Reklama

2018-12-05 11:43:57

Zakopane

Kopuła w parku kulturowym. Mamy zgodę starosty

Za Pomnikiem Grunwaldzkim w Zakopanem wyrosła taka oto konstrukcja. Firma, która stoi za inwestycja twierdzi, że ma zgodę starosty tatrzańskiego. Czy jednak postawienie kopuły nie narusza przepisów o parku kulturowym.

W Zakopanem wbrew zapisom o parku kulturowym obszaru Krupówek, który obejmuje Plac Niepodległości wyrosła nielegalna kopuła. Jak się dowiedzieliśmy, zespół zarządzający parkiem kulturowym wydał kategoryczny zakaz montażu tego typu instalacji.


Tymczasem przedstawiciel firmy, która ustawiła konstrukcje zaznacza, że kopuła jest legalna. - Mamy zgodę starosty tatrzańskiego, jeśli chodzi o przepisy parku kulturowego to chyba starosta wie, co robi - mówi przedstawiciel firmy.

W kopule ma być uruchomione planetarium dla dzieci, będą też pokazy laserowe. 

Czytelniczce dziękujemy za nadesłane zdjęcia.

rav, p

Reklama

Reklama
1
/ Fot. czytelniczka
2
/ Fot. czytelniczka
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
panstwoZpapieru 2018-12-07 21:32:55
Faktem jest, że utworzono dokumenty prawne które w wielu miejscach w centrum Zakopanego dopuszczają postawienie dużych apartamentowców a jednocześnie zabraniają postawienia niskiego drewnianego domu jednorodzinnego, zabraniają postawienia namiotu handlowego, budynku tymczasowego, wiaty, garażu, kiosku, zabraniają budowy parkingów podczas gdy w sezonie miasto jest sparaliżowane praktycznie każdego dnia...

Przez takich właśnie jak ty, skażonych poprzednią epoką, zabijana jest w tym kraju każda inicjatywa, zabijana jest przedsiębiorczość. Urzędnik pod pretekstem ochrony "ładu przestrzennego" zabrania lokalizacji usług, na które jest popyt, które cieszą się dużym zainteresowaniem, które są społeczeństwu potrzebne. W ten sposób urzędnik działa na szkodę miasta, które żyje głównie z turystyki. Działa na szkodę miasta, bo ludzie którzy nic nie mogą zrobić na swoim, sprzedają działki deweloperom.

Na zachodzie ludzie bardziej stosują się do przepisów bo urząd pomaga. W Polsce generalnie urząd jest od przeszkadzania, od utrudniania, od przewlekania spraw. Dlatego właśnie ludzie nauczyli się omijać przepisy, kombinować, zwalczać urzędy ich własną bronią.
raid 2018-12-06 09:19:01
@raid

W wielu miejscach na świecie istnieje coś takiego, jak dbałość o wspólną przestrzeń, w której wszyscy żyjemy. Bez względu na to czy ktoś ma "teren za ciężkie pieniądze", czy nie, powinni tego pilnować wszyscy. U nas ta dbałość jest, mam wrażenie, na etapie zygoty, co Twoja wypowiedź ewidentnie potwierdza.
panstwoZpapieru 2018-12-06 00:12:12
@Janowski

Niestety ale gdyby właściciele kamienic dbali o nie i nie obwieszali elewacji tandetą to (postkomunistyczna) władza nie musiałaby robić porządku. Mnie chodzi jedynie o to by wprowadzane przez nich uchwały jeżeli już muszą być wprowadzane nie wykluczały się wzajemnie i nie przekraczały pewnej granicy...

@raid

Wstańże ty zza biurka i idź na spacer dotlenić mózg... Nie o to chodzi by zamieniać ten Plac w cokolwiek. To teren publiczny którym zarządza Urząd Miasta i w ostatnim czasie całkiem nieźle nim zarządza. Chodzi o tereny wokół placu które należą do osób prywatnych.. Kup sobie najpierw taki teren za ciężkie pieniądze, a później wypowiadaj się czy to w porządku że na działkach komercyjno - usługowych urzędnik pozwala Ci jedynie na posadzenie paproci i drzewka (bo na ścięcie to już niekoniecznie)...
raid 2018-12-05 11:31:43
Racja. Po co nam jakiekolwiek uregulowania prawne, skoro każdy wie co ma robić. I robi to dobrze. Wyjątkiem są tutaj pseudo biznesmeni, którym jeszcze nie udało się wprowadzić na Krupówki i okolice, porządków rodem z Gubałówki czy okolic Skoczni. Oczywiście, że Plac Niepodległości, jak zresztą sama nazwa wskazuje powinien służyć uciesze ludzi. Zamieńcie go zatem w tanc budę, okraszoną śmierdzącym, starym jedzeniem i tanim alkoholem. Niech trwa na nim nieustająca impreza przez 365 dni w roku.A Pomnik? Wiem trochę przeszkadza. Spokojnie, imprezowicze bez problemu sobie z tym poradzą. Będzie służył jako stolik pod piwo lub kiełbasę, a i drzemkę będzie można na nim strzelić.
Zakopane wciąż na równi pochyłej, tylko kąt pochylenia jakby coraz większy.
Janowski 2018-12-05 11:28:02
@ panstwoZpapieru
Pomysł parku kulturowego powstał w tatrzańskiej izbie gospodarczej za czasów Majchra i w żaden sposób nie odzwierciedla swojej nazwy . Chodziło zupełnie o coś innego mianowicie o stworzenie bariery dla inwestorów mogących zagrażać , konkurować z monopolem powstałym przed powstaniem pomysłu parku kulturowego . My możemy a wy nie to właśnie przejaw kultury komunistycznej
enapokaz 2018-12-05 10:20:20
Marzy mi się taka olbrzymia, przeszklona kopuła na Równi Krupowej. Oczywiście w odległej przyszłości (XXIIw.). Wewnątrz Ogród Botaniczny, Park, Ławki, Czyste Powietrze, Dużo Światła i Przestrzeni.
ale 2018-12-05 10:14:02
A jest cos w Zakopanem zeby bylo legalne ?
Tylko jak Jasiyk Gorol chce sobie plot pomlowac MUSI miec zezwolenie .
A ''przyblyndom'' wolno wszystko .
'' Downe piykne casy
Kasciy siy podzialy? ''
panstwoZpapieru 2018-12-04 21:13:15
Mało tego, urząd ogłaszał przetargi na organizację imprez na placu które są niezgodne z parkiem kulturowym, co ciekawe w umowach o dzierżawę placu urząd zawierał zapis że przedsięwzięcie ma być zgodne z parkiem kulturowym... czyli urzędnik niby jest czysty, ale tak naprawdę żadnej normalnej imprezy nie da się zorganizować na placu by była zgodna z parkiem kulturowym (bo park zabrania wznoszenia praktycznie wszystkiego, nawet skrzywionego przez wiatr namiotu handlowego), a tylko imprezy pod patronatem burmistrza są zwolnione z zapisów parku...

I żeby była jasność, to nie jest problem że przy tym placu się coś dzieje. Dobrze że WRESZCIE coś się w 2018 r wokół tego placu zaczęło dziać (głównie dzięki społecznej inicjatywie). PROBLEMEM JEST UCHWAŁA O PARKU KULTUROWYM która powinna w obecnej formie zostać wrzucona do śmietnika! Urzędnicy sporządzili BUBEL PRAWNY!

Właściciele nieruchomości którym uchwała ta ogranicza prawo własności są jeszcze w stanie zrozumieć zapisy nakazujące usunięcie szpetnych reklam z elewacji kamienic czy zakaz handlu obwoźnego, natomiast tak rażące ograniczanie działalności gospodarczej w przestrzeni PLACU MIEJSKIEGO to zwyczajny skandal. Placu, który został zbudowany w 1893 roku nie po to by był BETONOWĄ PUSTYNIĄ a RYNKIEM, miejscem które tętni życiem!!!

Po co tworzyć takie uchwały w taki sposób by strzelać sobie w kolano? Przecież jak ktoś zgłosi te wasze lewe przetargi wyżej...

A co najlepsze, w kilku miejscach uchwała o Parku Kulturowym jest sprzeczna z Miejscowym Planem Zagospodarowania uchwalonym PRZEZ TEN SAM ORGAN - Radę Miasta Zakopane! Generujecie buble prawne których zapisy nawzajem się wykluczają! Ale to do czasu... Mieszkańcy wezmą niebawem sprawy w swoje ręce.
ccc 2018-12-04 18:13:22
No chwila chwila... To za Pomnikiem Grunwaldzkim czy na Placu Niepodległości?? Bo na mój gust teren za Pomnikiem to już nie Plac... Poza tym co ma znaczyć stwierdzenie "tego typu instalacja"? Jak dla mnie "tego typu instalacją" jest np. ekran kina letniego, który jakoś jest stawiany NA PLACU co roku... Już pominę kwestię naruszania ciszy nocnej przez wspomniane kino...