Reklama

2018-01-25 12:00:46

Reklama

Pod Giewontem

Małe pensjonaty kontra condo hotele

Reklama

Reklama
Reklama

Co jest lesze dla Zakopanego: budowa dużych apartamentowców czy popieranie małych lokalnych biznesów?

Reklama

Zakopiańscy radni ostro spierali się o inwestycje prowadzone przez rodzinę Bachledów Curusiów pod Giewontem. Radny Jacek Kalata przypomniał, że ponad 4 tys. przedsiębiorstw zarejestrowanych w Zakopanem tu płaci podatki. - To tylko duży ma ma szansę rozwoju w tym mieście? A mały nie? Ty lobbujesz tylko za dużymi. To co z resztą? Mają się wyprowadzić? - dopytywał radnego Jana Gluca, który stawał w obronie Bacheldów-Curusiów. 


Radny Kalata zwrócił uwagę, że gdyby miasto nie sprzedało Bachledom działki o powierzchni 35 metrów, to w miejsce stawianego dużego apartamentowca powstałyby dwa mniejsze budynki. - Wpisuje się pan w narrację typową - stwierdza Jan Gluc - Pan ma satysfakcję, żeby ten pasek, który sprzedaliśmy rodzinie Bachledów zablokował inwestycję pożądaną z pkt. widzenia interesów miasta. Bo będą z niej podatki. Pan będzie miał satysfakcję z tego, że zablokuje sąsiadowi, bo my jesteśmy jako miasto sąsiadem. Zablokowałby pan każdego inwestora w mieście jakby pan mógł. Zablokować i mieć z tego satysfakcję. 

Zdenerwowany Jacek Kalata przypomniał, że lokalna społeczność kilkanaście lat żyje bez drogi dojazdowej na Ciągłówce, ponieważ rodzina Bachledów w 2009 roku wykupiła działkę pod drogą i blokuje ważną dla ludzi inwestycję. 

Zbigniew Szczerba podkreślił, że każdy przedsiębiorca ma być traktowany równo. - Obojętne czy nazywa się Adam Bachleda Curuś, Andrzej Bachleda Curuś, Kowalski czy Nowak. Nie interesuje mnie kto jest właścicielem, ale kluczowe co tam się znajdzie po tym jak sprzedamy 35 metrów. Na tej działce znajdzie się wielki apartamentowiec na sprzedaż. Condo hotel. Ludzie z Polski kupią apartamenty i będą je wynajmować. Tego typu inwestycje nie są nam potrzebne - zaznacza Zbigniew Szczerba. Przypomniał, że ludzie z Torunia, Krakowa czy Warszawy, którzy kupią tam apartamenty, będą płacić podatki u siebie. Nie w Zakopanem. 

- Mamy dużą bazę hotelową. Chciałbym, żeby tu ludzie się w Zakopanem bogacili, a nie ludzie z Polski. Dlatego należało cenę podnieść. Im wcześniej będzie wykup wieczystego użytkowania, tym mocniej gmina traci. Dla gminy korzystniejsze jest dłuższe użytkowanie wieczyste. Na to trzeba patrzyć, co nam się opłaca. Przy propozycji 450 tys. gmina nie otrzymuje nawet rynkowej wartości nieruchomości - podsumował Zbigniew Szczerba. 

rav

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
kres 2018-01-26 18:55:49
Kalata skasował Gluca i jego kontakty . Szczerba - do niedawna nowy jego koalicjant dobił mu gwoźdź do politycznej trumny .
Jasiu - rozliczymy ciebie i TKN i to wasze kumoterstwo w najbliższych wyborach .

Zero głosów od małego biznesu - muszę zacząć sprawdzać czyje kupuję bułeczki . Kolega weźmie sucharki do condo.


Pozdrawiam
Sąsiad
Góral z Trójmiasta 2018-01-25 22:31:16
Ja do dziś nie rozumiem jak miasto (jego władze i mieszkańcy) mogło dopuścić do budowy takich badziewi jak np. te szklane cuda na Jaszczurówce. A przecież nabudowano takich i innych g...n co niemiara. Zaś truskawką (!) na torcie jest "galeria" przy oczku na Krupówkach.

Generalnie i tak większość czasu spędzam w Tatrach, ale Zakopane też lubię ... i boli mnie to wszystko.

Teraz jeszcze niech te kondonhotele zjedzą małe, urocze pensjonaty ... i się wszyscy obudzą nie tyle z ręką w nocniku co po uszy w g...ju.
krzysiekzG. 2018-01-25 17:49:49
Są jeszcze w Polsce tacy "frajerzy " , którzy przez Zakopane jeżdżą w TATRY ! Pomijając , kto skosi cała kasę z ruchu typu " nie mam światła . zwieżcie mnie z MO " i tych , którzy cala forsę wydadzą na Krup..kach i w innych "zajebiście fajnych " "miejscówkach " , proszę radnych tego miasta o jak najszybsze , bezpieczne przejazdy przez miasto w celu ominięcia jego "atrakcji " . Szczęść Boże ! Może będziecie drugim DŁAWOS !
urzędnicy pobudka ! 2018-01-25 17:17:29
Ciekawe dlaczego miasto nic nie robi żeby właściciele apartamentów płacili podatek za metraż taki jak płacą wszyscy którzy prowadzą działalność gospodarczą ! Jeżeli miasto zainteresuje się tym tematem to z samego podatku od nieruchomości pozyskają 15000000zł do 20000000 zł i jeszcze dochodzi opłata miejscowa na plus.
Hanka 2018-01-25 14:07:52
Brawo brać się za deweloperów szara strefa oraz za staczy którzy woza gości na procent opinie psują właśnie trafili goście gdie wozil ich palant po kwaterach klitkach norach skarbowka powinna reagowac oglaszaja sie na ulicy doczego to podobne a uczciwe maja kwatwry i stoja z pustymi pokojami
Mięguszowiecki 2018-01-25 13:30:24
To tylko bełkot (bez) radnego przed wyborami. Trzeba było działać już w 1989 roku a wówczas może udało by się ocalić Zakopane przed olbrzymimi kubaturami apartamentowców i hoteli. Dzisiaj już za późno patrząc na postępującą degradację architektoniczną miasta. Plan zagospodarowania przestrzennego nie pisały i zatwierdzały krasnoludki tylko konkretni ludzie, którzy są powszechnie znani w Zakopanem.
Tylko 2018-01-25 13:28:21
W Zakopanem " dobra zmiana " polega na " dobrym powrocie ". Suweren tak chciał !
asdfgh 2018-01-25 13:23:01
Drodzy radni!

W jakim Wy świecie żyjecie?!
Nikt kto kupił apartament i go podnajmuje w Zakopanem nie płaci żadnego podatku! Nigdzie!
Deweloperzy reklamują się pewnym zyskiem z wynajmu, a wystarczy wziąć do ręki kalkulator.
Mając jeden apartament, po zapłaceniu mediów, czynszu, obsługi sprzątającej, pośrednika, podatku i często kredytu na tą nieruchomość nigdy nie wykaże się zysku. Dlatego się wynajmuje "na czarno". I to kwitnie, bo nie ma nikogo, kto by nad tym zapanował.
Znajdźcie sposób na egzekwowanie podatków od nieuczciwych "przedsiębiorców" spoza Zakopanego
a w jeden dzień Zakopane zamieni się w jedną z najbogatszych gmin w Polsce.
W przeciwnym razie ciągle do apartamentowców będą przyjeżdżać tylko "znajomi i rodzina" właścicieli, a lokalne uczciwe pensjonaty będą traciły na nieuczciwej konkurencji.

asdfgh
koniec z deweloperką ! 2018-01-25 13:16:36
Panie szczerba ludzie z Krakowa Warszawy czy też Torunia , wcale nie płaca podatków ! Zajmijcie się wreszcie tą kwestią ! Apartamenty w Zakopanem to jest w większości jedna wielka lewizna . Jest Pan w urzędzie miasta Panie Szczerba proszę sprawdzić jakie podatki płacą za metraż ? ile taksy wpływa do miasta z apartamentów ? Wystarczy popatrzeć ile tabliczek z urzędu miasta wisi na apartamentach ? a powinno wisieć po kilka naście , jak nie kilka dziesiąta ! zależy jaki duży jest budynek . Noc prostszego proszę zapytać w urzędzie ile wydali tabliczek dla apartamentów ! Skoro Pan poruszył ten temat i dosyć sensowni pan mówi , bardzo proszę zająć się tą sprawą ! Na stronach internetowych portali typu nocowanie.pl itp. jest ich cała masa więc ze sprawdzenie nie ma najmniejszego problemu !
Meteopata & melepeta 2018-01-25 13:08:58
W tym przypadku trzeba przyznać rację Aborygenowi bo ma racjonalne argumenty.
esek 2018-01-25 12:37:36
Kondohotele wypchną z rynku małe obiekty

Reklama
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osobę do ROZNOSZENIA ULOTEK i promowania wycieczek jednodniowych.
  Tel.: 693-636-136
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Znaleziono ok. 1.5 roczną SUCZKĘ, niedużą, czarno-brązowa. Łagodną, przyjazną. PILNIE POSZUKUJE DOBREGO DOMU.
  Tel.: 609 10 96 40.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  OKAZJA! FASHION STREET 29 - ODSTĄPIĘ EKSKLUZYWNY LOKAL HANDLOWY W PRESTIŻOWYM MIEJSCU W ZAKOPANEM PRZY KRUPÓWKACH. Kontakt:
  Tel.: 505 272 202.
 • PRACA | dam
  OSOBĘ Z ZAKOPANEGO DO SPRZĄTANIA POKOI - praca wg grafika.
  Tel.: 604 249 169.
 • PRACA | dam
  Firma transportowa zatrudni KIEROWCĘ na trasy międzynarodowe jazda tam i z powrotem, zjazd co tydzień, wymagane prawa jazdy kat. C E.
  Tel.: 508095498
  E-mail: logistick@vp.pl
 • PRACA | szukam
  Profesjonalne wykończenie wnętrz. Gipsowanie, malowanie, tapetowanie, układanie płytek, hudraulika, elektryka.
  Tel.: 537124485
  E-mail: gri.krasinskiadam@onet.pl
 • PRACA | dam
  Pizzeria Da Grasso w Nowym Targu zatrudni: KUCHARZY, PIZZERMANÓW lub PIEKARZY, POMOCE KUCHENNE, KELNERÓW, KELNERKI. Praca stała, z możliwością przyuczenia. 508 256 350.
 • PRACA | dam
  FIRMA REMONTOWO-BUDOWLANA ZATRUDNI OD ZARAZ DO PRAC OGÓLNOBUDOWLANYCH MURARZY, CIEŚLI, DEKARZY I KIEROWCÓW -
  Tel.: 608 165 139.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  OKAZJA działka budowlana w Gliczarowie Górnym 1300m2 atrakcyjna cena
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ duży pensjonat, ośrodek wczasowy może być do remontu lub w trakcie budowy Zakopane, okolica
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
  WWW: www.b12.pl
 • PRACA | dam
  Nawiążę współpracę ze Specjalistą Refleksologii. Kontakt telefoniczny 531 467 974.
 • PRACA | dam
  Pracownik biurowy, miejsce pracy Maniowy, wymagania: dobra znajomość angielskiego, obsługa komputera, doświadczenie w telefonicznej obsłudze klienta. Stawka od 2300zł netto/m-c. Aplikacje prosimy przesyłać na maila: d.pearce@norint.pl
  E-mail: d.pearce@norint.pl
  WWW: www.norint.pl
 • PRACA | dam
  Pizzeria Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KUCHARZA oraz POMOC KUCHENNĄ. 500 644 297, 508 256 350.
 • PRACA | dam
  Restauracja Tatradycja - Nowa kuchnia Tatr w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: KUCHARZA, KELNERKĘ, POMOC KUCHENNĄ. Praca stała w oparciu o umowę o pracę/zlecenie
  Tel.: 511210842
  E-mail: ks.morskieoko@nat.pl
 • PRACA | dam
  Potrzebny MŁODY PRACOWNIK (PRACE BUDOWLANE), praca dobrze płatna + ubezpieczenie. 791 669 932.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam OWCE CZARNOGŁÓWKI.
  Tel.: 782049935
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni RECEPCJONISTKĘ. Bardzo dobre warunki.
  Tel.: 694667788
 • PRACA | dam
  Zatrudnię POMOC KUCHENNĄ w terminie 16-30.08.2018 /Zakopane/, tel. 608-842-830
 • PRACA | dam
  SZUKAMY PRACOWNIKÓW - STARSZY SPRZEDAWCA - sklep sportowy Krupówki - ZAKOPANE.MW@GMAIL.COM
