Reklama

2009-05-13 14:19:33

Reklama

Krzyż, wiekowy gazda

Reklama

Reklama

Krzyż na Giewoncie jest w dobrym stanie technicznym i nie zagraża turystom. Z początkiem czerwca rozpocznie się jego konserwacja.

Na samym wierzchołku Wielkiego Giewontu stoi – widoczny z daleka – metalowy krzyż o konstrukcji kratowej. Wystawili go w 1901 roku mieszkańcy Zakopanego z miejscowym proboszczem ks. Kazimierzem Kaszelewskim. Składa się 400 elementów o łącznej wadze 1800 kg.

Ostatnio krzyż był konserwowany w latach 90. Dwa lata temu został wpisany do rejestru zabytków, więc wszystkie prace przy nim wykonywane muszą być zatwierdzone przez konserwatora zabytków. W tym samym czasie turysta z Wybrzeża z przerażeniem stwierdził, że krzyż się zawali, bo jest bardzo zniszczony. W ubiegłym roku naukowcy z Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie bezpłatnie przeprowadzili badania techniczne. Powstał już raport o aktualnej stateczności krzyża.

„Obecnie zabytkowy krzyż na Giewoncie przypomina wiekowego gazdę, dziś już nieco niższego, trochę zgarbionego i skręconego, który wciąż dumnie gazduje na Podhalu. Wszyscy go znają i szanują jego powagę i stateczność. Nadal spogląda na swoją starą plebanię, ale pochylił się i skręcił w kierunku Kir. Razi go, gdy mu młode cepry wchodzą na plecy i zachowują się niegodnie” – pisze we wstępie do raportu prof. Antoni Tajduś, rektor AGH.

– Nigdy nie były robione badania techniczne, dotyczące stateczności krzyża – wyjaśniał na konferencji prasowej prof. Tadeusz Mikoś, kierownik zespołu badawczego. Naukowcy zbadali nie tylko konstrukcję krzyża, ale również podłoże z fundamentem. Badali też oddziaływanie piorunów na jego trwałość. Z pomocą przyszli ratownicy TOPR, którzy śmigłowcem przetransportowali i zrzucili pod krzyż część bagażu z aparaturą.

Próbki pobrane z metalowej konstrukcji pozwoliły określić rodzaj stali, zastosowanej przy budowie krzyża. – Krzyż został zrobiony z różnych rodzajów stali. Okazuje się, że płaskowniki to stal tzw. pudlarska, o niskiej jakości, której nie powinno się stosować w pracach konstrukcyjnych – przekonywał Tadeusz Mikoś. – Mogły one pochodzić z Kuźnic – dodał. Kątowniki wykonane są ze stali martenowskiej, wysokiej klasy. Naukowcy stwierdzili, że krzyż nie jest zbyt skorodowany. Największa korozja występuje na łączeniach na śruby i przy mocowaniu konstrukcji w fundamencie. Te części fundamentu są również najbardziej zniszczone, a występujące tam zagłębienia i ubytki są wypełnione glebą. O stabilności krzyża decyduje głównie fundament i podłoże. – Fundament wykonany został z rumoszu skalnego, wapiennego, połączonego zaprawą cementową. Posiada wiele szczelin, które penetruje woda – stwierdził Tadeusz Mikoś. Głębiej znajduje się już lita skała wapienna. Krzyż od środka ciężkości jest odchylony o 12 cm, ale dzisiaj nie można stwierdzić, czy nie był tak postawiony w czasie budowy.

Metalowy krzyż w czasie burzy ściąga pioruny. – Przyjmuje on kilkaset wyładowań atmosferycznych rocznie. Oznacza to, że na przestrzeni stu lat istnienia mogło w niego uderzyć kilkadziesiąt tysięcy piorunów – wyliczał Marek Szczerbiński z AGH. Wyładowania nie są zagrożeniem dla elementów wznoszących się nad posadowieniem krzyża, ale mogły być jedną z przyczyn uszkodzenia fundamentów i skał podłoża, w miejscach gdzie gromadzi się woda. – Podczas przepływu prądu z metalu do rumoszu i betonu wydziela się duża ilość ciepła. Gwałtowne nagrzanie i parowanie może być przyczyną destrukcji fundamentu – wyjaśniał Szczerbiński.

