Reklama

Materiał sponsorowany, 2018-11-05 20:00:00

Zdrowie

Zobaczyć JUTRO

O tym jak odzyskać dobre widzenie, o pasji do medycyny i do ludzi oraz o tym dlaczego jakość jest ważna - rozmowa z dr n. med. Violettą Tomczyk-Dorożyńską, dyrektorem medycznym NZOZ "OKO-TEST" Diagnostyka i Chirurgia Oka, członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Amerykańskiej Akademii Okulistycznej.

 Pani doktor, od 11 lat jest pani dyrektorem medycznym i współwłaścicielem Kliniki Okulistycznej OKO-TEST w Nowym Targu. Dlaczego postanowiła pani pracować na Podhalu oraz jaka jest filozofia pani działalności? 

- Decyzja o otwarciu ośrodka okulistycznego na Podhalu nie zapadła nagle. Sam pomysł powstał już wiele lat temu, jeszcze kiedy byłam Ordynatorem Oddziału Okulistyki Dorosłych w "Klinice na Ceglanej" w Katowicach. Pomagaliśmy tam wielu bardzo potrzebującym pacjentom m.in. z terenu Podhala. To właśnie ludzie stąd, moi pacjenci, którzy już wtedy szukali u mnie pomocy, sprawili, że zapragnęłam otworzyć tu Klinikę Okulistyczną. Kiedy pojawiła się taka możliwość, nie zastanawiałam się ani chwili. A moja filozofia? W całym moim życiu zawodowym kieruję się dwoma zasadami, które muszą iść ze sobą w parze – pierwsza to ogromny szacunek i zrozumienie dla ludzi, druga to najwyższa jakość, którą bez wyjątku oferuję w swojej placówce.

- Pani doktor, skupmy się chwilę na jakości. Jakie standardy obowiązują w OKO-TEST?

- Standardy jakościowe to bardzo szeroki temat, który jest dla mnie niezmiernie ważny. Moglibyśmy poświęcić temu osobną rozmowę. Od samego początku działalności ogromną uwagę zwracam na dobór mojego personelu, zarówno lekarskiego, pielęgniarskiego jak i pomocniczego. Wszystkich współpracujących ze mną lekarzy zapraszam do współpracy osobiście. W większości przyjeżdżają do naszych pacjentów ze Śląska oraz Krakowa. To wyjątkowi specjaliści z pasją do medycyny oraz do pacjentów. Jakość wiedzy medycznej oraz jakość obsługi to obszar, który stanowi jeden z filarów OKO-TEST. Nasi pacjenci otrzymują kompleksową diagnostykę, a jeśli wymaga tego leczenie, pomagamy im, wykonując procedury zabiegowe na w pełni wyposażonym bloku operacyjnym. Przygotowanie do zabiegów oraz odpoczynek po ich wykonaniu odbywa się na komfortowym Oddziale Chirurgii Jednego Dnia. We współczesnej okulistyce nie ma miejsca na kompromisy, ludzki wzrok jest bezcenną wartością. Jego utrata powoduje, że człowiek zdrowy i wciąż sprawny fizycznie, zaczyna mieć olbrzymie problemy z wykonywaniem zwykłych, codziennych czynności, a często też popada w depresję z powodu zależności od innych. 

- W takim razie jaki jest zakres schorzeń okulistycznych, które można u państwa wyleczyć? Kto może szukać u państwa pomocy?

- Oferujemy bardzo szerokie spektrum pomocy pacjentom okulistycznym. Od doboru okularów po skomplikowaną chirurgię ciała szklistego, tzw. witrektomię. Naszą specjalizacją są chirurgia zaćmy, leczenie AMD, czyli zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem czy leczenie jaskry. Obecnie ogromną ilość pracy wkładamy w pomoc pacjentom cierpiącym z powodu zmętnienia soczewki własnej, czyli z powodu zaćmy.

- Z czego to wynika? czy ludzi cierpiących na zaćmę jest teraz więcej?

- Zaćma to najczęstsza przyczyna ślepoty na świecie, a zabieg jej usunięcia jest najczęściej wykonywaną procedurą chirurgiczną. Co roku diagnozowanych jest, tylko w Polsce, ponad ćwierć miliona nowych przypadków. Kolejka osób oczekujących jest bardzo duża, jednak dzięki dodatkowym środkom na zabiegi z Narodowego Funduszu Zdrowia, możemy pomóc bardzo dużej liczbie cierpiących na zaćmę ludzi. Im szybciej pacjenci się do nas zgłoszą, tym szansa na zabieg jeszcze w tym roku jest większa. Dokładamy wszelkich starań, aby pomóc jak największej liczbie osób. W ostatnich tygodniach trafia do nas także coraz więcej pacjentów oczekujących w kolejce do zabiegu w innych szpitalach, gdzie czas oczekiwania wynosi nawet ponad dwa lata. Ludzie nie chcą czekać, chcą widzieć i ja to w pełni rozumiem.

- Pani doktor, na czym polega taki zabieg? Czy jest się czego obawiać?

- Zaćma to bardzo powszechny problem zdrowotny. Ma ogromny wpływ na jakość życia. Jest to stan postępujący i nie ma innej metody leczenia niż kilkunastominutowy zabieg, podczas którego zastępujemy zmętniałą soczewkę w oku, soczewką sztuczną (implantem). Wszczepia się ją raz na całe życie, nie ma potrzeby jej cyklicznej wymiany. Gorąco zachęcam moich pacjentów do tego, aby nie zwlekali z zabiegiem usunięcia zaćmy. Ludzie często mają obawy związane z bólem czy okresem powrotu do pełnej sprawności po zabiegu, a także boją się kosztów. W ramach NFZ zarówno kwalifikacja, zabieg jak i dwie kontrole po zabiegu są bezpłatne. Pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów. Zapewniam, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, a znieczulenie podajemy w formie kropli do oczu. Pełne widzenie odzyskuje się w ciągu kilku dni, a znaczna poprawa widzenia jest już w pierwszym dniu po wymianie soczewki. Zawsze cieszy mnie, kiedy w kolejce przed naszymi gabinetami pacjenci, którzy przeszli już zabieg, zachęcają do niego innych, oczekujących dopiero na wizytę kwalifikacyjną. Mówią, że niepotrzebnie tyle czekali, że nie było się czego bać. W dniu zabiegu pacjent zgłasza się do nas z osobą bliską, której obecność zawsze zwiększa poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Pobyt na oddziale trwa kilka godzin. Wszystko odbywa się w obecności lekarza anestezjologa, a dodatkowo w pełnym zabezpieczeniu medycznym - nasz blok operacyjny i oddział okulistyczny znajduje się w Nowym Targu, na terenie Powiatowego Szpitala Specjalistycznego. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa i zdrowia pacjentów. Zawsze należy zwracać uwagę na zabezpieczenie naszego zdrowia i życia przy wyborze miejsca wykonania zabiegu. Pacjent zawsze ma prawo zapytać o zabezpieczenie medyczne jego pobytu, o postępowanie w razie jakichkolwiek komplikacji, konieczności transportu do szpitala itp. Ja jestem zdania, że trzeba dmuchać na zimne. Pewnie dlatego wykonaliśmy do dziś kilkanaście tysięcy zabiegów bez powikłań.

- Wspominała pani o implancie zamiast soczewki ludzkiej. Czy w ramach zabiegu, finansowanego z NFZ, soczewki są wszędzie takie same?

- To bardzo dobre pytanie, a odpowiedź na nie wymaga pewnych wyjaśnień. W Polsce refundowany jest zabieg usunięcia zaćmy z wszczepem soczewki jednoogniskowej albo jednoogniskowej torycznej (dla pacjentów z astygmatyzmem tylko powyżej 2.00 D). Jednoogniskowość oznacza, że po zabiegu pacjent będzie widział ostro wyłącznie na jedną odległość np. do dali, a do bliży będzie potrzebował już okularów. Niemal 100% pacjentów widzi w ten właśnie sposób po zabiegu usunięcia zaćmy w ramach NFZ. Umożliwia to codzienne, bezpieczne funkcjonowanie, jednak już bez komfortu czytania, pracy na komputerze czy obsługi telefonu bez okularów. Wszczepiamy pacjentom także soczewki sztuczne, umożliwiające widzenie na wszystkie odległości i w znacznym stopniu uniezależniające ich od okularów, jednak te rozwiązania nie są w Polsce refundowanei dostępne są wyłącznie w ramach zabiegu w trybie prywatnym. Mówimy w tym przypadku o najwyższym możliwym komforcie po wymianie soczewki, pamiętajmy jednak, że pacjent z zaćmą, który długo czeka w kolejce do zabiegu, widzi coraz gorzej, a jego bezpieczeństwo w codziennym życiu, zdolność do czerpania radości z czasu spędzanego z bliskimi, do wykonywania prostych czynności diametralnie spada. Ludzie stają się w końcu zależni od pomocy rodziny, sąsiadów. Nierzadko trafiają do nas pacjenci, którzy są w stanie jedynie policzyć palce przybliżone do ich oczu i funkcjonują tak na co dzień! Jeżdżą autobusami, przechodzą przez ulicę, odbierają wnuki z przedszkola itp. Nieświadomie narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo. Dlaczego nieświadomie? Jeśli traci się wzrok powoli, to człowiek nie pamięta już jak powinien widzieć i wydaje mu się, że nie jest jeszcze tak źle. Niestety, nie wiedzą, że mogą odzyskać dobre widzenie i poprawić ogromnie jakość swojego życia w ciągu bezbolesnego, krótkiego zabiegu. 

Pytała pani o jakość wszczepianych soczewek. Oczywiście, jest różna. Wszystkie produkty dostępne na rynku, również medycznym, są różnej jakości. Pacjent nie ma wiedzy ani doświadczenia, aby to zweryfikować. W mojej ocenie, najważniejszy jest wybór człowieka, któremu chcemy powierzyć swoje zdrowie. Jeśli ufamy naszemu lekarzowi, to nie musimy martwić się o resztę. Pacjenci OKO-TEST od zawsze wiedzą, że podejmujemy decyzje o ich leczeniu tak, jak leczylibyśmy naszych bliskich albo samych siebie. Wspominałam już o kompleksowości - nie tylko zespół, sprzęt diagnostyczny, wyśrubowane standardy bezpieczeństwa, ale także finalnie materiały wykorzystywane do zabiegów muszą być na najwyższym światowym poziomie. Nie wstydzę się podzielić informacją, jakie implanty wszczepiamy do oczu naszych pacjentów, a nasze wyniki świadczą o tym same. Opieramy się na doświadczeniu globalnych liderów produktów dla okulistyki, jak m.in. Alcon, Zeiss czy Rayner. Implanty (soczewki) tych firm zapewniają naszym pacjentom dobre widzenie po zabiegu usunięcia zaćmy. Od zawsze bardzo dbamy o wybór wysokiej jakości produktów medycznych, to nieodłączny element naszej filozofii.

- Pani doktor, z rozmowy wynika, że walka z zaćmą jest obecnie wiodącym wyzwaniem w państwa Klinice. Co może pani poradzić pacjentom? 

- Faktycznie, to dziś największe wyzwanie, ale także największa szansa dla ludzi obarczonych tym problemem. Jesteśmy gotowi państwu szybko pomóc. Proszę do nas dzwonić i pytać o szczegóły, terminy. Ja zapewniam, że spotkają się państwo z miłym przyjęciem, oraz że zadbamy o szeroko rozumianą jakość i bezpieczeństwo państwa pobytu i zabiegu. Dołożymy starań, aby miło wspominali państwo wizytę w OKO-TEST. Proszę nie czekać, teraz jest okazja, aby szybko odzyskać radość z widzenia!


Dodaj komentarz
Komentowanie tego artukułu zostało zablokowane. Przepraszamy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Rodzina zaopiekuje się domem lub pensjonatem, w zamian za mieszkanie lub symboliczny czynsz
  Tel.: 690 680 461
 • PRACA | dam
  Zespół Pensjonatów "Dolina Białego" zatrudni - KELNERKĘ z możliwością zakwaterowania, - POKOJOWĄ. Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: - STARSZEGO DYSPOZYTORA, - POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 607 508 752. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zajazd Górski Kuźnice zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni RECEPCJONISTĘ/KĘ z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730 lub 506 129 438. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • POŻYCZKI
  KREDYT DO 100 000 ZŁ NA OŚWIADCZENIE RÓWNIEŻ DLA: -ROLNIKÓW, -RENCISTÓW, -EMERYTÓW, -OSÓB PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ, UPROSZCZONE PROCEDURY!!! T-18 542 40 56.
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT - DYSKRECJA. 609 820 345.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TĘ, praca stała, w systemie zmianowym, bez nocek. Wymagany min. komunikatywny angielski. Preferowane osoby z Podhala z doświadczeniem. 660 41 00 46
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • BIURA RACHUNKOWE
  ROZLICZENIE podatku + Kindergeld z Niemiec/Austrii
  Tel.: +48 889988004
  E-mail: biuro.deutsch.englisch@gmail.com
  WWW: www.deutsch-englisch.edu.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 330d XDrive combi 2008, automat, 320tyś km, grafit, środek czarny skóra, fotele m-power, zadbany, bezwypadkowy
  Tel.: +48513345533
 • USŁUGI | budowlane
  KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIE WNĘTRZ. 606 29 29 66.
 • PRACA | dam
  Hotel Rysy w Zakopanem zatrudni RECEPCJONISTKĘ/RECEPCJONISTĘ. Zapewniamy niezbędne przeszkolenie. Praca w miłym, zgranym zespole. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV na adres hotelrysy@hotelrysy.pl
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w sklepie z odzieżą używaną w Zakopanem. Praca na pełny etat od poniedziałku do soboty w godzinach od 10 do 18, umowa o pracę. Poszukujemy osób z doświadczeniem zawodowym. Informacja i kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 do 16:00, tel. 512 - 826-455 .
 • PRACA | dam
  Hotel Górski Kalatówki szuka na stałe do pracy kucharza (oferta z zamieszkaniem na miejscu)
  Tel.: 604 471 543, 696 800 340
  E-mail: biuro@kalatowki.pl
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  TEATR im. STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA W ZAKOPANEM poszukuje do pracy na pełny etat TECHNIKA TEATRALNEGO z umiejętnościami szycia i charakteryzacji. Mile widziane zamiłowanie do sztuki teatralnej. Oferty prosimy przesyłać do dnia 05.03.2020 r. na adres: dorotaj@witkacy.pl, w temacie prosimy wpisać "oferta pracy". Rozstrzygnięcie naboru nastąpi do dnia 15.03.2020 r.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam drewno opałowe okrajki tartaczne cena 50 zł metr więcej informacji udzielę telefonicznie
  Tel.: 883454883
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni KUCHARKĘ i POKOJOWĄ. Tel. 608 088 017,
  E-mail: ksiegowosc@projinwest.pl
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, STANY SUROWE. 512 974 806.
 • MOTORYZACJA | inne
  GARAŻ W CENTRUM ZAKOPANEGO. Do wynajęcia garaż ul. Gimnazjalna 8a. Murowany, woda i prąd elektryczny. Brama garażowa otwierana na pilota.
  Tel.: 18 20 66 868, 606 68 36 61.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  URSUS C-360, 3P. 502 658 638
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam HYUNDAI I30, 2015r, 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM BUKMANKĘ NA 2 KONIE. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC 7000mkw w Zakopanem oraz DOM - NA MAGAZYN, HALA. 502 658 638
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem w związku z otwarciem nowego Internatu zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725 300 095, e-mail:
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • USŁUGI | budowlane
  INSTALACJE ELEKTRYCZNE - FIRMA - ZAKOPANE/PODHALE -
  Tel.: 530 280 979
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI (POMOC KUCHENNA, WYDAWANIE POSIŁKÓW). Praca stała, z możliwością noclegu 601 533 566, 18 20 64 305
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP SAMOCHODOW Każda Marka Osobowe Busy. Darmowy dojazd na całym Podhalu! Najlepsze ceny!
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-02-25 18:33 Sześcioraczki, hejt i odpowiedź mamy 2020-02-25 17:39 Kolejna Parada Gazdowska odwołana 2020-02-25 17:38 Zaginął mały Antek 2020-02-25 16:44 Nadzór budowlany zamknięty 2020-02-25 16:13 Bruno się odnalazł 2020-02-25 15:39 Niezwykły koncert karnawałowy (WIDEO) 2020-02-25 14:36 Pod Rysami: upadek z wysokości 2020-02-25 14:01 Lewica rozpoczęła zbiórkę podpisów poparcia Roberta Biedronia 3 2020-02-25 12:37 W niedzielę 23. „Karnawał na śniegu” 2020-02-25 12:07 Rowerem z Zakopanego nad Solinę - trwa zbiórka podpisów 2 2020-02-25 11:10 Pogrzeb trenera Janusza Forteckiego w poniedziałek 2020-02-25 11:08 Tatuś ukradł dzieciom 500+ 2 2020-02-25 10:09 Poranny wypadek w Maruszynie. Jedna osoba ranna 2020-02-25 09:26 Zmarł były reprezentant Polski w hokeju, zawodnik Podhala Nowy Targ 2020-02-25 08:35 Na Małym Kieżmarskim Szczycie zginął autor tatrzańskich filmów na YouTubie 21 2020-02-25 08:00 Jubileuszowe igrzyska szkół niepublicznych 2020-02-25 01:00 Dołącz do zespołu KFC Poronin 2020-02-25 00:00 Ginekologia w pełnym zakresie w Allmedica w Zakopanem 2020-02-24 21:16 Na rowerze na Gąsienicową nawet zimą 1 2020-02-24 20:29 Wolne miasto PRL-u 2020-02-24 19:33 Historyczna uchwała 2 2020-02-24 18:28 Pustki na narciarskich stokach w Nowym Targu 1 2020-02-24 17:45 Rzemieślnicy na start (ZDJĘCIA) 2020-02-24 17:27 Musu nie ma, czyli w sklepie to jest klawe życie 2020-02-24 16:28 Wyroki za drastyczne antyaborcyjne billboardy 22 2020-02-24 15:55 Rośnie kolejny apartamentowiec 19 2020-02-24 15:14 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakopanem 7 2020-02-24 14:50 Pijany 24-latek niszczył czujki pożarowe. Odpowie za fałszywy alarm 2 2020-02-24 14:49 Najpierw uspokajał, a potem ciął nożem 1 2020-02-24 13:59 Turysta i bystra woda 2 2020-02-24 13:15 Autobus w rowie. Jezdnia o poranku jak lodowisko 2020-02-24 12:40 Lewy tytoń i giwery 2020-02-24 12:00 Arkadiusz Mularczyk o czystej atmosferze 6 2020-02-24 10:40 Pieniądze znalezione na cmentarzu w Zakopanem 4 2020-02-24 09:45 Szczawnica kontra nowe opłaty za śmieci 10 2020-02-24 09:29 Energetycy usuwają awarie 2020-02-24 09:23 Wiatr poszalał. Pożar w Odrowążu 2020-02-24 08:34 Powalone drzewa, burza z piorunami i brak prądu (WIDEO) 2020-02-24 08:00 Policyjna akcja "Bezpieczny senior" 2020-02-23 22:35 Na Kasprowym prawie 150 km na godz. 2020-02-23 21:00 Ostatnie godziny Sośnicy, tu mieszkał prezydent Duda 5 2020-02-23 20:07 Plan wykonany w stu procentach. Wirus w szatni „Szarotek” 2020-02-23 19:50 Życie zawarte w muzyce 2020-02-23 19:42 Wieje coraz mocniej. Pierwsze interwencje strażaków 2020-02-23 19:00 Od poniedziałku kolejarze znów rozkręcą tory 1 2020-02-23 18:00 Spięcie pomiędzy radnym a wójtem 10 2020-02-23 17:00 Potrzebne zaangażowanie na rzecz budowy spalarni odpadów 8 2020-02-23 15:30 Petycją w przystanek 5 2020-02-23 15:02 I po feriach - turyści opuszczają Zakopane (WIDEO) 12 2020-02-23 14:00 Park&Ride czyli postój z poślizgiem 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-02-25 18:52 1. Pasjonaci. Żyli z pasją. Szkoda..... 2020-02-25 18:16 2. Do T.P jesteście hienami które żerują na ludzkim nieszczęściu!Zawsze uważałem że wasz gazeta to jedno wielkie g...!!!!!!! 2020-02-25 18:15 3. @obserwator. Niech kuria płaci lub parafianie, na pewno wiedzieli może nie wszyscy ale część. Takie przemilczanie lub gadanie w stylu "nie wiadomo jak naprawdę było" to współodpowiedzialność. To że sługa boży to nie znaczy, że księdzu można ufać. 2020-02-25 17:47 4. Komon "Każdy ma swój rozum i robi to co chce dopóki nie szkodzi innym" - a pomyślałeś jak cierpieć musi jego rodzina i bliscy? Tak, to jest przestroga czego nie można robić bo są ważniejsze wartości w życiu a do natury trzeba mieć pokorę i szacunek. A w przypadku filmów, w których jest przemoc - nie bez przyczyny są limitu wiekowe i nie każdy może je oglądać. Tak, jego filmy powinny być zaopatrzone w komentarz profesjonalnych taterników i rodziny. Chyba, że znów przypowieść sobie Polak kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi 2020-02-25 16:03 5. Fan gór, może i jesteś fanem gór ale fanem mózgu to już nie za bardzo. Każdy ma swój rozum i robi to co chce dopóki nie szkodzi innym, na tym między innymi polega człowieczeństwo, na decydowaniu o swoim największym skarbie czyli życiu. Chcesz zabronić oglądać filmy w których jest przemoc? Bo ludzie będą to naśladować? W filmach Dominika było tylko piękno i pasja, a na początku filmu zawsze było ostrzeżenie, że to nie film instruktażowy. Oby więcej tak pięknych ludzi jak Dominik 2020-02-25 15:19 6. Przecież co roku na nowo składa się wniosek o zasiłek rodzinny. 2020-02-25 14:37 7. Ale tlum. Poza tym cuchnie. 2020-02-25 14:34 8. Nie to że nie jestem tolerancyjny ale tacy ludzie jak lider tej partii powinni żyć sobie spokojnie i wtrącać się do tego żeby reprezentować państwo ostatnio naszczekał w Brukseli na Polskę jak mało kto pokazał już jak był prezydentem Miasta jaki z niego wlodaz pewnie jeszcze pani Grodzka będzie pierwsza dama wstyd aby ktokolwiek chciał żeby tacy ludzie nas reprezentowali 2020-02-25 14:23 9. Buuuahahahahahaha. 2020-02-25 14:21 10. do @ dość dyktatury kobiet czytaj ze zrozumieniem - mnie nikt nie pomógł, innym o których pisałem też nie . Wiem bo ja im pomagałem . Co do praw ojców to dlaczego usuwają ciąże kobiety ? Dlatego bo ci co pomogli przy powstaniu nowego życia zostawili kobietę ,,twój brzuch twój problem - najwyżej się wyskrob " nawet da kase na zabieg . I jeszcze ofiary gwałtów nawet nie przytoczę co prawią jedyniemądrzy w temacie bo są to słowa nienadające się do publikacji . Czemu nie adoptujecie dzieci wy obrońcy życia poczętego - pełne są przytułki dzieci porzuconych chorych niechcianych . Pokażcie swoje miłosierdzie adoptujcie tak każdy po 6 dzieci w tym ze 3 chore .
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP

Pożegnania