Reklama

2010-03-05 09:57:27

Reklama

Cenna inicjatywa muzealna

Reklama

Reklama

Tadeusz Oleś z Krościenka, emerytowany pracownik Pienińskiego Parku Narodowego jest najprawdopodobniej nie tylko jedynym w Polsce preparatorem o najwyższych kwalifikacjach, ale inicjatorem jedynego w Polsce muzeum wypreparowanych zwierząt.

Niestety, choć budynek przeznaczony na mające powstać muzeum jest gotowy i stoją w nim liczne eksponaty zwierząt z całego świata, to niedawno wprowadzony przepis mówiący o tym, że zbiory zwierząt wypreparowanych, a będących pod ochroną muszą mieć wystawione dla ich właścicieli odpowiednie zezwolenie.

- Ja z pismem o wydanie takiego zezwolenia zwróciłem się już do Dyrektora Generalnego Ochrony Środowiska oraz do Wojewódzkiego Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. Teraz tylko czekam na podpisanie zgody na zalegalizowanie moich zbiorów, w których większość jest zbiorami zwierząt podlegającymi takiej ochronie. Do tego czasu nie mogę moich zbiorów udostępniać, a przecież moja inicjatywa na pewno uatrakcyjni istniejące Muzeum przy PPN w Krościenku – podkreśla Tadeusz Oleś.

Muzeum powstanie w do niedawna budynku gospodarczym przy ul. Potoczki 2.

Tadeusz Oleś w pomieszczeniach przyszłego muzeum przygotował zarówno salon, gdzie zwiedzający będą mogli przy kominku odpocząć, jak i izby z eksponatami zwierząt, których w niektórych przypadkach nie ma nawet w polskich ogrodach zoologicznych.

Wśród eksponatów są ryby, płazy, ptaki, gady i ssaki.

Bardzo dokładnie wypreparowane zwierzęta wyglądają jak żywe, tak., że ma się wrażenie, że za chwilę zaczną się ruszać, biegać, czy uczestniczyć w łowach na inne znajdujące się w zbiorach zwierzęta.

Tak realistycznie wyglądające okazy powstały dzięki najwyższym kwalifikacjom Tadeusza Olesia, który preparatorstwa uczył się od najlepszych, a zaczął naukę w Zakładzie PAN w Puszczykowie k. Poznania u ówczesnego najlepszego specjalisty w Polsce pana Wiśniewskiego. Naukę następnie kontynuował w Czechosłowacji i Warszawie.

W swoim życiu T. Oleś wypreparował tysiące zwierząt, a wygląd pierwotny przywracał nawet zwierzętom kopalnym pozyskiwanych z wykopalisk skalnych. Zawsze jednak stosował metody, jakich nauczył się od puszczykowskiego specjalisty, dodając do tego własne metody.

- Obecnie niewielu preparatorom chce się preparować zwierzęta metodami tradycyjnymi. Teraz większość preparatorów używa metod nowoczesnych, wykorzystując do tego wzory kształtów zwierząt z tworzyw sztucznych. Jeśli jednak przyjdzie takiemu specjaliście odzyskać wygląd zwierzęcia nietypowego, już są problemy i najczęściej ci specjaliści zwracają się do mnie z prośbą o pomoc – mówi T. Oleś.

Mające powstać muzeum zwierząt wypreparowanych uzupełnione jest haftowanymi obrazami z motywami zwierzęcymi. Autorką obrazów jest żona Tadeusza Olesia Anna, która całym sercem wspiera działania męża.

Przyszli zwiedzający muzeum będą mogli także zapoznać się z hodowlą chronionego i do niedawna będącego na wymarciu motyla Niepylaka apollo, którego hodowlą zajmuje się Tadeusz Oleś od lat, zwiększając rokrocznie ilość tego gatunku motyla, żyjącego tylko w Pieninach. Tadeusz Oleś rokrocznie wypuszcza od 300 do 500 sztuk tego rzadkiego gatunku motyli.

Teraz tylko należy mieć nadzieję na jak najszybsze wydanie zgody przez urzędy ochrony środowiska, aby to muzeum wypełniło się zwiedzającymi, a szczególnie uczniami krościeńskich szkół, dla których ta placówka muzealna będzie świetnym uzupełnieniem lekcji przyrody.

