2018-02-06 21:19:55

Blog

SENDLEROWA. W CIENIU USTAWY

Reklama

Życie i działalność Ireny Sendlerowej obrosły w ostatnich latach szeregiem opowieści, legend i półprawd. Postać tej kobiety zasłużonej dla ratowania żydowskich dzieci w czasie wojny, zaczęła być używana jako zasłona dla haniebnych wydarzeń, których symbolem stało się Jedwabne. Anna Bikont napisała książkę, która w pełni naświetla postać Ireny Sendlerowej, jej chwalebne dokonania i kontekst w jakim postać ta funkcjonuje dziś w przestrzeni publicznej. A polityczne i medialne zamieszanie wokół ustawy o IPN dodają tej książce nieprzewidziane, dodatkowe tło. W piątek 9 lutego Anna Bikont spotka się w Zakopanem ze swoimi czytelnikami.

     Autorka wykonała gigantyczną pracę. Przejrzała tysiące stron archiwaliów, przeprowadziła dziesiątki wywiadów ze świadkami historii, przede wszystkim z ocalonymi z Zagłady. Jej opowieść rozwija się powoli i na początek buduje tło wydarzeń. Z urywków wspomnień, dokumentów, listów, świadectw powstaje dramatyczna scena wydarzeń. Okupowana Warszawa, w niej utworzone przez Niemców żydowskie getto. Dramatyczne warunki życia, głód, choroby, prześladowania, czająca się za każdym rogiem śmierć. 
     Próby ratunku – przeprowadzania ludzi poza getto, szukania dla nich kryjówek, odłączania dzieci od rodziców, skrytki w szafach, komórkach, na strychach i pod podłogą. Kąt u Polaków, zazwyczaj drogo opłacany. Wyjazd na wieś. Miejsce w klasztornym przytułku – zazwyczaj najbezpieczniejsze. Łańcuch ludzi dobrej woli – tych co przeprowadzali, szukali miejsca, organizowali, rozdzielali pieniądze. Żeby uratować jedno dziecko trzeba było połączyć wysiłki kilku lub kilkunastu osób.
     Wbrew głośnej dziś narracji, niewielu było tych, którzy zaangażowali się w tę działalność. Irena Sendlerowa w jakiejś mierze uosabia ich wszystkich. Ale poza nią było to grono zacnych ludzi, w większości odważnych kobiet, które dla ratowania bliźnich ryzykowały własnym życiem. Poza Sendlerową w gronie „Żegoty” i innych struktur działały także osoby powszechnie znane ze swojej późniejszej działalności: Władysław Bartoszewski, Zofia Kossak-Szczucka, Jan Dobraczyński. I wielu, których nazwiska niewiele nam mówią.
     Ale w tle tej bohaterskiej opowieści czają się cały czas ci, którzy bez skrupułów wykorzystywali sytuację. Brali wielkie pieniądze za przechowanie dzieci, grozili wydaniem ich Niemcom lub granatowej policji. Szmalcownicy szantażujący ukrywających się Żydów, bandy wyrostków czatujące przez bramami getta, ludzkie szumowiny.
     Anna Bikont starannie rekonstruuje życiorys i działalność Ireny Sendlerowej. Burzy narosły latami mit o dwóch i pół tysiącu uratowanych dzieci. Ale podkreśla, że mniejsza, bardziej prawdopodobna liczba i tak jest godna uznania, szacunku i wiecznej pamięci. 
     Nie sposób wreszcie uniknąć bieżącego kontekstu i trwającej od dwóch tygodni burzy wokół nowelizacji ustawy o IPN. Czy po podpisaniu tej ustawy przez prezydenta i wejściu jej w życie coś się zmieni? Czy książka Anny Bikont i nasze wokół niej spotkanie nie będzie stało w sprzeczności z ową ustawą? Czy uśpione demony antysemityzmu znowu budzą się w Polsce? Spróbujemy porozmawiać także o tym. 

Burmistrz miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu „Czarne na białym” z udziałem Anny Bikont autorki książki Sendlerowa. W ukryciu, które odbędzie się 9 lutego 2018 roku, w piątek, o godzinie 18:00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem, osiedle Łukaszówki 4a. Wstęp wolny. Zapraszamy. 
Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
basior 2018-02-11 09:44:20
Tutaj mówi ŚWIADEK MEDIALNEGO KŁAMSTWA O JEDWABNEM. https://www.youtube.com/watch?v=hxGj9Tw4RVs
konicz 2018-02-11 07:20:00
i jeszcze przyczynek do Zagłądy Polaków
niepo prawni.pl/blog/obser wujacy-malkont ent/nolite-iudi care-ut-non-iudice mini-nie-sadzcie-ab yscie-sami-nie-byli

jakiś problem z określeniem "Zagłada"?
koniczyna 2018-02-09 08:32:40
i znów Witold Gadowski
you tube.com/wa tch?v=c69w 8fj599U
koniczyna 2018-02-08 13:00:13
bardzo symptomatyczne jest to , że Pani Beata K. Słama (wpis na fb) nazywa brak zgody na ANTYPOLONIZM - "demonami antysemityzmu"
basior 2018-02-07 16:32:24
Szanowny Panie. Wyrok do którego mnie pan odsyła, nie jest dla mnie, jak i pewno dla większości Polaków, ostatecznym. Powtarzam, powinno się wykonać następne badania, ekshumacje itp. Wyrok został wydany przez prok J.Ignatiuka w imieniu IPN, którym ówcześnie "rządził" Żyd z pochodzenia L. Kieres. Należy dodać, że był też pracownikiem naukowym w Ludwigsburgu. O Panu Ignatiuku, ani słowa. To jest dalszy ciąg nagonki na Polskę, która rozpoczęła się w latach 50-tych. Później, jak napisałem, sam Kwaśniewski (Stolzman) przyczynił się do rozdmuchania tej tragedii. Co za tym stoi? Szukanie prawdy? Nie. Pieniądze? Raczej tak. Myślę, że chodzi tu o wyłudzenie reparacji w wys. 65 mld $ na rzecz Izraela, za mienie pozostawione w Polsce. Mieliśmy orędowników takiego rozwiązania sprawy, ale się nie udało. Pamięta Pan próbę zmiany Konstytucji, która miała za zadanie ułatwienia "sprywatyzowanie" Lasów Państwowych? Gdzie te pieniądze miały iść? Jak Pan widzi, w tym jest cały interes. Atak jest jak mówią, nie na Polskę, ale na rząd. Za to, że w tym przeszkodził? Pytanie pozostawiam bez odpowiedzi. Za to, pozwoli Pan, umieszczę tu cytat jednego z naszych największych wieszczy, aby mogli porównać sobie to z przed 100 lat, z obecna sytuacją. "?Przyjdą takie czasy, że będzie się popierać zepsucie obyczajów. Ze świętej religii uczyni się straszaka, aby obrzydzić ją wszystkim szlachetnym sercom. Podłość będzie nagradzana orderami lub zaszczytami. Lud ogłupiać będą wódką lub innymi elementami, elity szlifami i stanowiskami, a za głowę tych, co będą stawiać opór, wystawi się watahy, cenę, aby się rozprawić z nimi w stosownej chwili?. Dziękuję i nie zamierzam podejmować polemiki w tym temacie.
Maciej Krupa 2018-02-07 14:07:06
Szanowny panie Basiorze.
W ogóle się nie bawię i piszę to, co piszę z wielką przykrością. Ale sprawa ta została zbadana przez pion śledczy IPN. A opieram się na obszernym dokumencie przygotowanym przez IPN i opublikowanym na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej.
W postanowieniu z dnia 30 czerwca 2003 roku, o umorzeniu śledztwa w sprawie wzięcia udziału w dokonaniu masowego zabójstwa nie mniej niż 340 obywateli polskich narodowości żydowskiej, w Jedwabnem dnia 10 lipca 1941 roku, prokurator IPN Radosław J. Ignatiew, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, pisze, że zbrodnia została dokonana z niemieckiej inspiracji, przy biernej obecności niemieckich żandarmów i innych umundurowanych Niemców.
Prokurator IPN pisze w tym obszernym tekście między innymi: ?Co do udziału polskich cywili w dokonaniu zbrodni, należy przyjąć, iż była to rola decydująca o zrealizowaniu zbrodniczego planu [?] Wykonawcami zbrodni, jako sprawcy sensu stricto, byli polscy mieszkańcy Jedwabnego i okolic ? mężczyźni, w liczbie co najmniej około 40 [?] aktywnie uczestniczyli oni w dokonaniu zbrodni, uzbrojeni w kije, orczyki i inne narzędzia. Przypisane im w wyniku niniejszego śledztwa czyny wypełniają znamiona nie ulegającej przedawnieniu zbrodni opisanej w treści art. 1 pkt 1 dekretu sierpniowego.? To bardzo przykre, ale tak własnie było i fakt ten potwierdziło śledztwo prowadzone przez pion śledczy IPN. Ustalenia te nie zostały podważone, ani uchylone. Całość dokumentu tutaj: https://www.ipn.gov.pl/ftp/pdf/jedwabne_postanowienie.pdf
basior 2018-02-07 10:39:30
Szanowny Panie Macieju. "....została wykorzystana jako zasłona dla haniebnych wydarzeń....." Panie Macieju, skąd Pan ma takie wiadomości. Przecież ta sprawa nie została zbadana przez historyków Izraela, jak i polskich. Myślę, że jedyną "wiadomością " o tej tragedii, na jakiej się Pan podpiera, są przeprosiny byłego prezydenta A. Kwaśniewskiego (nazwisko ojca Izaak Stolzman - radziecki NKWD-zista) za ten "haniebny czyn". Badania na temat Jedwabnego rozpoczęły się za prezydentury L. Kaczyńskiego i nie zostały dokończone z powodu VETA strony Izraelskiej. Dlaczego pisze Pan o czymś, o czym nie ma Pan pełnego pojęcia, a tym samym OSKARŻA Pan TYLKO Polaków za te "niechlubne " wydarzenia? Czy słyszał Pan o tym, że Armia Radziecka po słynnym układzie Ribbentrop - Mołotow, posunęła się "za bardzo" na zachód po podziale Polski? Wtedy to właśnie zajęte było Jedwabne. W tej miejscowości natychmiast zorganizowano pełną administrację SOWIECKĄ rekrutującą się wyłącznie ze starszyzny żydowskiej, która miała za zadanie wysiedlenie wszystkich Polaków z okupowanego terenu. Podstawiono bydlęce wagony i "zapakowano" do nich Tyle, ile się zmieściło. Pozostało przy torach niewiele rodzin polskich wraz z dobytkiem. Proszę mi powiedzieć, kto to zrobił i z jakiego powodu. Czy pod widokiem lufy karabinu, czy jakichś innych pobudek? Myślał Pan o tym? Następnie Niemcy upomnieli się o te terytoria i Armia radziecka wycofała się, zabierając ze sobą wspomnianą administrację, a resztę Żydów pozostawiając w strefie okupacji niemieckiej. I jedni, jak i drudzy okupanci mieli za ZADANIE wyniszczyć tak Żydów, jak i Polaków. Pozostały więc dwie grupy pośród niemiecko - rosyjskich morderców. I jak Pan myśli. Co mogło się stać, kiedy Niemcy wydali rozkaz, aby zabijać wszystkich, którzy pomagają żydom? Zwłaszcza po pierwszej fazie okupacji rosyjskiej i wywózce Polaków? Resztę pozostawiam Panu do myślenia. Nie neguję również tego, że mogło tam dojść do tragedii, którą pan próbuje wykorzystać, jako "miękkie" oskarżenie tylko i wyłącznie Polaków. Według mnie, źle się Pan bawi.
koniczyna 2018-02-07 09:50:32
ojojojoj, Panie Macieju...
"...dla haniebnych wydarzeń, których symbolem stało się Jedwabne"

słabiutkie i rozczarowujące, Panie Macieju.
Naprawdę, nie trzeba dużego zachodu, by znaleźć, choćby w necie, bliższe opracowania dotyczące mordu w Jedwabnem.

z kręgu tej samej kultury mamy np stodołę w Gardelegen
niezl omni.com/niemi eckie-jedw abne-o-ktorym-mo wi-nikt-stodole/

a pan redaktor Witold Gadowski jak zwykle w punkt:
yout ube.com/wa tch?v=uBF0aL MHJEY
do obowiązkowego wysłuchania.
Nieobecny 2018-02-07 08:48:01
Tak, spotkanie stoi w sprzeczności z ustawą - dostanie Pan od razu dożywocie. Gratuluję fantazji (a może obsesji? W takim przypadku współczuję), podobnie jak z "uśpionymi demonami antysemityzmu". A sama książka bardzo wartościowa, więc proszę jej nie wykorzystywać do prywatnych wojenek.
  • USŁUGI | budowlane
    Kompleksowe roboty ziemne, usługi koparką oraz wywrotką.
    Tel.: 604 163 085
  • PRACA | dam
    Poszukuję kreatywną osobę do robienia zdjęć oraz pisania artykułów i informacji o Zakopanem dla strony internetowej.
    Tel.: 666 250 571
    E-mail: jackzielinski44@gmail.com
  • PRACA | dam
    Zatrudnię od zaraz pana do pracy w pralni wodnej - Szaflary
    Tel.: 182754805
  • SPRZEDAŻ | różne
    TANIO SPRZEDAM MAŁO UŻYWANE MEBLE POKOJOWE -
    Tel.: 605 826 842, 18 20 128 16.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    BEZPOŚREDNIO SPRZEDAM: ZAKOPANE - KOŚCIELISKO APARTAMENT 50m2 z GARAŻEM. DWUPOZIOMOWY, BALKONY, KOMINEK. 510 090 023
  • PRACA | dam
    Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni kelnerkę/kelnera, umowa o pracę. tel. kontaktowy
    Tel.: 18 20 135 11
  • PRACA | dam
    Przyjmę do szycia kurtek skórzanych.Nowy Targ
    Tel.: 601508717
    E-mail: Waciop@interia.pl
  • PRACA | dam
    POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W ZAKOPANEM zatrudni pracownika na stanowisko: STAŻYSTY/MŁODSZEGO ASYSTENTA DO SEKCJI EPIDEMIOLOGII. Wymagania: wykształcenie wyższe kierunkowe: medyczne, pielęgniarstwo, zdrowie publiczne, higiena i epidemiologia oraz pokrewne. Szczegółowe informacje dotyczące naboru: www.Pssezakopane.pl - zakładka KARIERA oraz pod nr tel. 18 20 68 697 wew.13
  • PRACA | dam
    SALONIK PRASOWY POSZUKUJE PRACOWNIKA - 501 574 993
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    POKOJE DO WYNAJĘCIA - 1,2,3 osobowe, w pełni umeblowane + łazienka i kuchnia, internet i parking. Tanio! Nowy Targ Kokoszków. 880 133 933.
  • PRACA | dam
    Kawiarnia w Bukowinie szuka kelnerki, kucharza oraz osoby do sprzedaży lodów. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt na numer tel. :
    Tel.: 784569292, 783997156
    E-mail: willa@podmiedza.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Lokal na parterze 68m2 do wynajęcia Krupówki -Zakopane
    Tel.: 660797241
    E-mail: marekg@b12.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam działkę -2600m2- budowlano-rolną Zakopane - super widoki niezagrożone.
    Tel.: 660797241
    E-mail: marekg@b12.pl
  • PRACA | dam
    Szef Kuchni Bukowina Tatrzańska.
    Tel.: 794000985
    E-mail: sylwia27w@gmail.com
  • PRACA | dam
    Kelnerzy, barmani do restauracji w Bukowinie Tatrzańskiej. Wysokie zarobki!