Reklama

2018-12-20 08:33:44

Zakopane

Czy radni się zgodzą, aby miasto dotowało katolicką szkołę?

Rada rodziców szkoły katolickiej wystąpiła do miasta o dotowanie placówki z miejskiego budżetu.

Pierwsze posiedzenie komisji oświaty po wybraniu nowych władz samorządowych zdominowała dyskusja dotycząca dofinansowania przez gminę Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Zakopanem, którą prowadzi parafia pw. Świętej Rodziny.

- W publicznej szkole roczne utrzymanie jednego dziecka to ponad 11 tys. zł, w tym 5 tys. to subwencja oświatowa, a resztę dopłaca miasto - wyliczał Bystrzycki. Obecnie w katolickiej szkole czesne, które płaci opiekun, wynosi 360 zł

Więcej informacji w papierowym wydaniu TP.

jof

Reklama

Reklama
1
/ Fot. jf
2
/ Fot. jf
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Brooklyn 2018-12-22 11:43:35
Do EFGHIJK

Kazdy ma prawo miec swoje zdanie
a ja akurat sie orientuje jakie tam chodza dzieci..
Oczywiscie za kazdy ma prawo ...
Tylko jaesli to szkola katolicka niech
finansuje ja kosciol ....
Jak napisalem nizej jakos biednych
miasto dotowac niechce pomimo
iz jest przepis ogolnopolski odnosnie
Inwalidow i ich opiekunow....
Natomisat bogactwo duchowe to juz odrebny temat
w tym przypadku mowimy o pieniadzach......
EFGHIJK 2018-12-21 20:10:19
Do Brooklyn mylnie sądzisz, że do takiej szkoły chodzą tylko BOGACI. Co rozumiesz pod tym pojęciem? Można być również i bogatym duchowo. Czy uważasz, że ludzie przeciętnie zarabiający nie mogą posłać dziecka do takiej szkoły? Może chcą właśnie aby tam ich dziecko chodziło bo to gdzie i jak są edukowane to dla nich priorytet i ważne kto ich uczy. Więc nie uogólniaj wszystkiego i wszystkich. Po drugie czy czesne jak ktoś tu pisze 360 zł to już elitarna szkoła? Zobaczcie na czesne warszawskich szkół a później się wypowiadajcie.
Brooklyn 2018-12-21 16:23:28
Radni berzadni

Radni niech lepiej zdejma podatki z biednych ludzi
a mianowicie chociazby oplate za bilet 1.50 zl....
z osob ktore sa opiekunami osob niepelnosprawnych
a nie sponsoruja BOGATYCH. z kasy miejskiej
W calej Polsce opiekunowie osob z inwalidztwem
1 grupy jezdza za darmo, komunikacja miejska. a za bilet np. do Krakowa
placa smieszna oplate...
Miasto bezlitosne dla chorych i biednych....
Zakopane to miasto NIE przyjazne mieszkancom....
Ada z ???? klasy 2018-12-21 10:26:59
Kończyłam taką szkołę w Krakowie, matka płacił 1000, a w ostatniej klasie 700. Zasady, a zasady potem życie koryguje. Co do poziomu nauczania nie mam zastrzeżeń, siłą rozpędu przeleciałam gimnazjum. Z perspektywy czasu, nie ważne jaką szkołę się kończy, spotykam się z koleżankami z tego okresu. Niektóre daleko odbiegły od tych zasad, może lepiej byłoby gdyby ukończyły szkołę publiczną. Pisałam kiedyś komentarze na forum TP. Pozdrawiam. PS złote dziecko PiS i w rodzinie biskup, to otwarta droga.
Fibi 2018-12-21 01:16:52
Medea- żaden kwik lewactwa trochę prawdy jest.
Czesne 360zl , jest smieszna kwota w porównaniu z przed 18laty, o ile dobrze pamietam , też było 360 zl, trzy lata temu 500 zl + obiady ok 600 zl miesięcznie to tak lecialo jakby kto był ciekaw co miesiąc ... Gdzie tu sprawiedliwość... Nikt nie miałczał za dotacją...
Moje zdanie jest mieszane ... dać i nie dać ... Kto będzie chciał posłać dziecko do Katolickiej szkoły to i tak wyśle... Tam są pewne zasady i nie kazdemu to odpowiada... To nie jest szkoła prywatna...
Jak curusie i synusie syćkie dorosnom to pół szkoły.
Wesołych Świąt!
czytelnik 2018-12-20 22:14:08
medea42 pięknie napisane, właśnie o to w tym wszystkim chodzi, lepiej nikt tego nie mógł ująć, pozdrawiam
Do medea42 2018-12-20 20:18:02
Taka dotacja kojarzy mi się z indoktrynacją marksistowsko -michnikową. Z tym, że są równi i równiejsi. Przechył religijny jest większy w szkołach publicznych niż katolickich. Wiem coś na ten temat. Kwik, to jest potem jak nie ma komu iść do bierzmowania.
żak 2018-12-20 18:29:17
@belfegor. Kontrola każdej instytucji finansowanej ze środków publicznych to podstawa obojętne czy to fundacja czy stowarzyszenie lub instytucja oświatowa . Tego jednak w Zakopanem brakuje chciało by się widzieć (powinny być ogólnie dostępne) np. wyniki kontroli finansowych UM w ZP/OZ. Źle lub niegospodarnie wydane środki winny być zwracane, a następne dotacje wstrzymane na co najmniej pięć lat jeśli zdefraudowane - prokurator.
medea42 2018-12-20 18:21:09
Załosne i mściwe komentarze pod tekstem. Szkoła katolicka ma w statucie wychowanie dzieci w duchu Dekalogu. To wszystko.
Nie ma tam miejsca na czarne parasolki, zmianę płci, nie ma indoktrynacji marksistowsko -michnikowej
posyłając tam dziecko jest duza szansa na wychowanie wartościowego człowieka. I o to ten kwik lewactwa.
belfegor 2018-12-20 18:06:35
@żak. Warto, ale też warto przyjrzeć się wydatkami, bo historia zna przypadki, że instytucja oświatowa pokrywa koszty przejazdu kadry pedagogicznej na zajęcia takimi środkami komunikacji jak TAXI. np. z Krakowa. Niektórzy z dotacji tak dobrze żyją, jak inni z fundacji.
żak 2018-12-20 17:21:56
Dotować warto każdą instytucję oświatową. Trzeba jednak wycofać dotacje do ZP bo dostali wędkę w postaci budynku i mają na koncie podobno sto pięćdziesiąt tysięcy złotych, a dobrze sprawdzić dotychczasowe dotacje. oszczędzić też można np. na badmintonie i biegach donikąd i po nic. Biegać każdy może bez rozgłosu i zbędnych dotacji podobnie jak grać w badmintona.
graffiti 2018-12-20 16:52:29
Jedna organizacja totalitarna zastąpiła inną. Powrót do przeszłości? Proponuję by każda firma prywatna dopisała do nazwy "katolicka" i czy się stoi, czy się leży dotacja się należy.
Miejscowy 2018-12-20 16:20:59
Bez przesady jak nie maja kasy niech zamkna szkole
czytelnik 2018-12-20 14:54:52
- do nie siej plotek - nie wiem jak jest bo nie siedzę w temacie .. ale wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "dotacje dla niepublicznych przedszkoli".... i sobie przeczytaj dalej - wynika z lektury bardziej "na pewno" niż "ponoć"...
Mordehaj Gąsienica Yewish 2018-12-20 13:26:11
Przecież parafia zakopiańska jest bogata. Ja nigdy nie dam im ani grosza tam na tacę a próba takiego wyłudzenia miejskich pieniędzy jest żałosna. Przecież KS Filipiak sprzedał po cichu bez wiedzy parafian Las na Szymoszkowej panu księżotutce ćiuluśiowi to Hays się zgadza. Acha no chyba że tanio sprzedał to kasy może już brakować. Ale jeszcze tam pod kościołem jakaś galeria ma zaistnieć teź przy pomocy bank Vatikano i księżotutki abc. ludzie płaććie cele Boże się będą realizować...
nie siej plotek 2018-12-20 13:22:50
czytelnik ponoć czy napewno ?
czytelnik 2018-12-20 11:35:20
Przecież niepubliczne przedszkola w Zakopanem są podobno dotowane - więc o co chodzi? jedni mają dostawać a drudzy nie? Dlaczego? Temu, że są "katolickie"? Taka to demokracja, konstytucja? No bardzo widzę tolerancyjne społeczeństwo ale chyba w jedna stronę. Wszystko co katolickie - podnosi się larum. Ehhh
Tomek 2018-12-20 10:46:44
Koniecznie trzeba dotowac najbogatszych bo mają mało. Sami bogacze. Szkoła ułożona pod jedna rodzinę ale to rodzina wspiera burmistrza to na pewno im da. No dzieci biednych lekarzy którzy nie płacą podatków bo kasy fiskalne schowane pod stołem
asdfgh 2018-12-20 10:17:49
Dotujmy niepubliczne szkoły bo w państwowych jest za dobrze. W jakiej głowie się rodzi taki pomysł?
mocher 2018-12-20 09:29:18
jeszcze tego brakowało ! co miasto obchodzi prywatną działalność ? jak szkoła dostanie naszą miejską kasę to zapewne ruszy lawina wniosków o dotacje zakopianskich przedsiebiorcow . dlaczego oni mieliby nie dostac ? co oni gorsi ? a dług zakopanego niech rosnie !
podatnik 2018-12-20 09:25:48
Na wszystko i wszystkich brak pieniędzy, ale nie brak na organizacje katolickie. I jak się nie wq., czy ktoś patrzy na ręce tych organizacji co robią z pieniędzmi? Jeżeli finansowo nie wytrzymają, to niech bankrutują. Jak kapitalizm, to kapitalizm.
kijwoko 2018-12-20 09:08:01
trzeba dofinansować zakopiańskie elity ?
czytelnik 2018-12-20 08:52:03
Oczywiście, że powinna być dotowana- to taka sama szkoła jak każda inna
Ona 2018-12-20 08:48:34
Czy przedszkola które realizują obowiązek szkolny tzw zerówkę będą także dotowane i rodzice nie będą płacić czesnego?
raid 2018-12-20 08:47:49
Jeśli rodzice chcą, żeby ich dzieci chodziły do takiej szkoły, to niech płacą więcej z własnej kieszeni. Na całym świecie różnego rodzaju szkoły prywatne, są płatne i płacą rodzice. Dlaczego po raz kolejny wszyscy mają płacić za fanaberie nielicznych??
Miejscowa 2018-12-20 08:43:50
Pan Bystrzycki ma dziecko w tej szkole. . . czy za tym wszystkie niepubliczne placówki będą dotowane z budżetu miasta?
2019-09-20 12:13 Woda w Krośnicy nadaje się do spożycia 2019-09-20 11:59 Dziś trochę słońca, trochę chmur. W weekend piękna pogoda 2019-09-20 11:13 Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na Równi Krupowej 2019-09-20 10:39 Wypadek w centrum Nowego Targu 2019-09-20 09:59 Szlak Wokół Tatr z markowym tytułem 2 2019-09-20 08:37 Tragiczny wypadek w nocy w Bukowinie Tatrzańskiej (ZDJĘCIA) 5 2019-09-20 07:59 Anioł z popiołów 2019-09-19 21:58 Larysa Knap na 5. miejscu projektu Polish Fashion Anatomy 2 2019-09-19 21:35 Czy da się polubić zmywanie – 3 sposoby na aranżację kuchni 2019-09-19 21:05 Salvador Dali w Witkacym 2019-09-19 21:02 Parkingi widmo 11 2019-09-19 19:59 Sąsiedzi pomagają pogorzelcom 4 2019-09-19 18:45 Prawdziwą ciupagę kupisz tylko w mieście 2019-09-19 17:58 Proste drogi 1 2019-09-19 17:30 Potrzebna ekipa budowlana. Niemal od zaraz. Antoś czeka na pomoc 2 2019-09-19 16:59 Biały miś na Krupówkach. Wasze zdjęcia sprzed lat 3 2019-09-19 16:17 To nie był niewybuch 2019-09-19 15:55 W Tatrach kilka centymetrów śniegu. Słoneczny weekend 2019-09-19 15:52 44 Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia 2019-09-19 15:18 Samowolka gigant 4 2019-09-19 14:52 Zaśnieżone Tatry widoczne z Krakowa 5 2019-09-19 13:47 Groźna kolizja w Jabłonce 2019-09-19 13:15 Woda w Leszczynach nie nadaje się do spożycia 3 2019-09-19 12:11 Kolejne wielkie wyborcze reklamy wyrastają przy zakopiance 3 2019-09-19 10:58 Płot za płotem - dramat kupców na Nowej Targowicy 7 2019-09-19 09:50 Ostatni weekend z kolejką na Kasprowy, później długi przegląd techniczny 2019-09-19 08:40 Spektakle dla dzieci. Pępek świata w Witkacym 2019-09-19 07:00 Jaki majątek ma nasza władza 4 2019-09-18 22:07 Powstaje gminny zespół 1 2019-09-18 20:26 Lampy świecą w kratkę 4 2019-09-18 19:34 Tak z powietrza wygląda budowa tras biegowych w Zakopanem 5 2019-09-18 18:40 Bezpośrednio do Nowego Jorku, więcej lotów do Chicago 1 2019-09-18 17:26 Zespół "Wiyrchowianie" zaprasza na próby 2019-09-18 16:15 Plakaty z Chamonix 2019-09-18 15:55 Obóz na dobry początek - nowotarscy kadeci rozpoczęli nowy rok szkolny 2019-09-18 15:30 Spacer wśród pamiątek 3 2019-09-18 15:00 Uważajcie na tym szlaku. Zniszczone mostki (WIDEO) 2 2019-09-18 13:43 Znowu przejedziemy przez skrzyżowanie na Bystrem (WIDEO) 11 2019-09-18 13:15 Śnieg także na Giewoncie. Trudne warunki w Tatrach 2019-09-18 12:57 Bakterie E.coli w wodzie 5 2019-09-18 11:58 Kładą asfalt. Utrudnienia w ruchu 2019-09-18 11:56 Rybie wrzaski. Zapraszamy na poetyckie spotkanie na Harendzie 2019-09-18 11:42 630 tysięcy nielegalnych papierosów (WIDEO, ZDJĘCIA) 2019-09-18 10:59 Targowica z nowymi podziałami 2 2019-09-18 10:05 Ostatni koncert w starym MOK-u 2019-09-18 09:59 Gazda ze Stasikówki, bońtar z Gronia 2019-09-18 08:50 14-latka odnalazła się 2 2019-09-18 08:44 Wysoko w Tatrach sypie i wieje (WIDEO) 2019-09-18 08:00 Szukają domu 2019-09-18 08:00 Rak jelita grubego: Nie daj szansy chorobie - zbadaj się!