Henryk Janusz Olkiewicz

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
koala 2010-03-07 17:32:36
Kilka lat temu ze znajomymi oglądałem w piwnicach kościoła w Krościenku nD śliczną szopkę Bożonarodzeniową wystrojoną między innymi dużą ilością zwierząt i ptaków . Okazy owe były jak żywe . Maluchy a nawet starsi nie rozróżniali , (jedna z mam gwałtownie przytuliła swą pociechę jak spostrzegła rysia) . Cała szopka była prześliczna a eksponaty zwierzyny i ptaków oddawały naturalny ich wygląd to tylko mistrz potrafi
zelek68 2010-03-07 09:27:16
:-D
kasia 2010-03-06 21:27:23
sadysta...:-(( a nie słyszales takie wersji: zło dobrem zwyciężaj??
zelek68 2010-03-05 23:48:40
No póki -Kasiu - nie wszystkie Awersje i pozostałe kopytne uratowane przed rzeźnickim nożem przez oszukaną i zawiedzioną młodzież,, to jemu nic nie grozi,, Ale .. potem,, jeśli się okaże ,, że ryby \"Winniczki\" nie na stół francuski przeznaczone,, a tylko jako towarzysze na spacery,, to nie wiadomo,, jaki los go spotka,, ;-)))

Btw, jak nie słucha,, to daję mu ultimatum. 3 x S , : Spokój,, Smycz, Smalec,, niech wybiera, od razu piesek słuch odzyskuje..
kasia 2010-03-05 23:10:26
to w koncu w jakim masz go celu???
zelek68 2010-03-05 22:47:23
No jeśli Kasiu byłby hodowany na tel cel... :-)))
kasia 2010-03-05 20:59:42
masz kogos konkretnego na mysli , żelku?? rozumiem, ze byłbys wniebowziety zakąszajac chlebusiem ze smalcem ze swojego wilczurka??? tu znowy wybiegam do przodu za twoim tokiem rozumienia :-))
zelek68 2010-03-05 18:06:04
a słyszałem Kasia,, podobnie jak i o psim smalcu,,,że podobno tez niezastąpiony,, ale cóż,, pewnie przyjdzie nam go pozyskiwać ze zwłok ludzkich,,, dzięki rozkapryszonym idiotom, którym sie przewraca nie tylko w głowach,, z dobrobytu,,
kasia 2010-03-05 16:44:30
a to zelku nie wiesz, ze mleko kobiece jest w cenie? raz ze sie je odciaga dla niemowlakow ale i bardzo chorych ludzi...wiec co, niedoczytales czy nie chcesz wiedziec ??
zelek68 2010-03-05 16:10:28
Taki rejwach pani Kasiu,, że analogicznie : szyneczkę, schabowego owszem jadamy,, czyżbyśmy mieli jadać te wiktuały również ludzkich zwłok ?????? Albo otworzyć rzeźnie i ubojnie ludzi w tym celu ????

Choć to możliwe,, bo w USA i m/in.. w Austrii już pojawiają sie idioci-obrońcy zwierząt,, którzy namawiają do pozyskiwania mleka z kobiecego gruczołu,, ja o że z krowiego i koziego nie wolno,, Oby tak dalej,,,
A btw. o prawdziwych intencjach i racjach bytu takich organizacji ,, jak ochroniarze praw zwierzątek, juz się przekonali uczniowie ratujący klacz przed rzeźnią.. To jest dopiero żenuła !!!!!!!
I tu dopiero członkowie takich stowarzyszeń wychodzą ,, na idiotów ,, a naiwnej młodzieży robią barany..
kasia 2010-03-05 11:35:40
ja si etylko dziwie tej estetyce; tzn podejsciu do \"preparowania\" , no bo jesli wypreparowany zwierz ma byc czyms pieknym i estetycznym to jaki to rejwach i zamieszanie był z tym preparatorem ludzkich zwłok,,,
a dla mnei ani to ani to...owszem, umiejestnosc na miare utrzymywania w stanie nienaruszonym ...wodza rewolucji...
 • SPRZEDAŻ | różne
  MEBLE do butiku sklepu odziezowego sprzedam stan idealny kompletny zestaw piekny. Meble wystawione sa na Krupówkach 29, Pasaz Handlowy
  Tel.: 505272202
  E-mail: sklep.glam@gmail.com
 • PRACA | dam
  Przyjmę osobę do stolarni w Skrzypnem. Mile widziane doświadczenie.
  Tel.: 790537408
 • USŁUGI | budowlane
  Wylewki Maszynowe!
  Tel.: 573035958
  E-mail: adriantoczek24@gmail.com
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA ZARĘBA POSZUKUJE PIECOWEGO, OD ZARAZ, PRACA NA PEŁNY ETAT, Z MOŻLIWOŚCIĄ PRZYUCZENIA 602 759 709
 • PRACA | dam
  Restauracja WIDOK w Hotelu Harnaś poszukuje:kucharz/cukiernik/piekarz/pomoc kuchenna/zmywak
  Tel.: tel.:669444000 ??
  E-mail: marcin.gruszka@hotelharnas.com
 • PRACA | dam
  Małopolska Manufaktura Automobilowa w Zakopanem zatrudni na stanowisku blacharz, mechanik samochodowy.
  Tel.: 602357646
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Zakopanem zatrudni KSIĘGOWEGO/Ą LUB STUDENTÓW ZAOCZNYCH UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO - 3, 4 lub 5 roku do prac pomocniczych księgowych oraz sprawdzania wydruków komputerowych. Praca ok 3 tygodnie w miesiącu, od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Mile widziane doświadczenie. W perspektywie stała praca w miłej atmosferze z możliwością rozwoju osobistego.
  E-mail: biuropodatkowe1@interia.pl
 • ZDROWIE I URODA
  MAREK HANDZLIK - SPECJALISTA UROLOG. USG układu moczowego. Przyjmuje co drugą środę. ZMIANA ADRESU: Ul. Orkana 6d (NZOZ "Medicatio"). Rejestracja pn.-pt. 8-18: 18 20 644 15.
 • PRACA | dam
  Biuro Rachunkowe w Zakopanem zatrudni księgową (księgowego) Tel.600 035 101
  Tel.: 600 035 101
  E-mail: m.pierz@trip.pl
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY BUFETOWĄ, DO BARU W ZAKOPANEM. Praca stała, bardzo dobre wynagrodzenie.
  Tel.: 502 271 486
 • PRACA | dam
  Hotel Mercure Kasprowy zatrudni: MAGAZYNIER, KELNER, SZEF DZIAŁU TECHNICZNEGO i TECHNIK. Oferujemy: umowę o pracę, atrakcyjne wynagrodzenie. Czekamy na Ciebie! Wyślij swoje CV na adres: kstopka@kasprowy.pl, 18 202 40 61
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TE (bez nocek), KELNER/KA. Praca w systemie zmianowym, co 2 dzień. 660 41 00 46
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MAGIEL ELEKTRYCZNY - 3 szt. Cena 100 zł za szt.
  Tel.: 660 410 046
 • PRACA | dam
  Ośrodek w Zakopanem zatrudni: RECEPCJONISTKĘ / RECEPCJONISTĘ i KONSERWATORA. Kontakt: zakopane.marketing@geovita.pl, tel. 885350848
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Właściciel wynajmie hotel robotniczy w Krakowie 19 miejsc noclegowych, kuchnia, jadalnia, 3 łazienki
  Tel.: 798073301
  E-mail: paluckab@gmail.com
  WWW: Osieczany 564
  GG: 32-400 Myślenice
  Inne: Bozena
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni recepcjonistkę/te. W razie jakichkolwiek pytań oraz zgłoszenia CV prosimy przesyłać na adres mailowy.
  E-mail: agatapartament@gmail.com
 • PRACA | dam
  Sklep Multibrandowy MONT BRAND(z markami Guess, Tommy Hilfiger, Calvin Klein) w Galerii Handlowej Krupówki 40 , poszukuje Panią na STANOWISKO SPRZEDAWCY . Wymagania; komunikatywność, wysoka kultura osobista, zaangażowanie, zainteresowanie modą. Wysokie wynagrodzenie, prowizja od sprzedaży, praca na pełen etat.Telefon;
  Tel.: 660719519,
  E-mail: budzuu@wp.pl
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Małżeństwo po studiach SZUKA DOMU DO WYNAJĘCIA - Ludźmierz, Szaflary i okolice (do 10 km). Tel. 510 061 921.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W KOŚCIELISKU - możliwość zakwaterowania,
  Tel.: 664 367 806
 • PRACA | dam
  Restauracja i pensjonat w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę. Praca stała, elastyczny grafik, umowa o pracę.
  Tel.: 605229259
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY PANIĄ NA ZMYWAK. RESTAURACJA "MAŁA SZWAJCARIA" - ZAKOPANE.
  Tel.: 600 076 107.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 318i kombi 2001r
  Tel.: 660741653
  E-mail: trepek@gmail.com
  Inne: - Zakopane
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Białce Tatrzańskiej zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 691888444
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, na stałe - SUCHE, BIAŁY DUNAJEC -
  Tel.: 606 751 351.
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT - DYSKRECJA. 609 820 345.
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM TEL. 668 333 831
 • USŁUGI | budowlane
  Firma remontowo budowlana z wieloletnim doświadczeniem w Niemczech szuka zleceń. Wykonujemy kompleksowe remonty domów mieszkań i biur .
  Tel.: 880823102
  E-mail: firmafilas@gmail.com
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
2019-02-16 22:00 Skoki pod słońce 2019-02-16 20:46 Mała znajda na Stasikówce 2019-02-16 19:58 Takiej kolejki nie pamiętają najstarsi górale (WIDEO) 5 2019-02-16 19:30 Siłowe rozwiązania w autobusie (WIDEO) 5 2019-02-16 18:56 Krupówki pełne ludzi 4 2019-02-16 18:38 Wielka Krokiew: drogowa blokada 3 2019-02-16 18:18 Elektrotankowanie pod Giewontem 1 2019-02-16 18:16 Stoch znowu na pudle 2019-02-16 18:00 VIII Puchar Misia Stramusia (WIDEO) 2019-02-16 17:25 Zimowy spływ Krutynią (WIDEO) 1 2019-02-16 17:12 Poszukiwania na Torfowiskach 2019-02-16 17:03 Karambol w Czarnym Dunajcu 2019-02-16 16:55 Zderzenie w Skomielnej Białej 2019-02-16 16:52 Perły góralskiego rękodzieła 2019-02-16 16:00 Stramusie na start 1 2019-02-16 15:00 Dworzec bez dachu - w tym roku będzie jak nowy 2019-02-16 14:40 Zaginiona nie odnaleziona 2019-02-16 14:00 Psie piękności 2019-02-16 13:30 Korki na zakopiance 2019-02-16 13:05 Brukowe składowisko na Olczy 8 2019-02-16 12:51 Narciarski raj na Kasprowym 2019-02-16 12:31 Górale w stolicy składają kondolencje 2019-02-16 11:57 Jak parkować, to tylko na pasach 2 2019-02-16 11:12 Cudna zima w Tatrach (WIDEO) 2019-02-16 10:30 Kolejka do kolejki rośnie 1 2019-02-16 10:00 Wyniki kwalifikacji Pucharu Europy FIS. Dziś wielki finał 2019-02-16 09:49 Dyrektor pilnie poszukiwany 2019-02-16 08:45 Lawinowa dwójka i oblężenie Morskiego Oka 2019-02-16 08:01 Zaglądamy do środka najwyższej inwestycji w Szczawnicy 1 2019-02-15 21:25 Zdrój przy światłowodzie 2019-02-15 20:58 Mini biegi 1 2019-02-15 20:15 I stała się jasność na Równi Krupowej 2 2019-02-15 20:06 Stłuczka autobusu jadącego do Zakopanego 2019-02-15 19:46 Jabłonka chce gazu 2019-02-15 19:44 Korek przy wyjeździe z Zakopanego 2 2019-02-15 18:59 Wielka Skawa 2 2019-02-15 18:41 Kościelisko w gazowej sieci 4 2019-02-15 18:30 Szczegóły wypadku, który zablokował dziś zakopiankę (ZDJĘCIA) 2 2019-02-15 18:27 Na Twitterze jest nas 4 tys. Na Facebooku ponad 90 tys. 2019-02-15 17:58 Wyniki kwalifikacji Pucharu Europy FIS w Białce Tatrzańskiej 2019-02-15 17:57 Burmistrz prosi na imprezę 1 2019-02-15 17:44 Sędziwe miasteczko 2019-02-15 17:39 Nasi skoczkowie zmiażdżyli rywali 1 2019-02-15 17:01 Zostań stypendystą 2019-02-15 16:24 Tajemnicza policyjna akcja w Ostrowsku 2019-02-15 16:14 Zakopane niezmiennie oblężone. Skąd taka niezmienna popularność stolicy Tatr? 10 2019-02-15 16:08 Górale: do hymnu 2019-02-15 14:41 Spieszcie się na biegówki, śnieg może szybko stopnieć 2019-02-15 14:27 Dziura do dwóch razy sztuka 2019-02-15 13:57 Hale w poczekalni
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-02-16 22:36 1. Jakiś duży parking w okolicy powstanie? 2019-02-16 22:06 2. Do ani Twoja sprawa co myslisz . niech ludzie jezdza gdzie chca. Ja nie mam 500 + i co roku jestem z dziecmi w zakopanym bo je kocham. Kocham gory i tyle a nie jak leniwce leze nad morzem. Lubie aktywny wypoczynek . 2019-02-16 22:05 3. Tak rzeczywiście brak turystów w innych częściach tego "zasyfionego kurortu" widać to choćby po dziejszej kolejce na gubałówkę .... 2019-02-16 22:03 4. Pełne ludzi? I bardzo dobrze, od tego są właśnie Krupówki. A kto chce spokoju i klimatu, idzie gdzie indziej. Dla każdego coś miłego :) 2019-02-16 21:57 5. Górolka ma rację cepy i tyle w górach się chodzi a nie tylko wszędzie wjeżdża i zjeżdża ich tylko w riksze wsadzić i nic więcej cepy.... 2019-02-16 21:53 6. Bo to jest komunikacja na pokaz. Dwie linie i cztery kursy na krzyż. I tak ustawione żeby broń boże busiarzom konkurencji nie robić. 2019-02-16 21:43 7. Z całym szacunkiem ale ja tam wiosny nie widzę ;-) 2019-02-16 21:36 8. Gdzie jesteś panie Dyda z tymi swoimi górkami wobec takich działań?! Jedni nie patrząc na przeciwności działają, a inni tylko bajki podczas kampanii potrafią opowiadać tymaczasem Krościenko zmierza w niebyt!!!! Przy takim wójcie który nie potrafi ściągnąć ani połowy inwestora a gminę promuje s..r..ta (aktualnie na L4) pozostaje montaż szlabanu na rondzie i pobieranie myta od turystów jadących do Szczawnicy. 2019-02-16 21:35 9. Za komuny też my tak jezdzili i nikt nie narzekał najechało się pajaców lemingów 2019-02-16 21:31 10. Takiego pajacowania instruktorów to jeszcze nie widziałam...
2019-02-06 10:53 1. Ładne zdjęcia 2019-01-16 10:07 2. Aleeee !!!!!!!!!!!!!! Widok z Łomnicy to coś niesamowitego... Byłam tam nie tak dawno - też zimą. Śniegu było trochę mniej, a na niebie czysty błękit, ani jednej chmury, zero wiatru . Powietrze kryształ, a panorama Tatr - od Bielskich po koniec Zachodnich . Wrażenia nie do opisania. Z wielkim sentymentem obejrzałam te cudowne zdjęcia. Dziękuję !!! 2019-01-14 20:02 3. Fakt,takich pięknych widoków już dawno na Podhalu nie było. 2019-01-10 18:46 4. Bardzo piękne anioły i tak miło się je podziwia,mimo że widze o oglądam je w internecie 2019-01-08 16:59 5. Święta rodzina wspaniała, dzieciątko cudowne. Szyk i elegancja, oto co cechuje tę rodzinę. Kochani, życzę Wam samych szczęśliwych dni. Czętochowianka 2019-01-05 17:00 6. O rany, kilka centymetrów śniegu i już armagedon. Rozum to element zapomniany. Nie wyjeżdżać z domów. Na prawdę tragefia z myśleniem. Śniegu nie ma, to źle, jak jest to też źle. Nawet najwyższy nie jest w stanie im dogodzić. W górach mieszkają nie od wczoraj. Ale raczej nie nauczyli się niczego, a raczej zapomnieli wręcz. Najlepiej jakby śnieg im padał tylko na stoki. A drogi były czyste i suche. A jak już pisałem wcześniej, odrobina rozumu wystarczy. 2019-01-04 23:46 7. Książka taka sobie,jak zresztą inna tej autorki,,Zakopane odkopane".Najlepsza pozycja o Tatrach,ratownictwie jaką czytalem to bez watpienia,,Góry mojej mlodosci"Jerzego Hajdukiewicza. 2019-01-03 14:30 8. polecam zobaczyć na żywo oraz można sobie coś wybrać i kupić 2018-12-27 09:27 9. Jakoś dziwnie przypomina okładkę i szatę graficzną i treść książki Jagiełły... Nie podoba mis ie to, tak sie nie robi! 2018-12-14 23:05 10. Że tak powiem książka nudna pisana tylko dla pieniędzy . Czyta sie jak wiadomości na portalu informacyjnym przy niej kroniki topr to wybitne dzieło :) czy januszom w klapkach otworzy oczy - nie sądzę . Pozdrowienia dla TOPR :)
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka