Reklama

2017-10-18 20:03:12

Tatry

Przewodnicy i naciągacze

Reklama

Reklama

Przewodnicy bez uprawnień narażają turystów na niebezpieczeństwo. Sprawdź, przed wyprawą, komu powierzasz swoje życie.

Niewiele brakowało, aby tragicznie zakończyła się wyprawa na Gerlach po słowackiej stronie Tatr pod okiem takiego fałszywego przewodnika. 

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych osoba organizująca wyprawę z czterema klientami próbowała zdobyć trudną grań. Cała wycieczka utknęła w ścianie i tylko dzięki dużym umiejętnościom pilota ratunkowego śmigłowca jej uczestnicy zawdzięczają, że udało się ich z tego miejsca ewakuować. Organizatorem wyprawy był członek Polskiego Klubu Alpejskiego, który wcale nie zrzesza licencjonowanych przewodników. Takie wycieczki odbywają się na zasadzie "wyprawy partnerskiej" - klienci płacą za poprowadzenie w wysokie góry, ale nie przez licencjonowanych przewodników.

- Niestety organizowanie wycieczek, nawet na bardzo trudne technicznie szczyty w Tatrach, także polskich, przez osoby bez uprawnień przewodnika jest bardzo częste - zaznacza Piotr Mazik, przewodnik wysokogórski. Jak się okazuje, osoby takie starają się ukrywać swoją działalność. W internecie, także na Facebooku, umieszczają lakoniczne ogłoszenia o organizowaniu wypraw na przykład na Mięguszowiecki Szczyt. 

- Na takiej stronie nie ma jednak danych osób organizujących te wycieczki. To klient, jeżeli chce wybrać się na taką wyprawę, musi podać swoje dane. Ci pseudoprzewodnicy sprawdzają, czy nie jest to ktoś związany ze środowiskiem górskim - tłumaczy Piotr Mazik. Przed rozpoczęciem wycieczki klienci podpisują oświadczenia, że wychodzą w góry na własną odpowiedzialność. Prowadzący takie wycieczki łamią wiele przepisów. Oprócz nieuprawnionego prowadzenia wycieczek schodzą też ze znakowanych szlaków.

- Organizowanie takich wycieczek naraża klientów na utratę zdrowia czy nawet życia. Z moich informacji wynika, że w czasie tegorocznych wakacji ratownicy TOPR musieli kilka razy pomagać uczestnikom takich nielegalnych wypraw - dodaje Piotr Mazik.

Prywatna wycieczka

Bogusław Magrel z Polskiego Klubu Alpejskiego, którego członek prowadził feralną wycieczkę na Gerlach, twierdzi, że była to prywatna wyprawa. - Legitymacje naszego klubu ma tysiąc osób. Nie kontrolujemy tego, co robią poszczególni członkowie. Jest mi oczywiście przykro, że w tych warunkach pogodowych wybrał on taką trasę, ale różne rzeczy zdarzają się także na wyprawach prowadzonych przez przewodników - twierdzi. 

Dodaje, że wycieczka nie była oficjalną wyprawą klubu, który teraz  działa na przykład na Manaslu czy Mt Evereście w Himalajach. - To była prywatna wycieczka członka naszego klubu. W naszych oficjalnych wyprawach współpracujemy z przewodnikami górskimi na całym świecie - zapewnia Bogusław Magrel.

Andrzej Marasek, ratownik TOPR, potwierdza, że tylko w czasie minionych wakacji ratownicy odnotowali dwa przypadki wysokogórskiej wspinaczki, w których podejrzewali działanie nieuprawnionych przewodników. Pierwszy dotyczył wycieczki na Mięguszowiecki Szczyt, drugi wspinaczki na Żabiego Konia. Oba szczyty są trudne do zdobycia dla zwykłego śmiertelnika. 

- W obu przypadkach te wyprawy kończyły się naszymi interwencjami. Na Żabim Koniu prowadząca wycieczkę osoba zostawiła partnera na grani w eksponowanym miejscu i wróciła na Rysy - informuje Andrzej Marasek. - My zajmujemy się jednak ratowaniem życia i zdrowia, nie sprawdzamy nikogo pod względem uprawnień - zaznacza ratownik. Dodaje, że również do niego docierają informacje o nielegalnych przewodnikach, którzy oferują swoje usługi na trudnych, wysokogórskich trasach. 

- Klient, który wynajmuje takiego przewodnika, nie sprawdza jego uprawnień, dopiero w czasie wyprawy może nabrać podejrzeń, że coś jest nie tak, gdy okazuje się, że jego kondycja i umiejętności budzą wątpliwości - zaznacza Andrzej Marasek. 

W tym stuleciu doszło do jednego niezwykle tragicznego wypadku, gdy nauczyciel bez uprawnień przewodnickich poprowadził zimą na Rysy grupę licealistów z Tychów. Było to w styczniu 2003 roku. Na wycieczkę spadła lawina, pod którą zginęło 8 osób. Sąd skazał nauczyciela Mirosława S. na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery.

Grzegorz Lorek, zastępca komendanta Straży TPN, mówi, że w ostatnim czasie nikt prowadzący tego typu wyprawy nie został przyłapany na gorącym uczynku. - Zdarzają się natomiast przypadki, że nauczyciel bez uprawnień prowadzi szkolną wycieczkę czy kolonię. Staramy się wtedy uświadamiać, że łamie prawo i naraża uczestników wycieczki na niebezpieczeństwo - tłumaczy Grzegorz Lorek. 

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Matt Z_ne 2017-10-19 13:09:48
@Do Andrzeja Maraska

Ile masz lat człowieku, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem?

W którym miejscu wywiadu, Andrzej Marasek "biadoli" lub chce robić selekcję? Powiedział bardzo wyraźnie:

"- My zajmujemy się jednak ratowaniem życia i zdrowia, nie sprawdzamy nikogo pod względem uprawnień - zaznacza ratownik"

Odstosunkuj się zatem od ratowników TOPR i czytaj teksty ze zrozumieniem.
do hmmm 2017-10-19 12:08:13
TPN nic nie zrobi bo czemuż ma iść na wojnę z przewodnikami zwłaszcza z klasami wyższymi i IVBV. Najlepiej złapać wycieczkę szkolną na drodze do Morskiego Oka i pokazać co to ja jestem "Pan Strażnik" a z drugiej strony nie radzą sobie z pozostałymi rzeczami nieudolność i totalny chaos w Parku.
Popatrzmy Pani Bogusława Chlipała pracownik TPN który zarządza udostępnianiem Tatr i wykonuje zlecenia dla jednej z szkół górskich. Będzie kopała sobie dołki pod samym sobą. Oczywiście że nie.
Do Andrzeja Maraska 2017-10-19 11:40:38
Czy Panie Marasek płacisz za akcje ratunkowe z własnej kieszeni czy budżet państwa opłaca ?
Jeśli Wam nie pasuje to wprowadźcie płatne akcje ratunkowe i będziesz Pan robił sobie selekcje.
Prawo jasno określa TOPR ma nieść pomoc a nie biadolić czy to była Pani X czy Pan Y
Czy w ustawie jest określone że grupę prowadzi przewodnik bez papierów to pomoc mu się nie należny ? W przypadku wypadku oczywiście się że mu się należy.
hmmm 2017-10-19 10:48:35
No to się tu rozpętała dość ciekawa dyskusja. A jakie jest stanowisko TPN w tej sprawie? Jako organ nadzorujący Tatry powinien się jakoś ustosunkować i wyjaśnić te kwestie, bo jak widać wiele rzeczy jest niejasnych a zainteresowanie duże.
przewodnik 2017-10-19 10:38:14
Pani Elżbieto Młynarczyk! Pani rewelacje są PRAWIE prawdziwe ;-)
Pozdrawiam serdecznie!
mieszko 2017-10-19 08:17:46
Piotr Konopka tatrzański klasy I
Jan Gąsienica Roj Senior tatrzański klasy I
Tomasz Michalik tatrzański klasy I
Ryszard Gajewski tatrzański klasy II
Marcin Kacperek tatrzański klasy III
Andrzej Mikler tatrzański klasy III
Jan Gąsienica Roj tatrzański klasy III

Pozostali IVBV nie są przeowdnikami tatrzańskimi.

Więc pytanie co P. Mikler i P. Roj Junior robią na Mnichu skoro im tam nie wolno prowadzić legalnie klientów ?

Co ma dopowiedzenia w tej sprawie Pani Bogusława Chlipała z TPN ? Czyżby nie było problemu. Najlepiej zarzucić przewodnikom tatrzańskim klasy III i przeprowadzać kontrole.
Lobby przewodnickie z CPT rządzi w TPN?
Myślę jakby wkroczył prokurator to by wyszły na jaw wszystkie przekręty w TPN z całym przewodnictwem.
black 2017-10-18 22:22:38
Pan Magrel to niech sie teraz nie wybiela, bo pieniazki za wyjscie na gerlach wpłynely na konto jego organizacji, a nie jednego z jej członkow jak teraz bezczelnie klamie. Wystarczy zapytac klientow, ktorzy brali w tej akcji udzial. 'Czlonek-przewodnik' pewnie zostal zmuszony do wziecia winy na siebie, bo jak inaczej teraz cwany prezesik moglby sie ratowac?
tez turysta 2017-10-18 21:52:54
Polecam poczytać
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl/2016/01/06/tatrzanska-nekro-hipokryzja/

całe przewodnictwo w Tatrach nie ma nic wspólnego z przewodnictwem jest to maszynka do zarabiania pieniędzy i nic wiecej.
klient 2017-10-18 21:41:27
Byłem z zakopiańskim przewodnikiem IVBV na Alasce przed wejściem do parku ściągnął polar z IVBV. Zapytałem go czemu tak robi. Odpowiedź legalnie tutaj nie możemy być. Łamiemy lokalne przepisy. Zapytałem żę czemu tego wcześniej nie powiedział. Nie odezwał się nic. Oszust i naciągasz byle kasę zgarnąć do kieszeni.
Pasowało by opublikować jego nazwisko.

Czytałem ostatnio wypowiedź Ciesielskiego i szczerze to przerost ambicji nad treścią.
Panie Ciesielski to że macie jakieś tam uprawnienia nie upoważnia Was do krytyki innych osób.
TOPR jest finansowany z budżetu państwa i żaden z Was nie płaci za akcje. Jeśli nie pasuje Wam praca jako ratownika to do innej pracy a nie narzekać wiecznie.

