Reklama

2017-10-18 20:03:12

Reklama

Tatry

Przewodnicy i naciągacze

Reklama

Przewodnicy bez uprawnień narażają turystów na niebezpieczeństwo. Sprawdź, przed wyprawą, komu powierzasz swoje życie.

Niewiele brakowało, aby tragicznie zakończyła się wyprawa na Gerlach po słowackiej stronie Tatr pod okiem takiego fałszywego przewodnika. 

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych osoba organizująca wyprawę z czterema klientami próbowała zdobyć trudną grań. Cała wycieczka utknęła w ścianie i tylko dzięki dużym umiejętnościom pilota ratunkowego śmigłowca jej uczestnicy zawdzięczają, że udało się ich z tego miejsca ewakuować. Organizatorem wyprawy był członek Polskiego Klubu Alpejskiego, który wcale nie zrzesza licencjonowanych przewodników. Takie wycieczki odbywają się na zasadzie "wyprawy partnerskiej" - klienci płacą za poprowadzenie w wysokie góry, ale nie przez licencjonowanych przewodników.

- Niestety organizowanie wycieczek, nawet na bardzo trudne technicznie szczyty w Tatrach, także polskich, przez osoby bez uprawnień przewodnika jest bardzo częste - zaznacza Piotr Mazik, przewodnik wysokogórski. Jak się okazuje, osoby takie starają się ukrywać swoją działalność. W internecie, także na Facebooku, umieszczają lakoniczne ogłoszenia o organizowaniu wypraw na przykład na Mięguszowiecki Szczyt. 

- Na takiej stronie nie ma jednak danych osób organizujących te wycieczki. To klient, jeżeli chce wybrać się na taką wyprawę, musi podać swoje dane. Ci pseudoprzewodnicy sprawdzają, czy nie jest to ktoś związany ze środowiskiem górskim - tłumaczy Piotr Mazik. Przed rozpoczęciem wycieczki klienci podpisują oświadczenia, że wychodzą w góry na własną odpowiedzialność. Prowadzący takie wycieczki łamią wiele przepisów. Oprócz nieuprawnionego prowadzenia wycieczek schodzą też ze znakowanych szlaków.

- Organizowanie takich wycieczek naraża klientów na utratę zdrowia czy nawet życia. Z moich informacji wynika, że w czasie tegorocznych wakacji ratownicy TOPR musieli kilka razy pomagać uczestnikom takich nielegalnych wypraw - dodaje Piotr Mazik.

Prywatna wycieczka

Bogusław Magrel z Polskiego Klubu Alpejskiego, którego członek prowadził feralną wycieczkę na Gerlach, twierdzi, że była to prywatna wyprawa. - Legitymacje naszego klubu ma tysiąc osób. Nie kontrolujemy tego, co robią poszczególni członkowie. Jest mi oczywiście przykro, że w tych warunkach pogodowych wybrał on taką trasę, ale różne rzeczy zdarzają się także na wyprawach prowadzonych przez przewodników - twierdzi. 

Dodaje, że wycieczka nie była oficjalną wyprawą klubu, który teraz  działa na przykład na Manaslu czy Mt Evereście w Himalajach. - To była prywatna wycieczka członka naszego klubu. W naszych oficjalnych wyprawach współpracujemy z przewodnikami górskimi na całym świecie - zapewnia Bogusław Magrel.

Andrzej Marasek, ratownik TOPR, potwierdza, że tylko w czasie minionych wakacji ratownicy odnotowali dwa przypadki wysokogórskiej wspinaczki, w których podejrzewali działanie nieuprawnionych przewodników. Pierwszy dotyczył wycieczki na Mięguszowiecki Szczyt, drugi wspinaczki na Żabiego Konia. Oba szczyty są trudne do zdobycia dla zwykłego śmiertelnika. 

- W obu przypadkach te wyprawy kończyły się naszymi interwencjami. Na Żabim Koniu prowadząca wycieczkę osoba zostawiła partnera na grani w eksponowanym miejscu i wróciła na Rysy - informuje Andrzej Marasek. - My zajmujemy się jednak ratowaniem życia i zdrowia, nie sprawdzamy nikogo pod względem uprawnień - zaznacza ratownik. Dodaje, że również do niego docierają informacje o nielegalnych przewodnikach, którzy oferują swoje usługi na trudnych, wysokogórskich trasach. 

