Reklama

2017-01-15 16:26:14

Historia

Gazdówka na Facebooku

Reklama

Brony to ja ostatnio widziałam w karczmie na ścianie. To, co wydawało nam się wieczne, na naszych oczach zanika - mówi Anna Buńda-Dorula. Dlatego postanowiła dokumentować wszystko, co kojarzy się z gazdówką.

Hania jest kulturoznawcą po Uniwersytecie Jagiellońskim, ma jeszcze kilka innych ukończonych studiów i dyplomów. Jest też miłośniczką góralszczyzny. Przede wszystkim jednak wychowała się na gazdówce w Suchem. Wie, jak może piec skóra, kiedy pracuje się przy suszeniu siana i zacznie padać deszcz. Przerzuciła niejeden ugrabek na grabiach i widłach, nieobce są jej zapachy z obory. Gazdowska dziewczyna.

- W Polsce panuje stereotyp, że Podhale to owieczki, bacowanie. I co? Jak owce idą na hale, to góralom pozostającym we wsi  zaczynają się wczasy? - pyta. - A gdzie krowy, ziemniaki, sianokosy, młócka, rozrzucanie gnoju - całe nasze gazdowanie. Na folderach lepiej wygląda wystrojony juhas i białe owieczki, ale nasze dziedzictwo, nasza tradycja, cała kultura wiąże się także z gazdowaniem - podkreśla. - Ostrewki, kupki gnoju na polu to także źródło góralszczyzny. Nie tylko cekiny, hafty i przyśpiewki - dodaje.

- Jeszcze niedawno wydawało się, że widok pługa czy bron w polu to widok na trwałe wpisany w podhalański krajobraz, a teraz to ja brony mogę sobie pooglądać w karczmie na ścianie - mówi. - To, co wydawało się być wieczne  - zanika w błyskawicznym tempie - mówi. - Nie można oczywiście zmusić nikogo do życia w skansenie, ale nie można też dopuścić do tego aby jedynym obrazem Podhala, był ten z turystycznego folderu. W naszej świadomości musi być też miejsce na to nieco mniej spektakularne, ale prawdziwe Podhale.

W domu Hani aparat fotograficzny był od lat. – Fotografować zaczął brat, potem wkręciła się mama i siostra, dużo później ja. Nie było niczym niezwykłym zabranie aparatu w pole. Często ktoś z nas robił zdjęcia, jak grabiliśmy siano, przy sadzeniu ziemniaków, a nawet rozrzucaniu gnoju - wspomina.

Obrazki, które jeszcze w latach 70. i 80. były czymś powszednim, dziś opowiadają o świecie, którego już nie ma. Odszedł zupełnie niezauważalnie, po cichu. Dlatego postanowiła stare fotografie zeskanować, pokatalogować  i część umieścić na Facebooku.

Podhale, które znika

- Na początku chciałam się podzielić tymi fotografiami z siostrą i z bratem, którzy mieszkają za Oceanem, szybko okazało się, że te zdjęcia wzbudzają zainteresowanie i wywołują emocje także u obcych ludzi - opowiada. - Bo jest sentyment do tego Podhala, którego już nie ma.

Internetowa "Gazdówka" ożywiła się, gdy do projektu Hani przyłączył  się Janusz Tycner, znany rysownik z Suchego, również rozmiłowany w góralszczyźnie. Okazało się, że od lat dokumentował na zdjęciach ginącą architekturę i podhalańskie pejzaże. Nie tylko wzbogacił stronę swoimi fotografiami i rysunkami, ale został na niej adminem i głównym autorem zdjęć. Tak naprawdę to on właśnie nadaje "Gazdówce" klimat. Kiedy umieścił apel o przysyłanie fotografii związanych z gazdowaniem, strona zaczęła się rozrastać, przybywało na niej "lajków" i komentarzy.

- Na gazdówce się nie wychowałem, ale rodzeństwo mamy gazdowało, wujkowie bacowali, więc czasem mogłem się przyglądać i uczestniczyć w niektórych pracach. Najprzyjemniejsze było oczywiście deptanie siana   - mówi Janusz.

Swój pierwszy aparat cyfrowy dobrej jakości kupił w 2002 r. r. - Najczęściej fotografowałem stare budynki i krajobrazy. Choć od tego czasu minęło tylko kilkanaście lat, wielu z tych budynków już nie ma - opowiada. Na "Gazdówce" jest ok. 1000 zdjęć jego autorstwa.

Potem do Hani i Janusza dołączył 19-letni Mateusz Cudzich z Białego Dunajca, którego pasją jest genealogia i niczym detektyw rozwikłuje rodzinne konotacje.

Kiedyś pod jednym ze zdjęć, na którym był niepozorny most w Suchem, pojawił się angielskojęzyczny komentarz. - Okazało się, że to Stanley Hetz z USA, którego przodkowie pochodzą z Zubsuchego (jeszcze nie ustaliliśmy, czy z Suchego, czy z Zębu). Skontaktowałam go z Mateuszem. Dotarł do metryk dziadków i pradziadków Stanleya, odtworzył drzewo genealogiczne kilka pokoleń wstecz. Nasz komentator z USA był bardzo wzruszony - opowiada gaździna internetowej Gazdówki. A Stanley Hetz okazał się Stanisławem Hycem.

Fotografie zaziyracy

Nadesłane  fotografie nazywają "zdjęciami zaziyracy". Ich liczba ciągle rośnie. Rośnie też liczba komentarzy pod poszczególnymi fotografiami. Internauci rozszyfrowują ludzi i miejsca. Niektóre zdjęcia  sięgają lat 30. ubiegłego wieku. Jedna z najstarszych fotografii przedstawia Komunię św. w Poroninie. Są na niej dzieci i ówczesny proboszcz ks. Jakub Możdżeń. Zamieścił ją właśnie Mateusz Cudzich, specjalista od genealogii na Gazdówce.

- Wszystko zaczęło się od własnej rodziny - opowiada. - Na początku nie wiedziałem nawet, ile rodzeństwa miała moja babcia. Zacząłem się dopytywać taty, dziadka. Potem przeszukałem strych. Znalazłem album z rodzinnymi fotografiami i paczkę ze starymi dokumentami - opowiada o początkach swojej pasji. Bardzo pomocna okazała się wizyta na parafii i przestudiowanie ksiąg parafialnych. Mateusz dotarł aż do przodków na przełomie XVIII i XIX w. Ponieważ interesuje się historią, swoją wiedzę pogłębiał dalej, a badania genealogiczne wykroczyły poza jego rodzinę.

Kiedyś wszedł na Gazdówkę na Facebooku i skomentował jedno ze zdjęć.  - Nie tylko wiedział, kto na zdjęciu jest, choć zdjęcie było bardzo stare, ale zrobił dokładny opis, świadczący o niemałej jego wiedzy. Zaskoczył mnie, szczególnie gdy dowiedziałam się, że Mateusz jest jeszcze w szkole średniej  - opowiada Anna Buńda-Dorula. Teraz Mateusz jest na stronie specjalistą od identyfikacji osób i często pomaga rozwikłać różne genealogiczne zagadki. Choć - jak przyznaje - czasu ostatnio ma mniej, bo w tym roku zdaje maturę.

- Nie czerpiemy z tego żadnych profitów, robimy to dla własnej satysfakcji - podkreśla Hania. - Nie przypuszczałam, że będzie to wywoływać tyle emocji, że tylu ludzi się w to wkręci. Zawsze wiedziałam, że warto to robić, ale wydawało mi się, że to projekt raczej niszowy, a tu nam się masówka kroi.

Beata Zalot
Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
gość 2017-01-15 17:55:56
Tak wpuśćme jescze więcej ceprów to broń ani w karcmie nie uwidzime im wszystko przeskodzo gnuj bo śmierdzi kogut bo pieje krowa bo rycy gazda bo kieby nie on to by tu tego nie było bole też śmierdzą a nojgorsy to tyn smog to tys wina gazdów bo piłą wynglem . Tak że nasz czas gazdowanio na Podhalu dobiega końca gorzej jak za Niemców
 • PRACA | dam
  Fryzjerka praca. Od 2000 do 2500 zł
  Tel.: 888309349
  E-mail: gadzet822@yahoo.pl
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii dla Operatorow zurawia, ciesli szalunkowych, murarzy, stolarzy, elektrykow, hydraulikow, slusarzy, monterow wentylacji, spawaczy, pracownikow robot drogowych Wymagany j.niemiecki.+ doswiadczenie CV na email: carpediem.praca@wp.pl Tel +48 600 157 147 Nr.Cert.9592
  Tel.: +48 600157147
  E-mail: carpediem.praca@wp.pl
 • PRACA | dam
  Karczma w Czorsztynie poszukuje kucharza/kę, pomoc kuchenną i do pensjonatu, kelnera/kę. Zgłoszenia tel. 509920018
  Tel.: 509920018
  E-mail: nadzamcze@interia.pl
 • PRACA | dam
  ELDOM SERWIS ogłasza nabór uczniów, w zawodzie elektromechanik sprzętu AGD
  Tel.: tel.692434275
 • PRACA | dam
  Hotel Kinga w Czorsztynie przyjmie KUCHARZY, POMOCE KUCHENNE, KELNERÓW, FIZJOTERAPEUTÓW, KOSMETOLOGÓW. CV na maila: marketing@kingahotel.com 518 303 666.
 • PRACA | dam
  Firma Transportowa zatrudni kierowcę kat. C + E. Stawka 250zł / dzień . Trasy międzynarodowe. Praca stała. Możliwość przyuczenia.
  Tel.: 730 811 002
  E-mail: jasiontransport@interia.eu
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA. 500 108 532
 • PRACA | dam
  Zatrudnię spawacza, ślusarza do konstrukcji reklam. Nowy Targ. Tel. 606 123 437.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MĘŻCZYZNA O DOBRYM SERCU, niskiego wzrostu lat 46, zamieszkały od 28 lat w Niemczech, sympatyczny, spokojny, bez nałogów pozna szczupłą PANIĄ do stałego związku dla której słowo szczerość, szacunek mają jeszcze jakieś znaczenie. 0049(0) 1631904877, e-mail: felger-christian@t-online.de
 • PRACA | dam
  TSO TRUCK SERVICE OLSZTYN Sp. z o.o. zatrudni Mechanika Samochodów Ciężarowych. Wymagania: - Wiedza i praktyka z zakresu mechaniki pojazdów Ciężarowych, naczep i przyczep, - Umiejętność obsługi urządzeń diagnostycznych, - Umiejętność pracy w zespole, Oferujemy: - Zatrudnienie na Umowę o pracę na pełny etat. - Atrakcyjne wynagrodzenie. - Praca od Poniedziałku do Piątku.
  Tel.: 602 601 882
  E-mail: abylinski@enet.pl
  WWW: http://truckolsztyn.pl
 • PRACA | dam
  Firma "REDOX" zatrudni kierowców kat C oraz C+E. Wszelkie informacje pod numerem tel.
  Tel.: 502217387
  E-mail: redox.ryszard@gmail.com
 • PRACA | dam
  SZUKAM BRYGADY DO PRAC BUDOWLANYCH w prywatnym domu. 695 588 054.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: POMOC KUCHENNĄ, KUCHARZA/-KĘ, POKOJOWĄ, RECEPCJONISTKĘ/-TE. Praca stała, co drugi dzień, możliwość zakwaterowania. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ KIEROWCĘ DO RADIO TAXI W ZAKOPANEM. Auto do wyłącznej dyspozycji.
  Tel.: 604 504 738.
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 602 263 516 www.praca.polskietatry.pl
 • USŁUGI | budowlane
  SOLIDNA FIRMA OFERUJE USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. Działamy w systemie austriackim: szpachlowanie, malowanie i wszystkie czynności związane z wykończeniem wnętrz. Wykonujemy również: fasady, murowanie, obróbki blacharskie i prace z drewnem.
  Tel.: 780 048 093.
 • PRACA | dam
  Firma Hotelarska w Zakopanem zatrudni RECEPCJONISTÓW. Praca stała, wymagania: doświadczenie i znajomość języków obcych. Kontakt 601 310 387
 • USŁUGI | budowlane
  Kompleksowe roboty ziemne, usługi koparką oraz wywrotką.
  Tel.: 604 163 085
 • PRACA | dam
  Poszukuję kreatywną osobę do robienia zdjęć oraz pisania artykułów i informacji o Zakopanem dla strony internetowej.
  Tel.: 666 250 571
  E-mail: jackzielinski44@gmail.com
 • PRACA | dam
  Zatrudnię od zaraz pana do pracy w pralni wodnej - Szaflary
  Tel.: 182754805
 • PRACA | dam
  Przyjmę do szycia kurtek skórzanych.Nowy Targ
  Tel.: 601508717
  E-mail: Waciop@interia.pl
 • PRACA | dam
  SALONIK PRASOWY POSZUKUJE PRACOWNIKA - 501 574 993
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  POKOJE DO WYNAJĘCIA - 1,2,3 osobowe, w pełni umeblowane + łazienka i kuchnia, internet i parking. Tanio! Nowy Targ Kokoszków. 880 133 933.
 • PRACA | dam
  Kawiarnia w Bukowinie szuka kelnerki, kucharza oraz osoby do sprzedaży lodów. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt na numer tel. :
  Tel.: 784569292, 783997156
  E-mail: willa@podmiedza.pl
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy Panią na pełen etat na Stoisko pod Gubałówkę z galanterią skórzaną dyspozycyjną ,mile widziane doświadczenie w handlu. Stoisko w okresie zimowym ogrzewane.Dobre wynagrodzenie.Telefon,
  Tel.: 660719519
  E-mail: e-mail;budzuu@wp.pl
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ i KELNERKĘ. Praca w weekendy, święta, wakacje, możliwość noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  NOWA RESTAURACJA w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: kucharzy, kelnerów, pomoce kuchenne, UMOWA O PRACĘ, pełny etat!
  Tel.: 509919616
 • SPRZEDAŻ | różne
  Napoje (w tym alkoholowe) na różnego rodzaju imprezy, z możliwością dowozu.
  E-mail: praca-nt@wp.pl
 • PRACA | dam
  Nowy Targ zatrudnię KUCHARZA-POMOC KUCHENNĄ. 794 380 578.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  Noclegi w Zakopanem
  WWW: www.eNOCLEGI.biz
2018-05-27 23:32 Koncert dziękczynienia i radości 2018-05-27 20:36 To był kolejny ciekawy weekend na boiskach 2018-05-27 20:17 Obniżki nie przewidują 2018-05-27 19:55 Krajobraz po burzy. Dwie nowotarskie ulice pod wodą (WIDEO) 2018-05-27 18:33 Rabczańska Moto-Majówka 1 2018-05-27 18:29 Festyn charytatywny dla Doroty Chyc-Magdzin 2018-05-27 18:00 Sanatorium na zakręcie 2018-05-27 17:35 Dzień dziecka pod parą 2018-05-27 17:14 Nawałnica przeszła nad Bukowiną Tatrzańską (WIDEO) 3 2018-05-27 16:12 Remont w Kuźnicach na razie w planach 2 2018-05-27 15:45 Prymicje w Poroninie 2018-05-27 15:21 Gradobicie i ulewa w Białce Tatrzańskiej (WIDEO) 6 2018-05-27 14:32 Solny Szlak przez Spytkowice 2018-05-27 13:03 Chmury zbierają się nad Tatrami (zdjęcia, wideo) 1 2018-05-27 12:25 Miasto bardziej chronione 2018-05-27 10:32 Dwóch ratowników w karetce to za mało aby skutecznie ratować życie 6 2018-05-27 09:32 Pielgrzymka beskidzkimi szczytami 1 2018-05-27 08:00 Parkometr przyjazny 2018-05-26 22:10 Wypadki w Tatrach i sposób na ich zapobieganie 8 2018-05-26 20:01 Jarmark bez ograniczeń 2018-05-26 19:40 Krzeszowice szaleją, przygrywa Krywań 1 2018-05-26 19:31 Przydomowa oczyszczalnia – sposób na czystą wodę w studni 1 2018-05-26 17:55 Smutny lot toprowskiego Sokoła 2018-05-26 17:24 2000 zawodników, 8 dyscyplin tylko na Joy Ride Fest 1 2018-05-26 16:51 Dzień Mamy w Kościelisku 2018-05-26 16:47 Motocyklista ranny w wypadku w Białym Dunajcu 1 2018-05-26 15:59 Zwłoki pod Rysami 1 2018-05-26 15:04 Szpital bez bólu 2018-05-26 14:48 Rolicy z Orawy i Podhala najlepszymi hodowcami bydła czerwonego 2018-05-26 13:16 Nowy asfalt w Chochołowie. Drogowcy nadal omijają Witów 8 2018-05-26 12:59 Mr.Pollack u Winiarskich - koncert jedyny taki 2018-05-26 11:33 Sympatyczna suczka czeka na pana 1 2018-05-26 11:23 Piękny poranek na Podhalu 2018-05-26 11:17 Na osiedlu romskim brakuje wody 5 2018-05-26 10:59 Uwaga na burze, łańcuchy pod śniegiem 2018-05-26 08:34 Fałszywa wnuczka zarąbała 70 tysięcy... 10 2018-05-26 01:51 Wielki jubileusz w plenerze 2018-05-26 01:35 Krokusy w obiektywie Brzozy 2018-05-26 00:20 II Piekielnicki Dzień Dziecka. 2018-05-25 22:07 Ratownik z śmigłem 2018-05-25 20:25 Rabczanin zniszczył rywala w ringu 2018-05-25 20:09 Nie płacą za śmieci 4 2018-05-25 19:18 Zakopane - zakorkowane 14 2018-05-25 18:02 Szambo w studni 2018-05-25 18:01 Sokół, równość, demokracja 1 2018-05-25 17:57 Studentów konfrontacje artystyczne 1 2018-05-25 16:07 Honory dla przewodniczącego 2018-05-25 16:05 Nie kuś losu - nie stawaj na niebieskim 1 2018-05-25 15:58 Krupówki: pustki, deszcz i parasole 2018-05-25 14:13 Robin Hood na peronie
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2018-05-27 22:01 1. Wszystko pięknie a po paradzie pewnie wszystkie drogi obstawiła policja i łapanka jak zeszlego roku bylem widziałem przeżyłem ???????? 2018-05-27 21:24 2. Janek Kos Masz rację w 100% Tylko czemy Ty to wesz ja to weiem i duzo innych mieszkańców też wie i mówi o tym ..... A nikt nic z tymi złomami nic nie robi !!!???? Do Burmistrza i Rady Miasta ... Czemu nic z tym adie nie dzxieje ? Czemu pozwalacie jeździć autom które powinny stać w MUZEUM ???!!!!! PS. CIEKAWE JANKU CZY KTOŚ COŚ NORMALNE ODPISZE .???? PS. TURYŚCI PADAJĄ ZE ŚMIECHU JSK WIDZĄ TEN "PIĘKNY" TABÓR SMRODZACYCH I KOPCĄCYCH RYDWANÓW . A I JESZCZE JEDNO ..GDZIE SA CI Z TPN ???? CO TEGO NIEWIDZA ???? TYLKO ŚWISTAKA SRA...EGO NA NOSALU I STOK ZAMKNIĘTY ???????????????????????????? PARODIA Z TYM I WSTYD 2018-05-27 20:38 3. Czy ratownik ma taka wiedzę jak lekarz, a przypadki wyjazdowe medyczne są różne ??? chory kraj, chore pomysły, chory system zdrowotny..... a konkluzja jest taka , że jak ma przyjechać ratownik do trudnego przypadku , to lepiej od razu rozwieszać klepsydry. Sorry ratownicy,dzięki za to co robicie na etapie swojej wiedzy, to nie Wasza wina że tak jest tylko aktualnego systemu. Jarkiem K. nie jestem , więc siłą rzeczy jakby co zdany jestem na Waszą wiedzę i +- 30 min dojazd. 2018-05-27 20:13 4. @miejscowy - będą ginąć i tak. Nie o to chodzi. Bardziej o to jak dużą łopatą chcesz im do głowy. Bo niektórym można tłuc do upadłego. To jest związane z "jakością klienta". Janusz z Grażyną i puszką piwa niech oglądają Tatry w TV. 2018-05-27 20:13 5. Sensacja w Dobrej to samo było. 2018-05-27 19:41 6. Bukowina Dolna naszczęście ocalała, ale było gorąco przez te śliczne krawężniki i zatkane kratki :) 2018-05-27 19:33 7. Tegoroczny maj prawie jak standardowy czerwiec. Ciekawe co będzie dalej z pogodą w tym roku. 2018-05-27 19:15 8. Na biedokow nie trafiło ...wielkie halo 2018-05-27 18:39 9. ...z mostkiym sorosowym ??? Sikora zyje ??? 2018-05-27 18:27 10. A może by tak coś robic żeby turystow przyciągać nie ino latem ale też zima jakieś atrakcje nowe wyciagi A nie jakiś plac w kuznicach jak i tak kochane wladze kolejke sprzedaly A teraz niech jeszcze plac im dla ozdoby wyremontuja porażka
2018-05-15 13:20 1. Gut kantek z Platformy :) teraz w PIS??? chłopie nie sprzedaj się więcej... SKupuj od ludzi dalej darmo działki lepiej i buduj buduj... 2018-05-14 17:19 2. Dyrektor TPN ze świętym obrazem na kolanach na wiecu wyborczym PiS. Rewelacja! To sie nazywa miec elastyczne poglady. 2018-05-13 20:41 3. Jakie to wszystko fałszywe. Jakie to lizusostwo z pisuaru. Przyjechała brocha i co pokazała? Dwie brochy. Żadnej merytorycznej odpowiedzi na pytania, szczególnie spoza kaczolandu. A lokalni oficjele bla, bla, bla ! Jesteście czarnymi owcami w tym kraju! 2018-05-12 03:46 4. Szczera prawda. 2018-05-06 22:52 5. Dzien bialych koszuli Dramat w Andach to pikus przy tym cyrku. 2018-05-06 15:48 6. Tylko z tymi reparacjami to trzeba uważać, żeby Słowacy nie zażądali od nas reparacji za aneksję Jaworzyny Spiskiej 1938 r. Była przy tym strzelanina i nie obeszło się bez ofiar po Polskiej i Słowackiej stronie. 2018-05-05 16:26 7. Karolinko ! Skąd tyle żółci? To było spotkanie przyjaciół! !!!! 2018-05-02 15:27 8. ..i znowu ktoś grzebie w historii aby podzielic ludzi, a gorole ze Zoru to nasi braci z krwi i kości. To ze Bachleda wiódł ich bez Łysom na Polske ? Nedy mu kozali.... Rozkaz był ! A dziś, ze som jesce górole na Słowacji i po goralsku godajom to istny cud, i trza sie ciesyć i wspierać, a nie sukać zwady... 2018-05-02 09:35 9. Żenujący spektakl, podlany katolickim sosem i sentymentalną cepelią ... 2018-04-30 19:39 10. Wow, gratuluję i zazdroszczę! Trochę bym się obawiał takiego wyjazdu organizowanego na własną rękę, ale z jakąś doświadczoną firmą pewnie bym się skusił. Zaciekawiła mnie na przykład oferta ADV Poland (www.advpoland.pl), niewykluczone, że skorzystam.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

Pożegnania

FILMY TP