Prace przy renowacji krzyża, które przeprowadzą pracownicy AGH, rozpoczną się na przełomie maja i czerwca. W tym czasie na Giewoncie będzie zamknięty ruch turystyczny. – Przede wszystkim musimy uszczelnić i wzmocnić podłoże i fundamenty – wyjaśniał Tadeusz Mikoś. Będą też przeprowadzone dodatkowe pomiary konstrukcji krzyża, m.in. przy pomocy skanera laserowego. Produkty do konserwacji bezpłatnie przekaże firma Sika, która istnieje prawie tyle samo lat, co krzyż. Potrzebni są jeszcze sponsorzy, którzy sfinansowaliby niektóre materiały.

W sezonie pod krzyżem gromadzi się naraz nawet kilkadziesiąt osób, które rozdeptują teren wokół niego. Duży nacisk na podłoże powoduje pęknięcia fundamentu i podłoża. Również wychodzenie na krzyż narusza jego konstrukcję. – Dziesięć osób wspinających się to ciężar około 40 procent ciężaru własnego krzyża – wyliczał Kamil Haremski z AGH. – To duże obciążenie dla konstrukcji – dodał. Paweł Skawiński, dyrektor TPN, stwierdził, że Giewontu będą strzegli wolontariusze, wyposażeni w radiotelefony. Będzie też zamieszczona tabliczka z odpowiednim napisem.

– Krzyż jest stabilny i będzie stał kolejne 108 lat – zapewnił Tadeusz Mikoś.

Jolanta Flach
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
no mercy 2009-05-15 18:46:49
no wasnie co da taka wiedza kto jest włascicielem? a co podatek od nierucho,osci beesz naliczał?
wyjscie ewakuacyjne 2009-05-15 15:18:09
o co ci chodzi Mateja?
obywatel 2009-05-15 10:11:01
sprawa na pierwszy rzut oka wydaje się banalnie prosta - właścicielem gruntów i w przeważającej części obiektów na terenie parku narodowego jest skarb państwa... jednak nie trzeba daleko szukać odstępstw od tej zasady... ale są to wyjątki...
Mate-ja 2009-05-15 08:05:02
Powtarzam pytanie (bez żadnych podtekstów): Kto jest prawnym właścicielem krzyża na Giewoncie - TPN czy Parafia Najśw. Rodziny w .Z ? Niech ktoś kompetentnie to wyjaśni !!!
on 2009-05-15 03:55:37
Potrzebni sponsorzy?
czy TP może podać kontakt ?
zetka 2009-05-14 22:51:52
destrukcji czego
Gniewont 2009-05-14 11:42:54
procesu destrukcji nie powstrzyma nawet 1000 krzyży
Jurajczyk 2009-05-14 09:34:59
„Kiedy się kończył wiek XIX a rozpoczynał współczesny, ojcowie wasi, na szczycie Giewontu ustawili krzyż.Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym ale wymownym świadkiem naszych czasów.Rzec można, iż ten jubileuszowy krzyż, patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa i dalej w kierunku Warszawy i Gdańska.
Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk.”(Jan Paweł II ,Zakopane, 6.VI.1997 r.)
Co wam ten krzyż na Giewoncie przeszkadza ?
kozica 2009-05-14 07:53:01
Myślę że nie ma co się zachwycać nad tą kupą żelaza i mam nadzieję, że w końcu Halny da sobie z nią radę.
basior 2009-05-14 06:48:58
jaka sila wiatru musiala by byc zeby wywrocilo krzyz .. jak narazie halny niedal mu rady ,no chyba jaka anomali pogodowa..
Jurajczyk 2009-05-13 21:27:47
Tak jest Matko Polko ;)
inka 2009-05-13 21:07:37
jak zaraz zaczniecie siegac do jestestwa głebiej to ja nie zdzierże ...
Jurajczyk 2009-05-13 17:42:23
Pozornie tak Słowianinie ale przy tak wielkiej mieszance kulturowej,w tyglu narodowościowym z którym mieliśmy do czynienia przez wieki na polskiej ziemi trudno oceniać kto jaką ma krew,kto bardziej czy mniej słowiański.Łatwiej czasem czuć się kimś nie będąc nim wcale.
słowianin 2009-05-13 14:24:09
Pewnie chodzi o imperialne zapędy Rosjan... ale nie o tym, polityka zawsze źle działa na kulturę i tradycję , wypacza ją w pewnym sensie czyni narzędziem w brudnych interesach ale pewna część naszego jestestwa sięga głębiej niż to kim jesteśmy teraz, zdanie sobie z tego sprawy pozwoli czerpać siłę do zmiany stanu rzeczy w teraźniejszości...
Jurajczyk 2009-05-13 13:44:56
Oczywiście,że nie tylko Rosjanie ale oni mieli że tak to nazwę największą siłę sprawczą w tym ruchu co wielu ludziom po prostu nie przypadło do gustu.
słowianin 2009-05-13 13:30:08
Nie chodzi o szukanie wrogów ale poczucie swojej wartości wśród innych , co do pieśni to nie tylko Rosjanie posługiwali się jej tekstem.
Jurajczyk 2009-05-13 13:11:15
Najbardziej niepokojącą zwrotką Hymnu słowiańskiego jest ta...
\"...Ilu ludzi, tylu wrogów,
możem mieć na świecie,
Bóg jest z nami, kto nam wrogiem,
tego Bóg nasz zmiecie!...\"
Szukanie sobie bez potrzeby wrogów,a jak trwoga to do Boga.Coś mi tu pachnie Wszechpolakami...no comment.
3nastka 2009-05-13 13:11:09
do antykatola: a w którym miejscu? ze niby tam cos postawili? dobre zarty jak sądze....:-)
mozes z placem Wolnosci pomylił?
Jurajczyk 2009-05-13 13:06:53
Ale tymi słowami Hymnu wszechsłowiańskiego posługiwali się również Rosjanie chcący rzekomo złączyć wszystkich Słowian pod jednym berłem.Jak się coś pisze to czasem warto wiedzieć o czym...
słowianin 2009-05-13 09:16:56
moskole to już azjatycka swołocz....
Jurajczyk 2009-05-13 09:05:48
Słowianin Ty to pewnie marzysz o Wspólnota Narodów Słowiańskich pod berłem Cara Władimira ;) ;) ;)
słowianin 2009-05-13 08:10:01
Żyje, żyje duch słowiański,i żyć będzie wiecznie,
Gromy, piekło - złości waszej ujdziem my bezpiecznie! Słowiańskie korzenie a nie obce tradycje które udają rodzime świadczą o naszej wielkości
antykatol 2009-05-13 08:00:10
A ja się pytam obywatelu jakim prawem flagi obcego mocarstwa (te biało żółte) wiesza się na krzyżu i czy była na to zgoda TPN? To obce mocarstwo okupuje polskie ziemie już od przeszło 1000 lat i jakoś nikt nie protestuje!
Ba, nawet w centrum Polski, w centrum Łodzi postawili swoją ambasadę na placu (o zgrozo) NIEPODLEGŁOŚCI, w kułak się z narodu polskiego śmiejąc!
gaduła 2009-05-13 03:39:42
o ilwe mnie pamiec nie myli to adaskowi nie szło o ten konkretny krzyz...
makowapanienka 2009-05-13 01:22:54
Tylko pod krzyzem, Tylko pod tym znakiem.. Polska jest Polska.. a Polak Polakiem..[A. Mickiewicz
lechu 2009-05-12 23:08:14
2 kwietnia było legalnie. Sam widziałem a potem gadałem z TOPRowcem który pomagał przy wprowadzeniu agregatu do śmigła, który go tam zawiózł
obywatel 2009-05-12 22:16:38
zadałem kiedyś na tym forum pytanie inicjatorowi tej akcji, jakim prawem wylazł na krzyż i wywiesił tę flagę kto wydał na to zezwolenie, pomijając już fakt iż cała akcja została przeprowadzona w nocy a to również przeczy przepisom poruszania się w parku narodowym. Druga podobna sytuacja, również według mnie wątpliwa - oświetlanie krzyża dnia 2 kwietnia... Jeżeli usłyszę iż te obie akcje zostały przeprowadzone za zgodą dyrekcji tpn nie poruszę tego tematu już nigdy więcej...
lawenda 2009-05-12 22:10:37
no tez wiem, ze tybetanskie
obywatel 2009-05-12 22:07:57
dla wyjaśnienia: o tybetańskie mi chodziło....
lawenda 2009-05-12 21:05:48
czyli zas zostyała wam juz tylko kaśka na prezydęta?
lawenda 2009-05-12 21:04:48
tylko kati to nie kaśka, baczcie na to...he?
zadowolony z pis 2009-05-12 20:32:26
Och on to by chyba wolał żeby Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wygrało a premierm lub nawet prezydentem był wielkolud
harnaś 2009-05-12 20:14:40
no i Jurajczyk będzie wtedy szczęśliwy
zadowolony z pis 2009-05-12 19:45:30
Na szczęście w najbliższe wybory wygra PIS a PIS obiecał że cały krzyż owinie we flagę biało żółtą a księżom da władzę sądowniczą tak jaką kiedyś miała i wszyskie antychrysty pójdą do piekła
harnaś 2009-05-12 19:35:22
wiszące na Giewoncie flagi watykańskiego ciemiężyciela nie moga być mile widziane przez samodzielnie myślących , wolnych obywateli Polski .
Jurajczyk 2009-05-12 17:52:32
Pytanie było lekko podpuszczające bo spodziewałem się,że odezwie się ktoś kto napisze,że tybetańskich się nie czepia.No i gdzie tu równouprawnienie.Oj coś na ten Watykan to jesteście strasznie zapalczywi.Wyrządziły Wam te flagi krzywdę jaką?
znawca 2009-05-12 17:30:46
Kati ty za to to mos takie iqi jak stąd do watykanu
znawca 2009-05-12 17:29:38
Ni, o tybetańskie nie bo tybet tak samo jak my przez ten krzyż tak oni przez chiny są ciemiężeni i końca nie widać. Dlatego laga tybetu na krzyżu jest znamiennym symbolem
Jurajczyk 2009-05-12 17:26:08
Ale o tybetańskie pretensji nie macie?
kati 2009-05-12 17:19:09
ten \"znawca\" to naukę skończył chyba na 2 klasie podstawówki bo po polsku nie umie pisać tylko jakiś bełkot. No i po stylu widać ,że IQ nie za wysokie!!!! Ciekawe czy wie co to jest IQ?
kati 2009-05-12 17:17:00
ten \"znawca\" to naukę skończył chyba na 2 klasie podstawówki bo po polsku nie umie pisać tylko jakiś bełkot. No i po stylu widać ,że IQ nie za wysokie!!!! Ciekawe czy wie co to jest IQ?
harnaś 2009-05-12 17:06:22
Znawca - \"święte\" słowa - nic dodać nic ująć !
znawca 2009-05-12 17:03:32
smigłowce i bombowce oraz szybowce
znawca 2009-05-12 17:02:49
mateja jak to kto? To przecież jasne że Watykan jest wlaścicielem krzyża
ana 2009-05-12 16:59:49
A w radio już zadali pytanie, czy do tego remontu będą wykorzystane helikoptery?:)
znawca 2009-05-12 16:58:38
Obywatelowi penie chodzi o te flagi biało żółte państwa które nas tyle wieków już okupuje i co gorsza nikt nie protestuje!
A uni haracze ściągajom, wszędzie się łokciami rozpychajom, do szkół wchodzom, dzieci deprawujom, a naród pokornie milczy.
A tyle się o faszyźmie godo i socjaliźmie. A faszyzm ile trwał? Pięć lat!
A socjalizm ile? Raptem 45 lat.
No a ta hegemonia ile trwa?
Już 1000 lat z ogonkiem i co?
Mate-ja 2009-05-12 16:55:56
Już kiedyś na tym forum postawiłem to pytanie - kto jest prawnym właścicielem krzyża na Giewoncie - TPN czy Parafia Najświetszej Rodziny w Zakopanem ?
Może ktoś kompetentny odpowie; z góry dziekuję. Pozdrawiam. Mate-ja
Jurajczyk 2009-05-12 16:41:25
\"Obywatelu\" jakie obce flagi?Chodzi Ci o flagi tybetańskie?Przecież to też Górale i to w wielkiej potrzebie wolności.
Jurajczyk 2009-05-12 16:38:54
Znawca musisz być już bardzo stary skoro takie rzeczy pamiętasz...;) ;) ;)
obywatel 2009-05-12 16:23:26
bardzo dobrze powiedziane, mnie też wyprowadził z równowagi fakt jak nie tak dawno wywieszono flagę jakiegoś obcego narodu na krzyżu... podobno w geście solidarności...
juhas 2009-05-12 15:26:00
starego sie wysiuda i postawi nowego na jego miejscu...
ana 2009-05-12 15:25:55
No ja jako kmiotek pierwsze o tym słyszę!:)
baaca 2009-05-12 15:12:04
co za idiotyczny tytuł, To stary baca stoi i stać będzie? Który to baca, a młody baca to leży i leżeć będzie?
znawca 2009-05-12 15:02:04
Mi sie nie podoba ten teledysk ani piosenka.
Jurajczyk 2009-05-12 14:59:03
Ceper pioruny nie tylko w krzyż trafiają ale i na Piekiełku czy nawet niżej.
znawca 2009-05-12 14:54:52
A wy wiecie kmiotki, że jak krzyż stawiali to ówczesna prasa biła na alarm, że rycerzowi, ktory usną na nosie krzyż postawią!!! Były prostesty gorsze niż o tę kolejkę co dzięki panu Bobkowskiemu przybliża ludziom tatry
ana 2009-05-12 14:49:55
No posłuchałam\" kiedy góral umiera\":(:(:( Smutne:(
ceper 2009-05-12 14:47:13
ma też wiele istnień ludzkich na \" sumieniu\" - { pioruny }.
poranna rosa 2009-05-12 14:26:41
krzyz jeszcze stoi , póki nie legnie..

własnie chowaja Andrzeja z meteo...
posłuchajcie na youtube kiedy góral umiera
costam;-)) watch?v=4RS4u6aePFU
mżawka 2009-05-12 13:59:10
no, toscie t zaczeli wieszczyć...jakby jeszcze Gewontem rusyło sumienie...to by nas kamienna lawina pogrzebała...:-((
niklot 2009-05-12 13:46:58
Ślimak, który kwiaty ślini,
Tak ich nie brzydzi, jako ta zuchwała
Fałszywa, dawna po cezarach wdowa,
Kościół, — bez ducha bożego i słowa
Juliusz Sowacki
zwolennik 2009-05-12 13:19:01
Nie całkiem od zadu ni mo witraża
ana 2009-05-12 13:17:23
No ale tył i przód ma chyba taki sam?
zwolennik 2009-05-12 12:53:09
Na miejscu krzyża to bym się spalił ze wstydu patrząc na zakopane i odwrócił całkiem tylna stroną
baca z doliny 2009-05-12 12:43:28
znak czasu - nawet krzyż na Giewońcie odwraca sie od kościoła
Jurajczyk 2009-05-12 12:42:22
Stoi mimo,że burze,wiatr i śnieg.
Żeby mu sił starczyło patrzeć na ludzki gniew,
Patrzeć jak tam na dole ludzie maleją z dnia na dzień...(Jurajczyk)
  • SPRZEDAŻ | różne
    MEBLE do butiku sklepu odziezowego sprzedam stan idealny kompletny zestaw piekny. Meble wystawione sa na Krupówkach 29, Pasaz Handlowy
    Tel.: 505272202
    E-mail: sklep.glam@gmail.com
  • PRACA | dam
    Przyjmę osobę do stolarni w Skrzypnem. Mile widziane doświadczenie.
    Tel.: 790537408
  • USŁUGI | budowlane
    Wylewki Maszynowe!
    Tel.: 573035958
    E-mail: adriantoczek24@gmail.com
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA ZARĘBA POSZUKUJE PIECOWEGO, OD ZARAZ, PRACA NA PEŁNY ETAT, Z MOŻLIWOŚCIĄ PRZYUCZENIA 602 759 709
  • PRACA | dam
    Restauracja WIDOK w Hotelu Harnaś poszukuje:kucharz/cukiernik/piekarz/pomoc kuchenna/zmywak
    Tel.: tel.:669444000 ??
    E-mail: marcin.gruszka@hotelharnas.com
  • PRACA | dam
    Małopolska Manufaktura Automobilowa w Zakopanem zatrudni na stanowisku blacharz, mechanik samochodowy.
    Tel.: 602357646
  • PRACA | dam
    BIURO RACHUNKOWE w Zakopanem zatrudni KSIĘGOWEGO/Ą LUB STUDENTÓW ZAOCZNYCH UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO - 3, 4 lub 5 roku do prac pomocniczych księgowych oraz sprawdzania wydruków komputerowych. Praca ok 3 tygodnie w miesiącu, od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Mile widziane doświadczenie. W perspektywie stała praca w miłej atmosferze z możliwością rozwoju osobistego.
    E-mail: biuropodatkowe1@interia.pl
  • ZDROWIE I URODA
    MAREK HANDZLIK - SPECJALISTA UROLOG. USG układu moczowego. Przyjmuje co drugą środę. ZMIANA ADRESU: Ul. Orkana 6d (NZOZ "Medicatio"). Rejestracja pn.-pt. 8-18: 18 20 644 15.
  • PRACA | dam
    Biuro Rachunkowe w Zakopanem zatrudni księgową (księgowego) Tel.600 035 101
    Tel.: 600 035 101
    E-mail: m.pierz@trip.pl
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ DO PRACY BUFETOWĄ, DO BARU W ZAKOPANEM. Praca stała, bardzo dobre wynagrodzenie.
    Tel.: 502 271 486
  • PRACA | dam
    Hotel Mercure Kasprowy zatrudni: MAGAZYNIER, KELNER, SZEF DZIAŁU TECHNICZNEGO i TECHNIK. Oferujemy: umowę o pracę, atrakcyjne wynagrodzenie. Czekamy na Ciebie! Wyślij swoje CV na adres: kstopka@kasprowy.pl, 18 202 40 61
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TE (bez nocek), KELNER/KA. Praca w systemie zmianowym, co 2 dzień. 660 41 00 46
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    MAGIEL ELEKTRYCZNY - 3 szt. Cena 100 zł za szt.
    Tel.: 660 410 046
  • PRACA | dam
    Ośrodek w Zakopanem zatrudni: RECEPCJONISTKĘ / RECEPCJONISTĘ i KONSERWATORA. Kontakt: zakopane.marketing@geovita.pl, tel. 885350848