- Klient, który wynajmuje takiego przewodnika, nie sprawdza jego uprawnień, dopiero w czasie wyprawy może nabrać podejrzeń, że coś jest nie tak, gdy okazuje się, że jego kondycja i umiejętności budzą wątpliwości - zaznacza Andrzej Marasek. 

W tym stuleciu doszło do jednego niezwykle tragicznego wypadku, gdy nauczyciel bez uprawnień przewodnickich poprowadził zimą na Rysy grupę licealistów z Tychów. Było to w styczniu 2003 roku. Na wycieczkę spadła lawina, pod którą zginęło 8 osób. Sąd skazał nauczyciela Mirosława S. na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery.

Grzegorz Lorek, zastępca komendanta Straży TPN, mówi, że w ostatnim czasie nikt prowadzący tego typu wyprawy nie został przyłapany na gorącym uczynku. - Zdarzają się natomiast przypadki, że nauczyciel bez uprawnień prowadzi szkolną wycieczkę czy kolonię. Staramy się wtedy uświadamiać, że łamie prawo i naraża uczestników wycieczki na niebezpieczeństwo - tłumaczy Grzegorz Lorek. 

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Matt Z_ne 2017-10-19 13:09:48
@Do Andrzeja Maraska

Ile masz lat człowieku, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem?

W którym miejscu wywiadu, Andrzej Marasek "biadoli" lub chce robić selekcję? Powiedział bardzo wyraźnie:

"- My zajmujemy się jednak ratowaniem życia i zdrowia, nie sprawdzamy nikogo pod względem uprawnień - zaznacza ratownik"

Odstosunkuj się zatem od ratowników TOPR i czytaj teksty ze zrozumieniem.
do hmmm 2017-10-19 12:08:13
TPN nic nie zrobi bo czemuż ma iść na wojnę z przewodnikami zwłaszcza z klasami wyższymi i IVBV. Najlepiej złapać wycieczkę szkolną na drodze do Morskiego Oka i pokazać co to ja jestem "Pan Strażnik" a z drugiej strony nie radzą sobie z pozostałymi rzeczami nieudolność i totalny chaos w Parku.
Popatrzmy Pani Bogusława Chlipała pracownik TPN który zarządza udostępnianiem Tatr i wykonuje zlecenia dla jednej z szkół górskich. Będzie kopała sobie dołki pod samym sobą. Oczywiście że nie.
Do Andrzeja Maraska 2017-10-19 11:40:38
Czy Panie Marasek płacisz za akcje ratunkowe z własnej kieszeni czy budżet państwa opłaca ?
Jeśli Wam nie pasuje to wprowadźcie płatne akcje ratunkowe i będziesz Pan robił sobie selekcje.
Prawo jasno określa TOPR ma nieść pomoc a nie biadolić czy to była Pani X czy Pan Y
Czy w ustawie jest określone że grupę prowadzi przewodnik bez papierów to pomoc mu się nie należny ? W przypadku wypadku oczywiście się że mu się należy.
hmmm 2017-10-19 10:48:35
No to się tu rozpętała dość ciekawa dyskusja. A jakie jest stanowisko TPN w tej sprawie? Jako organ nadzorujący Tatry powinien się jakoś ustosunkować i wyjaśnić te kwestie, bo jak widać wiele rzeczy jest niejasnych a zainteresowanie duże.
przewodnik 2017-10-19 10:38:14
Pani Elżbieto Młynarczyk! Pani rewelacje są PRAWIE prawdziwe ;-)
Pozdrawiam serdecznie!
mieszko 2017-10-19 08:17:46
Piotr Konopka tatrzański klasy I
Jan Gąsienica Roj Senior tatrzański klasy I
Tomasz Michalik tatrzański klasy I
Ryszard Gajewski tatrzański klasy II
Marcin Kacperek tatrzański klasy III
Andrzej Mikler tatrzański klasy III
Jan Gąsienica Roj tatrzański klasy III

Pozostali IVBV nie są przeowdnikami tatrzańskimi.

Więc pytanie co P. Mikler i P. Roj Junior robią na Mnichu skoro im tam nie wolno prowadzić legalnie klientów ?

Co ma dopowiedzenia w tej sprawie Pani Bogusława Chlipała z TPN ? Czyżby nie było problemu. Najlepiej zarzucić przewodnikom tatrzańskim klasy III i przeprowadzać kontrole.
Lobby przewodnickie z CPT rządzi w TPN?
Myślę jakby wkroczył prokurator to by wyszły na jaw wszystkie przekręty w TPN z całym przewodnictwem.
black 2017-10-18 22:22:38
Pan Magrel to niech sie teraz nie wybiela, bo pieniazki za wyjscie na gerlach wpłynely na konto jego organizacji, a nie jednego z jej członkow jak teraz bezczelnie klamie. Wystarczy zapytac klientow, ktorzy brali w tej akcji udzial. 'Czlonek-przewodnik' pewnie zostal zmuszony do wziecia winy na siebie, bo jak inaczej teraz cwany prezesik moglby sie ratowac?
tez turysta 2017-10-18 21:52:54
Polecam poczytać
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl/2016/01/06/tatrzanska-nekro-hipokryzja/

całe przewodnictwo w Tatrach nie ma nic wspólnego z przewodnictwem jest to maszynka do zarabiania pieniędzy i nic wiecej.
klient 2017-10-18 21:41:27
Byłem z zakopiańskim przewodnikiem IVBV na Alasce przed wejściem do parku ściągnął polar z IVBV. Zapytałem go czemu tak robi. Odpowiedź legalnie tutaj nie możemy być. Łamiemy lokalne przepisy. Zapytałem żę czemu tego wcześniej nie powiedział. Nie odezwał się nic. Oszust i naciągasz byle kasę zgarnąć do kieszeni.
Pasowało by opublikować jego nazwisko.

Czytałem ostatnio wypowiedź Ciesielskiego i szczerze to przerost ambicji nad treścią.
Panie Ciesielski to że macie jakieś tam uprawnienia nie upoważnia Was do krytyki innych osób.
TOPR jest finansowany z budżetu państwa i żaden z Was nie płaci za akcje. Jeśli nie pasuje Wam praca jako ratownika to do innej pracy a nie narzekać wiecznie.

Panie Mazik od kiedy jesteś wysokogórskim przewodnikiem tatrzańskim co to jest gdzie takie coś jest w ustawie ?
Co to za stowarzyszenie wzajemnej adoracji Nodzyński, Orawiec, Folta, Marasek i reszta to są przewodnicy tatrzański II i I klasy a nie wysokogórscy.
Też turysta 2017-10-18 21:33:11
Do Turysta
Dobry komentarz. Przewodnicy maja wjazdy do Moka i robia na tym kase. Dosc ciekawa sytuacja. Nie mogliby wjezdzac konmi? Moze dostaliby zezwolenie na taki wjazd.
Turysta 2017-10-18 21:16:07
A przewodnicy zapewnia bezpieczeństwo w 100%?
Oczywiście że nie. Śmierć przewodnika IVBV w Dolinie Złomisk, ilu ginie w Alpach o tym nikt nie mówi.
Wyprawy partnerskie nie łamią żadnego prawa. Odbywają szkolenie w rozumieniu ustawy, tak samo jak szkolenie odbywa sie na Mnichu w rozumieniu przewodników IVBV zgodnie z ustawą IVBV na terenie Polski nie istnieje.
Przewodnicy IVBV nie mogą legalnie prowadzić na Mnicha nie będąc przewodnikami tatrzańskimi klasy II a robią to na duża skalę.
Gdzie jest Pan Lorek zamiata brudy pod dywan ? Kolejna sprawa czemu przewodnicy klasy II, I i IVBV mają wiazdy na drodze do Morskiego Oka na jakiej podstawie prawnej?
Kolejna sprawa jeśli nauczyciel prowadzi wycieczkę szkolną to Straż Parku nie może go ukarać żadnym mandatem bo Kodeksie nie ma nigdzie informacji że SP parku może ukarać za brak przewodnika. Może jedynie pouczyć i na tym się kończy ich działalność. Proponuje Panu Lorkowi poczytać przepisy.
abc 2017-10-18 21:02:53
Nauczyciel prowadzący wycieczkę uczniów szlakiem turystycznym i zespół osób dorosłych udających się na wspinaczkę to dwa zupełnie różne przypadki. Nie mieszajcie. Czy przewodnicy dla ochrony swoich interesów będą sprawdzać kwalifikacje wszystkich zespołów wspinaczkowych. Bo to pierwszy raz się ktoś "zapchał". Nie byłoby wielu wypadków, gdyby turyści nie przeceniali swoich możliwości. I tak jest od wieków. Więc już przestańcie przewodnicy biadolić, bo większość z was prowadzi również wycieczki na Słowacji nielegalnie. W Alpach na szczęście nie rządziła komuna i nikomu nie przychodzi do głowy weryfikować możliwości wspinaczy i zastanawiać się jakie łączą ich związki. Najwyżej jak komuś brakuje rozsądku, to buli za lot śmigłowca. A organizacje przewodnickie bez dogadywania mają się tam dobrze. Więc zamiast pieprzyć weźcie się do roboty.
góral 2017-10-18 20:58:02
Kazdy kij ma dwa końce...Od kiedy to niejaki M.. jest przewodnikiem wysokogórskim?,czemu wypowiada sie o sprawach o których nie ma pojęcia?jakim prawem przewodnicy tatrzańscy z CPT posługują sie nazwą wysokogórski i dla czego część z nich oszukuje klientów i łamiac lokalne przepisy prowadzi ich poza szlakami Tatr Słowackich?,może niech dziennikarz TP wysili sie choć trochę i spyta Pana Bielawskiego
kto moze? 2017-10-18 20:34:16
Przewodnicy tatrzańscy mają w Tatrach uprawnienia. Żaden Polski Klub Alpejski czy IVBV nie są w rozporządzeniu ujęci. Jest to dość ciekawa sytuacja bowiem przewodnicy IVBV uzurpują sobie największe prawa do prowadzenia poza szlakami w Tatrach a nie widnieją w wykazie. Oczywiście nie mozna im odbierać umiejętności.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane zatrudni pracowników w zawodzie: cieśla, murarz, zbrojarz ,malarz, operator koparko-ładowarki, pracownik budowlany.
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Hotel *** w Bukowinie Tatrzańskiej poszukuje KUCHARZY, POMOCE KUCHENNE. Praca całoroczna, umowa o pracę, stabilne warunki zatrudnienia.
  Tel.: 784056441, 506093576
 • PRACA | dam
  KASJER/KASJERKA - praca w sklepie spożywczym w Bukowinie Tatrzańskiej
  Tel.: 609820250
  E-mail: as.stasik@op.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Dekoracyjne podłogi ŻYWICZNE mikrocement kamienne dywany
  Tel.: 602151628
  E-mail: igi602@interia.pl
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  WYRÓWNIARKA 50, 3500 zł
  Tel.: 787863535
  E-mail: k-allegro@wp.pl
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCA motorów/ rowerów Czarny Dunajec 730 735 000 lub CV na: praca@gros24.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: POKOJOWĄ, POMOC KUCHENNA-ŚNIADANIOWA. Praca w systemie zmianowym, co 2 dzień. 660 41 00 46
 • POŻYCZKI
  BANK NIE CHCE UDZIELIĆ CI KREDYTU ? POŻYCZKA NA DOWÓD, MINIMUM FORMALNOŚCI, BEZ ZAŚWIADCZEŃ, DUŻE KWOTY POŻYCZKI. ZADZWOŃ -18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  OFERTA PRACY W COS-OPO ZAKOPANE: KELNER. Szczegóły: 725 300 095
 • PRACA | dam
  OFERTA PRACY W COS-OPO ZAKOPANE: ZASTĘPCA GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO. Szczegóły: http://bip.cos.pl/1509/zakopane
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 698 559 040
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ POWIERZCHNIE HANDLOWĄ, SUPER LOKALIZACJA DEPTAK-KRZYWA NOWY TARG przy Salonie gier. Idealne pod kawiarnię, gastronomię, klub muzyczny. 608 806 408
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam KIA SPORTAGE benzyna + gaz, 2.0, r.p.XII.2011, 4x4, opcja typowo zimowa, stan idealny, I pierwszy właściciel lub zamiana na BUS 9-OSÓB. 608 806 408
 • PRACA | dam
  OSOBĘ DO PRACY W PENSJONACIE W KOŚCIELISKU ZATRUDNIMY. Możliwość zamieszkania. 608 806 408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU zatrudni PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO (OGÓLNOBUDOWLANY). 608 806 408
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: - PRACOWNIKA OBSŁUGI GRILLA - KELNERA-BARMANA - RECEPCJONISTA/KA do Zajazdu Górskiego Kuźnice. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie www.polskietatry.pl.
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni KELNERA/KĘ do Zespołu Pensjonatów ?Dolina Białego?. Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie www.polskietatry.pl.
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: PRACOWNIKA OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO-SPRZEDAŻ LODÓW Tel. 1820 63730. Szczegółowe informacje na stronie www.polskietatry.pl.
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ do Aqua Parku Z-ne. Tel. 1820 63730 lub 602 263 516. Szczegółowe informacje na stronie www.polskietatry.pl.
 • PRACA | dam
  MECHANIK skutery/motory Czarny Dunajec, pełny etat dobre wynagrodzenie. 730 735 000.
 • PRACA | dam
  STRÓŻ NOCNY, Czarny Dunajec 730 735 000
 • PRACA | dam
  OBSŁUGA SYSTEMÓW AUKCYJNYCH TYPU ALLEGRO. Zakopane, pełny etat CV na praca@gros24.pl
 • PRACA | dam
  PRACOWNIK FIZYCZNY rozładowywanie dostaw, sprzątnie itp Czarny Dunajec. 730 735 000
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCA AGD/RTV Czarny Dunajec 502 303 913 lub CV na: praca@gros24.pl
 • PRACA | dam
  Poszukujemy opiekunki dla dwuletniego chłopca. Praca w centrum Zakopanego, pełen etat, bardzo dobre warunki finansowe.
  Tel.: 530602603;530610330
  E-mail: ania-kazmierczyk@wp.pl
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MURARZA oraz POMOCNIKA.
  Tel.: 604131899
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Uniwersytet Warszawski jako właściciel nieruchomości położonej w Kościelisku, ul. Kiry 36, zaprasza do udziału w postępowaniu ofertowym na wydzierżawienie w/w nieruchomości. Pełna treść ogłoszenia znajduje się pod adresem internetowym https://www.uw.edu.pl/wynajem-sal-i-inne-uslugi/ oraz można się zapoznać bezpośrednio w DPTiW Wrzos pod wskazanym powyżej adresem". 18 20 70 213
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Kupię Owce na mięso.
  Tel.: 888613332
 • USŁUGI | budowlane
  Budowa domów jedno i wielorodzinnych, pensjonatów , roboty zbrojarskie i żelbetowe.
  Tel.: 609075091
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Karczmie oraz Pensjonacie w Czorsztynie: kucharza/kę, pomoc kuchenną, kelnera/kę.
  Tel.: +48509920018
  E-mail: nadzamcze@interia.pl
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Poroninie zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 607863893
 • PRACA | dam
  SPYTKOWICE: FIRMA DREW-DOM zatrudni pracowników: stolarzy, cieśli, obsługę tartaku. Praca od zaraz.
  Tel.: tel. 605048933; 182688067
  E-mail: dziur@drew-dom.eu
  WWW: www.drew-dom.eu
 • PRACA | dam
  KUCHARZ Bukowina Tatrzańska, praca CAŁOROCZNA, możliwośc zakwaterowania
  Tel.: 510-213-878
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi budowlane na terenie Podhala. Wykonam: chodniki, podjazdy, kanalizację, gabiony lub inne prace ziemne. 505021357
  Tel.: 505021357
  E-mail: staszel.anna@gmail.com
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  Restauracja Przy KominQ Zakopane
  Tel.: +48 500 352 220
  WWW: https://www.goldhotel.eu/restauracja
 • USŁUGI | budowlane
  Wyburzenia, rozbiórki budynków, kruszenie gruzu budowlanego.
  Tel.: 605061314
  E-mail: tomaszsledz80@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki Maszynowe, Wykończenia wnętrz
  Tel.: Tel: 516 175 182
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
2019-04-23 23:19 PUSTY LAS 2019-04-23 22:41 Przeczytaj artykuł i wyjedź do Brukseli! 2019-04-23 22:22 Wielka motorowa impreza w Ochotnicy 2019-04-23 22:00 Już od 6 maja Grupa Allmedica przyjmie pacjentów również w Zakopanem! 2019-04-23 21:25 Strażacka akcja przy ul. Zamoyskiego 2019-04-23 21:13 Walczyli z wielką plamą ropy 2019-04-23 20:14 W niedzielę - kolejny salon poezji 2019-04-23 19:56 Radni pod Giewontem łamią prawo 6 2019-04-23 18:46 W niedzielę - Wielkanocny Koncert Uwielbienia 2019-04-23 18:24 Wypadek w Rogoźniku 2019-04-23 18:19 Taras widokowy na Trzech Koronach gotowy 4 2019-04-23 17:58 Silny wiatr w Tatrach. W czwartek na Podhalu ponad 20 st. C. 2019-04-23 17:41 Ostatnie dni na skitury 2019-04-23 16:56 Przegrali proces ale nie zmienią opłaty targowej 1 2019-04-23 15:55 14-latek wszedł na łuk mostu, żeby zrobić selfie i wygrać zakład 2 2019-04-23 14:41 Mieszkaniec Białego Dunajca apeluje do wójta o remont drogi 2 2019-04-23 13:32 Pomarańczowe zapylenie na szczytach 2019-04-23 13:21 Śladami Memoriału Piotra Malinowskiego 2019-04-23 12:24 Niespokojna Wielkanoc na drogach powiatu nowotarskiego 2019-04-23 12:20 Słowo o systemie edukacji 2 2019-04-23 11:39 Nasz czytelnik zatrzymał pijanego kierowcę 1 2019-04-23 10:43 Śledztwo prokuratury w sprawie wczorajszej tragedii w Nowym Targu 2019-04-23 10:26 44-latek przyłapany ze sporą ilością psychotropów i amfetaminy 2019-04-23 09:31 Przejechaliśmy na rowerze nowy podjazd na trasie Tour de Pologne 2 2019-04-23 08:03 Jedno z kultowych miejsc w Zakopanem 1 2019-04-22 22:03 Prezydent Andrzej Duda zakończył sezon narciarski 3 2019-04-22 21:47 Nowotarżanka najlepsza wśród chemików 2019-04-22 20:40 Piechotą wzdłuż Alei 1 2019-04-22 19:35 Fałszywie nie oskarżaj 1 2019-04-22 18:09 Czerwienne - wieś perspektywiczna. Coraz więcej nowych domów 4 2019-04-22 16:59 Motocyklem w świat 2019-04-22 15:59 Strażacki lany poniedziałek w Kluszkowcach (WIDEO) 2019-04-22 15:39 Piąty Dzień Narciarza w Muzeum Tatrzańskim 1 2019-04-22 15:00 Taka pułapka na przechodniów i rowerzystów w Nowym Targu 3 2019-04-22 13:53 W Murzasichlu też ubywa drzew 9 2019-04-22 13:37 Powoli zakochaj się w sztuce 2019-04-22 13:21 Krajobraz polskiej architektury – jakie domy wybrać 2019-04-22 13:15 Pożar samochodu na zakopiance 2019-04-22 11:48 Deszcz szybko się wypadał. Wielkanocne Jajo w słońcu 2 2019-04-22 11:34 Flisacy oficjalnie 5 2019-04-22 10:40 Wypadek na Zazadniej, są poszkodowani. Ruch wahadłowy (ZDJĘCIA, WIDEO) 2 2019-04-22 09:30 Dziś w Tatrach może zagrzmieć. Uważajcie! 2019-04-22 07:45 Nocny pożar w Podczerwonem (ZDJĘCIA, WIDEO) 2019-04-21 20:41 Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich "Złote Kierpce" 2019-04-21 20:34 Władza sięgnęła przedszkola 2019-04-21 19:00 Rewitalizacja kolei zawita na nowotarską stację 2019-04-21 18:20 Jak nie Krupówki to co... (WIDEO) 4 2019-04-21 17:46 Mężczyzna doznał udaru na Rabskiej Górze (WIDEO) 2019-04-21 17:06 Sycylijskie smaki pod Tatrami 2019-04-21 17:00 Kurnik wielkanocny
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-04-23 22:26 1. PO pierwsze nie łamią, lecz uchwalają prawo miejscowe. PO drugie wymuszanie na Radnych głosowania niezgodnego z własnym sumieniem lub przekonaniem jest przestępstwem. PO trzecie mają rację bo ustawa - do której potrzebna jest uchwała rady - ma wady prawne. A tak naprawdę dlaczego nie wprowadzono tego prawa tylko ustawą za PO - dziś nie byłoby dyskusji. 2019-04-23 22:25 2. Prawo w wielu aspektach pod Giewontem po prostu sie nie przyjelo. A skoro prawo stoi w sprzecznosci z naszymi dzielnymi radnymi - tym gorzej dla prawa. Samo sobie jest winne. 2019-04-23 22:20 3. "Realizacja wszystkich zadań określonych w art. 6 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest obowiązkowa. Dlatego zaniechanie Rady Miasta Zakopane naruszają także przepisy Konstytucji oraz normy prawa międzynarodowego." Skoro jest obowiązkowa to po co to głosowanie, niech rząd narzuci realizację tego programu odgórnie, a w ogóle to najlepiej niech rząd w Brukseli to wyegzekwuje, albo jeszcze lepiej, może by tak wysłać żołnierzy armii USA z Trumpem na czele do Zakopanego żeby zrobili z radnymi porządek, bo łamią prawo międzynarodowe. A tak na poważnie to trzeba by się w końcu zastanowić jaki jest sens istnienia takiego czy innego głosowania nad taką czy inną uchwałą skoro zawsze jest ktoś wyżej kto będzie decydował za lokalne władze co powinno być wdrażane a co nie, co jest obowiązkowe a co nie. Jeśli nie mogą decydować radni, mniejsza o to jak zadecydowali, to z jaką demokracją mamy do czynienia na lokalnym szczeblu? Czy to nie jest tylko potwierdzeniem tego że każda władza w tym kraju jest marionetkowa i działa pod dyktando kogoś wyżej, a dowolne głosowanie nad czymkolwiek zwykłą formalnością tylko po to żeby udawać że mamy jakiś wpływ na jakiekolwiek sprawy? Wygląda na to, że samorządy po coś są, ale nie wiadomo po co skoro i tak mają powiązane ręce, albo po prostu nie są na bieżąco bo takim głosowaniem, nie trafili w klucz jak nieraz maturzyści na egzaminie. 2019-04-23 22:19 4. Ciemnogród marzeń 2019-04-23 21:39 5. Brak uchwały świadczy o tym., że w Zakopanem przemocy domowej nie ma. Ciekawe czy policja ma odrębne zdanie. 2019-04-23 21:20 6. Czyżby radni w Zakopanem byli damskimi bokserami lub wychowującymi dzieci pasem? Innego wytłumaczenia nie ma, tylko boja się konsekwencji. Pani Szydło ich pochwaliła. 2019-04-23 21:15 7. @boże... Czyli co? Jak Polak bierze niemiecką/angielską/japońską emeryturę to jest ok. Ale gdy Ukrainiec czy inny Chińczyk bierze polską, bo w Polsce pracował - o, to już źle, bardzo źle i w ogóle skandal. Moralność Kalego wiecznie żywa. I wcale nie w Afryce :D Sienkiewicz pisał to o rodakach :D 2019-04-23 20:56 8. "Do Leśny" -Święte słowa. Takiej szkarady to nawet nie idzie sobie wyobrazić. 2019-04-23 20:48 9. Widząc to cudo mam tzw. mieszane uczucia. Nie można było po prostu ułożyć tam szlaku na sposób tatrzański? 2019-04-23 20:44 10. Po pierwsze pietnastolatek Po drugie z jednym kolegom miał zakład Po trzecie był już na chodniku jak przyjechała policja Po czwarte nie sprawia problemów w szkole Po piąte nie chciał zaimponować koledze ponieważ biegał z nim nie jeden raz po tym moście Po szóste chłopak był na schodach gdy służby przyjechały ale strażak go zatrzymał Dziękuję i pozdrawiam ????
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Pożegnania

Bojcorka