Reklama

2008-04-29 14:59:58

Reklama

Trzynastki rozdane: Wójt dziadem nie jest

Reklama

Reklama

Dla jednych 4 tys. zł, dla innych ponad 7 tys. Podhale hojnie wynagrodziło wójtów, burmistrzów i starostów. I to bez względu na to, jak pracowali... bo tak nakazuje ustawa.

Trzynaste pensje rozdane. Choć w większości gmin dodatkowe wynagrodzenie weszło automatycznie, zdarzały się wyjątki. W Czorsztynie, gdzie rada zabrała głos, nie obeszło się bez krytycznych uwag. Te wygłosił jeden z opozycyjnych rajców, który nie mógł się pogodzić z wypłatą trzynastki dla włodarza. – Wójt powinien najpierw przedstawić roczny bilans ze swojej działalności – wtedy wiedzielibyśmy, czy mamy powody, by dać mu dodatkową pensję, czy nie – przekonywał Franciszek Górecki.

W powiecie nowotarskim przyznanie trzynastej pensji także wywołało spore poruszenie wśród rajców. Samorządowcy zamilkli dopiero po stwierdzeniu Krzysztofa Fabra, że dodatkowa wypłata należy mu się jak psu buda. – Wszyscy ją otrzymali. Gdyby rada mi jej nie dała, mógłbym pójść do sądu i bym wygrał – oświadczył starosta.

– Nie rozumiem tego całego zamieszania wokół trzynastej pensji – dziwi się Ewa Przybyło, włodarz Rabki. – W naszym mieście rada na ten temat nie dyskutowała. Wiem, że w pozostałych gminach było z tym różnie.

Faber i Fryźlewicz

Trzynastka to 8,5 proc. rocznych zarobków. Zgodnie z ustawą o pracownikach jednostek budżetowych, należy się każdemu, kto pracuje w urzędzie co najmniej rok.

Największą dodatkową pensję – ponad 7,2 tys. zł, otrzymał starosta nowotarski. Niewiele mniej od Krzysztofa Fabra pobrał z budżetu miasta burmistrz Nowego Targu. Trzecie miejsce w naszym rankingu z sumą 6,8 tys. zł zajął starosta tatrzański, Andrzej Gąsienica Makowski. Tuż za nim znalazł się wójt Nowego Targu, Szaflar oraz Poronina. Na siódmej pozycji naszego zestawienia, z kwotą 6,5 tys. zł, uplasował się Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. O złotówkę mniej od włodarza stolicy Tatr dostała Ewa Przybyło z Rabki. Pierwszą dziesiątkę zamykają wójtowie z Jabłonki i Raby Wyżnej. Na samym końcu – z kwotą ponad 4,5 tys. zł – uplasował się wójt Spytkowic, który zainkasował o prawie 200 złotych mniej od włodarza Czorsztyna.

Krzywy ryj, a Podhale

Choć w Polsce zdarzały się przypadki rezygnacji z dodatkowego wynagrodzenia, trudno takich postaw szukać na Podhalu. – Nie myślałem o tym, by zrzec się trzynastki – przyznaje Stanisław Ślimak, wójt Szaflar. – Dlaczego? W ciągu roku wydaję ją na datki. Od dawna stosuję zasadę, że gdziekolwiek jestem, \"na krzywy ryj\" nie wchodzę. Taki zwyczaj na Podhalu obowiązuje i do niego się stosuję. Wspieram finansowo różne organizacje. Daję pieniądze na straż, częstuję słodyczami dzieci ze szkół. Gmina nie ma służbowego auta, jeżdżę w różne miejsca swoim, z czym też się wiążą koszty. A wiadomo, wójt dziadem być nie może – zaznacza włodarz gminy.

Nad rezygnacją z trzynastki nie zastanawiał się także wójt Nowego Targu. – Uruchomiłem elektrownię wodną w Waksmundzie. To jedyna taka inwestycja w Małopolsce. Rocznie ta elektrownia przynosi gminie pół miliona złotych dochodu. W ten sposób spłaciłem \"swój dług\". Zarobiłem też na dodatkową pensję dla zastępcy i skarbnika. Nie widzę powodu, by rezygnować z trzynastej pensji. Mam na utrzymaniu sześcioro dzieci, z czego mam odstępować? – tłumaczy Jan Smarduch.

Zakopane milczy

Choć informacje o pensjach włodarzy są jawne, rzecznik prasowy zakopiańskiego magistratu nad udzieleniem takich informacji TP się zastanawiał. Po dwóch dniach oczekiwania Ewa Matuszewska odesłała nas do uchwały rady miasta, dotyczącej trzynastej pensji. – Kwoty netto i brutto proszę sobie z tego obliczyć – zakończyła szybko rozmowę.

Zaskoczenia postawą pani rzecznik nie krył burmistrz miasta. – Moja trzynasta pensja nie jest żadną tajemnicą – zapewnia Janusz Majcher. – Otrzymałem ponad 6,5 tys. zł. Dokładnie zaraz podam, zadzwonię tylko do działu finansowego, bo dostałem ją przelewem i teraz nie pamiętam...

***

Trzynaste pensje (kwoty netto)

Krzysztof Faber, starosta nowotarski – 7.282 zł
Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu – 7.037 zł
Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański – 6.826 zł
Jan Smarduch, wójt gminy Nowy Targ – 6.756 zł
Stanisław Ślimak, wójt Szaflar – 6.584 zł
Bronisław Stoch, wójt Poronina – 6.527 zł
Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego – 6.516 zł
Ewa Przybyło, burmistrz Rabki – 6.515 zł
Antoni Karlak, wójt Jabłonki – 6.025 zł
Andrzej Dziwisz, wójt Raby Wyżnej – 6.001 zł
Stanisław Gawęda, wójt Krościenka – 5.710 zł
Sylwester Pytel, wójt Bukowiny Tatrzańskiej – 5.475 zł
Kazimierz Konopka, wójt Ochotnicy Dolnej – 5.220 zł
Andrzej Nowak, wójt Białego Dunajca – 5.202 zł
Paweł Dziuban, wójt Łapsz Niżnych – 5.150 zł
Mariusz Murzyniak, wójt Lipnicy Wielkiej – 5.093 zł
Bohdan Pitoń, wójt Kościeliska – 5.872 zł
Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy – 4....
Waldemar Wojtaszek, wójt Czorsztyna – 4.854 zł
Franciszek Sidełko, wójt Spytkowic – 4.565 zł

Aneta Dusik
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
stary baca 2008-05-01 22:42:39
cystom prowde pises krzysiu,to co robimy im im te budy?no bo jak jedyn pise ze sie mu nolezy no to mu trza dac.Jesce sie lobrazi i mandatu zrzeknie......ej marzy se ta clek marzy,a tu ino corno mara ztego zostaje.
krzyś_od_latawca 2008-05-01 07:49:25
Ja pierdziu!
Napisałem, że zapłacę za budę dla fabra i mam zamiar słowa dotrzymać. Reszcie \"samowładców\" na Podhalu tyz jestem w stanie.
W moim ukochanym regionie ni ma Uniwersytetu, ani porzondnyj szkoły wyższej, ni ma lotniska, naucyciele i lekarze zarabiajam na legalu tyle co parkingowi (za co ik przepraszam) , a misie co pełniom funkcje społecnie, majom to w portkak. Krześcijanie, bracia Polacy, chlopcy Ogniowcy róbmy co! Moze choć im poskiem pogrozić trza, za takie starania. Bo, jakby te trzinastki pozbierać, tobymy nie jedyn śpytal choć na miesionc poratowali. A im, jak sie buda nie widzi, to do owiec, abo byki paść!
Przikro na to patrzeć, ze tako rozpusta na ocak ludzkik sie dzieje. To nie som profesorowie uniwersytetu , ani ordynatorzy śpytali. A pensje majom lepse, jako my to wybieromy?. Trza łańcucha przykrocić, bo to głupie, jak bydle, samo, to w Borynowom koniecyne wlezie i jesce udaje, ze granicy nie zno. \"Ej, jak ni ma gazdy, to głupi kazdy\". Tak Dziadek Waliczek powtorzo i to prowda jest prosto z austryjackiek casów.
Bóg, niek sie nad nami zlituje!
 • SPRZEDAŻ | różne
  MEBLE do butiku sklepu odziezowego sprzedam stan idealny kompletny zestaw piekny. Meble wystawione sa na Krupówkach 29, Pasaz Handlowy
  Tel.: 505272202
  E-mail: sklep.glam@gmail.com
 • PRACA | dam
  Przyjmę osobę do stolarni w Skrzypnem. Mile widziane doświadczenie.
  Tel.: 790537408
 • USŁUGI | budowlane
  Wylewki Maszynowe!
  Tel.: 573035958
  E-mail: adriantoczek24@gmail.com
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA ZARĘBA POSZUKUJE PIECOWEGO, OD ZARAZ, PRACA NA PEŁNY ETAT, Z MOŻLIWOŚCIĄ PRZYUCZENIA 602 759 709
 • PRACA | dam
  Restauracja WIDOK w Hotelu Harnaś poszukuje:kucharz/cukiernik/piekarz/pomoc kuchenna/zmywak
  Tel.: tel.:669444000 ??
  E-mail: marcin.gruszka@hotelharnas.com
 • PRACA | dam
  Małopolska Manufaktura Automobilowa w Zakopanem zatrudni na stanowisku blacharz, mechanik samochodowy.
  Tel.: 602357646
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Zakopanem zatrudni KSIĘGOWEGO/Ą LUB STUDENTÓW ZAOCZNYCH UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO - 3, 4 lub 5 roku do prac pomocniczych księgowych oraz sprawdzania wydruków komputerowych. Praca ok 3 tygodnie w miesiącu, od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Mile widziane doświadczenie. W perspektywie stała praca w miłej atmosferze z możliwością rozwoju osobistego.
  E-mail: biuropodatkowe1@interia.pl
 • ZDROWIE I URODA
  MAREK HANDZLIK - SPECJALISTA UROLOG. USG układu moczowego. Przyjmuje co drugą środę. ZMIANA ADRESU: Ul. Orkana 6d (NZOZ "Medicatio"). Rejestracja pn.-pt. 8-18: 18 20 644 15.
 • PRACA | dam
  Biuro Rachunkowe w Zakopanem zatrudni księgową (księgowego) Tel.600 035 101
  Tel.: 600 035 101
  E-mail: m.pierz@trip.pl
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY BUFETOWĄ, DO BARU W ZAKOPANEM. Praca stała, bardzo dobre wynagrodzenie.
  Tel.: 502 271 486
 • PRACA | dam
  Hotel Mercure Kasprowy zatrudni: MAGAZYNIER, KELNER, SZEF DZIAŁU TECHNICZNEGO i TECHNIK. Oferujemy: umowę o pracę, atrakcyjne wynagrodzenie. Czekamy na Ciebie! Wyślij swoje CV na adres: kstopka@kasprowy.pl, 18 202 40 61
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TE (bez nocek), KELNER/KA. Praca w systemie zmianowym, co 2 dzień. 660 41 00 46
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MAGIEL ELEKTRYCZNY - 3 szt. Cena 100 zł za szt.
  Tel.: 660 410 046
 • PRACA | dam
  Ośrodek w Zakopanem zatrudni: RECEPCJONISTKĘ / RECEPCJONISTĘ i KONSERWATORA. Kontakt: zakopane.marketing@geovita.pl, tel. 885350848
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Właściciel wynajmie hotel robotniczy w Krakowie 19 miejsc noclegowych, kuchnia, jadalnia, 3 łazienki
  Tel.: 798073301
  E-mail: paluckab@gmail.com
  WWW: Osieczany 564
  GG: 32-400 Myślenice
  Inne: Bozena
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni recepcjonistkę/te. W razie jakichkolwiek pytań oraz zgłoszenia CV prosimy przesyłać na adres mailowy.
  E-mail: agatapartament@gmail.com
 • PRACA | dam
  Sklep Multibrandowy MONT BRAND(z markami Guess, Tommy Hilfiger, Calvin Klein) w Galerii Handlowej Krupówki 40 , poszukuje Panią na STANOWISKO SPRZEDAWCY . Wymagania; komunikatywność, wysoka kultura osobista, zaangażowanie, zainteresowanie modą. Wysokie wynagrodzenie, prowizja od sprzedaży, praca na pełen etat.Telefon;
  Tel.: 660719519,
  E-mail: budzuu@wp.pl
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Małżeństwo po studiach SZUKA DOMU DO WYNAJĘCIA - Ludźmierz, Szaflary i okolice (do 10 km). Tel. 510 061 921.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W KOŚCIELISKU - możliwość zakwaterowania,
  Tel.: 664 367 806
 • PRACA | dam
  Restauracja i pensjonat w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę. Praca stała, elastyczny grafik, umowa o pracę.
  Tel.: 605229259
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY PANIĄ NA ZMYWAK. RESTAURACJA "MAŁA SZWAJCARIA" - ZAKOPANE.
  Tel.: 600 076 107.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 318i kombi 2001r
  Tel.: 660741653
  E-mail: trepek@gmail.com
  Inne: - Zakopane
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Białce Tatrzańskiej zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 691888444
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, na stałe - SUCHE, BIAŁY DUNAJEC -
  Tel.: 606 751 351.
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT - DYSKRECJA. 609 820 345.
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM TEL. 668 333 831
 • USŁUGI | budowlane
  Firma remontowo budowlana z wieloletnim doświadczeniem w Niemczech szuka zleceń. Wykonujemy kompleksowe remonty domów mieszkań i biur .
  Tel.: 880823102
  E-mail: firmafilas@gmail.com
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
2019-02-16 22:00 Skoki pod słońce 2019-02-16 20:46 Mała znajda na Stasikówce 2019-02-16 19:58 Takiej kolejki nie pamiętają najstarsi górale (WIDEO) 5 2019-02-16 19:30 Siłowe rozwiązania w autobusie (WIDEO) 5 2019-02-16 18:56 Krupówki pełne ludzi 4 2019-02-16 18:38 Wielka Krokiew: drogowa blokada 3 2019-02-16 18:18 Elektrotankowanie pod Giewontem 1 2019-02-16 18:16 Stoch znowu na pudle 2019-02-16 18:00 VIII Puchar Misia Stramusia (WIDEO) 2019-02-16 17:25 Zimowy spływ Krutynią (WIDEO) 1 2019-02-16 17:12 Poszukiwania na Torfowiskach 2019-02-16 17:03 Karambol w Czarnym Dunajcu 2019-02-16 16:55 Zderzenie w Skomielnej Białej 2019-02-16 16:52 Perły góralskiego rękodzieła 2019-02-16 16:00 Stramusie na start 1 2019-02-16 15:00 Dworzec bez dachu - w tym roku będzie jak nowy 2019-02-16 14:40 Zaginiona nie odnaleziona 2019-02-16 14:00 Psie piękności 2019-02-16 13:30 Korki na zakopiance 2019-02-16 13:05 Brukowe składowisko na Olczy 7 2019-02-16 12:51 Narciarski raj na Kasprowym 2019-02-16 12:31 Górale w stolicy składają kondolencje 2019-02-16 11:57 Jak parkować, to tylko na pasach 2 2019-02-16 11:12 Cudna zima w Tatrach (WIDEO) 2019-02-16 10:30 Kolejka do kolejki rośnie 1 2019-02-16 10:00 Wyniki kwalifikacji Pucharu Europy FIS. Dziś wielki finał 2019-02-16 09:49 Dyrektor pilnie poszukiwany 2019-02-16 08:45 Lawinowa dwójka i oblężenie Morskiego Oka 2019-02-16 08:01 Zaglądamy do środka najwyższej inwestycji w Szczawnicy 1 2019-02-15 21:25 Zdrój przy światłowodzie 2019-02-15 20:58 Mini biegi 1 2019-02-15 20:15 I stała się jasność na Równi Krupowej 2 2019-02-15 20:06 Stłuczka autobusu jadącego do Zakopanego 2019-02-15 19:46 Jabłonka chce gazu 2019-02-15 19:44 Korek przy wyjeździe z Zakopanego 2 2019-02-15 18:59 Wielka Skawa 2 2019-02-15 18:41 Kościelisko w gazowej sieci 4 2019-02-15 18:30 Szczegóły wypadku, który zablokował dziś zakopiankę (ZDJĘCIA) 2 2019-02-15 18:27 Na Twitterze jest nas 4 tys. Na Facebooku ponad 90 tys. 2019-02-15 17:58 Wyniki kwalifikacji Pucharu Europy FIS w Białce Tatrzańskiej 2019-02-15 17:57 Burmistrz prosi na imprezę 1 2019-02-15 17:44 Sędziwe miasteczko 2019-02-15 17:39 Nasi skoczkowie zmiażdżyli rywali 1 2019-02-15 17:01 Zostań stypendystą 2019-02-15 16:24 Tajemnicza policyjna akcja w Ostrowsku 2019-02-15 16:14 Zakopane niezmiennie oblężone. Skąd taka niezmienna popularność stolicy Tatr? 10 2019-02-15 16:08 Górale: do hymnu 2019-02-15 14:41 Spieszcie się na biegówki, śnieg może szybko stopnieć 2019-02-15 14:27 Dziura do dwóch razy sztuka 2019-02-15 13:57 Hale w poczekalni
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-02-16 22:06 1. Do ani Twoja sprawa co myslisz . niech ludzie jezdza gdzie chca. Ja nie mam 500 + i co roku jestem z dziecmi w zakopanym bo je kocham. Kocham gory i tyle a nie jak leniwce leze nad morzem. Lubie aktywny wypoczynek . 2019-02-16 22:05 2. Tak rzeczywiście brak turystów w innych częściach tego "zasyfionego kurortu" widać to choćby po dziejszej kolejce na gubałówkę .... 2019-02-16 22:03 3. Pełne ludzi? I bardzo dobrze, od tego są właśnie Krupówki. A kto chce spokoju i klimatu, idzie gdzie indziej. Dla każdego coś miłego :) 2019-02-16 21:57 4. Górolka ma rację cepy i tyle w górach się chodzi a nie tylko wszędzie wjeżdża i zjeżdża ich tylko w riksze wsadzić i nic więcej cepy.... 2019-02-16 21:53 5. Bo to jest komunikacja na pokaz. Dwie linie i cztery kursy na krzyż. I tak ustawione żeby broń boże busiarzom konkurencji nie robić. 2019-02-16 21:43 6. Z całym szacunkiem ale ja tam wiosny nie widzę ;-) 2019-02-16 21:36 7. Gdzie jesteś panie Dyda z tymi swoimi górkami wobec takich działań?! Jedni nie patrząc na przeciwności działają, a inni tylko bajki podczas kampanii potrafią opowiadać tymaczasem Krościenko zmierza w niebyt!!!! Przy takim wójcie który nie potrafi ściągnąć ani połowy inwestora a gminę promuje s..r..ta (aktualnie na L4) pozostaje montaż szlabanu na rondzie i pobieranie myta od turystów jadących do Szczawnicy. 2019-02-16 21:35 8. Za komuny też my tak jezdzili i nikt nie narzekał najechało się pajaców lemingów 2019-02-16 21:31 9. Takiego pajacowania instruktorów to jeszcze nie widziałam... 2019-02-16 21:27 10. Ludzie opamiętajcie sie bo będzie za późno,najwyższy czas podjąć działania uniemożliwiające najazd tej swołoczy....
2019-02-06 10:53 1. Ładne zdjęcia 2019-01-16 10:07 2. Aleeee !!!!!!!!!!!!!! Widok z Łomnicy to coś niesamowitego... Byłam tam nie tak dawno - też zimą. Śniegu było trochę mniej, a na niebie czysty błękit, ani jednej chmury, zero wiatru . Powietrze kryształ, a panorama Tatr - od Bielskich po koniec Zachodnich . Wrażenia nie do opisania. Z wielkim sentymentem obejrzałam te cudowne zdjęcia. Dziękuję !!! 2019-01-14 20:02 3. Fakt,takich pięknych widoków już dawno na Podhalu nie było. 2019-01-10 18:46 4. Bardzo piękne anioły i tak miło się je podziwia,mimo że widze o oglądam je w internecie 2019-01-08 16:59 5. Święta rodzina wspaniała, dzieciątko cudowne. Szyk i elegancja, oto co cechuje tę rodzinę. Kochani, życzę Wam samych szczęśliwych dni. Czętochowianka 2019-01-05 17:00 6. O rany, kilka centymetrów śniegu i już armagedon. Rozum to element zapomniany. Nie wyjeżdżać z domów. Na prawdę tragefia z myśleniem. Śniegu nie ma, to źle, jak jest to też źle. Nawet najwyższy nie jest w stanie im dogodzić. W górach mieszkają nie od wczoraj. Ale raczej nie nauczyli się niczego, a raczej zapomnieli wręcz. Najlepiej jakby śnieg im padał tylko na stoki. A drogi były czyste i suche. A jak już pisałem wcześniej, odrobina rozumu wystarczy. 2019-01-04 23:46 7. Książka taka sobie,jak zresztą inna tej autorki,,Zakopane odkopane".Najlepsza pozycja o Tatrach,ratownictwie jaką czytalem to bez watpienia,,Góry mojej mlodosci"Jerzego Hajdukiewicza. 2019-01-03 14:30 8. polecam zobaczyć na żywo oraz można sobie coś wybrać i kupić 2018-12-27 09:27 9. Jakoś dziwnie przypomina okładkę i szatę graficzną i treść książki Jagiełły... Nie podoba mis ie to, tak sie nie robi! 2018-12-14 23:05 10. Że tak powiem książka nudna pisana tylko dla pieniędzy . Czyta sie jak wiadomości na portalu informacyjnym przy niej kroniki topr to wybitne dzieło :) czy januszom w klapkach otworzy oczy - nie sądzę . Pozdrowienia dla TOPR :)
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Album TP