Reklama

2017-09-20 23:36:47

Nowy Targ

„Generał Haller i jego podhalańscy żołnierze” - wystawa w Muzeum Podhalańskim

Reklama

Reklama

Po ponad miesięcznej przerwie, ponownie dla zwiedzających otwarta została wystawa historyczna pt. „Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze”.

W sali reprezentacyjnej nowotarskiego ratusza do końca listopada prezentowana będzie niezwykła kolekcja pamiątek, związanych z postacią jednego z najdzielniejszych polskich generałów. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. autografy, fotografie i obrazy gen. Hallera, ale również pamiątki związane z jego żołnierzami pochodzącymi z wielu miejscowości Podhala - z Nowego Targu, Raby Wyżnej, Waksmunda, Zakopanego, Rabki. 

Najcenniejsze eksponaty to oryginalny mundur i rogatywka Jana Rapacza z Raby Wyżnej - żołnierza „Błękitnej Armii”, szabla ułańska należąca do Teofila Zubka z Nowego Targu oraz unikatowy sztandar  Podhalańskiej Chorągwi Związku Halerczyków. Wśród  pamiątek są również dokumenty i zdjęcia stanowiące spuściznę po byłych hallerczyka m.in. kpt. Andrzeja Targosza adiutanta generała, ppor. Andrzeja Janowca z Rabki Zarytego, Józefa Krauzowicza z Nowego Targu - jednego z inicjatorów i założycieli placówki podhalańskiej czy Jana Młynarczyka z Waksmunda. 

Na wystawie nie brak również eksponatów dokumentujących bogatą działalność społeczno-kulturalną Związku Halerczyków w Nowym Targu, m.in. unikatowego albumu z uroczystości poświęcenia sztandaru placówki, która miała miejsce 8 lutego 1931 r. na nowotarskim rynku, plakatów, afiszy, druków ulotnych, zaproszeń i fotografii. 

Większość zaprezentowanych eksponatów pochodzi ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego, a autorem ekspozycji jest jego szef Robert Kowalski, zarazem prezes nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Wystawa wpisuje się w obchody Roku Generała Hallera, ogłoszonego przez Senat RP.  W ich ramach muzeum przygotowało również lekcje muzealne, na które zaprasza uczniów nowotarskich i podhalańskich szkół. W ramach zajęć, trwających ok. 60 minut, uczniowie poznają dzieje „Błękitnej Armii” oraz jej rolę w odzyskaniu i utrwaleniu niepodległości Polski, obejrzą też film dokumentalny przybliżający postać gen. Hallera. Zapisy na zajęcia przyjmowane są w siedzibie muzeum w ratuszu a także telefonicznie pod nr tel. 18 266 776 lub 502 418 742. Koszt lekcji muzealnej to 5 zł.

oprac. pd

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl