Polecamy
Dziś ukazał się nowy Tygodnik Podhalański. Warto sięgnąć po wydanie papierowe, bo tekstów z TP nie znajdziesz na stronach internetowych. Miłej lektury.

Reklama

2017-04-15 21:35:55

TP na Wielkanoc

Chrystus obcy i znienawidzony

Reklama

A gdyby tak Jezus przyszedł i stanął wśród nas? Zatłuklibyśmy Go na śmierć. Kijami bejsbolowymi, kamieniami, zdeptali stopami pątników. Oburzasz się?

Kim dla nas jest Chrystus? Rzeczywistością? A może mitem zaklętym w ramki świętego obrazka?

Traktujemy Go jako obecnego tu i teraz, czy może ślad przeszłości w fatałaszkach sprzed 2 tysięcy lat? Jeśli to pierwsze - musimy się dobrze rozejrzeć. Jeśli drugie - możemy spokojnie pozostać przy ruszaniu wargami w rytm pustych modlitw pozwalających nienawidzić. Obcego, nielubianego, politycznie przeciwnego, obyczajowo niepasującego Chrystusa.

W Watykanie właśnie stanęła nowa rzeźba. Zwyczajna, parkowa ławka, a na niej owinięty w koc śpiący człowiek. Bezdomny. Nie widać jego twarzy. Nie wiemy o nim nic. Poza tym, że spod koca wystają jego bose stopy. Przebite gwoździami.

***

Ułożyliśmy sobie Mękę Pańską w tor 14 przeszkód. Wiemy, gdzie się ofiara przewróci, kto czeka na nią z biczem, a kto z chustką na otarcie potu i krwi. Zrobiliśmy sobie przedstawienie. Misteria. Teatrzyk, w którym przydzieliliśmy każdemu rolę. Roniąc łzę nad katowanym Mesjaszem nie zauważamy, że stworzyliśmy mit. Ułudę. Miraż. Nieprawdę. Wsadziliśmy go w ramki poprawności, winę zwalając na dawno nieżyjących i ich potomków. 

Krocząc na kolanach za krzyżem, nie zauważamy realnego Jezusa, który cierpi obok.

Bezdomnego śpiącego na ławce, koczującego w zaszczanym pustostanie.

Nie wierzymy. 

Nie wierzymy, że realna droga  krzyżowa zaczyna się właśnie gdzieś nad brzegiem Morza Śródziemnego. W pontonie. Nie przyjmujemy do wiadomości, że Jezus przerażony właśnie schodzi pod osłoną nocy z paki TIR-a gdzieś pod Makowem Podhalańskim. Nie przyjmujemy do wiadomości, że nasz Bóg jest obok. Na wyciągnięcie ręki.

***

Cóż robić? Przecież całego świata nie zbawimy, wszystkich uchodźców nie przyjmiemy, bezdomnych nie udomowimy, a chorych nie wyleczymy. Świat pozostanie, jaki jest i jaki był. Nadal pełen zła.

Ale Chrystus na swej drodze krzyżowej nie czekał na armię, by się rzuciła  na oprawców. Nie szukał cudu, by  uwolnić się niczym w komiksie, w którym  dobro zawsze triumfuje nad złem.

Idąc na Golgotę, czekał na Weronikę z chustą, na otarcie potu i krwi. Liczył na Szymona, który w pośpiechu, po drodze z pracy, choć niechętnie, pomógł nieść krzyż. Czekał na bliskich, którzy staną przy nim, gdy będzie konał. 
Ważny był mały, drobny na pozór gest.

***

Ale niby dlaczego mielibyśmy go, niczym Faryzeusze, nienawidzić? My, ugładzeni, pełni tolerancji i współczucia Europejczycy? No, niby nic złego nie zrobił. Ale powiedzieć księdzu - obłudniku, grobie pobielany o cuchnącym wnętrzu? Dodać, że modlący się przed ołtarzem duchowny jest gorszy od ubeka i łajdaka kajającego się w kruchcie? A Jego sekta złożona z prostytutek, szumowin i społecznych nizin? Zapowiedź zniszczenia Kościoła? Chodzenie w odwiedziny do narodowych zdrajców, którzy  kolaborują z okupantem? 

Zburzył nasz społeczny ład i porządek, na który pracowały całe pokolenia. Lepiej, by jeden zginął za cały naród. 

Czyż nie? 

Zacheusz

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Antoni Rydzyk 2017-04-18 20:37:51
Nie masz o czym ze mną pisać, analfabeto, no widzisz, jaki jesteś ograniczony?
rys 2017-04-18 19:04:11
Antek - ty za to nie musisz myslec. Masz klapki na oczach, ale z widokiem tylko do tylu. Nie ma o czym z toba pisac.
Antoni Rydzyk 2017-04-18 09:04:33
@miejscowy turysta, wczoraj ogólnopolskie media podały: Na Morzu Śródziemnym niemiecki statek z lekarzami bez granic przejął z pontonów z "uchodźcami" około 650 osób. W tym 63 kobiety i czwórka dzieci. Reszta z tej liczby to kto, że tak zapytam????????????????
Ps, rys, ty i myślenie, nie rozśmieszaj mnie od samego rana!!
rys 2017-04-18 04:24:16
dziadek - myslalem ze jestes bardziej rozgarniety. "eurokolchoz" "robactwo"- nic tylko pogratulowac.
rycho 2017-04-17 23:14:59
@miejscowy turysta
Co robić ? Pierwsze co zrób to zmień kanał pozyskiwania informacji z raczej usun propagandę którą ci zryto mózg /tvn polast wp onet / potem odtruwaj się powoli /w polityce ,niezalezna / potem możesz spróbować na własna ręke mądrzeć /internet na razie pomaga .
A potem już podobnych głupot nigdy nie będziesz wypisywał
PZDR
dziadek 2017-04-17 08:31:05
Hihaha!
@miejscowy turysta zapytowywuje - co zrobić z tymi którzy dotarli aż tu? Deportować? A dokąd? I jak?
Odpowiedź jest bardzo prosta ? zmienić klimat!

Znalezione w sieci.
Uchodźcy w Niemczech w Dolnej Saksonii odkryli sposób na wyłudzanie tysięcy euro miesięcznie z zasiłków. Przez ten proceder niemieccy podatnicy mogli stracić nawet 5 milionów euro.
Oszustwo polegało na meldowaniu się pod różnymi nazwiskami w urzędach dla imigrantów. Po rejestracji otrzymywał pomoc finansową ? podstawa wynosi 350 euro. Jak podaje telewizja N-TV, uchodźcy wyłudzali miesięcznie nawet po kilkadziesiąt tysięcy euro (rekordzista ?zarabiał? miesięcznie 45 tys. euro!).
Choć oszustwa w konsekwencji zostały ujawnione, zatrzymanych uchodźców (głównie z Afryki) mogą nie spotkać żadne konsekwencje, gdyż podawali fałszywe adresy zamieszkania. ?Bez miejsca zamieszkania, nie możemy rozpocząć akcji prawnej i nie możemy postawić aktu oskarżenia? ? mówi Julia Meyer z prokuratury w Brunszwiku w kraju związkowym Dolna Saksonia.

Albo - Niemiecki rząd wciąż jest bardzo hojny dla uchodźców. 49-letni Ghazia A., syryjski imigrant, który ma cztery żony i 23 dzieci dostaje ponad 360 tys. euro rocznie zasiłku. Nie pracuje, bo, jak twierdzi, całymi dniami odwiedza swoich krewnych.
Syryjczyk przyjechał do Europy w 2015 roku. Towarzyszyła mu jego nader liczna rodzina. Przez rok mieszkania w Niemczech otrzymali od państwa ponad 360 tysięcy euro zasiłku ? informuje tvn24.

Warto zauważyć, że na padlinie (jaką jest eurokołchoz) robactwo ma wyrzerkę.
wiktoria 2017-04-16 23:09:58
@miejscowy turysto , tak się to kreci , a coś ty taki obronca terrorystów , aż dziw bieże ze jeszcze cię nikt nie posądził o ksenofobie ,a papieża to sluchamy i zdecydowanie jestem przeciw aborcjji jak i papież , a co do imigrantów , to pierwsza córa kościoła Francja , poszła drogą nauki tegoż kościoła i niestety , nikt już tej tolerancji nie zatrzyma , i dobrze że rząd PIS odwołał Karakale dla wojska bo za 10 lat po Frncji , a gdzie części do tychże , ch yba że od allaha , chwala Polsce , chwała PIS , chwała Pani premier Szydło , chwała panu prezydentowi Duda
Antoni Rydzyk 2017-04-16 22:34:03
@miejscowy turysta, nie odpowiadasz na pytania zadane tobie. Nie ładnie. Co do "mojego" papieża", cóż, powiem tak. Najpierw niech "mój" papież przyjmie pod swój dach -ale naprawdę pod swój, nie cudzy, czyli rozlokuje po parafiach rzymskich, jak Merkel po landach i krajach unijnych, na swój koszt, sam ich utrzymuje, karmi, opiera, etc.- wtedy tym pogadamy. Tymczasem apeluję ponownie: wy, jako orędownicy przyjmowania, dajcie przykład, zacznijcie od siebie, później narzucajcie komuś. Wiesz, tak sobie myślę, że w tym konkretnym przypadku powinno się wprowadzić prawo, coś na zasadzie komunistycznego dokwaterowywania i każdemu zwolennikowi przyjmowania "uchodźców" przydzielać ich z urzędu. Np na zasadzie im bardziej za tym agituje, tym więcej mu narzucić, a jeśli nie przyjmie, obciążyć go kosztami ich utrzymania w jakichś ośrodkach. Takie rozwiązania stosuje sama Unia. Czemu ich nie wcielać w życie u nas wobec was, którzy tak ochoczo byście ich przyjmowali, ale nie do siebie????
miejscowy turysta 2017-04-16 22:06:35
Antoś, w Stanach dużo więcej ludzi rocznie ginie od broni palnej w pojedynkach "sąsiad vs sąsiad" niż przez terrorystów.

Ale o terrorystach zawsze będzie głośniej, bo chodzi o kasę. Budżetową kasę którą różne agencje mogą wtedy wyszarpać na swoją działalność. Tak się to kręci.

A co do traktowania imigrantów - posłuchaj swojego papieża. On już parę razy wyjaśniał co powinien zrobić prawdziwy katolik/chrześcijanin w takiej sytuacji.
Antoni Rydzyk 2017-04-16 16:12:17
"Ale pytanie nasuwa się inne - co zrobić z tymi którzy dotarli aż tu? Deportować? A dokąd? I jak?" Jak to co? przyjmij miejscowy turysto jednego, dwóch, trzech, ilu możesz, pod swój dach. Przyjąłeś? Jestem pewny, że nie, tak jak Beata Czerska w Zakopanem, czy którykolwiek z redaktorów TP. Przyjmiesz? Jestem przekonany, że nie, tak jak Bata Czerska w Zakopanem, czy którykolwiek z redaktorów TP.
Ps, Powiedz rodzinom ofiar WTC w Stanach, że islam zabija tylko raptem tysiąc osób, że więcej u nich... Ech,
miejscowy turysta 2017-04-16 13:47:42
@rycho

"Islam zabija i to nas zabije"

Nas? Ilu ludzi w Europie "zabił islam" w ciągu ostatnich lat? Tysiąc się uzbiera?
To więcej ludzi ginie w jednym średnim kraju w porachunkach rodzinnych, gangsterskich czy zwykłych bójkach.
Islamiści zabijają przede wszystkich innych islamistów, i to są dziesiątki tysięcy rocznie.
Ale tak to już jest - jeden zabity w Europie przez "islamistę" to sensacja na cały dzień i żółte paski w tv, parę setek zabijanych w Iraku dziennie to wzmianka (o ile się zmieści w natłoku informacji o Misiu czy innym Ważnym Człowieku), A inne setki tonące w Morzu Śródziemnym czy tysiące ginące w Syrii to codzienność i nawet nie ma o czym gadać.

Zgadzam się że pomagać trzeba przede wszystkim tam na miejscu. Lecz to utopia, bo nikomu ważnemu tak naprawdę nie zależy by tę wojnę zakończyć, Rosja i USA mają tam darmowy realny poligon, producenci broni rynek zbytu.


Ale pytanie nasuwa się inne - co zrobić z tymi którzy dotarli aż tu? Deportować? A dokąd? I jak?
T-72 2017-04-16 10:16:27
Problem w tym, że tego Chrystusa ciężko znaleźć wśród tysięcy nachodźców z iphonami, szczególnie wśród pijanych hord napastujących ludzi pod sklepami czy w parkach w Niemczech... Na takie idiotyzmy jak wyżej mało kto się da nabrać. Ci naprawdę potrzebujący pomocy właśnie wylecieli w powietrze w autobusach w Aleppo. Tam im trzeba pomagać a nie młodym byczkom, którzy tu dotarli by nic nie robić.
xyz 2017-04-16 09:28:06
Pytam się, ile imigrantów przyjęła redakcja Tygodnika Podhalańskiego ? :)
0 ?
rycho 2017-04-15 22:12:54
Mająca chwytać za serce demagogia o przewrotnym lewackim podłożu. Czym innym jest pomoc bezdomnemu a czym innym imigranci obcy kulturowo i wrogo nastawieni w milionach najeżdżający Europę . Islam zabija i to nas zabije . Ciebie i mnie gdy tylko się rozpanoszy . Co za ohydna manipulacja tym tekstem , żerująca na katolickich uczuciach . A jak ten emigrant zachowuje się po osiedleniu tu w Europie . Krótkowzroczność zemści się na ślepych , już się mści . I głupim ten co tego nie widzi .
Przede wszystkim należy zakończyć wojny , a POMAGAĆ TAM na miejscu gdzie pomoc jest 10 krotnie skuteczniejsza . Tu jest pole dla wszystkich . A zacheuszowskie a raczej Judaszowe teksty to zawoalowana neo marksistowska formuła dążąca do zagłady chrześcian
rys 2017-04-15 21:53:56
....
  • PRACA | dam
    Poszukiwana osoba do opieki przy starszym mężczyźnie na Maruszynie. Możliwość zakwaterowania.
    Tel.: 182754849 lub 602446792
  • PRACA | dam
    Przyjmę krawca/ową do szycia kurtek skórzanych.Nowy targ praca stała.Nowy Targ
    Tel.: 601508717
    E-mail: waciop@interia.pl
    GG: Nowy Targ
    Inne: Piotr
  • MOTORYZACJA | inne
    Wycinka Przycinka Drzew w TRUDNYCH WARUNKACH 691317098 anbud-biuro@wp.pl
    Tel.: 691317098
    E-mail: kic-and@wp.pl
    GG: ZĄB
    Inne: ANDRZEJ
  • USŁUGI | budowlane
    POKRYCIE DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ itp. 531 001 608.
  • PRACA | dam
    OFERTA PRACY W COS-OPO ZAKOPANE: RZEMIEŚLNIK W ZAWODZIE KONSERWATOR OBIEKTÓW SPORTOWYCH. Szczegóły:
    WWW: http://bip.cos.pl/1509/zakopane
  • PRACA | dam
    OFERTA PRACY W COS-OPO ZAKOPANE: SPECJALISTA W DZIALE FINANSOWO-KSIĘGOWYM. Szczegóły:
    WWW: http://bip.cos.pl/1509/zakopane
  • PRACA | dam
    OFERTA PRACY W COS-OPO ZAKOPANE: TECHNOLOG ŻYWIENIA. Szczegóły:
    WWW: http://bip.cos.pl/1509/zakopane
  • POŻYCZKI
    AUTO POŻYCZKA -DLA ODRZUCONYCH PRZEZ BANKI, -BEZ SPRAWDZENIA ŻADNYCH BAZ. T- 500 072 678.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MERCEDES 300 SPORTLINE, r.91 - 150 KM,
    Tel.: 668 198 487
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    4X4 C360 3P WSPOMAGANIE -
    Tel.: 668 198 487
  • PRACA | dam
    Zatrudnię osobę do roznoszenia ulotek
    Tel.: 693636136
  • USŁUGI | budowlane
    Odśnieżanie dachów
    Tel.: 511398998
  • PRACA | dam
    przyjmę dziewczynę do pensjonatu,pomoc,kuchnia,jadalnia
    Tel.: 1820 11076 kom.728796709
    E-mail: annachy@gazeta.pl
  • PRACA | dam
    Nie palącą dziewczynę do pomocy:pokojówka kelnerka kuchnia w Bukowinie Tatrzańskiej od zaraz z zamieszkaniem i wyżywieniem 602742925
    Tel.: 602742925
    E-mail: dwbasia@neostrada.pl
  • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
    Sprzedam witryny chłodnicze ze sklepu w dobrym stanie 602742925
    Tel.: 602742925
    E-mail: dwbasia@neostrada.pl
  • USŁUGI | budowlane
    Firma remontowo budowlana z wieloletnim doświadczeniem w Niemczech szuka zleceń. Wykonujemy kompleksowe remonty domów mieszkań i biur .
    Tel.: 880823102
    E-mail: firmafilas@gmail.com
  • RÓŻNE
    Zapraszamy osoby w wieku 60+ do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach komputerowych oraz florystycznych, które rozpoczną się w drugiej połowie stycznia 2019 roku. Warsztaty będą odbywały się w Białym Dunajcu w ramach Podhalańskiego Centrum Aktywności Lokalnej. Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej "Meritum"