Panie Mazik od kiedy jesteś wysokogórskim przewodnikiem tatrzańskim co to jest gdzie takie coś jest w ustawie ?
Co to za stowarzyszenie wzajemnej adoracji Nodzyński, Orawiec, Folta, Marasek i reszta to są przewodnicy tatrzański II i I klasy a nie wysokogórscy.
Też turysta 2017-10-18 21:33:11
Do Turysta
Dobry komentarz. Przewodnicy maja wjazdy do Moka i robia na tym kase. Dosc ciekawa sytuacja. Nie mogliby wjezdzac konmi? Moze dostaliby zezwolenie na taki wjazd.
Turysta 2017-10-18 21:16:07
A przewodnicy zapewnia bezpieczeństwo w 100%?
Oczywiście że nie. Śmierć przewodnika IVBV w Dolinie Złomisk, ilu ginie w Alpach o tym nikt nie mówi.
Wyprawy partnerskie nie łamią żadnego prawa. Odbywają szkolenie w rozumieniu ustawy, tak samo jak szkolenie odbywa sie na Mnichu w rozumieniu przewodników IVBV zgodnie z ustawą IVBV na terenie Polski nie istnieje.
Przewodnicy IVBV nie mogą legalnie prowadzić na Mnicha nie będąc przewodnikami tatrzańskimi klasy II a robią to na duża skalę.
Gdzie jest Pan Lorek zamiata brudy pod dywan ? Kolejna sprawa czemu przewodnicy klasy II, I i IVBV mają wiazdy na drodze do Morskiego Oka na jakiej podstawie prawnej?
Kolejna sprawa jeśli nauczyciel prowadzi wycieczkę szkolną to Straż Parku nie może go ukarać żadnym mandatem bo Kodeksie nie ma nigdzie informacji że SP parku może ukarać za brak przewodnika. Może jedynie pouczyć i na tym się kończy ich działalność. Proponuje Panu Lorkowi poczytać przepisy.
abc 2017-10-18 21:02:53
Nauczyciel prowadzący wycieczkę uczniów szlakiem turystycznym i zespół osób dorosłych udających się na wspinaczkę to dwa zupełnie różne przypadki. Nie mieszajcie. Czy przewodnicy dla ochrony swoich interesów będą sprawdzać kwalifikacje wszystkich zespołów wspinaczkowych. Bo to pierwszy raz się ktoś "zapchał". Nie byłoby wielu wypadków, gdyby turyści nie przeceniali swoich możliwości. I tak jest od wieków. Więc już przestańcie przewodnicy biadolić, bo większość z was prowadzi również wycieczki na Słowacji nielegalnie. W Alpach na szczęście nie rządziła komuna i nikomu nie przychodzi do głowy weryfikować możliwości wspinaczy i zastanawiać się jakie łączą ich związki. Najwyżej jak komuś brakuje rozsądku, to buli za lot śmigłowca. A organizacje przewodnickie bez dogadywania mają się tam dobrze. Więc zamiast pieprzyć weźcie się do roboty.
góral 2017-10-18 20:58:02
Kazdy kij ma dwa końce...Od kiedy to niejaki M.. jest przewodnikiem wysokogórskim?,czemu wypowiada sie o sprawach o których nie ma pojęcia?jakim prawem przewodnicy tatrzańscy z CPT posługują sie nazwą wysokogórski i dla czego część z nich oszukuje klientów i łamiac lokalne przepisy prowadzi ich poza szlakami Tatr Słowackich?,może niech dziennikarz TP wysili sie choć trochę i spyta Pana Bielawskiego
kto moze? 2017-10-18 20:34:16
Przewodnicy tatrzańscy mają w Tatrach uprawnienia. Żaden Polski Klub Alpejski czy IVBV nie są w rozporządzeniu ujęci. Jest to dość ciekawa sytuacja bowiem przewodnicy IVBV uzurpują sobie największe prawa do prowadzenia poza szlakami w Tatrach a nie widnieją w wykazie. Oczywiście nie mozna im odbierać umiejętności.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię od zaraz pracowników budowlanych z doświadczeniem, praca w Krakowie, wynagrodzenie 25 zł/godz. na rękę, dwudaniowy obiad, zakwaterowanie. Firma z Bukowiny Tatrzańskiej. 697-610-826.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ DO SKLEPU Z MINERAŁAMI I BIŻUTERIĄ - KRUPÓWKI -
  Tel.: 693 722 444
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM JEDNORODZINNY W ZAKOPANEM. 605 564 270
 • PRACA | dam
  Zatrudnię POMOC KUCHENNĄ - Nowy Targ. 502 64 84 94.
 • PRACA | dam
  Poszukuje osób (mile widziane studentki) do pracy w Solarium-Zakopane.Praca stała, zmianowa do ustalenia. tel
  Tel.: 699245555 godz. 10-17
 • PRACA | dam
  Poszukuję Pani w wieku do 60 lat, do załatwiania codziennych spraw osobistych, 2-5 razy w tygodniu, jak pomoc przy zakupach, drobne sprawy domowe, itd. Centrum Zakopanego.
  Tel.: 182066877
  E-mail: uniproff@wp.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Świadczymy usługi przewozowe z wykorzystaniem samochodu ciężarowego z HDS (wywrotka, max. udźwig 6 ton, wysięg 10 metrow
  Tel.: 694601628
 • POŻYCZKI
  WAKACJE Z KASĄ ,WAKACJE Z KASĄ, WEŹ POŻYCZKĘ NA SWOJE WAKACYJNE PLANY !! DUŻE KWOTY. T-500 072 678.
 • POŻYCZKI
  CHWILÓWKI, CHWILÓWKI, CHWILÓWKI. TYLKO DOWÓD. T-694 567 002.
 • POŻYCZKI
  ZMNIEJSZ SWOJE RATY I POCZUJ FINANSOWĄ ULGĘ !!! ZADZWOŃ DO BIURA I UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE. T-18 542 40 56.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Białka Tatrzańska-biura, gabinety, usługi, lokale - lokal 150m do adaptacji możliwość podziału 50zł/m2
  Tel.: 501321709
  E-mail: helenastopka@gmail.com
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 698 559 040
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE - KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86. www.willasport.pl
 • PRACA | dam
  KUCHARKA co drugi dzień - Zakopane
  Tel.: 600712721
  GG: Zakopane
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Nowy Targ oraz na stronie internetowej www.ugnowytarg.pl znajduje się wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w trybie bezprzetargowym: - działka ewid. nr 4188/340 o pow.: 0,0724 ha, objęta KW nr NS1T/00050221/4 położona w Łopusznej, przy ul. Gorczańskiej. Cena nieruchomości: 50 000 zł netto plus podatek VAT.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA ZAREMBA, ZAKOPANE zatrudni doświadczoną FAKTURZYSTKĘ. 602 759 709
 • PRACA | dam
  DO GABINETU KOSMETYCZNEGO w Zakopanem szukam STYLISTKI PAZNOKCI lub PANI, KTÓREJ PASJĄ JEST STYLIZACJA PAZNOKCI, z możliwością przyuczenia w zawodzie kosmetyczki. Praca od poniedziałku do piątku. Warunki do uzgodnienia. EWENTUALNIE PODNAJMĘ WYPOSAŻONE STANOWISKO DO STYLIZACJI PAZNOKCI. Tel. 600801308
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  FOTOGRAFIA, STRONY WWW.
  Tel.: Tel: 731 155 745
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP Samochodów za GOTÓWKĘ. Osobowe, dostawcze. KAŻDA marka.
  Tel.: 512700770
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Do sprzedania atrakcyjny, funkcjonujący PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • PRACA | dam
  Sprzedawcę w serwisie samochodowym (obsługa klienta), możliwe douczenie, etat. Czarny Dunajec
  Tel.: 508314117
  E-mail: biuro@fudala.com.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  MAM DO WYNAJĘCIA HOSTEL W ZAKOPANEM CENTRUM PRZY KRUPÓWKACH możliwość 350 miejsc noclegowych, 50zł/osoba nocleg - lub szukam kierownika, wspólnika. 604 22 33 77
 • PRACA | dam
  ZAKOPANE PRACA! TYNKARZA-TYNKI TRADYCYJNE ZEWNĘTRZNE ELEWACJI BUDYNKÓW. Proponowana stawka 35zł/godz. 604 22 33 77
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - DLA MŁODYCH, AMBITNYCH, POCZĄTKUJĄCYCH! Firma Norweska zatrudni w Oslo, na warunkach norweskich, młodych początkujących (nawet od razu po szkole) pracowników do przyuczenia w zawodzie TYNKARZ, MONTER RUSZTOWAŃ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tygodnie. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2019-07-22 18:45 Dyrektor dochodzi, a nowego kandydata nie ma 2019-07-22 17:50 Łatają dziury w Zakopanem 2019-07-22 16:49 Radny z Krakowa testuje hulajnogi na drodze do Morskiego Oka 2 2019-07-22 16:10 Jutro sekcja zwłok 12-letniej dziewczynki, która zmarła w pensjonacie w Zakopanem 2019-07-22 16:05 ARTYŚCI JUŻ, OD JEDNEJ Z MUZ. DO PRZODU RUSZ! 2019-07-22 15:44 Zderzenie przy wjeździe do centrum Zakopanego. Duży korek 2019-07-22 15:43 Wielkie emocje w Poroninie. Konkurs na najdłuższy warkocz 2019-07-22 15:33 Odpust i złoty jubileusz kapłaństwa kardynała Stanisława Ryłko 2019-07-22 15:16 Kłusownicy z rozmachem 1 2019-07-22 14:49 Nad Zakopanem chmury. Na razie upały nam nie grożą 2019-07-22 14:00 Niebieskie świętowanie 1 2019-07-22 13:48 Piesek znaleziony w Witowie 1 2019-07-22 13:18 Śmierć turysty w willi w Niedzicy 2 2019-07-22 12:46 Śmierć 12-letniej dziewczynki w pensjonacie 8 2019-07-22 12:24 Wandale na placu zabaw w Zakopanem 4 2019-07-22 11:30 Od września kolejne remonty linii kolejowej 1 2019-07-22 10:14 Zlikwidowana nielegalna plantacja marihuany 3 2019-07-22 08:01 A może taki górski etap na rowerze. 1000 metrów pod górę 2019-07-21 21:30 Nowy budynek i drzewa na jubileusz 2 2019-07-21 20:15 Niektórym ulewa się podobała, innym nie (WIDEO) 2019-07-21 19:00 Winda przy przejściu podziemnym na Krupówkach nadal nie działa 2019-07-21 18:45 Utrudnienia w ruchu w Pieninach 11 2019-07-21 18:00 Turysta na grząskim gruncie 5 2019-07-21 17:05 Czy ktoś poznaje czworonożnego taternika 2019-07-21 17:00 Mistrzowie dojenia wyłonieni 3 2019-07-21 16:37 Z widokiem na Tatry 2019-07-21 16:10 Spotkania przy pianinie 2019-07-21 16:00 Wielkie święto parowozu (Zdjęcia) 1 2019-07-21 15:19 Gwałtowne burze przechodzą nad Podhalem 2019-07-21 15:00 Chwytaj dzień 2019-07-21 14:53 Lato w pełni w Poroninie (WIDEO, ZDJĘCIA) 5 2019-07-21 13:13 Mamy zdjęcia porannego wypadku w Ostrowsku (Zdjęcia) 1 2019-07-21 13:00 Szpitalne ogrody dla pacjentów 6 2019-07-21 11:30 Komu przeszkadzało to lustro? 4 2019-07-21 10:41 Tatry jak z pocztówki 2019-07-21 10:17 Nocny pożar w centrum Nowego Targu 3 2019-07-21 10:07 Niebezpieczna noc na drogach Podhala 2 2019-07-21 09:30 Fetor na ulicy Tuwima 17 2019-07-21 08:00 Oscypkon - Nowotarski Konwent Fantastyki 2019-07-21 01:06 Spiskie i orawskie nuty 2019-07-21 00:42 Strój góralski - nie dla każdego 1 2019-07-20 23:04 Niedźwiedź spaceruje po Krempachach (WIDEO) 3 2019-07-20 22:52 Motocykl, którym jechały dwie osoby wypadł z drogi 2019-07-20 21:48 Latem w skokach rywale nie mają z Polakami żadnych szans (ZDJĘCIA) 3 2019-07-20 21:46 Rozpoczął się Hej Fest. Przed nami koncerty w Szczawnicy i Zakopanem 2 2019-07-20 21:00 6 Otwarte Mistrzostwa Zakopanego w Biegu pod Górę 4 2019-07-20 20:00 Góralskie przez Polskę pielgrzymowanie 2019-07-20 19:56 Artyści kontra świat 2019-07-20 18:39 Wypadek w Rdzawce 2 2019-07-20 18:33 Polak, Wegier dwa bratanki 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Album TP