Reklama

2017-12-21 16:21:40

Skawa

Policjant winien przekroczenia uprawnień

Reklama

Reklama

Mimo to funkcjonariusz zachowa posadę w policji.

Sprawa ma związek z opisywanymi przez Tygodnik Podhalański wydarzeniami sprzed dwóch lat. Policjanci rabczańskiego komisariatu podjęli interwencję wobec ekipy budowlanej, która zatrzymała się pod sklepem w Skawie. 

Majstrzy rozmawiali popijając piwo bezalkoholowe. Policjanci próbowali ich wylegitymować a później jeden z funkcjonariuszy Sławomir W. użył pałki do zdyscyplinowania dwóch członków ekipy. 

Sąd uznał, że 3 uderzenia pałką zadane w okolicę grzbietu i głowy mężczyźnie, który właśnie załatwiał potrzebę fizjologiczną było przekroczeniem uprawnień. Policjant nie mógł czuć się zagrożony a mimo  to sięgnął po jeden z najbardziej dolegliwych środków przymusu. 

Poza  w tym policjant zadawał ciosy w miejsca niedozwolone. Inaczej zdaniem sądu  sytuacja wyglądała w wypadku drugiego z pokrzywdzonych. Tamten był zwrócony do policjanta przodem, nie ukrywał zdenerwowania. Poza tym został ostrzeżony przez policjanta żeby się odsunął a jednak polecenie zignorował. Otrzymał jeden cios pałką w rękę, co było postępowaniem legalnym.

Sąd choć uznał, że policjant ponosi winę postanowił warunkowo umorzyć postępowanie na okres próby jednego roku. to oznacza, że Sławomir W. zachowa posadę policjanta. funkcjonariusz ma też zapłacić poturbowanemu budowlańcowi tysiąc złotych zadośćuczynienia a także wpłacić 3 tysiące na cele charytatywne.

Wyrok jest nieprawomocny.

mk

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl