Reklama

2018-11-23 19:59:19

Podsarnie

Prezydent maszerował przez wieś

Reklama

Reklama

Około 0,5 km prezydent Polski maszerował przez orawską wieś. Andrzej Duda gościł dzisiaj w Podsarniu. Odsłonił tam pomnik zasłużonych w walce o polską niepodległość.

Pomnik stanął na placu przed kościołem św. Jana Pawła II. Upamiętnia on 100. rocznicę odbudowy państwa polskiego i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych. - Dziękuję wam za to, że odpowiedzieliście na moją prośbę, aby odzyskanie niepodległości świętować także poza Warszawą. Tutaj to świętowanie jest przepiękne - podkreślał prezydent Andrzej Duda. 

Głowa państwa nawiązała do postaci, które były zaangażowane w walki o Niepodległą na Orawie. - Wielkie było wtedy zaangażowanie ludzi, zwykłych górali w to, żeby tę niepodległość odzyskać. Oczywiście, największą postacią był ks. Ferdynand Machay, który zresztą później był senatorem w II RP, ale tych bohaterów niepodległości było tutaj wielu (…). Dziękuję, że o nich pamiętacie. Dziękuję, że badacie Państwo tamte dzieje także z pomocą Instytutu Pamięci Narodowej - mówił prezydent RP. Głos zabrał także poseł Edward Siarka, dla którego Podsarnie to rodzinna miejscowość. 

Uroczystości przy kościele zakończyły się złożeniem wieńców przy odsłoniętym pomniku. Następnie rozpoczął się przemarsz przez wieś Andrzeja Dudy wraz z zaproszonymi gośćmi. Po drodze przygrywała kapela orawska, orkiestra dęta. Prezydent dotarł do Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich, gdzie uczestniczył w uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powrotu wsi orawskich do Polski. Andrzej Duda jeszcze raz zabrał głos, przekazał dyrektorce placówki Danucie Siarce flagę narodową. Zaś od uczniów otrzymał laurkę w barwach narodowych. 

Do Podsarnia przyjechali samorządowcy niemal z wszystkich gmin, byli starostowie z Nowego Targu i Zakopanego. Pierwszy raz jako wójtowie zaprezentowali się włodarze z Czarnego Dunajca, Lipnicy Wielkiej. Był też nowy burmistrz Rabki Zdroju. 

jg

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl