Zapraszamy
Zapraszamy na debatę przed drugą turą wyborów z kandydatami na burmistrza Zakopanego Agnieszką Nowak Gąsienicą i Łukaszem Filipowiczem. Czwartek, 18 kwietnia godz. 18.00 Kino Giewont. Relacja wideo LIVE.

Reklama

2013-03-24 09:58:17

Reklama

Henryk Mückenbrunn i inni

Kolejne spotkanie z cyklu "Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim" było poświęcone mniej znanym narciarzom lat 20. ub. wieku, którzy odnosili sukcesy w zawodach nie tylko na arenie krajowej. Niektórzy z nich dokonywali brawurowych zjazdów narciarskich, a mistrzem takich szusów był Henryk Mückenbrunn. O wybitnych i niedocenianych narciarzach tamtego okresu opowiadał Wojciech Szatkowski.

- Tym razem będę mówił o czasach, kiedy Zakopane było nazywane zimową stolicą Polski, o wspaniałych narciarzach tego okresu, postaciach z drugiego szeregu - ludziach dokonujących w narciarstwie rzeczy niezwykłych - rozpoczął swoją prezentację Wojciech Szatkowski, historyk, pracownik Muzeum Tatrzańskiego. - Spośród siedmiu, których wybrałem Henryk Mückenbrunn, zwany popularnie "Mikim", to mój ulubieniec - narciarz z Janosikową odwagą i fantazją. W latach 20. był wszechstronnym narciarzem, rekordzistą i mistrzem Polski w skokach, doborowym kompanem górskich wypraw. Był też taternikiem, instruktorem narciarskim i przewodnikiem alpejskim.

Urodził się w Zakopanem i już od lat szkolnych miał bzika na tle nart. Czasem bez wiedzy rodziców wymykał się na zawody, w których startował jako junior. Potem szybko nadeszły sukcesy w kategorii seniorów. Został Mistrzem Polski w biegu głównym w 1923 r., a w następnym w kombinacji norweskiej, natomiast w 1926 r. - mistrzem Czechosłowacji w tej konkurencji. W sumie miał 8 tytułów Mistrza Polski w narciarstwie. Był rekordzistą skoczni w Jaworzynce. Podobno w czasie treningowego skoku odpięła mu się w powietrzu narta, Miki wylądował na jednej nodze i dopiero po przejeździe z zeskoku na wybieg przekoziołkował.

Skakał też na nowo budowanej na Krokwi "odskoczni". Miał niesamowicie silne nogi, o czym świadczą dokonane przez niego szusy narciarskie (jazda na wprost) w świeżym śniegu. Koledzy podpuszczali go nieraz, wskazując na stok lub żleb, gdzie jeszcze nikt nie zjechał, i zakładali się z nim. Tak było np. na Karbie, gdzie założył się o 2 francuskie ciastka, że zjedzie szusem bez upadku na taflę Czarnego Stawu Gąsienicowego. Stojący na przełęczy podziwiali jego odwagę i udany zjazd. Zjechał też "na krechę" ze Skupniowego Upłazu do Doliny Jaworzynki, na wprost istniejącej wówczas skoczni. Nie udały mu się zjazdy bez wywrotki z Wyżniej Kopy Królowej do Doliny Jaworzynki Żlebem Wściekłych Żmij oraz spod Żlebu Stare Kopalnie, gdzie 100 m przekoziołkował. Miał też na swoim koncie zjazd szusem z Polskiego Grzebienia do Zmarzłego Stawu. W tamtych i nieco późniejszych latach zjazdy "na krechę" zanotowali na swym koncie również inni narciarze: Bronisław Czech z Żółtej Turni na Dubrawiska, Andrzej Krzeptowski II z Gładkiej Przełęczy na taflę Czarnego Stawu w Pięciu Stawach czy Stanisław Marusarz z Przełęczy Mechy do Starych Szałasisk.

Henryk Mückenbrunn dokonywał też wielokilometrowych i wielogodzinnych przejść narciarskich w Tatrach, zatem można by go nazwać ojcem skitouringu tatrzańskiego. Potem wyjechał nagle do Francji, być może zdezerterował przed służbą wojskową. Tam w Chamonix był instruktorem narciarskim, a jako przewodnik prowadził klientów na alpejskie tury. Był też współautorem nowoczesnego podręcznika dla narciarzy "Le Ski", a potem właścicielem sklepu sportowego. W 1933 r. przyjechał jeszcze do Zakopanego na zawody Makkabiady. W czasie II wojny światowej ukrywał się. W 1956 r. zginął wraz z dwoma towarzyszami w zawiei śnieżnej w masywie Mont Blanc w La Vallee Blanche w bliżej nie wyjaśnionych okolicznościach.

***

Bohaterami tego wieczoru było również kilku wybitnych w tym czasie narciarzy. Niektórzy z nich wspinali się również w Tatrach, a nawet w Alpach, a Władysław Gąsienica "Pazdur" po zakończeniu kariery zawodniczej był ratownikiem i przewodnikiem tatrzańskim. Do jego niezwykłych wyczynów narciarskich należy zwycięstwo w międzynarodowych zawodach o Mistrzostwo Tatr w Starym Smokowcu w biegu na 13 km, w którym wyprzedził drugiego na mecie zawodnika - Niemca Wilhelma aż o 27 minut. Sprawozdawcy prasowi nazwali go wówczas "Tatrzańskim Diabłem". To on wymyślił i wykonał tobogan z ruchomymi dyszlami, wprowadzonymi do ratownictwa górskiego w Tatrach w 1949 r.

Kazimierz Schiele startował w zawodach narciarskich prawie ćwierć wieku. Był również taternikiem alpinistą, instruktorem i sędzią narciarskim, podobnie jak jego bliźniak Aleksander, który z wykształcenia był architektem.

Aleksander zaprojektował i zbudował w 1920 r. skocznię narciarską w Dolinie Jaworzynki, na której można było uzyskiwać ponad 30-metrowej długości skoki, kierował też budową "Murowańca" na Hali Gąsienicowej.

Kazimierz był też działaczem sportowym i przez wiele lat prezesem SNPTT. Razem z bratem założyli pierwszą wytwórnię nart w Zakopanem, przy ulicy Kasprusie. Kiedyś koledzy ratownicy zapytali znanego przewodnika Jędrzeja Marusarza Jarząbka: "Marusarz, czemu w góry nie ruszasz?" a on na to: "Czekam na tę chwilę, kiedy przyjdą Schiele".

Aleksander Rozmus jako pierwszy w Polsce przekroczył w skoku na nartach granicę 30 m. Było to na skoczni w Jaworzynce, na której rok wcześniej - w 1921 r. wygrał zawody skokiem na odległość 22 m. Odległości skoków mierzono wówczas z dokładnością do 10 cm. Była to skocznia "powietrzna". Z 4-metrowego progu, zbudowanego na przemian z cetyny i śniegu, wylatywało się na kilka metrów w górę, opadając pionowo na stromy zeskok. Wymagało to od zawodnika nie lada odwagi, wiele skoków kończyło się upadkami. Do Jaworzynki można było dojechać sankami pod samą skocznię albo dojść z Kuźnic w ciągu kilkunastu minut. Na zawodach było nieraz ok. 5 tys. widzów. Rozmus odnosił sukcesy również w skokach w Worochcie i na Mattenbergu oraz w Sławsku. Na Mistrzostwach Polski w Krynicy zdobył tytuł wicemistrza w kombinacji norweskiej. Pierwszy konkurs skoków na Krokwi na nowej "odskoczni" odbył się 22 marca 1925 r. Trzecie miejsce zajął wtedy Aleksander Rozmus skokiem na odległość 33 m, drugi był Henryk Mückenbrunn ze skokiem 32 m, a zwyciężył nowy rekordzista Polski w skokach Stanisław Gąsienica Sieczka, który uzyskał odległość 36 m. Był to pierwszy rekord skoczni na Krokwi, którą zaprojektował Karol Stryjeński. W 1929 r. w Smokowcu zwyciężył w skokach słynny Norweg Ruud, trzeci był Bronek Czech, a czwarty Olek Rozmus.

Pierwsze Mistrzostwa Polski zostały zorganizowane przez Polski Związek Narciarski w dniach 21 i 22 lutego 1920 r. Skoki odbyły się na Chycówce, nad stacją PKP, na skoczni zrobionej z gałęzi i śniegu. Mistrzem został lwowianin Leszek Pawłowski, który skoczył 14 m i wygrał z wszystkimi zakopiańczykami. On też został pierwszym rekordzistą Polski w skokach narciarskich. W następnym r. rekord ten odebrał mu na nowej skoczni w Jaworzynce Aleksander Rozmus, uzyskując 22 m.

Józef Lankosz startował w biegach i skokach już jako gimnazjalista pod pseudonimem Adam Ewin, gdyż władze szkolne zabraniały startować uczniom w zawodach pozaszkolnych. W 1927 r. został rekordzistą Krokwi, uzyskując odległość 49,5 m. W następnym roku, rekord ten odebrał mu Bronek Czech skokiem na odległość 61 m w czasie IX Mistrzostw Polski. Duży sukces odniósł Lankosz w Mistrzostwach Narciarskich Rumunii, gdzie wygrał bieg zjazdowy, a w kombinacji norweskiej był drugi. W latach 30. był 3-krotnie akademickim Mistrzem Polski. Po 15 latach startów zakończył karierę zawodniczą, pracował potem jako lekarz.

Utalentowanym narciarzem był w tamtych latach również Tadeusz Zaydel, który naśladując nowy styl w skokach Norwega Thamsa, miał sylwetkę w czasie lotu załamaną w biodrach.

- Ten wieczór przeniósł nas w lata 20. ub. wieku, do czasów, kiedy oddawano pierwsze skoki na nartach w Dolinie Jaworzynki i do lat, kiedy budowano "odskocznię" na Krokwi. Zakopiańskich narciarzy nazywano wtedy z racji ich niesłychanej brawury i odwagi "tatrzańskimi diabłami" - podsumował Wojciech Szatkowski, który w styczniu zapoczątkował serię o początkach narciarstwa w Polsce prezentacją "Narty i żarty". Fragmenty tekstów czytała wtedy Grażyna Syrziste. Cykl ten będzie kontynuowany w najbliższych miesiącach.

Apoloniusz Rajwa

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ KRÓTKIE TERMINY GWARANCJA NA WYKONANE ROBOTY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • PRACA | dam
    PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Zakopane sprzedam wydzielone udziały w kamienicy na Krupówkach. tel 660797241 b12.pl.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Zakopane - DOM na ulicy Grunwaldzkiej. 660 797 241
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Zakopane -sprzedam dom na ulicy Stachonie 660797241 b12.pl.
  • PRACA | dam
    Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWE - 666378357
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    OWCE KAMERUŃSKIE Z JAGNIĘTAMI. 602 152 568.
  • PRACA | dam
    PRACA! Praca w schronisku górskim (weekendowa i sezonowa lipiec-sierpień). Atrakcyjne wynagrodzenie, mile widziane doświadczenie. Praca na zmywaku, na barze lub jako pomocy kuchenna.. 886207326 schroniskoturbacz.pttk@gmail.com
    Tel.: 886207326
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Działka pow. 41ar do zabudowy położona w Lipnicy Wielkiej pod Babią Górą. 603071487, 609325040.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam bale z sianokiszonką. 536955255
    Tel.: 536955255
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię TYNKARZA I POMOCNIKA przy tynkach maszynowych. 730 39 73 01.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy osób do pomalowania drewnianych balkonów w obiekcie turystycznym w Zakopanem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 693 692 100. 693692100
    Tel.: 693692100
  • KUPNO
    SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
  • RÓŻNE
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
  • USŁUGI | inne
    PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    POLE - 1.6 HA i 42 AR. 505 429 375.
  • NAUKA
    NATIVE SPEAKER - JĘZYK ANGIELSKI - nauka face to face lub online, PRZYGOTOWANIE DO MATURY - Zakopane, okolice - 605 069 173
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-16 21:45 Patrycja, która ukrywa się w wierszach (WIDEO) 2024-04-16 21:00 Między przyczajonym krokodylem, głodnym lwem i spłoszonym słoniem 2024-04-16 20:00 Moje kierpce podrygujom, czyli plastyczny plon tatrzańskiego festiwalu 2024-04-16 19:30 Policja przestrzega przed przymrozkami w Zakopanem i okolicy, w Tatrach sypnie śnieg 1 2024-04-16 19:00 Ogromne zainteresowanie warsztatami muzycznymi w Ludźmierzu 2024-04-16 18:30 Wolność i Pokój - debata w Muzeum Nowej Huty 1 2024-04-16 18:01 Jest wiele do zrobienia, by dramat dzieci nie powtarzał się 2024-04-16 17:30 Moc pieśni o wodzie 2024-04-16 17:00 "Waks i przyjaciele" - w Ostrowsku odbyła się promocja książki o prof. Andrzeju Waksmundzkim 2024-04-16 16:00 Zdobywamy Dursztyn na rowerze 2024-04-16 15:55 Kobiety w roli inżyniera. "Branża się zmienia, jest nas coraz więcej" 2024-04-16 15:53 Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry? 2024-04-16 15:19 Pszczoły, ryby, łąki i sprzątanie - miasto będzie świętować Dzień Ziemi 2024-04-16 15:00 Przejazd przez ulicę Tetmajera zamknięty 2 2024-04-16 14:41 Kolej na Kasprowy dziś stoi 1 2024-04-16 14:00 Zapraszamy na ławeczkę Tygodnika Podhalańskiego na nowotarskim rynku 2024-04-16 13:38 Jak stworzyć portfolio UX Designera? 2024-04-16 13:15 Nic nie sugerujemy - mówi Kierkowska i Bukowski 5 2024-04-16 12:30 I ty możesz zostać policjantem! 8 2024-04-16 12:15 Uniwersum Metro 2033 powraca. Mamy dla Was książki 2024-04-16 12:10 Zalety posiadania adresu biznesowego w Warszawie 2024-04-16 11:45 Zaczną się korki na Ludźmierskiej - drogowcy zamknęli pas jezdni 2024-04-16 11:00 Tokarz nagabuje przechodniów, a Watycha pedałuje na rowerze 1 2024-04-16 10:04 Włamanie do sklepu budowlanego w Bukowinie Tatrzańskiej 1 2024-04-16 09:41 Świeży śnieg w Tatrach i większe zagrożenie lawinowe 2024-04-16 09:30 Wiosenna bajka w Tatrach. Koncert 2024-04-16 09:00 Jeśli dziś wtorek możesz zgłosić się do policyjnej służby 3 2024-04-16 08:30 Góry z błękitnego nieba. Wieczór górski 2024-04-16 08:00 Dzięki przypadkowym przechodniom nie doszło do tragedii w wodzie 2024-04-15 21:30 Schronisko szuka domów dla swych pupili. Adoptuj psa! 2024-04-15 20:30 Wiosenne wygrane 2024-04-15 19:41 Policjanci spojrzeli na mapę zagrożeń i dwóch piratów straciło uprawnienia 2024-04-15 19:24 Trochę popadało i woda zalewa chodnik i ulicę (WIDEO) 32 2024-04-15 18:50 Kandydat na burmistrza: odbieram głuche telefony i groźby 6 2024-04-15 18:30 Gwarno walczy o tytuł w prestiżowym konkursie na modernizację i budowę XXI wieku 6 2024-04-15 17:30 Wiosna dla zdrowia - wykonaj bezpłatne badania na Podhalance! 1 2024-04-15 16:58 Tak się szkolą czworonożni ratownicy 2024-04-15 16:17 Dlaczego biuro rachunkowe dla sklepu internetowego jest kluczem do sukcesu e-commerce? 2024-04-15 16:07 Nocny pożar samochodu w Brzegach 5 2024-04-15 16:00 Chcecie powalczyć o Wielkanocne Jajeczko? Zgłoście drużynę do turnieju 2024-04-15 15:49 Ulgi podatkowe - jak możesz zaoszczędzić i gdzie? 2024-04-15 15:30 Złote Kierpce dla Małego Zbójnicka i Małych Białcan 2024-04-15 14:30 Martyna Jarosz Mistrzynią Polski 2024-04-15 13:30 Dziewczynka z flaszką - ma czternaście lat i wpadła na kradzieży 1 2024-04-15 12:30 Imprezy przy głośnej muzyce, krzyki oraz śpiewy. Ponad 100 policyjnych interwencji 11 2024-04-15 11:29 Turystka nie przeżyła wypadku na Szpiglasowej Przełęczy 6 2024-04-15 10:59 Łanie spacerują po ruchliwej ulicy w Zakopanem 7 2024-04-15 10:12 Bardzo pracowity weekend za ratownikami TOPR 1 2024-04-15 09:28 Silny wiatr w Tatrach i ostrzeżenie przed burzami oraz gradem 2024-04-15 08:59 Pożary traw jeszcze się nie skończyły 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA