Reklama

2008-04-29 14:59:58

Reklama

Trzynastki rozdane: Wójt dziadem nie jest

Reklama

Reklama

Dla jednych 4 tys. zł, dla innych ponad 7 tys. Podhale hojnie wynagrodziło wójtów, burmistrzów i starostów. I to bez względu na to, jak pracowali... bo tak nakazuje ustawa.

Trzynaste pensje rozdane. Choć w większości gmin dodatkowe wynagrodzenie weszło automatycznie, zdarzały się wyjątki. W Czorsztynie, gdzie rada zabrała głos, nie obeszło się bez krytycznych uwag. Te wygłosił jeden z opozycyjnych rajców, który nie mógł się pogodzić z wypłatą trzynastki dla włodarza. – Wójt powinien najpierw przedstawić roczny bilans ze swojej działalności – wtedy wiedzielibyśmy, czy mamy powody, by dać mu dodatkową pensję, czy nie – przekonywał Franciszek Górecki.

W powiecie nowotarskim przyznanie trzynastej pensji także wywołało spore poruszenie wśród rajców. Samorządowcy zamilkli dopiero po stwierdzeniu Krzysztofa Fabra, że dodatkowa wypłata należy mu się jak psu buda. – Wszyscy ją otrzymali. Gdyby rada mi jej nie dała, mógłbym pójść do sądu i bym wygrał – oświadczył starosta.

– Nie rozumiem tego całego zamieszania wokół trzynastej pensji – dziwi się Ewa Przybyło, włodarz Rabki. – W naszym mieście rada na ten temat nie dyskutowała. Wiem, że w pozostałych gminach było z tym różnie.

Faber i Fryźlewicz

Trzynastka to 8,5 proc. rocznych zarobków. Zgodnie z ustawą o pracownikach jednostek budżetowych, należy się każdemu, kto pracuje w urzędzie co najmniej rok.

Największą dodatkową pensję – ponad 7,2 tys. zł, otrzymał starosta nowotarski. Niewiele mniej od Krzysztofa Fabra pobrał z budżetu miasta burmistrz Nowego Targu. Trzecie miejsce w naszym rankingu z sumą 6,8 tys. zł zajął starosta tatrzański, Andrzej Gąsienica Makowski. Tuż za nim znalazł się wójt Nowego Targu, Szaflar oraz Poronina. Na siódmej pozycji naszego zestawienia, z kwotą 6,5 tys. zł, uplasował się Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. O złotówkę mniej od włodarza stolicy Tatr dostała Ewa Przybyło z Rabki. Pierwszą dziesiątkę zamykają wójtowie z Jabłonki i Raby Wyżnej. Na samym końcu – z kwotą ponad 4,5 tys. zł – uplasował się wójt Spytkowic, który zainkasował o prawie 200 złotych mniej od włodarza Czorsztyna.

Krzywy ryj, a Podhale

Choć w Polsce zdarzały się przypadki rezygnacji z dodatkowego wynagrodzenia, trudno takich postaw szukać na Podhalu. – Nie myślałem o tym, by zrzec się trzynastki – przyznaje Stanisław Ślimak, wójt Szaflar. – Dlaczego? W ciągu roku wydaję ją na datki. Od dawna stosuję zasadę, że gdziekolwiek jestem, \"na krzywy ryj\" nie wchodzę. Taki zwyczaj na Podhalu obowiązuje i do niego się stosuję. Wspieram finansowo różne organizacje. Daję pieniądze na straż, częstuję słodyczami dzieci ze szkół. Gmina nie ma służbowego auta, jeżdżę w różne miejsca swoim, z czym też się wiążą koszty. A wiadomo, wójt dziadem być nie może – zaznacza włodarz gminy.

Nad rezygnacją z trzynastki nie zastanawiał się także wójt Nowego Targu. – Uruchomiłem elektrownię wodną w Waksmundzie. To jedyna taka inwestycja w Małopolsce. Rocznie ta elektrownia przynosi gminie pół miliona złotych dochodu. W ten sposób spłaciłem \"swój dług\". Zarobiłem też na dodatkową pensję dla zastępcy i skarbnika. Nie widzę powodu, by rezygnować z trzynastej pensji. Mam na utrzymaniu sześcioro dzieci, z czego mam odstępować? – tłumaczy Jan Smarduch.

Zakopane milczy

Choć informacje o pensjach włodarzy są jawne, rzecznik prasowy zakopiańskiego magistratu nad udzieleniem takich informacji TP się zastanawiał. Po dwóch dniach oczekiwania Ewa Matuszewska odesłała nas do uchwały rady miasta, dotyczącej trzynastej pensji. – Kwoty netto i brutto proszę sobie z tego obliczyć – zakończyła szybko rozmowę.

Zaskoczenia postawą pani rzecznik nie krył burmistrz miasta. – Moja trzynasta pensja nie jest żadną tajemnicą – zapewnia Janusz Majcher. – Otrzymałem ponad 6,5 tys. zł. Dokładnie zaraz podam, zadzwonię tylko do działu finansowego, bo dostałem ją przelewem i teraz nie pamiętam...

***

Trzynaste pensje (kwoty netto)

Krzysztof Faber, starosta nowotarski – 7.282 zł
Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu – 7.037 zł
Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański – 6.826 zł
Jan Smarduch, wójt gminy Nowy Targ – 6.756 zł
Stanisław Ślimak, wójt Szaflar – 6.584 zł
Bronisław Stoch, wójt Poronina – 6.527 zł
Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego – 6.516 zł
Ewa Przybyło, burmistrz Rabki – 6.515 zł
Antoni Karlak, wójt Jabłonki – 6.025 zł
Andrzej Dziwisz, wójt Raby Wyżnej – 6.001 zł
Stanisław Gawęda, wójt Krościenka – 5.710 zł
Sylwester Pytel, wójt Bukowiny Tatrzańskiej – 5.475 zł
Kazimierz Konopka, wójt Ochotnicy Dolnej – 5.220 zł
Andrzej Nowak, wójt Białego Dunajca – 5.202 zł
Paweł Dziuban, wójt Łapsz Niżnych – 5.150 zł
Mariusz Murzyniak, wójt Lipnicy Wielkiej – 5.093 zł
Bohdan Pitoń, wójt Kościeliska – 5.872 zł
Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy – 4....
Waldemar Wojtaszek, wójt Czorsztyna – 4.854 zł
Franciszek Sidełko, wójt Spytkowic – 4.565 zł

Aneta Dusik
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
stary baca 2008-05-01 22:42:39
cystom prowde pises krzysiu,to co robimy im im te budy?no bo jak jedyn pise ze sie mu nolezy no to mu trza dac.Jesce sie lobrazi i mandatu zrzeknie......ej marzy se ta clek marzy,a tu ino corno mara ztego zostaje.
krzyś_od_latawca 2008-05-01 07:49:25
Ja pierdziu!
Napisałem, że zapłacę za budę dla fabra i mam zamiar słowa dotrzymać. Reszcie \"samowładców\" na Podhalu tyz jestem w stanie.
W moim ukochanym regionie ni ma Uniwersytetu, ani porzondnyj szkoły wyższej, ni ma lotniska, naucyciele i lekarze zarabiajam na legalu tyle co parkingowi (za co ik przepraszam) , a misie co pełniom funkcje społecnie, majom to w portkak. Krześcijanie, bracia Polacy, chlopcy Ogniowcy róbmy co! Moze choć im poskiem pogrozić trza, za takie starania. Bo, jakby te trzinastki pozbierać, tobymy nie jedyn śpytal choć na miesionc poratowali. A im, jak sie buda nie widzi, to do owiec, abo byki paść!
Przikro na to patrzeć, ze tako rozpusta na ocak ludzkik sie dzieje. To nie som profesorowie uniwersytetu , ani ordynatorzy śpytali. A pensje majom lepse, jako my to wybieromy?. Trza łańcucha przykrocić, bo to głupie, jak bydle, samo, to w Borynowom koniecyne wlezie i jesce udaje, ze granicy nie zno. \"Ej, jak ni ma gazdy, to głupi kazdy\". Tak Dziadek Waliczek powtorzo i to prowda jest prosto z austryjackiek casów.
Bóg, niek sie nad nami zlituje!
 • PRACA | dam
  Praca w Niemczech dla ogólnobudowlańców od zaraz. 12-15 euro na godzinę
  Tel.: 535294557
  E-mail: nagranicy@poczta.fm
 • PRACA | dam
  Przyjmę pomocnika do zakładu garbarskiego, dobre wynagrodzenie ubezpieczenie.
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KUCHENNĄ praca stała lub sezonowa z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  DACIA DUSTER 1.5 dCi / 110 / 4x4, pierwsza rejestracja 26.11.2012, 103.850 km, poj. 1461ccm, moc 81 kW / 110KM, c.25 500zł. 601 207 659
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy dom zamiast mieszkanie w Zaskalu 150 m2, nie przepłacaj za mieszkanie. 660797241, marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • PRACA | dam
  Firma Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (BiałkaTatrzańska) zatrudni DORADCĘ KLIENTA. Oferujemy: stałe zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Poszukujemy: osoby z doświadczeniem w bezpośrednim kontakcie z klientem i/lub znajomością rozwiązań IT, znajomością języka angielskiego oraz prawem jazdy kat.B. Główne obowiązki: opieka nad klientem, doradztwo, promowanie firmy. Aplikacje prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Dom do zamieszkania od razu w Banskiej Wyżnej -sprzedam
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Piękny nowy dom góralski z bali na super widokowej działce Czarna Góra sprzedam
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • POŻYCZKI
  SUPER OFERTA KREDYT GOTÓWKOWY-KONSOLIDACYJNY MOŻLIWOŚĆ NAJNIŻSZEJ RATY NA RYNKU FINANSOWYM. ZADZWOŃ DO DORADCY . T-500 072 678.
 • POŻYCZKI
  GOLD CENT FINANSE NOWE SUPER PROPOZYCJE POŻYCZKOWE TYLKO DOWÓD OSOBISTY !!! T-18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  KĄPIELISKO GEOTERMALNE SZYMOSZKOWA przyjmie na sezon letni OSOBY DO PRACY W PUNKTACH GASTRONOMICZNYCH. Kontakt 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ZA STRUGIEM -
  Tel.: 532 107 701
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Do sprzedania atrakcyjny, funkcjonujący PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE - UDZIAŁ W BUDYNKU. ZAKOPANE, 250.000 zł. 607 506 428
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: BARMANA/-KĘ, KELNERA/-KĘ z doświadczeniem. Dobre wynagrodzenie, umowa o pracę.
  Tel.: 880 563 097
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, z doświadczeniem - Kuźnice -
  Tel.: 880 563 097
 • PRACA | szukam
  INFORMATYK SZUKA PRACY JAKO PROGRAMISTA, SERWISANT KOMPUTEROWY, ADMINISTRATOR SIECI KOMPUTEROWYCH. Umiejętność programowania w języku Java w stopniu zaawansowanym. Znajomość programów: Adobe Photoshop, Adobe Design, Corel, Excel, Word, PowerPoint, Access. Tel. 506 188 980
 • PRACA | dam
  Przyjmę pracownika do zakładu kuśnierskiego znającego się na pracy
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Sklep Multibrandowy MONT BRAND(z markami Guess, Tommy Hilfiger, Calvin Klein) w Galerii Handlowej Krupówki 40 , poszukuje Panią na STANOWISKO SPRZEDAWCY . Wymagania; komunikatywność, wysoka kultura osobista, zaangażowanie, zainteresowanie modą. Wysokie wynagrodzenie, prowizja od sprzedaży, praca na pełen etat. Telefon;
  Tel.: 660-719-519,
  E-mail: budzuu@wp.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY, POMOC KUCHENNĄ, KUCHARKĘ. Tel. 608 088 017
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  LAND ROVER DISCOVERY 3, r.p.2008, przebieg 400 000 km, serwisowany, I właściciel, cena 35000 zł. 602 378 614
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi budowlane Domy szkieletowe wykończenia i remonty (glazura, gładzie, malowania, pracę wykończeniowe stolarskie) brygada 8 osobowa.
  Tel.: 572312171
  WWW: Sierockie 21b,
  GG: Biały Dunajec
  Inne: Dawid
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM TEL. +48 22 205 33 10
 • PRACA | dam
  Pomoc domowa - sprzątanie, pranie, prasowanie, ogród - w soboty godz. 8 - 16. Bór k. Szaflar.
  Tel.: 608570500
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  AUDI A4 ALLROAD QUATTRO benzyna 2.0 tsi 211 KM full opcja 137 tys. srebrny 51.900 do negocjacji 608232654
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  WITRYNA CHŁODNICZA na ciasta, serki regionalne, stal nierdzewna 1300x700x1300 stan bdb 1990 zł Szczawnica 608 232 654
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ MĘŻCZYZNĘ DO SKLEPU Z FARBAMI. Pełny etat, warunki zatrudnienia do ustalenia. Czarny Dunajec. 601 464 273.
 • PRACA | dam
  STOLARZA - PRACA STAŁA, ZAKOPANE. 691 090 770
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ na 4-miesięczny kontrakt (czerwiec-wrzesień), 15 000zł netto. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Zatrudnię bądź przyuczę pracownika na stanowisko piekarz. Doświadczenie w branży piekarskiej nie jest wymagane. Miejsce pracy Raba Wyżna
  Tel.: 604815957
  E-mail: marcin.talaga@gmail.com
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARKĘ i POMOC DO PENSJONATU. 669 493 772
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKI BUDOWLANE, DOMY, MIESZKANIA Zakopane i najbliższe okolice tel. 606 253 595.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI SAMOCHODEM CIĘŻAROWYM z HDS (wywrotka, max. udźwig 6 ton, wysięg 10 metrow), Roboty ziemnie
  Tel.: 694601628
 • PRACA | dam
  KASJER/KASJERKA - praca w sklepie spożywczym w Bukowinie Tatrzańskiej
  Tel.: 609820250
  E-mail: as.stasik@op.pl
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Poroninie zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 607863893
 • USŁUGI | budowlane
  Wyburzenia, rozbiórki budynków, kruszenie gruzu budowlanego.
  Tel.: 605061314
  E-mail: tomaszsledz80@gmail.com
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
2019-05-23 10:40 Nie chcą łączenia klas 2019-05-23 10:14 Dziś z „Tygodnikiem Podhalańskim” - kolejny numer „Gazety Targowej” 2019-05-23 09:36 Ciągle pada, ale prognozy były gorsze (WIDEO) 2019-05-23 08:02 Mimo ostrzeżeń - było spokojnie 2019-05-23 07:00 Cholerna zakopianka i ostatni spływ Pawła (WIDEO) 1 2019-05-22 22:27 Wójt gminy: To wszystko wina powiatu 5 2019-05-22 22:15 Kwitnące aleje 1 2019-05-22 22:00 Spędź Dzień Dziecka na Gubałówce z PKL 2019-05-22 21:13 Edukacyjny szlak Małych Zdobywców Gór na Palenicy czeka na odkrywców 2019-05-22 20:57 Wojskowy śmigłowiec nad Zakopanem 2019-05-22 20:20 Cyrkowy Dzień Dziecka w nowotarskim parku miejskim 2019-05-22 19:57 Potężne stawy na drodze wojewódzkiej 1 2019-05-22 19:18 Inteligentna szyba w twoim oknie 2019-05-22 19:11 Zaczęło się. Nad Podhale nadciągnęła ulewa 2019-05-22 17:50 Dzieci z Kościelnej proszą o zainteresowanie boiskiem 7 2019-05-22 17:36 Opowieść o grających organach 2 2019-05-22 16:41 Strajk dla klimatu 3 2019-05-22 16:39 Chińska delegacja pod Giewontem 5 2019-05-22 16:04 Zakopiański Dzień Dziecka 2019-05-22 15:58 Dolce vita pod włoskim niebem 2019-05-22 15:45 Kobiece tematy 2019-05-22 15:35 Miejska zrzutka na policję 2019-05-22 15:13 Marusynianki zapraszają na spektakl 2019-05-22 15:01 Zakopane biega 2019-05-22 14:32 Koncert Aleksandry Pawlikowskiej w nowotarskich „Jatkach” 2019-05-22 14:27 Rekordowy zjazd, 40 lat minęło (WIDEO) 9 2019-05-22 13:18 Kierowcy grozi nawet 8 lat więzienia. Wniosek o areszt 10 2019-05-22 12:57 Coraz gorsze prognozy. Dawno nie było takiego stopnia zagrożenia 2019-05-22 12:56 Kolejny podarty plakat Koalicji Europejskiej 4 2019-05-22 12:55 Coś dla bardzo małych dzieci 2019-05-22 11:30 Osuwisko w Bielance i ziemia na patelniach 2019-05-22 10:25 Tragedie nie uczą - drogowe piractwo kwitnie (WIDEO) 8 2019-05-22 09:18 Deszcz leje, ale Dunajec w korycie 1 2019-05-22 09:00 Róża Thun – Zakopianka i Europejka (Reklama wyborcza) 2019-05-22 07:50 Alarm pogodowy. Mieszkańcy dostali SMS-y 2019-05-21 23:19 (S)Prawa Polek pod Giewontem 4 2019-05-21 21:12 Możesz zamówić nocleg w sądzie 4 2019-05-21 20:50 Spotkania z kulturą Kanady w nowotarskim MOK 2019-05-21 19:22 Góry i tusz 2019-05-21 19:05 To była katastrofa. Kierowca zatrzymany (WIDEO) 15 2019-05-21 17:00 Tajemnicza budowla rośnie w lesie 9 2019-05-21 16:37 Taki pociec trafiony pod drzewem 1 2019-05-21 16:00 Romowie zatarasowali przejazd, musiała wkroczyć policja 6 2019-05-21 15:00 Studenci z Handicapem 2019-05-21 14:30 Zabytkowa kapliczka zostanie wyremontowana 1 2019-05-21 14:00 Mieszkańcy skazani na ruchliwą drogę 2 2019-05-21 13:30 Nie żyje Wiesław Wolański 2019-05-21 13:15 Powiesili plakat Beaty Szydło na remizie 23 2019-05-21 12:40 Strażak paradny i świętujący 1 2019-05-21 12:34 Z Kasprowego nad Bałtyk. Najdłuższa sztafeta charytatywna w Polsce
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-05-23 10:38 1. A to dopiero! Wójt Pietrzyk zanim został Wójtem, zasiadał w Radzie Powiatu Tatrzańskiego oraz piastował stanowisko członka zarządu oraz przewodniczącego komisji ds. GEODEZJI I BUDOWNICTWA. Śmiechu warte co teraz opowiada. Przez cztery lata nie zadbał o modernizacje mapy ewidencyjnej z okręgu, z którego został wybrany, a teraz ma pretensje do obecnej Rady Powiatu o to, że w pół roku nic nie zrobiła. To co zrobiła komisja ds. geodezji i budownictwa przez 4 lata, której obecny Wójt był przewodniczącym. Świat się kończy. 2019-05-23 10:34 2. Do nick wiktoria Ale pojechałeś/aś po bandzie. Wybaczam po chrześcijańsku. POPiS jedna opcja. Popatrz na ostatnie wybory w Powiecie, gminach. Nagle Platformersi aby wygrać wybory stali się wielkimi PiSowcami. Pozdrawiam z żoną, dziećmi, wnukami. (głosów mamy dużo) 2019-05-23 09:58 3. Zbyt późno się zdecydował. Gdyby była sucha nawierzchnia, to mógł już zacząć wyprzedzać przed zakrętem i dalej po wewnętrznej bo miał widoczność. Ja moim db9 nie zdecydowałbym się na mokrej nawierzchni pomimo zapasu mocy. W związku z dużym ruchem mokra nawierzchnia w Polsce jest zdradliwa zwłaszcza w lecie, dochodzą jeszcze do tego biokomponenty. Poza tym po 89 zamiast dróg powstają kościoły. 2019-05-23 09:52 4. Szanowny Mic. Dostosowywanie dróg do pomysłów "debili" to stawianie sprawy na głowie. "Debili" trzeba dyscyplinować, a jeśli się nie do, eliminować poprzez karę więzienia i dożywotnie odebranie prawa jazdy. A tak na marginesie, jeśli komuś puszczają nerwy za kierownicą to w ogóle za tę kierownicę nie powinien siadać. 2019-05-23 09:48 5. A czy ci zacni goście jechali po dziurawych tudzież naprędce połatanych niczym ser szwajcarski, zakopiańskich ulicach ? 2019-05-23 09:34 6. (s)Prawa Polek????? A kto co im odebrał? Chyba tym z pod Giewontu, rozum. Szanowna osobo, nadużyłaś tej wolności nie przymierzając, jak nie wiadomo co. A gdzie jest OLIMPIADA, a ściślej pieniądze, które poszły się bujać? Dajcie sobie spokój z tą "wolnością" bo rzygać się chce. 2019-05-23 09:32 7. A co ma powiat do drogi krajowej? 2019-05-23 09:31 8. Patrzcie do czego doszły Komunistyczne Chiny i to bez różańców, modlitewników i zawierzeniu Maryi. Nie wstyd wam? Wy rozdaliście za bezcen dorobek powojenny braciom starszym i młodszym w wierze. Żeby wam Chińczycy nie chcieli kupić Kasprowego razem z kolejką bo gdzie będziecie odprawiać gusła z hierarchami trzymając się za ręce jak dzieci w przedszkolu. Każde państwo wyznaniowe to nędza dla swoich obywateli. Nie dość, że wam niektórzy gwałcą dzieci, to im jeszcze płacicie. Dobre, co nie? Dobrze byłoby żeby wybudowali jakąś fabrykę sprzętu elektronicznego. 2019-05-23 09:28 9. @misiek2350 , co racja to racja!!!! Kto nie chce rozdawnictwa, a więc wszelkiego rodzaju emeryci, renciści, matki z dziećmi, ich mężowie głosujmy na KE. Ona wszystko załatwi. Chcemy, żeby było tak jak było. Dostatnio i szczęśliwie. 2019-05-23 09:27 10. Z drugiej strony jestem w stanie sobie wyobrazić, że kierowcy, który wlecze się w korku 35 km/h za autobusem od Klikuszowej, po jakimś czasie mogą puścić nerwy.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP