Reklama

2019-10-29 20:27:13

Reklama

Tatry

To był jeden z najpiękniejszych lasów w Tatrach. Przestał istnieć

Reklama

Kiedyś był natchnieniem dla poetów i malarzy. Dziś zostały po nim praktycznie tylko wiersze oraz obrazy.

Kazimierz Przerwa Tetmajer pisał o nim kiedyś tak:

Tam w pu­st­ce, ciem­nych je­zior głąb,
ciem­no­smre­czyń­ski szu­mi las,
skał głu­chych nad wo­da­mi zrąb,
uśpio­ny, wie­ku­isty Czas...

To początek wiersza "Cimenosmreczyński las".  Tym ciemnosmreczyńskim borem, który obecnie znajduje się w Tatrach Słowackich zachwycali się przed laty Chałubiński, Witkiewicz, Kasprowicz, Tetmajer. Kiedyś wiódł tędy znakowany szlak na Wrota Chałubińskiego, przez które można było przejść do Morskiego Oka. To do tej pory piękna okolica ze skalnymi murami Hrubego, wznoszącym się pod niebiosa szczytem Kazalnicy, czy cudownymi Ciemnosmreczyńskimi Stawami. 

Niestety po wielu latach ciemnosmreczyński las już nie szumi jak dawniej. Po prostu w dużej części przestał istnieć. To wielka strata dla tatrzańskiej przyrody. Teraz pozostały po nim głównie uschnięte kikuty, prawdziwego boru jest tu coraz mniej.

W najbardziej znanym tatrzańskim przewodniku Józef Nyka tak opisuje, to co stało się z lasami w rejonie Doliny Koprowej.

"19 listopada 2004 roku wichura zmiotła niżej położone lasy. Wiosną 2007 roku leśnicy SL TANAP stoczyli batalię z działaczami ekologicznymi o prawo do porządkowania wiatrołomów. Zaniechanie tych prac doprowadziło do inwazji kornika i zamierania pozostałych przy życiu drzewostanów, w tym także najcenniejszych starodrzewów".

To o czym pisze Józef Nyka widać niestety w okolicach Koprowej i Ciemnych Smreczyn na każdym niemal kroku.

p

1
/ Fot. Paweł Pełka
2
/ Fot. Paweł Pełka
3
/ Fot. Paweł Pełka
4
/ Fot. Paweł Pełka
5
/ Fot. Paweł Pełka
6
/ Fot. Paweł Pełka
7
/ Fot. Paweł Pełka
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
cyklista 2019-10-30 22:39:24
Zupełnie wystarczy, że @The Pukot to jest ten sam @Abeto, który dawno temu był @Dzianisanem (jap. wieśniakiem) na tym forum, po drodze przechodząc wiele zmian nicka. Dlatego zupełnie zgadzam się z Naszym @coberką, kim by nie był.
lamia z gór 2019-10-30 21:45:41
@kmw - 100 procent racji, szkoda że ludzie zamiast doczytać o faktach, kierują się emocjami niepopartymi wedzą
kmw 2019-10-30 20:14:56
w Tygodniu taki tekst...?Byliście zwykle obiektywni, a tu ewidetnie tekst pod lasy panstowe. Wiem, ze ludziom trudno to zrozumiec, ale to natura. Jest mase badan i prac na temat tego, ze las bez ingerencji ludzi ma sie najlepiej (wystarczy poswiecic chwile na poczytanie), czemu nie piszecie o historii lasow tatrzanskich? Przeciez to nie sa lasy naturalne, tylko sztuczne nasadzone swierki z Alp, i wciaż prowadzona hodowla przez lp, nie dostosowane do tych warunków. Przeciez to one padaja pod wplywem wiatru, maja slabe ukorzenienie, np buki i modrzewie juz nie. Teraz dopiero naturalny las sie odnawia, ale to trwa, ludzie nie przygladaja sie, np buki rosna wolniej od swierkow, ale zyja dluzej. Kornik - jest masa prac na ten temat, szkoda sie powtarzac, tak czy siak wycinanie nie zadziala. To nie jest wymysl ekologow, tylko zwykle fakty, tylko czemu ludzie nie chca tego zaakceptowac i pojawia sie histeria "wytnijmy wszystko"....? Polecam książka Pana Tomasza Skrzydłowskiego "Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich". A Tygodnik mógłby sie zajac mafia w Zakopcu.
Abeto 2019-10-30 20:07:41
Ale ta @cobra to już nie jest cobra co była dawno temu na forum, jak go rozszyfrowałem to się od razu zmył.
cobra 2019-10-30 18:55:15
"Czuję w pobliżu @The billka, zmiana pogody to i zmiana nicka?" Komu jak komu,. ale Tobie @Abeto nie wypada, aby wytykać komuś zmianę nicka. Ja tego nie robię, sam mam niejedno na sumieniu.
Piotr 2019-10-30 13:02:11
Szanowni znawcy przyrody,
Kornik, jak sama nazwa wskazuje, żeruje pod korą lub w niej. Skoro pokazane na zdjęciach drzewa pozbawione są kory to jak tam ma się rozmnażać kornik? Z tych drzew dawno już wyleciały korniki, a widoczne kikuty świerków niech stoją tam ku chwale Ojczyzny.
Bory tatrzańskie są drzewostanami o charakterze naturalnym. Jednym z etapów życia takich zbiorowisk jest faza rozpadu. Jest to NATURALNE zjawisko występujące w naturze od tysiącleci. Dopiero gospodarcza działalność ludzi zakłóciła ten cykl. Pozbawiane wszelkiego drewna drzewostany ubożeją, gdyż drewno z gnijących drzew jest im niezbędne do rozwoju nowego pokolenia.
Traktujmy zatem tatrzańskie lasy i bory jako zbiorowiska naturalne a nie hodowle drzew na drewno tartaczne. Wystarczy przyglądnąć się jak bujne jest życie pod tymi martwymi drzewami, a od razu zobaczycie, że przyroda wie co robi. Wystarczy tylko jej nie przeszkadzać.
Mietek 2019-10-30 12:46:51
Normalna kolej rzeczy. Las odrodzi się, a później z biegiem czasu znowu popadnie w ruinę itd. O co ta g..o burza? Człowiek swoim ingerowaniem nigdy nic dobrego nie uczyni, bo zwyczajnie nie rozumie praw rządzących światem. Świat obroni się sam i coś mi się wydaje, że przed nami samymi, już niebawem.
Turystka 2019-10-30 11:50:12
To bardzo smutne, z przerażeniem spacerując po szlakach obserwuje co dzieje się z cudownym tatrzańskim lasem...
The pukot 2019-10-30 10:01:30
Czuję w pobliżu @The billka, zmiana pogody to i zmiana nicka?
maciek wścieklica 2019-10-30 09:25:48
~ Jacek Zarzycki
Dzięcioł trójpalczasty żeruje zarówno na umierających, jak i martwych świerkach. Tyle w temacie douczania. Pozdrawiam
Jan 2019-10-30 09:23:58
Skąd Ci naukowcy się biorą -Matrix....klasyka.Mlody człowieku...dlaczego nie lubisz gatunku ludzkiego?A może Ty jesteś kornikiem....albo
...wiem -dzieciolem trojpalczastym
kier owca 2019-10-30 09:06:59
@kierowca123, jak w suche drzewo pie... piorun i płonie las, nie gasić! Burza była naturalna, więc podpalony las powinien naturalnie spłonąć (cały!!!) i naturalnie się odrodzić.
@tadziu, o piśkorkach i sukienkowych nic? Nie da się jakoś obarczyć wina za uschnięty las w lewackiej i antyklerykalnej Słowacji?
Bober 2019-10-30 09:04:57
Jestem ciekaw czy jeśli któregoś ekologa boli ząb to idzie do dentysty czy zostawia sprawę naturze ? Bo tak samo jest z lasem kornik to inaczej próchnica tak jak by w jamie ustnej macie prosty przykład jak przemówić ekologom do rozumu
czopek 2019-10-30 09:01:39
Znowu się wszyscy na Przyrodzie znają.
tadek 2019-10-30 08:18:47
Szanowna gazeto tytuł tych zdjęć powinien być Ostrożnie Drastyczne Zdjęcia.Górale się w grobach przewracają widząc takie cmentarzyska.
śle dzik 2019-10-30 08:16:46
"zak 2019-10-29 21:58:13
Zamiast czyscic las zvwiatrolomow wszystko lezy pokotem i kornik robi spustoszenie Na Slowacji czyszcza lasy"

@zak, ty jesteś u-PO-śledzony, nie...wyspany czy może terapia nie pomaga? A może to tylko najzwyklejsza lewacka nienawiść do Polski? PiSowskiej Polski? Doczytałeś, że chodzi o dol. Koprową i Ciemnosmreczyński Staw? To teraz sprawdź, w której części Tatr one się znajdują, konkretnie w których Tatrach. Jeśli oczywiście potrafisz czytać ze zrozumieniem.
kierowca123 2019-10-30 07:48:02
wichura była naturalna, więc powalony las powinien naturalnie umrzeć i naturalnie się odrodzić. Nie rozumiem o co chodzi w tej nawalance w ekologów? W końcu to tereny ściśle chronione. Jeśli powalone drzewa nie zagrażają turystom, to jak najmniej powinno się ingerować. Niektórzy atakujących ekologów i specjalistów od lasów nawet nie wiedzą że jednolite świerkowe lasy na części powierzchni Tatr nie są naturalne tylko sztucznie obsadzone po wycięciu naturalnych lasów mieszanych ( w których oczywiście było dużo świerka) w XiX i początkach XX wieku w czasie rabunkowej gospodarki w czasie istnienia hut, papierni i tartaków u podnóża Tatr.
Teraz przynajmniej w miejsce powalonych jednolitych lasów specjaliści sadzą lasy podobne w doborze drzew do pierwotnych, które dzięki temu że są zróżnicowane nie dają się tak łatwo ani wiatrowi ani kornikom.
Czuczu 2019-10-30 07:03:59
Hej znawcy
Wg Was przez miliony lat las był zawsze zywy, piekny i zielony A jak pojedyncze drzewo uschlo to go dinozaury stihlem wycinaly? Ale glupcow tu komentuje. Las jest śmiertelny. I od zawsze były klęski. Ale jak sie nie wie to sie pisze glupoty o hodowli Kornika
leśnik 2019-10-30 06:47:53
Czekam na błyskotliwy komentarz poborcy opłat TPN
i co dalej ? 2019-10-30 01:44:27
I co ci ''zasr..ni'' ekolodzy widza to czy ''oslepli'' ?
Nadal ''madruja'' ? Kornik opanowal cale Tatry , jest wszedzie obecny ,
NATYCHMIAST !!!! musi byc podjete jakies dzialanie inaczej za pare lat
nasze wnuki beda pytac jak wyglada drzewo iglaste .
A ci ''mondrzy '' kieby se rzondziyli racyj swoimi odchodami a nie naskimi lasami !
franek 2019-10-29 23:43:21
@zak "na Słowacji czyszczą lasy"
Przecież artykuł mówi właśnie o Słowacji :D.
Zacznij czytać całość a nie tylko tytuł i obrazki.
krzysiekzG. 2019-10-29 23:41:30
Niestety , pisanie o jakichkolwiek działaniach na rzecz przyrody / w środowisku / stało się kwestią polityczną a nie ekologiczną . Stąd też ekolodzy kojarzą się z ekoterrorem , a nie miłością do natury . Dyskusja z fanatykami napędzanymi przez ideologię wydaje się być niemożliwa . Dlatego jeszcze niejeden las będzie pewnie tak wyglądał .
wojto 2019-10-29 22:39:19
Albo mamy farmę na fabrykę desek albo mamy naturalny las. Ktoś kto patrzy na to tylko przez pryzmat kasy, patrzy na uschnięte drzewa to widzi tylko finansową stratę.
Góral 2019-10-29 22:36:05
Jest to wyłącznie wina ludzi którzy żądzą tym lasem ale nie mają pojęcia o gospodarce leśnej.
zak 2019-10-29 21:58:13
Zamiast czyscic las zvwiatrolomow wszystko lezy pokotem i kornik robi spustoszenie Na Slowacji czyszcza lasy