Reklama

2018-01-26 20:09:13

Czarna Góra

Prawo do interesu, prawo do śniegu

Reklama
Reklama

- Przysłowiowych "Byrcynów" zaczyna przybywać - uważa Andrzej Budz, prezes stacji narciarskiej Koziniec, i proponuje powrót do dyskusji o prawie śniegu.

Reklama

Prezes stacji zwraca uwagę na poważny problem, z jakim borykają się właściciele wyciągów. Niektórzy mieszkańcy nie godzą się na wydzierżawienie swoich działek pod trasy narciarskie. Taka sytuacja była na Kozińcu w tym roku. Jeden z mieszkańców zablokował trasę. - I to bez podania przyczyny. Argument był "nie, bo nie" i w żaden sposób nie dało się z nim dogadać - opowiada Andrzej Budz. Dodaje, że spółka poniosła dodatkowe koszty, by przygotować trasę obok tej działki.

Andrzej Budz zaznacza, że z podobnym problemem boryka się wiele innych stacji narciarskich w naszym regionie. Właściciele gruntów chcą też coraz większych pieniędzy za dzierżawę. Nieraz żądają horrendalnych sum.

Prezes Kozińca uważa, że spółki same muszą sobie radzić z tego rodzaju problemami i znikąd nie mają wsparcia. Dlatego proponuje, aby wrócić do pomysłu wprowadzenia ustawy dotyczącej tzw. prawa śniegu. - My absolutnie nie uchylamy się od płacenia dzierżaw i nikomu nie chcemy nic zabrać. Zresztą prawo szlaku nie zabiera gruntów - dodaje. - Gdyby tak było w Austrii i Niemczech jak u nas, to wszystko by upadło. Przysłowiowych "Byrcynów" zaczyna coraz więcej przybywać. To on jako pierwszy pokazał, że można zablokować trasę - mówi Andrzej Budz.

Więcej w najbliższym papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego.

m


Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Stasek i Franek 2018-02-02 21:15:07
Tak myślę co to dało prezesowi :))) poleciał do gazety i co myśli ,że teraz właściciel się zgodzi i pozwoli mu jeździć ???? nie chce wojny z właścicielami ??? no moim zdaniem to pozamiatał , zamiast ugadać się z ludźmi to na łamach gazety prosi o podpisywanie umów -ależ to żenujące .Projekt to może zanieść i do prezydenta u nas to nie przejdzie ,na pewno nie teraz .
Ciekawy 2018-02-02 20:54:42
Xyhoec Gewoyg i kto bedzie prezesuwoł Ty ???
do gumioka 2018-02-02 16:00:24
Gumiok mo racje... In vino veritas... Trza sie zaopatrzyć i pore udziałów przedać !!! I wilk city i owca cało... I spółka dobro !!! Hej.
Gumioc 2018-02-02 14:17:18
No więc tak : pies z kotym się nawet dogodo a kamieniorz z kamieniorzym nie ma szans (konflikt interesu).
A po prowdzie jak by prezesi rusyli 4 litery w delegacje do chłopa oczywiście nie z pustymi rynkami to napewno jakiś konsensus by osiągneli , a ni wysyłać delegacji z postronnych osób HEJ.
konopka 2018-02-01 22:30:42
...gdzieś słyszałem p. modłe - to samo mówił, a stryk Andrzej tylko to opowiada co tamtego boli...w sąsiedniej wsi. Jędrek nie słuchaj złych doradców, bo lepiej sto razy iść i rozmawiać z właścicielem, niż raz gadać z nim przez gazetę... Gazeta ci problemu nie rozwiąże....Nie słuchaj modlowania, przepraszam łabędziego jodłowania. Każdy problem da się rozwiązać tylko trzeba cierpliwości... nie wierzę żeby my sami swoi sobie nawzajem szkodzili....
Andrzej 2018-01-29 22:26:23
Prezesowi (jak to dumnie brzmi...) stacji narciarskiej Koziniec nie zbywa na wyrafinowanej bezczelności. Z jednej strony narzeka na to, iż "właściciele gruntów chcą coraz większych pieniędzy za dzierżawę. Nieraz żądają horrendalnych sum.", w związku z czym proponuje wprowadzenie ustawy o "prawie do śniegu" (tę jego hucpę omówię to poniżej), a z drugiej dobrotliwie dodaje: "My absolutnie nie uchylamy się od płacenia dzierżaw i nikomu nie chcemy nic zabrać." No tak, nominalnie ten grunt dalej przynależałby do właściciela, z wszystkimi obowiązkami z tego wynikającymi, ale użytkowanie gruntu prezes Budz i spółka, na czele której stoi rezerwują sobie dla siebie... Za należną opłatą ma się rozumieć, którą to prezes, jako jedyny sprawiedliwy, ustali sam na odpowiedniej wysokości... Wracając do kuriozalnej propozycji "prawa do śniegu" (którego już samo brzmienie jest absurdalne), to czy przypadkiem prezes Budz nie uzurpuje sobie, aby monopolu do śniegu leżącego na trasie wyciągu należącego do spółki, której prezesuje? Czy gdybym chciał, dajmy na to, poprowadzić w poprzek tej trasy trasę dla narciarzy biegaczy, to czy naprawdę nie miałby nic przeciwko? A jeżeli tak, to jakim prawem?
Górale są (byli) znani z przywiązania do prawa własności i za to ich szanuję, a właścicielowi rzeczonego gruntu życzę wytrwałości w sporze ze złogami po komunizmie, którzy to przyrodzone prawo chcieliby wyrugować pod płaszczykiem chwytliwych haseł "o prawie do śniegu".
Policjant 2 :-) 2018-01-29 08:06:03
I w tym przypadku sprawdza się powiedzenie : Punkt widzenia ,zależy punktu siedzenia -jeszcze nie tak dawno p.Budz był za literą prawa ,dziś p.prezes jest za prawem śniegu,każdy wie czym tak naprawdę by było to prawo , właściciel działki miał by płacić tylko podatki państwu ,zyski zaś miałby kto inny .
POLicjAND 2018-01-28 18:26:03
Prezes niech zapłaci właścicielowi 1/12 dywidendy za 2017, to się zgodzi udostępnić działkę na 5 lat:)
No nie wiem jaki nick 2018-01-28 17:43:41
?Prawo Śniegu? czy ?Prawo Górskie??
Tomasz Kudłacz

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej nadaje równe prawa i obowiązki wszystkim obywatelom Polski. Okazuje się jednak, że niektórzy uzurpują sobie większe przywileje. Pod płaszczykiem troski o interes społeczny, właściciele wyciągów narciarskich i kolejek linowych dążą do uchwalenia tzw. Prawa Śniegu. Ustawa taka umożliwiłaby wywłaszczenia właścicieli gruntów, którzy nie chcą zgodzić się na budowę lub użytkowanie infrastruktury narciarskiej na ich terenach. Na szczęście prace nad taką ustawą znajdują się w powijakach.

Nic dodać nic ująć !
miejscowy 2018-01-28 15:59:08
Podejrzewam, że Narciarka ,która zamieściła komentarz nie ma działki w tym miejscu ,ani w żadnym innym - łatwo się decyduje cudzą własnością . A prezes niech jedzie prezesować do Austrii, no i dobrze, że zagwiazdorzył ,teraz wiemy co możemy na drugi rok zrobić ze swoją własnością ,fajnie ,że ktoś przetarł szlak.
miejscowy 2018-01-28 14:51:44
Nikita idź do szkoły naucz się pisać i wtedy dodawaj komentarze- a na marginesie jak nie dał to znaczy że jest jego .
MadMax 2018-01-27 22:02:52
ale to co napisałem to taki żart - trudno się domyślić ?
- a ww. prawo śniegu musi być sprawiedliwe w pierwszej kolejności wobec właściciela terenu.
bo jest tak że żeby się wybudować czy coś zrobić co wymaga pozwolenia - zrobić coś na swoim - to człowiek musi chodzić, koić się przed urzędasami itd.,
A teraz co ?, oni jeszcze zdecydują że moja własność może ucieszyć kogoś, kto chce sobie na niej robić biznes i niestety nie ma prawa się sprzeciwić ? i to ONI zdecydują kto ma takie prawo ? i kto zrobi sobie biznes ? i na czyim ?
porównywanie Zakopanego do cywilizowanego świata jest oczywiście na miejscu, ale musimy pamiętać że My Polacy "mamy zbyt długą złodziejską tradycję" - która to może czynić z takiej ustawy niezły "biznes" ale jak to bywa tylko dla wybranych wskazanych przez innych również "wybranych".
nie jestem pewien czy "państwo" powinno wtykać paluch do takich kwestii. Białka jakoś potrafiła się sama dogadać - może też dla tego że gmina nie utrudniała (bo nie miała w tym własnego biznesu.)
Tak czy owak Brawo dla Białki, mimo że mówię to z żalem, jako rodowity mieszkaniec Zakopanego.
Obiektywny77 2018-01-27 15:43:57
Mam tylko apel do TP przed publikacją czwartkowego artykułu: proszę zasięgnąć opinii drugiej strony. Ja mieszkam niedaleko w okolicy, znam tych ludzi i no cóż... Wygląda na to, że dużo słów jest tutaj nieprawdziwych. Proszę zapytać się również prezesa, czy starał się chociaż załatwić zgodę od osoby, która teoretycznie zabraniała/zabrania użytkowania trasy. Proszę zweryfikować, czy stanowisko drugiej strony faktycznie brzmiało ,,nie, bo nie". Proszę również sprawdzić, czy osoba o której mowa, nie została na początku działalności dopuszczona do współtworzenia spółki (tym bardziej miało to uzasadnienie, że posiada tam tereny). Odnosząc się jeszcze do komentarzy:
- nieprawdą jest, że Koziniec ma dramatyczną sytuację finansową. Na ostatnim walnym zebraniu udziałowców przegłosowano wypłatę dywidendy na podstawie zysku osiągniętego za zeszły rok,
- jakieś głosy, że Spisz ma wrócić do Słowacji. No cóż, na przestrzeni lat wyglądało to tak, że Spisz był pożądanym terenem przez różne kraje. Na dzień dzisiejszy jest w Polsce i niech tak zostanie. Jest to powód do dumy,
- można mieć sporo zarzutów do tego zarządu, zbytnim profesjonalizmem nie grzeszą, ale zbiornik na wodę jest i armatek ponad 10 też. Tak więc proszę nie kłamać.
Bober 2018-01-27 11:03:21
Jak jest czyjaś własność to powinien robić tam co chce może P.Budz nie płaci a teraz szuka dziury w calym
grula 2018-01-27 10:44:49
ale jaja
Narciarka 2018-01-27 07:50:35
Podobny problem jest na Rusińskim , część trasy jest zamknięta .Prawo śniegu koniecznie.Wszyscy skorzystajmy na tym,tylko niestety często prawo na górali nie działa, zwłaszcza prawo budowlane.Tutaj nawet w lesie można budować karczmę i nikt nie widzi ,bo przecież buduje na swoim.
marek_prezes 2018-01-27 00:35:30
do MadMax
popieram ale jeden warunek wszyscy jeżdżący mają mieć tablicę rejestracyjną pojazdu jeździć tylko po śniegu , w razie jego braku tylko po drogach polnych nie niszcząc pól uprawnych
Chłop 2018-01-26 23:31:15
MadMax aleś ty cwaniak jeszcze korzystać z WC w prywatnym mieszkaniu za darmo.. prawo śniegu tak ale dopracowane a jakieś pierwokupu dla dzierżawców to co to jest ?????
MadMax 2018-01-26 21:46:39
Popieram,
tylko bym dodał jeszcze prawo jazdy na skuterze śnieżnym po cudzym,
a w lecie prawo jazdy na crosie, quadzie po cudzym polu
bo to się dzieje ostatnimi latami przechodzi ludzkie pojęcie - nie ma gdzie jeździć, i te ciągłe pretensje i narzekania,
  • PRACA | dam
    Zatrudnię dziewczynę z Zakopanego lub okolic w sklepie w Zakopanem jako sprzedawca. Praca na stałe.
    Tel.: 609097999
  • PRACA | dam
    Instruktor Narciarstwa
    Tel.: 504835414
  • PRACA | dam
    Instruktorów narciarstwa - "Polana Sosny" Niedzica tel.+48 608806030
  • PRACA | szukam
    wylewki maszynowe polecam
    Tel.: 880232189
    E-mail: petrekmaly13@onet.pl
  • PRACA | dam
    APARTHOTEL W BIAŁCE TATRZAŃSKIEJ ZATRUDNI NA STANOWISKA: KUCHARZ, KELNERKA, RECEPCJONISTKA.
    Tel.: 604 701 009.
  • PRACA | dam
    PRACA PRZY GRILLU NA OSCYPKACH tel. 519780980.
  • PRACA | dam
    Firma transportowa zatrudni kierowcę na trasy międzynarodowe jazda tam i z powrotem . Możliwość przyuczenia do zawodu
    Tel.: 508095498
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ DZIEWCZYNĘ (studentkę) DO POMOCY W SKLEPIE ZABAWKOWYM, w Zakopanem. Praca 3 dni w tygodniu, na stałe. 609 097 999
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ DZIEWCZYNĘ JAKO SPRZEDAWCĘ NA STOISKO REGIONALNE Z ZABAWKAMI, W ZAKOPANEM. Praca na stałe.
    Tel.: 609 097 999.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię KUCHARKĘ oraz POMOC KUCHENNA - Białka Tatrzańska. 608 10 10 76.
  • PRACA | dam
    WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem prowadzi rekrutacje wśród mężczyzn (18-29 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski, prace porządkowe. Oferujemy przyuczenie do zawodu i gwarantujemy świetne zarobki. CV - biuro@zakopane-goski.pl
    Tel.: 692987940
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam willę w centrum Zakopanego, ulica Kasprusie.
    Tel.: 515247140
  • PRACA | dam
    Pomoc kuchenna, sprzątanie w obiekcie noclegowym w Zakopanem kom:
    Tel.: 602 475 794
  • PRACA | dam
    Pokojowa Bukowina Tatrzańska - praca stała w godz 8.00-16.00 telefon:
    Tel.: 510213878
  • PRACA | dam
    Nowy Targ - zatrudnię KUCHARZA z doświadczeniem i POMOC KUCHENNĄ. 794 380 578.
  • PRACA | dam
    FIRMA REMONTOWO-BUDOWLANA PRZYJMIE DO PRACY.
    Tel.: 608 165 139
  • USŁUGI | budowlane
    Malowanie, gładź gipsowa, tapetowanie
    Tel.: 504 286 272
  • PRACA | dam
    FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831.
  • PRACA | dam