 • PRACA | dam
  KUCHARKA z doświadczeniem w Pensjonacie. Praca od zaraz.
  Tel.: 601496543
 • PRACA | dam
  INŻYNIER, GEODETA, PROJEKTANT, zatrudnimy w biurze geodezyjno projektowym inżynierów geodetów, inżynierów budownictwa, projektantów, możliwość odbycia stażu, umowa o pracę , możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego
  Tel.: 696427514
  E-mail: geoart@fr.pl
  WWW: geoart.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię sprzedawczynię do sklepu spożywczego na Cyrhli Zakopane na pełny etat co drugi dzień
  Tel.: 606206716
  E-mail: pokojemalgorzatka@wp.pl
 • PRACA | dam
  KIEROWCA CE w ruchu międzynarodowym, dwutygodniowe kółka, wysokie wynagrodzenie od 6500zł
  Tel.: 667471998
  E-mail: tadziej@poczta.onet.pl
 • PRACA | dam
  Nowy Targ zatrudnię KUCHARZA-POMOC KUCHENNĄ. 794 380 578.
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831.
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO SPRZEDAWCA - KASJER W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU. TEL. 668 333 831.
 • PRACA | dam
  Praca w Norwegii .Firma Norweska zatrudni; tynkarzy,również początkujących,stolarzy,dekarzy,malarzy,blacharzy budowlanych. Języki obce NIE wymagane-pracownicy z Podhala. Zarobki ; 10,000-15,000 zł./miesiąc. Zjazdy do kraju co 2-3 tygodnie. Zapewniamy mieszkanie. Tel;
  Tel.: 667 602 602
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2018-08-14 16:41 Piorun uderzył w budynek niedaleko centrum Zakopanego. Ulewa pod Giewontem 2018-08-14 16:37 Biały niedźwiedź jakby bielszy 2018-08-14 15:03 Złapali handlarzy, przejęli tysiące dawek dopalaczy 2 2018-08-14 14:58 Góralski korowód i zabawa 2018-08-14 14:31 Wielki finał Festiwalu 2018-08-14 14:11 Gigant się zwija 1 2018-08-14 12:34 Plażing w Pieninach 2018-08-14 12:23 Niedźwiadek przebiegł 10 metrów przed panią Anną 7 2018-08-14 12:15 Potężny korek z Cyrhli do Zakopanego. Zakopianka też stoi 7 2018-08-14 11:56 Wystawa Polsko Słowackie Ciesielskie Śpasy 2018-08-14 11:48 Nadciągają burze z gradem 1 2018-08-14 11:38 Wybory samorządowe 21 października 5 2018-08-14 11:31 Oddajcie krew na Krupówkach! 2 2018-08-14 10:57 Muzyczna niedziela w altanie 2018-08-14 10:48 Groźny wypadek na budowie w Maruszynie 2018-08-14 09:35 Zderzenie motocyklisty z samochodem 1 2018-08-14 08:58 Hej, szalała, szalała 2018-08-14 08:01 Zadarł z prokuratorem 2018-08-14 07:29 Żuki w Kmicicu 2018-08-13 20:06 Międzynarodowe towarzystwo na Krupówkach 4 2018-08-13 19:45 Landszaft z mgiełką 2018-08-13 19:11 Ksiądz oskarżony 11 2018-08-13 18:34 Wielkogabarytowe zmiany 2 2018-08-13 16:59 Duży nie zawsze może więcej 2 2018-08-13 14:52 Owczarek niemiecki pogryzł 8-letnią dziewczynkę 1 2018-08-13 14:16 Ogień strawił 200 tys. złotych 2018-08-13 13:38 Dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego nagrodzony w Tarnowie 3 2018-08-13 13:18 Na razie słońce i ciepło. Załamanie pogody we wtorek wieczorem 2018-08-13 11:47 Pijany motocyklista wjechał w płot 2 2018-08-13 11:00 Parking przed Morskim Okiem zapełniony. Nie jedźcie tam swoimi autami! 6 2018-08-13 10:49 Znowu stoimy w korkach 4 2018-08-13 09:54 Nie chcą, by wójt zarabiał mniej 3 2018-08-13 09:15 Sonia szuka domu (WIDEO) 2018-08-13 08:12 Oddaj krew na Jarmarku Podhalańskim 2018-08-12 21:54 Sztuka spod Giewontu 1 2018-08-12 21:09 Msza Święta Ludzi Gór (GALERIA ZDJĘĆ) 4 2018-08-12 20:19 Groźny pożar w Kościelisku. Główna droga zablokowana (GALERIA ZDJĘĆ) 4 2018-08-12 20:01 Smaki Europy 3 2018-08-12 19:33 Pinkwart i Urbanek z Nagrodą Literacką Zakopanego 1 2018-08-12 19:03 Francuskie melodie w Kmicicu 2018-08-12 18:53 Do zobaczenia! 5 2018-08-12 18:14 Pies taternik z Zawratu odnalazł dom 1 2018-08-12 18:13 Do oddania śliczny kotek! 3 2018-08-12 17:38 Wszyscy pojechali nad Morskie Oko. Tylu aut nie było tam nigdy 12 2018-08-12 16:55 Literacki Plac Niepodległości 2018-08-12 15:43 Zanieczyszczony potok na Skibówkach w Zakopanem (WIDEO, ZDJĘCIA) 2 2018-08-12 15:35 Taternik odpadł od ściany na Granatach 1 2018-08-12 15:33 Trzy samochody zderzyły się na zakopiance 2018-08-12 15:05 Sabałowa noc ze zbójnikami i orlicami 2018-08-12 14:10 Kolejne dwa wypadki w Tatrach
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2018-08-14 16:22 1. Trochę szkoda, że nasze najsprawiedliwsze na świecie prawo nie pozwala nakręcić filmu edukacyjnego z udziałem tych mocarzy. Mogli by pokazać przemoc dopalaczy na sobie. 2018-08-14 15:47 2. Nowotatska Koscieliska zakorkowana Obwodnica odciąźy centrum miasta rezerwacja trenu od lat 70tych wykupy trrenowv zatrzymano kilka domow na ul.Stary Kamienc wykupiono brak konsekwencji w realizacji inwestycji przez burmiszyrzow . 2018-08-14 15:19 3. Brawo Policja!! 2018-08-14 15:13 4. Dorula do dymisji takiego nieudacznika Zakopane nie miało od 30 lat! Sytuację uratować mogą tylko parkingi zaporowe inaczej podusimy się w tym mieście! . W okresie największego natężenia ruchu zakaz wjazdu do Zakopanego od strony Cyrhli ,Poronina, Kościeliska . Zostawiasz auto na parkingu zaporowym dostajesz bilet na darmowe przejazdy komunikacją miejską.Sprawna komunikacja to podstawa ale taka która wyeliminuje busiarzy! Wschodnia i Zachodnia obwodnica Zakopanego ale bez możliwości wjazdu do Zakopanego 2018-08-14 15:10 5. Emerycie, pamiętaj jakiego w... a dał ci PiS. Więc schowaj dziecku i wnuczkom dowód 2018-08-14 14:53 6. Do Amfibia - takie lubię 2018-08-14 14:40 7. Przy zakopiance w nowym targu też powstaje gigantyczna samowola ale to akurat wszyscy traktują jako sensacje a nie aferę 2018-08-14 14:35 8. Obwodnica? Po moim? Niedoczekanie! z siekierom pujdem 2018-08-14 14:25 9. Kawał solidnego człowieka ! Brawo 2018-08-14 13:59 10. Jak skończy się remont w Dunajcu i Poroninie i do ZKP wjedzie bez przeszkód jeszcze więcej aut, to będzie katastrofa kompletna. Najwyższa pora zrobić z Zakopca Zermatt. Zamknąć całkowicie dla obcych. Mogą jeździć tylko mieszkańcy.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Album TP