Reklama

2018-02-07 16:02:00

Blog

W BADANIACH WYSIŁKOWYCH AD 2017 "WYSZŁY" PRZECIĄŻENIA!

Reklama

Już nie tylko poprawnie wyliczone ekspertyzy animalsów dowodzą przeciążania koni pracujących na trasie do Morskiego Oka! Dowody przeciążenia koni pojawiły się również w ubiegłorocznych badaniach weterynaryjnych a wcześniej skutki występowania przeciążeń unaoczniły badania ortopedyczne koni wykonane w 2015 roku...

Dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy z zakresu użytkowania koni, przedstawiam jako wskazówkę informację pochodzącą z książeczki autorstwa mgr inż. Zdzisława Hroboni „Użytkowanie i Chów koni” , wydanej w cyklu „Biblioteka rolnika praktyka”, (PWRiL, 1966 r.). W rozdziale Wytrzymałość konia (str. 58) autor stwierdza, że zmęczenie konia w czasie pracy objawia się przyspieszonym oddechem, silnym biciem serca oraz obfitym potem, pieniącym się w miejscach dotyku i poślizgu uprzęży. Zdrowy koń w stanie spoczynku ma 6-20 oddechów na minutę, 36-44 uderzeń tętna i ciepłotę ciała 37,5-38,5 stopnia. Podczas normalnej pracy tętno i oddech podnoszą się do 60-80 na minutę. Przy wysiłkach bardzo dużych , kiedy oddech i tętno dochodzą do 100, pracę należy BEZWZGLĘDNIE PRZERWAĆ I DAĆ KONIOWI ODPOCZĄĆ, GDYŻ DALSZE ZMUSZANIE GO DO PRACY ODBIJE SIĘ UJEMNIE NA JEGO ZDROWIU. .

Jeśli chcecie Państwo poznać prawdę o reżimie pracy koni  na trasie do w Morskiego Oka,  to koniecznie  przeczytajcie RAPORT z analizą i wynikami badań, jakie w swoim sprawozdaniu  indywidualnym zamieściła lekarz weterynarii Bożena Latocha http://tpn.pl/upload/filemanager/B.Latocha%202017.pdf

Gwoli wyjaśnienia: literatura branżowa, w tym podręczniki z zakresu hipologii na poziomie akademickim, uznają parametry powyżej 100/minutę za objaw przeciążenia - a gdy utrzymują się przez okres ponad 10 minut- trwałego przeciążenia konia roboczego (prof. Karlsen). Niestety, opinia jakoby badania wysiłkowe w ubiegłym roku wypadły świetnie, jaką 24.stycznia 2018 roku opublikował na swojej stronie TPN, nie jest do końca prawdziwa. Istota sprawy  nie polega wyłącznie na tym, ile koni w dniu badania  wykluczono z pracy, ale na tym, ile koni wycofano z trasy np. od 2012 roku. Statystycznie- grubo ponad ponad trzysta a nawet czterysta, chociaż  od 2015 roku animalsi bazują wyłącznie na szacunkach, bo TPN odmawia nam udostępniania takich informacji, mimo posiadania przez nas opinii GIODO,  że  imię i numer paszportu konia nie stanowią danych osobowych...  

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
cyklista 2018-03-15 07:23:17
@Koniara, Szanowna Autorka tego bloga to nie tylko ogromny autorytet w temacie koni. To także WYBITNA specjalistka w wyborze obroży dla psa. Pamiętam jej forumowe porady i słowa: na dwa palce.
Koniara 2018-03-08 23:16:28
Ja się zastanawiam, dlaczego uważa się pani za wielka specjalistkę od koni. Ani nie ma pani z nimi doświadczenia związanego z użytkowaniem, opieką, nie ma pani podstawowej wiedzy o koniach i ich potrzebach. Konia zna pani tylko z obrazków i książek. Argumentując zarzucany pani brak wiedzy przypomnę, jak w lecie udzielała się pani pod postem o chłopcach, którzy byli podejrzani o znęcanie się nad kucami(w co absolutnie nie wierzę) i jak mówiła pani o zapiętym ZA CIASNO popręgu. Gdyby miała pani jakąkolwiek wiedzę, to wiedziałaby pani, że nie istnieje coś takiego jak za ciasno zapięty popręg. Pozdrawiam
cyklista 2018-02-21 15:17:17
I kto to mówi ?, a co zostało odkryte, według Szanownej Pani ?
pef. Kulesza 2018-02-21 13:12:21
Ktoś tutaj coś pisze o POUCZANIU? Wolne żarty!
I kto to mówi ? 2018-02-21 08:41:02
@cyklista- żeby kogoś pouczać trzeba być faktycznie bezinteresownym. Panu się wydawało ze to co Pan robił nie zostanie odkryte. Pochwalił się już Pan pracodawcy? Nazwać to krecią robotą to mało. A co do pozwów- będzie co ma być. Cierpliwości :)
cyklista 2018-02-21 08:09:05
Droga Pani Beato, nie raz, nie dwa nie zabierałbym wcale głosu pod Pani "opracowaniami", dotyczących wszelakich dziedzin Naszego życia. Ale nie da się milczeć, krew mnie zalewa, gdy czytam uczone wywody Pani autorstwa na wszystkie tematy. Pani zawsze ma rację i na wszystkim się zna. Do tego jeszcze dochodzi, niczym nieokiełzana, skłonność i próby zastraszania innych Czytelników ("śmieci" też) wizjami procesów sądowych. Jak Szanowna Pani nie wie jak się zachowywać, to proszę o zachowanie chociaż minimalnej dozy przyzwoitości.
Abeto 2018-02-20 21:48:15
Mniej więcej miarkuje co on robi, ale trzeba przyznać że się najlepiej maskuje.Nomen omen :-)
do Abeto 2018-02-20 21:33:51
A kiedy jeszcze wyjdzie na jaw kim jest "bicygiel" to dopiero będzie wstyd!
pef. Kulesza 2018-02-20 21:21:42
No cóż, jeszcze kilka postów niżej autorka Bloga mnie i nas tutaj wszystkich zapewniała: "nie "rozmawiam" w necie z manipulantami, którzy nie mają cywilnej odwagi spytać pod własnym nazwiskiem." Jak jest faktycznie, każdy widzi. Nawet Qń. Ale i tak kontent jestem, że nie nazwała mnie ŚMIECIEM, a jedynie manipulantem i anonimowym dyletantem. Chyba, że czegoś nie rozumiem.
cyklista 2018-02-20 15:30:10
Abeto, Pani Prezes wezwała w trybie awaryjnym ?
Abeto 2018-02-20 14:56:23
Patrzcie no ,bicygiel wybił się na rzecznika obrońców koni do MO , myślałby kto jaki to on altruista.
Do cylisty 2018-02-20 13:45:34
jak prawda zwycięży to tacy jak Pan za to słono zapłacą. Nie tylko wizerunkiem. Stad te nerwowe ruchy i wzrost hejtu na animalsow.
cyklista 2018-02-20 08:24:05
Szanowna Pani, mówi się, że prawda sama się obroni. Pani przecież cały czas pisze i głosi tą jedyną, niezaprzeczalną, inne tezy prawdy to tylko głoszą, tak nazwane przez Panią, "śmieci". Dobrze prawię, Pani Naczelna Inżynier od spraw wszelakich na Podhalu ?
do qń 2018-02-19 21:39:57
Komentarze zawierające treści nieprawdziwe to nie to samo co niewygodne. Dosyć szkalowaniu !
2018-02-17 19:27:01
Ja, w przeciwieństwie do Szanownej Pani nie proszę o usunięcie niewygodnych dla mnie komentarzy. Niczego więc się nie boję i śpię spokojnie, czego Pani też życzę.
do qń 2018-02-17 15:45:44
a Ty czego się boisz?
2018-02-17 04:41:32
Prawdziwa cnota krytyki się nie boi. Dobrze prawię Droga Autorko tego bloga ?
Hahaha 2018-02-15 16:51:12
@cyklista, koń by się uśmiał z ?obiektywizmu?.
cyklista 2018-02-15 15:41:36
Beaciu, ja tam nie dostaję żadnej kasy i jakoś żyję. Uprzedzając Twoje kolejne pytanie, podpisane zmyślonym przez Ciebie nickiem, staram się pisać obiektywnie, zachowując przyzwoity język, nie przypisując innym Czytelnikom miana śmieci.
Do furmanowka 2018-02-15 15:25:21
A jak nazwać kaskę braną za hejtowanie?
furmanówka 2018-02-14 16:50:18
Widze ze kaska z datków na " biedne konie " się skończyła a i wybory idza to trzeba o sobie przypomniec ... Pani lubiąca salami ???
do cyklisty 2018-02-13 20:26:00
auć, wyszło szydło z worka :)
Człowiek 2018-02-12 23:12:58
Pani Czeszka zeby nie było przeciążeń proponuje aby jeszcze Panią zapieli do zaprzęgu i będzie fajnie. Przypominam koń rodzi się po to aby pracował tak jak i człowiek więc może Pani Czerska zajmie się pomocą ludziom w potrzebie i zrobi coś pożytecznego w końcu!!!!!
cyklista 2018-02-11 14:43:11
Towarzyszka Beata ruszyła ponownie do boju. Bój to będzie nasz ostatni, krwawy skończy się trud (koni do Morskiego Oka).
dobre 2018-02-09 14:39:34
Pani doktor stwierdza przeciążenia, a następnie pozwala dalej konikom pracować .
Dobre.
Papier wszystko przyjmie.
Ciekawe czy animalsi donieśli już na soja wet do prokuratury?

:)
ad. pef. kulesza 2018-02-09 09:22:14
Pan inż k.w. już złożył stosowne zeznania i cierpliwie oczekuje na rozpoczęcie procesu winnych zaniedbań. Ten czas zbliża się nieuchronnie. Coraz szybciej się zbliża. W tej sytuacji nie ma żadnego sensu odpowiadanie na zaczepki anonimowych dyletantów, którzy i tak niewiele zrozumieją, mimo wielu tytułów, które umieszczają sobie przed nazwiskiem.
do pef.Kulesza 2018-02-08 21:09:25
Odpowiadam- nie "rozmawiam" w necie z manipulantami, którzy nie mają cywilnej odwagi spytać pod własnym nazwiskiem. Chce Pan rzetelnej i PUBLICZNEJ dyskusji ? to proszę podać termin oraz miejsce.
pef. Kulesza 2018-02-08 19:46:50
Niestety nie doczekałem się odpowiedzi na moje dwa pytania od Pani Beaty Czerskiej, pomimo, że kilkakrotnie odpowiedziała innym. Może zdecyduje się jednak i mnie odpowiedzieć, jeśli się wstydzi, może to zrobić pod nickiem "do pef. Kulesza". Chyba, że pytania są niewygodne a odpowiedzi mogłyby to i owo zdemaskować, więc milczenie jest zrozumiałe. Ale wtedy i wnioski też są oczywiste, rzecz jasna dla ludzi inteligentnych :)
Mam jeszcze jedno pytanie. Dlaczego autorka bloga, Pani Czerska posiłkuje się tylko jednym raportem, Bożeny Latochy, lekarza weterynarii, zupełnie pomijając i przemilczając inny raport, lekarza weterynarii Ludmiły Strypikowskiej, także reprezentującej Fundację VIVA!?
Może tym razem odpowie Krzysztof J. Wieczorek z Politechniki Poznańskiej. Pan Wieczorek milczy też w sprawie rzekomego poślizgnięcia i upadku konia na trasie do Morskiego oka w okresie Bożego Narodzenia, chociaż wiem, że skrupulatnie śledzi, tropi i nagłaśnia wszelakie, najmniejsze nawet przypadki znęcania się nad końmi. Milczenie i w tym przypadku ma prozaiczną, żeby nie rzec kuriozalną przyczynę.
do chłopski rozum 2018-02-08 19:15:01
a to już ktoś inny powinien zbadać :P
chłopski rozum 2018-02-08 14:50:06
aaaaaa

czyli lekarz, pomimo iż stwierdził przeciążenie, dopuścił konie do pracy w przeciążeniu (znęcania się nad końmi), a to wina TPN, lekarz ma czyste sumienie?
Jędrek hej 2018-02-08 14:16:28
Widzę, że tu kręci się na boku jakieś interesy.
Ktoś tu wkleił ekspertyzę jakiegoś doktora Jackowskiego. Czytam w niej strona 2/3, że ładunek wozu nie ma przekraczać 3772 kG, a to jest tak, że nawet 22 ludzi ważących po 100 kG każdy jest dopuszczalne na wozie. To czemu wozicie tylko 12 turystów i tracicie tyla piniondzów? Czemu TPN zrobił hybrydę? Po co to wszystko? Ludziska, ktoś to rozumie?
Do chłopski rozum2 2018-02-08 14:00:24
Natomiast lekarze za plan badań czyli sposób w jaki dopuszczają konia do pracy - również. Na podstawie jakich badań i jak przeprowadzonych. Po drodze były przecież sytuacje dopuszczania do pracy nawet trzylatków czy Awansa z SL dopuszczonego bez badań ortopedycznych w 2012. W 2012 i 2013 wszystkie konie dopuszczono do pracy - to gdyby chcieć oceniać wyniki- niby były wówczas ?najlepsze?. Dużo by o tym pisać ale animalsi dobrze odrobili prace domowe:)
Do Chłopski rozum 2018-02-08 13:24:22
Dobrze kombinujesz. To ze koń może pracować nie determinuje jeszcze oceny wielkości obciążeń. Za objętość pracy odpowiada Tpn ( regulamin podpisany przez dyrektora) oraz osoby które konsultowały lub wykonywały ekspertyzy zootechniczne . To tak w skrócie - kto za co odpowiada
chłopski rozum 2018-02-08 10:08:11
coś mi tu nie gra

skoro w badaniach wyszły przeciążenia, to jak to się stało, że lekarze, w tym lekarz od animalsów, dopuścił konie do pracy?
Do robi 2018-02-07 20:32:41
Spytaj senatora Hodorowicza z PO
robi 2018-02-07 20:19:11
Ja się pytam co zrobił rząd PO przez 8 lat swoich nieudolnych i złodziejskich rządów wraz z tow.Czerską ? Czy może dopiero teraz wyszło przeciążenie koni i jest to wina prez Kaczyńskiego ?
Fibi 2018-02-07 20:00:35
Beatko a tyś cie casem nie zajechała przy tych ekspertyzach :)
Konie muszą bezwzglednie odpocząć a ludzie mogą robić 24h na dobę..
Ja padam... cza mi konia do roboty :-D
Biblioteczka 2018-02-07 19:04:29
Wiedza o użytkowaniu koni jest opisana w szerokim piśmiennictwie branżowym. O ile wiem animalsi maja spora biblioteczkę podręczna a ich wiedza niektórych jesCze zaskoczy. Tych którzy liczą ze im się ?upiecze?.
cyklista 2018-02-07 18:57:17
Beaciu, a kiedy dalsze wywody w temacie "blogowego opracowania" autorstwa Szanownej Pani pod tytułem: BLOG Beata Czerska
Kto to rucha...
pef. Kulesza 2018-02-07 17:13:15
Mam dwa pytania do autorki Bloga, pani Beaty Czerskiej. Gdzie i kiedy nabyła specjalistyczną wiedzę z zakresu użytkowania koni? Drugie pytanie: czy wiadomo już coś konkretnego na temat upadku konia na drodze do Morskiego Oka, do którego rzekomo doszło bodajże w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia?
  • PRACA | dam
    Potrzebni PRACOWNICY - BUDOWLANKA. 791 669 932.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię osobę do pracy w małej gastronomii, miejsce pracy Szaflary, dobre wynagrodzenie, elastyczny grafik, miła atmosfera
    Tel.: 698694677
    E-mail: restauracja@termyszaflary.com
    WWW: www.termyszaflary.com
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA KAWALERKA 25 m2, w centrum Zakopanego, z dużym tarasem i widokiem na Giewont. III p.
    Tel.: 507 251 424
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL 110mkw W CENTRUM NOWEGO TARGU ul. Krzywa, z odbiorami, pod SKLEP, KAWIARNIĘ, ZAKŁAD FRYZJERSKI, BIURO. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    WYNAJMĘ BUDY-STOISKA POD HANDEL W CENTRUM BIAŁKI, dobra lokalizacja, dobre ceny. 608 806 408
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    OPEL CORSA 1.3 DIESEL, r.p.2014, salon Polska. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, 2 POKOJE, NOWY TARG ul. Krzywa.
    Tel.: 698 559 040
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER ŚNIEŻNY SKI DOO Summit 2011 stan bdb. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    MIESZKANIA w Zakopanem na wynajem długoterminowy. Numer kontaktowy 48662059569
  • PRACA | dam
    MARILYN SP. Z O.O.- SP. K. wiodący producent bielizny i wyrobów pończoszniczych poszukuje do salonu firmowego w Zakopanem osób na stanowisko: KIEROWNIK-SPRZEDAWCA i SPRZEDAWCA. CV prosimy wysyłać na adres e-mail:
    E-mail: m.bystrek@marilyn.pl
    WWW: http://www.marilyn.home.pl/
  • PRACA | dam
    WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-30 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i gwarantujemy doskonałe zarobki. CV - biuro@zakopane-goski.pl
    Tel.: 692987940
  • SPRZEDAŻ | różne
    DO SPRZEDANIA KIOSK DREWNIANY 12 m2 - 608 277 938.
  • PRACA | dam
    SPRZĄTACZKA CO DRUGI DZIEŃ -
    Tel.: 602 285 793
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ DO PRACY W GASTRONOMII TEL. 783 492 504
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA "DOBRA KASZA NASZ" UL. KRUPÓWKI 50F, ZAKOPANE ZATRUDNI OSOBY NA STANOWISKACH - KELNERKA, ZMYWAK. Informacje w lokalu lub telefonicznie:
    Tel.: 791 523 245, 531 622 649.
  • PRACA | dam