZDJĘCIA) 1 2020-02-15 18:00 Zakopane bawi się charytatywnie - I Bal dla PSONI 2 2020-02-15 17:11 Skoro Walentynki - to biec trzeba parami 2020-02-15 16:30 Nie żyje Ewa Greś 2020-02-15 16:06 Ulica Weteranów Wojny parkingowej 11 2020-02-15 16:00 Gondola niezapomniana 7 2020-02-15 15:34 We wtorek w Warszawie pogrzeb ofiar tragicznego wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej 2 2020-02-15 14:55 Blokada na kole z niespodzianką za wycieraczką 8 2020-02-15 14:20 Zakorkowani 1 2020-02-15 14:15 Główne ulice w Zakopanem zakorkowane 5 2020-02-15 14:00 Wiosenny - zimowy spływ Krutynią (WIDEO) 2020-02-15 13:13 Korzystamy z doskonałej pogody - w Tatrach bajecznie 2020-02-15 13:00 Piotr Żyła wygrywa konkurs skoków w Bad Mitterndorf 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-02-17 11:31 1. do stasek. No wlasnie w gminie rzadzi pis bo tak zdecydowalismy jako mieszkancy po dlugich rzadach platformy i szastaniem pieniedzmi na lewo i prawo przyklad hala w bialce za ponad 17 mln ktora generuje gigantyczne koszty. Ciekawe czy widziales te szkoly bo chyba nie. Klasy wielkosci pokoi domowych brak sal gimnastycznych stolowek i jakichkolwiek perspektyw. A co najwazniejsze brak uczniow i roczniki po 3 dzieci. Takie czasy niz demograficzny trzeba sie dostosowac a nie reanimowac szkoly trupy tyklo po to zeby garstka nauczycielek utrzymala wakacyjne stoleczki. Nikogo nie zwolnia tylko przeniosa do innych szkol albo na emeryture. Tego sie boja panicznie bo tam w klasie bedzie 20 uczniow a nie 5. 2020-02-17 11:11 2. standardowa procedura .... 2020-02-17 10:58 3. Skoro nie chcecie ingerować w naturę to nie dawajcie szczepionek ,niech same naturalnie odchodzą. Jestem hodowca drobiu na swoje potrzeby i przez lisy i norki mam cały czas straty. Przykro jest patrzeć gdy jest wyniszczona gromada kur,kaczek ,perliczek które dają mi zdrowe wyżywienie. 2020-02-17 10:13 4. SMUTNY OBRAZ MOJEGO ZAKOPANEGO-BUDYNKI KTÓRE KIEDYŚ ROBIŁY KLIMAT TEGO MIASTA DOPROWADZANE DO RUINY,PODPALANE, ZALEWANE-NA TO MIEJSCE DEWELOPERKA ,GALERIE,BIEDRONKI ,LIDLE-WIĘKSZOŚĆ WYCIĄGÓW ,KTÓRE BYŁY WIZYTÓWKĄ TEGO MIASTA-GUBAŁÓWKA,KOTELNICA,NOSAL-POZAMYKANE.PRAWDZIWY TURYSTA TU PRZESTAŁ PRZYJEZDZAĆ NA TO MIEJSCE CHOŁOTA-BO TRZEBA TO POWIEDZIEĆ BEZ OGRÓDEK.I DALEJ SIE TO WSZYSTKO POGRĄŻA W CORAZ WIĘKSZYCH KORKACH,SMRODZIE SPALIN JUŻ ZA PÓZNO DLA TEGO MIASTO ZOSTAŁO ZNISZCZONE I SPRZEDANE. 2020-02-17 09:55 5. Niech Liszka z diety radnego przeznaczy stówkę czy dwie miesięcznie i znajdą się ludzie do noszenia sztandaru. 2020-02-17 08:56 6. DO stasek-IZBA OJCZYZNIANA. 2020-02-17 07:57 7. Ośrodek kultury najlepiej połączyć z klubem jarmuta - i pieniądze się wtedy znajdą i poziom będzie ten sam i burmistrz będzie w końcu na wydarzeniach "kulturalnych". Same plusy 2020-02-17 07:48 8. Zwykłe mordowanie zwierzat 1. Po co dorabiać ideologię 2. Jednak jest róznica miedzy zwierzetami hodowlanymi a dzikimi 3. Zgadzam się z nick Karol o tym Wacku 2020-02-17 07:45 9. Jak patrze na te zdjęcia, to stwierdzam że jednak nikt normalny by nie zabił tylu żywych istot a potem nie robiłby sobie spacerów między ich ciałami. Odrażające 2020-02-17 06:13 10. Pod postacią niby równowagi w przyrodzie kryją się infantylne zachowania klusowników ktorzy dla wlasnego ego idą sobie postrzelać do zwierząt w związku z wlasnym poczuciem niskiej wartosci. Dzicz nie ludzie. Dac bron w rękę to jak zabawke dla dziecka i to jeszcze dziecka zaburzonego rozwojowo.
2020-02-16 14:06 1. A szlak cietrzewia (zwany szlakiem cićwirza przez Jurka "Iwaszko") spokojnie mu dorównuje! Wiecie,gdzie to? 2020-02-16 07:26 2. Turbacz to najpiękniejsze miejsce w Parku Gorczańskim dostępne prawie z każdej strony , polecam ???? 2020-02-09 22:32 3. Śliczne, kochane i bardzo wierne psy. Uwielbiam, polecam. Sama mam takiego Misia w domu 2020-01-28 18:04 4. W Małem Cichem, w Poroninie, to znaczy na Lichajówkach w Murzasichlu. ;) 2020-01-26 20:31 5. Kapitalne zdjęcia. Zwłaszcza te malowane obiektywem 2020-01-21 19:31 6. No, no, nie dziwota , że godajom, ze: to som jest MY i nazywo sie do NOS. Tak trzymać, piekno do cudu ta impreza , troche za mało tutok babć i dziadków... 2020-01-21 15:00 7. Świetny fotoreportaż... DZIĘKUJĘ! :-) 2020-01-17 21:00 8. W końcu coś w tej wsi się dzieje bo wcześniej to nic się nie działo może nie było wykwalifikowanych osób 2020-01-13 13:25 9. Napisz coś więcej na temat kościółka na Harendzie.Kiedy jest datowane powstanie tej niewielkiej świątyni, i jak się tam dostać 2020-01-07 10:33 10. Niesamowite wrażenia i bardzo dobre przesłanie z elementami karnawałowymi na polską nutę. Ciekawe kultywowanie tradycji i korzeni religijnych. Informatycznie mnie podobały się skonstruowane i przyozdobione szopki oraz kulturalna organizacja orszaku. Świetne odczucie mądrości i sensu wiary w Boga i dobro jakie on niesie - na chwałę Jezusa. Śliczny jest również w zakopanym drewniany kościółek z małym Jezuskiem koło Giewontu i Doliny Kościeliska.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka