Reklama

2013-04-02 17:16:55

Krzyż na Giewoncie rozświetlony czołówkami, ale niewidoczny z Zakopanego

Reklama

W ósmą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II zakopiańczycy kolejny raz rozświetlili krzyż na Giewoncie.

Od czasu śmierci bł. Jana Pawła II grupa zakopiańczyków 2 kwietnia wieczorem wychodzi na Giewont i rozświetla krzyż.

W poprzednich latach zdarzało się, że widoku świecącego krzyża nie można było podziwiać z Zakopanego. Giewont zasłaniała mgła. Dziś było podobnie.

- Po godz. 20 zaczął sypać śnieg. W tym roku rozświetlamy Giewont z pomocą czołówek - powiedział nam jeden z zakopiańczyków, którzy wyszli na Giewont. Cała grupa była w okolicach szczytu już o godz. 17.

p
Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Jurajczyk 2013-04-08 08:18:19
@Giewont hej, dzięki za info.Od siebie dodam-a nie mówiłem?:

"Kolejna sprawa...Poniżej @King Artur napisał,że strażnicy parku zwrócili młodym ludziom uwagę,a Ci użyli do oświetlenia jedynie czołówek.Nie wiem czy tak było ale załóżmy,że tak bo nie mam powodu w to nie wierzyć.Skoro zatem mieli kontakt ze strażnikami parku,a Ci nie znaleźli innych przeciwwskazań by się na Giewont udali to po co ciągłe wałkowanie tematu?Strażnicy zapewne znają się na przepisach znacznie lepiej od niejednego z nas.Chyba,że ktoś wie lepiej od nich?Zastanawiam się dlaczego niektórzy tych oczywistych wniosków nie wyciągają i biedny @Jurajczyk musi je wyartykułować? ... ;) ;) ;) Może po prostu nie chcą do takich wniosków dochodzić?"

"Mam pretensję do TP bo artykuł nie dość,że pisany na kolanie to niepełny i stąd mogą brać się różne interpretacje,które są "używką" dla niektórych wpisów komentarzowych.Panowie redaktorzy,może lepiej przyłożyć się do dokładnego przedstawienia poruszanego tematu przez siebie lub po prostu odpuścić sobie niż oczekiwać na kolejny "komentarzowy kociołek". Jeśli tak niektórzy rozumieją zainteresowanie portalem to nie jest-delikatnie mówiąc-ono najwłaściwsze. "

Te nasze media ...
olo 2013-04-07 22:52:13
Pseudonim: jagoDZIANA 2013-04-05 08:12:13
"Pseudonim: olo 2012-05-04 00:11:00
Jeśli mam wybierać to bardziej podoba mi się zachowanie Palikota niz Kaczyńskiego. Podoba mi sie tylko jego zachowanie.
Palikot mówi - jestem antykościelny, popieram gejów, niech państwo przestanie dotowac kościoł itd. itp. OK - wolny kraj, ma prawo mówić i robić co chce."


Co tam sekciarzu z TBSu ? pogorszyło ci się ? bo nie sądzę żaby kiedykolwiek było lepiej ;)))) jakby poszukac to znajdzie sie tu twoje wypociny o radnym z imienia i nazwiska który urżnięty jak świnia spał pod śmietnikiem. I dlatego tez ja od wielu lat nie zmieniam nicka w porównaniu do ciebie. I kto tu ma schizofrenię ? DObranoc sekciarzu ;))))
vika 2013-04-07 19:00:28
@ Giewont hej

Bardzo dziękuję Ci za te wyjaśnienia.

Jestem zbudowana opisaną przez Ciebie postawą straży TPN jak i tych chłopaków, którzy potrafili zachować się z Wielką Klasą. Teraz mogę napisać, że ich Mamy mogą być z nich dumne i również się bardzo cieszę, że szczęśliwie dotarli do swoich domów.
Niestety, nigdzie o tym wcześniej nie pisano (chyba, że nie doczytałam – to przepraszam).
Była tylko sucha informacja zilustrowana zdjęciem płonącego Giewontu, które potem zastąpiono innym i dodano informację o czołówkach.

Ja też uważam, że w opisanej przez Ciebie sytuacji nic się nie stało i jeśli w przyszłym roku w ten sam sposób uczczona zostanie kolejna rocznica śmierci Papieża, na pewno mnie to nie oburzy i całym sercem będę z chłopakami.

Nie obrzucam też błotem pracowników TPN....zadałam tylko pytanie, bo nigdzie nie przeczytałam o podjętych przez nich czynnościach a i w ubiegłych latach też o tym nic nie pisano.
Zarówno pracowników TPN, jak i TOPR darzę wielkim szacunkiem, za ich trudną i niebezpieczną misję w Tatrach i daleka jestem od obrażania zarówno ich, jak i zresztą kogokolwiek.
No chyba, że ktoś bardzo się chce obrazić – to powód sobie wymyśli odpowiednio interpretując moje słowa.

Wyszło w końcu na to, że media lubią posiać trochę zamętu, a ludzie sobie potem skaczą do gardeł.

Niepotrzebnie.
Giewont, hej 2013-04-07 13:16:50
Do vika, Baciar 1 i pozostałych użytkowników forum TP.

Dyrekcja TPN i pracownicy nie tolerują łamania przepisów prawa w parku.
Nie ma też żadnego przyzwolenia na niszczenie Tatr i straszenie / płoszenie dzikiej zwierzyny w tym rejonie i innym miejscu w parku.

W dniu 02 kwietnia 2013 r. około godziny 19.15 pierwszy patrol Straży Parku przy pomocy Straży Granicznej podjął pierwsze czynności wobec tej 13 - stki z Zakopanego i Bielska Białej w rejonie Giewontu. Natomiast drugi patrol Straży Parku dotarł na Giewont około godziny 20.15, gdzie podjęto dalsze czynności wobec 13 - sto osobowej grupy, którzy w rejon Giewontu dotarli wcześniej i czekali na godzinę 21.37, aby zrobić swoje czyli jak co roku oświetlić krzyż na Giewoncie. Straż Parku nie zezwoliła tej 13 - sto osobowej grupie przy krzyżu na Giewoncie odpalić race świetlne i dymne, a jedynie zgodzili się, aby grupa ta dokonała oświetlenia krzyża przy użyciu posiadanych czołówek i tak też się odbyło.
13 - osobowa grupa dostosowała się do polecenia Straży Parku i uszanowała ich decyzję. Mimo, że z Zakopanego nie było widać krzyża na Giewoncie uczestnicy tego nocnego wyjścia użyli tylko i wyłącznie swoich czołówek do oświetlenia Giewontu resztę wyposażenia znieśli z powrotem.
Vika, nikt w tym czasie nie straszył i nie płoszył dzikiej zwierzyny w tym rejonie. Nikt też nie zostawił choćby najmniejszego śmiecia w tym rejonie. Nikt nie hałasował i nie krzyczał. 13 - to osobowa grupa w której była 1 Pani zachowywała się naprawdę godnie z poszanowaniem przyrody tatrzańskiej. Oprócz zapalenia czołówek co uważam, że nic złego w tym nie było, iż poprzez użycie swoich czołówek nie dewastowali i nie szkodzili przyrodzie. Grupa ta wobec interweniującej Straży Parku i Straży Granicznej na Giewoncie zachowywała się bardzo kulturalnie, grzecznie i uszanowała decyzję parkowców. Doskonale wiemy, że co roku na Giewoncie (choć nie zawsze było widać - warunku pogodowe), ale na drugi dzień widzieliśmy w TP, że przy krzyżu na Giewoncie było hucznie z racami świetlnymi, oświetleniem, agregatem itd, a w tym roku jedynie czołówki i tylko tyle bo Straż Parku i Straż Graniczna zrobiła swoje.
Vika nie obrzucaj błotem TPN, że nic nie robi w tym kierunku bo jak widzisz interwencja był i to skuteczna ze strony Straży Parku na Giewoncie, a co najważniejsze, że nikomu nic się nie stało bo warunki atmosferyczne tego wieczoru na Giewoncie były nieprzyjemne i było b. niebezpiecznie.
vika 2013-04-07 12:17:26
@ Baciar1.

Napisałeś:

„Bardzo ''kaleki i intelektualnie jałowy", jest Twoje oddziaływanie na na nasze uczucia i nastroje :Twój sposób pozyskiwania zwolenników polegający na odwoływaniu się do naszych emocji ; poprzez swoje brednie , wypociny. pewnie oczekujesz ,że będziemy się zachwycać Twoją demagogią!!!!! 
Zmiłuj się Boże nad Takimi prowokatorami jak Ty!!!!! Chciałbyś pokazać, że TYCH których reprezentujesz z dużą kulturą osobistą walczą o Krzyż ???? „
„ Nikomu nie przeszkadza bezpośrednio Ojciec Święty a pośrednio KRZYŻ : tylko TOBIE DIABŁOWI 
 Wiesz dlaczego bredzisz , kłamiesz i brniesz dalej w to BAGNO !!!! Bo Ty dobrze wiesz dla kogo pracujesz !? wiesz kto Cię za to wynagradza!? wiesz kogo reprezentujesz !? Wiesz ,że często ukrywasz się pod innym nickem na forum Tygodnika Podhalańskiego !? „
„ Ja Ci pomogę odpowiedzieć na zadane przeze mnie pytania.”

A ja muszę Ci zadać następujące:

Tak poza tym – to dobrze się czujesz ??????

:?
Baciar 1 2013-04-06 20:59:07
Bardzo (***)

Od moderatora: Proszę nie przeklejać żywcem artykułów z innych wydawnictw
jagoDZIANA 2013-04-06 14:07:04
"Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?"

No właśnie, jeżeli kogoś biłam czy nawet zabiłam, UDOWODNIJ TO. Oddaj mnie pod prokuratora, pajacu!!! Jeżeli nie, to dlaczego fałszywie szczekasz jak pies?
kołatek 2013-04-06 12:31:45
@jagoDZIANA , do którego Ty zaliczasz się odłamu?bij,zabij Różaniec w mym ręku??? :)))))
jagoDZIANA 2013-04-06 12:10:14
Widzisz vika, jak wychodzi na nasze???
to: "Pseudonim: boruta 2013-04-03 12:32:38
W lutym codziennie 2 tys. osób straciło pracę. Jest za co dziękować Wojtyle, to jest cud." jako katoliczki ciebie nie rusza. Ciebie rusza to, jak ktoś Wojtyle chce oddać hołd. Tym się różnią katolicy za milion od katolików za dwa grosze. Widzę, masz nowego kompana, kołatka. Razem z nim, Edim i rysem założycie trzeci odłam katolicyzmu. Ten taki "jestem za, a nawet przeciw"

Przypominam ci jeszcze raz: "bo dla Papieża"?
Tak myśli katolik???
vika 2013-04-06 10:28:40
Miałam już nic nie pisać, ale jeszcze takie podsumowanie tej „dyskusji „

@Baciar 1.

Czytając wasze wypowiedzi byłam pewna, że Ty wraz z Jagodzianą i kilkoma innymi dyskutantami skończyliście Uniwersytet Robienia Innym Wody z Mózgu jako prymusi, z wyróżnieniem i nagrodami za najlepsze wyniki w nauce.
Ja nie skończyłam żadnego.

Piszesz : „ a gdyby ci przyszło dbać o biednych tak jak Ojciec Święty i Pismo święte nakazuje i dzielić się z potrzebującymi ???” …............ a skąd wiesz MĄDRALO, że tego nie robię ???
Jeden przykład - mimowolnie - nawet w którymś wcześniejszym poście podałam, a o innych nie będę pisać, bo nie robię tego dla publiki ani widowiska.

Takich postów zresztą i tak nie zauważysz ….bo i po co Ci widzieć w kimś dobro, kiedy zło (nawet wymyślone ) jest bardziej medialne i można się wykazać w nawracaniu znajomością Pisma Świętego, Dzienniczkami Siostry Faustyny itp …

Niestety TYLKO znajomością, a nie stosowaniem się do mądrości tam zawartych ….

Całe szczęście, że po zakończeniu naszego ziemskiego żywota, za jego całokształt, postępki, czyny godne i niegodne, nie będziemy rozliczani przez takich jak wy „bliźnich”, czy prawdziwych katolików za milion rzygających na widok innych katolików (takich tylko za dwa grosze) .

OCENI NAS WSZYSTKICH SPRAWIEDLIWIE NAJWYŻSZY... i o to jestem spokojna.

Tym postem kończę definitywnie, nie chcę narażać Jagodzianą i innych na rzyganie, bo nie jest to czynność przyjemna, a ja nikomu źle nie życzę....nawet tym, którzy na mnie plują.
Tak mnie nauczono w kościele katolickim.
Polskim.
Amen.
kołatek 2013-04-06 09:57:53
cyt."Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka."
@Vika. Z moich tu obserwacji wynika,ze powstał nowy odłam katolicyzmu;bardziej wulgarny.Nic nie poradzisz jak ktoś trwa w swoich zakotwiczonych poglądach.To ich prawda jedyna i słuszna:)))))
Cargo 2013-04-05 22:31:59
Biorę popcorn i zabieram się do czytania. :-)
Tak, zgadza się, nie mam życia...
Baciar 1 2013-04-05 22:04:13
Ot jak to ładnie vika odwracasz kota ogonem ,gdzie Cię tej psychologii nauczyli na którym uniwersytecie , być może i ja bym poszedł się jej uczyć,by innym ludziom robić wodę z mózgu!!! Oj !Oj! ładnie to poubierałaś /łeś ....kto kogo tu atakuje - to na pewno nie ja ani ktokolwiek na tym forum nie atakuje Ciebie !!!. Myślę , że jesteś Polką/Polakiem? prawdopodobnie znasz język Ojczysty ??? żeby rozumieć trzeba myśleć , chyba że ktoś Polski kończył na kursie dla azylantów. ?????. - ----Piszesz @vika "-To przecież teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Dlaczego dyrekcja TPN bezradnie toleruje takie postępowanie ???
- Dlaczego jest przyzwolenie na niszczenie Tatr i straszenie zwierząt ????

Bo dla Papieża ???

On przecież kochał Tatry i z pewnością by sobie nie życzył takiego pożal się Boże "czczenia" ...

Może ci "pobożni" uruchomią szare komórki......jeżeli je w ogóle mają ........ - Widzisz uruchomiłem komórki@ vika .Ja nie wiem co palisz lub bierzesz, ale nieżle Ci kopie: zrozum dbanie o przyrodę nic nie kosztuje ,Ciebie na pewno nic!, ale gdyby przyszło Ci dbać o biednych tak jak Ojciec Święty i Pismo święte nakazuje i dzielić się z potrzebującymi...!!!!!?????
@ Vika co do pomyj jak piszesz: "Nawet pomyje wylewane pod moim adresem w tej dyskusji takiego ataku nie wywołały....co najwyżej zrobiło mi się przykro" -pytam się Z JAKIEGO POWODU JEST CI PRZYKRO ????? - a te pomyje to kto rozlał ? ; ja ? cobra? czy Duch Święty ?, a może JEDNAK TY viko ; dzisiaj już nie pamiętasz co napisałaś/łeś wczoraj ,zerknij na samym dole na swój post , bredzisz i kłamiesz !!!!!!!!!! Widzisz Bóg nie narzuca się siłą ani Tobie ani mnie - dość juz tego czapkowania Z TWOJEJ STRONY prowokatorze/rko!!!... Twoje puste słowa mają puste znaczenie :) może kiedyś zrozumiesz :)Zawsze jest wybór. Wybrałaś/łeś/raj :)....:(:(
Tichodroma Muraria 2013-04-05 22:00:08
Ciekawa działalność moderatorki.
kurniawa 2013-04-05 21:51:32
Mnie żadne marne wypociny ateistów nie ruszają, ale jest wiele osób wątpiących, poszukujących którym trzeba wskazać drogę do Pana Boga, a takie głupoty ateistów przeszkadzają tym ludziom się odnaleźć. Dlatego nie można bezczynnie się przyglądać jak ateiści chcą odwodzić ludzi od Pana Boga, od siebie radzę wam odnosić się z miłością do nich aby kiedyś powrócili do prawd Biblijnych podanych przez Jezusa. Wyjdzie to także i Tobie,, vika'' na dobre, ja nikogo nie zamierzam obrażać.....
Tichodroma Muraria 2013-04-05 21:38:46
vika
Daj na luz.
Kiedyś dzieci nie chrzcili, bo to było dla funkcyjnych przeszkodą. Teraz na procesji noszą baldachim.
jagoDZIANA 2013-04-05 21:23:32
"Pseudonim: vika 2013-04-05 10:22:47
@ Jagodziana.
Czy zwierzałam Ci się kiedyś jakich mam idoli (Palikot i Wojewódzki) , czy tylko jesteś tego pewna używając swojej LOGIKI ??? ...bo jak zwykle trafiłaś kulą w płot.
Na jakiej podstawie wyceniasz mój katolicyzm ? Znasz mnie żebyś mogła coś na ten temat powiedzieć, oprócz tego co sama wymyślisz – bo coś tam Ci się wydaje ???"

Nie, nic mi się nie wydaje!!! Wystarczy czytać uważnie komentarze. Sama napisałaś:

"Pseudonim: vika 2013-04-03 10:42:09
Resztę klarownie i mądrze wyjaśnił EdiEd."

Oprócz tego :
"Pseudonim: vika 2013-04-02 18:33:18
To przecież teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Dlaczego dyrekcja TPN bezradnie toleruje takie postępowanie ???
- Dlaczego jest przyzwolenie na niszczenie Tatr i straszenie zwierząt ????
Bo dla Papieża ???"

Tak zachowuje się katolik???? Bardziej ci po drodze z zatwardziałym i nie przejednanym ANTYKLERYKAŁEM, jakim jest EdiEd??? Bardziej ci po drodze z Palikotem i jego tęczowymi przyjaciółmi??? Poczytaj, jak dzielnie ramię w ramię z jednym z największych wrogów kościoła tego forum zwalczasz piękną ideę corocznego upamiętnienia jednego z największych Polaków. To ty, nikt inny, stanęłaś po drugiej stronie barykady. Po tej stronie, po której stoją antyklerykałowie, lewacy, wrogowie kościoła, ateiści i zwolennicy homoseksualizmu! To też mi się wydaje??? To, że Papież nikomu nie miał za złe, że -jak to nazywasz- zniszczyli Tatry i straszyli zwierzęta, stawiając krzyż na Giewoncie, to też mi się wydaje????? Dlaczego nie słyszałam o tym z Jego ust, kiedy tutaj był, że sobie nie życzy "takiego pożal się Boże "czczenia" ...bo kocha Tatry, tylko teraz ty, wespół z ateistami na siłę próbujesz mi udowodnić, co by chciał, czego by nie chciał??? Jak dotąd, jakoś nie przeszkadza oświetlenie schronisk, stacji kolejki linowej i obserwatorium. Jakoś nie przeszkadza organizowanie wieczornego konkursu skoków na skoczni, w połowie leżącej na terenie TPN!!! Konkursu organizowanego przy sztucznym oświetleniu, i ryku dziesiątek tysięcy gardeł, wspomaganych hałaśliwą muzyką wydobywająca się z głośników. Rzygać mi się chce na widok takich katolików!!! Bóg mi świadkiem, że wolę trzymać z sekciarzami ŚJ!!!
Jurajczyk 2013-04-05 18:45:30
@Tichodroma Muraria,odpisałem Ci ale widzę,że wcięło kilka moich wpisów pod różnymi tematami na TP,a przez jakiś czas nie można było wejść na stronę TP więc to jakieś problemy techniczne.Moja odpowiedź była coś w ten deseń :

@Tichodroma Muraria w III RP czy PRL?...;) ;) ;) Uczestniczył w kampaniach informacyjnych,porządkowych,rajdach na rzecz poprawy warunków środowiskowych,zakładaniu inkubatorów itp.itd.Nie kojarz wszystkiego z Tatrami tylko.Do tego wiele codziennych zachowań nie ujętych w jakiekolwiek ramy akcji społecznych.
Mnie "samochwalstwo" już dawno minęło i piszę to na Twoją prośbę.

Tak jakoś brzmiał ten mój poprzedni post i tak jedynie napisany na Twoją prośbę,chociaż na pewno nie przytoczę dokładnie słowo w słowo tego co napisałem ileś godzin temu,więc wybacz.

P.S.Adminie gdzie są poprzednie,oryginalne posty?Czy trzeba wszystkie swoje wpisy po ich wysłaniu kopiować i zapisywać bo a nuż znowu wsiąkną na TP?
vika 2013-04-05 10:22:47
@ Baciar 1.
Jeżeli w zacytowanych moich słowach wyczytałeś „krytykę kościoła, inwektywy, bezkarne obrażanie kogokolwiek, plucie na kościół, zaślepienie i nienawiść do Ojca Świętego, Biskupów, Kapłanów i nas świeckich, którzy ten kościół tworzymy” - to wybacz.....nie widzę możliwości, aby Cię przekonać do mojego punktu widzenia na pewne sprawy.

Napiszę Ci tylko tak : zbyt wielką, bezgraniczną i bezkrytyczną miłością też można kogoś bardzo skrzywdzić, lub zrobić mu tzw. niedźwiedzią przysługę.

Zapewniam Cię również, że nie mam żadnych objawów opętania przez szatana....przy okazji święcenia koszyczka na Wielkanoc zostałam mocno skropiona święconą wodą, krzyż u mnie wisi w sypialni i nie powoduje to u mnie żadnych drgawek, ataków szału i gadania grubym głosem w obcych językach.

Nawet pomyje wylewane pod moim adresem w tej dyskusji takiego ataku nie wywołały....co najwyżej zrobiło mi się przykro.

@ Jagodziana.

Czy zwierzałam Ci się kiedyś jakich mam idoli (Palikot i Wojewódzki) , czy tylko jesteś tego pewna używając swojej LOGIKI ??? ...bo jak zwykle trafiłaś kulą w płot.

Na jakiej podstawie wyceniasz mój katolicyzm ? Znasz mnie żebyś mogła coś na ten temat powiedzieć, oprócz tego co sama wymyślisz – bo coś tam Ci się wydaje ???

Nie widzę sensu prowadzić dalej w ten sposób dyskusji, bo mam wrażenie, że za chwilę wyskoczysz z monitora i mnie pogryziesz jadowicie …. katoliczko za miliony (jak z pewnością siebie wysoko wyceniłaś)

Dziękuję za rozmowę.
Życzę zdrowia i gratuluję dobrego samopoczucia ze swojej nieomylności w osądzaniu innych..
cobra 2013-04-05 09:15:03
@Tichodrmia m.Ty się za bardzo nie chwal tymi czynami społecznymi,kto ile godzin przepracował,bo ROBOTA ROBOCIE nie równa!!!!Chwali pięto!!!!!Bo jak to mówią, ta krowa która dużo ryczy............itd.!
jagoDZIANA 2013-04-05 08:12:13
"Pseudonim: olo 2012-05-04 00:11:00
Jeśli mam wybierać to bardziej podoba mi się zachowanie Palikota niz Kaczyńskiego. Podoba mi sie tylko jego zachowanie.
Palikot mówi - jestem antykościelny, popieram gejów, niech państwo przestanie dotowac kościoł itd. itp. OK - wolny kraj, ma prawo mówić i robić co chce."

"Pseudonim: vika 2013-04-04 10:57:58
Pewnie Cię rozczaruję mocno, ale też jestem katoliczką"

Oto i katolicy, Baciar1. !!!!!!

Vika, każdy może napisać: "jestem katoliczką/kiem" Co z tego, że deklarujecie, skoro za idola obok Jana Pawła II macie największych antyklerykałów, z Palikotem i Wojewódzkim włącznie!!!!

"Pseudonim: vika 2013-04-04 10:57:58
Nie będę się również „wymądrzać. Ty też nie wiesz, co Papieżowi by się podobało, tylko odbierasz Jego słowa według SWOJEJ logiki."
Nie według mojej logiki, a suchych faktów. Już raz napisałam, że Jan Paweł II nie miał do nikogo żadnych uwag, że stawiając krzyż na Giewoncie nie szanowali przyrody tego pięknego zakątka Polski!!! To ty nam tutaj wmawiasz, jak to by On nie chciał tego. Jego odniesienie do tego krzyża pokazało, że jest dokładnie na odwrót, katoliczko za dwa grosze!!!
Tichodroma Muraria 2013-04-05 01:16:36
@Jurajczyk
Skaczę po temacie ? Wyjść z twarzą? To może poczytaj swoje posty. Pod moim i innych adresem kierujesz sformułowania o " twardości zza komputera". Jak ktos Ci odpowiada, i daje Ci się szanse wykazać to zmieniasz temat. Wyjść z twarzą ? gdzie opisuje zasadę działania flar ?
To może sam wyjdź z twarzą: pisałeś o twardzielach zza kompa, kierując to do mnie i inych. Jak odpisałem, to zaczeliscie mnie obrażać, ze się chwalę. A tylko odpowiedziałem na posta o tych twardzieli zza klawiatury.
To ile Jurajczyk przepracowałeś godzin społecznie? Nie musisz się chwalić: pytanie - odpowiedź.
Twardzielu zza klawiatury.
Szarotka 52 2013-04-04 23:49:48
Brawa -trzymajcie tak dalej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jurajczyk 2013-04-04 18:53:07
@Tichodroma Muraria,ciesze się,że humor dopisuje choć widzę ,że skaczesz po temacie by jakoś wyjść z twarzą-opisujesz zasadę działania flar,które odpalone nie zostały...;) ;) ;) Ehhh...Może pora kończyć temat?
Pozdrawiam.
Baciar 1 2013-04-04 18:40:43
@olo. Ale masz bogaty zakres słownictwa....(:(:(:
Baciar 1 2013-04-04 18:21:59
@vIka przepraszam Cię jeżeli czymś Cię obraziłem ,,to nie jest moim celem w moich wypowiedziach, @ vika piszę to jeszcze raz, aby stawać się - być lepszym człowiekiem tutaj na ziemskim padole, każdy z nas musi zacząć zmieniać się od siebie,nie neguję wielu Twoich wypowiedzi . Próbujesz jednak nam wszystkim narzucić swoje reguły , zastanów się co piszesz ..????? Piszesz poniżej ..................To przecież teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Dlaczego dyrekcja TPN bezradnie toleruje takie postępowanie ???
- Dlaczego jest przyzwolenie na niszczenie Tatr i straszenie zwierząt ???? Bo dla Papieża ??? . ----------Twoje słowa viko - Katoliczko !!!! Kim dla Ciebie był i jest Ojciec Święty Jan Paweł II , że w taki sposób zadałaś pytanie ...Kim ??? Wyrazem miłości Boga do ludzi jest właśnie dar jakim jest wolna wola ... Dlatego dał nam wolność i możliwość wyboru, ale niestety wielu ludzi z tej wolności robią zły użytek dając się zwodzić szatanowi tak jak i Ty w tym przypadku ....Miłość bliźniego nie oznacza przyzwolenia na zło. To tak jak z miłością ojcowską i matczyną tak jak napisałaś poniżej : miłość ojcowska jest surowa. Jeśli dziecko źle czyni - dobry ojciec je skarci. Podobnie z miłością bliźniego: jeśli widzi się, że ktoś źle czyni należy go upominać, a zło, które wyrządza piętnować.!!!!!
Pismo naucza ."Trwających w grzechu upominaj w obecności wszystkich, żeby także i pozostali przejmowali się lękiem." . Odpowiedz nam publicznie , cóż takiego złego uczynili Ci ludzie , że poszli rozświetlić krzyż , że Cię to tak viko zbulwersowało??? Cóż takiego złego dla Ciebie uczynił Jan Paweł II że w taki sposób zadajesz pytanie????
olo 2013-04-04 17:39:02
Baciar1- chyba pomyliłes fora, tu jest dyskusja o poszanowaniu parku narodowego i zwierzyny w TPN mieszkającej. Powinieneś przenieść się na portal WP do katalogu - niewiarygodne. Tam takie komentarze są częste albo zapisac się do sekciarzy jehowy - oni lubuja się w komentowaniu rzeczywistości cytatami z Pisma Św. ;))) Miałbys tam wzięcie ;)))
Tichodroma Muraria 2013-04-04 16:55:09
@Jurajczyk
Oj poczucie humoru mi dopisuje, do samej 70-tki a może później będę się czuł juniorem, może juniorem starszym.
@Zbychu
swiecili czołówkami, bo im flary zabrano. Tutaj nie chodzi o karanie, tylko o świadomość. Tak, w budynkach gasi się światło i ludzie idą spać, aby wstać ze wschodem słońca jak stwórca przykazał. Jak sie mają ratraki do czołówek? A jak się maja flary do tego. Co innego jest światło na Kasprowym zapalane wcześniej, a co innego nagły rozbłysk w nocy, któremu towarzyszy zapach spalenizny. Obecnie zwierzęta przeżywają bardzo trudny okres, niepotrzeba ich niepokoić w środku nocy. Nad bocianami lament i rozpacz, a jeśli chodzi o unikalne w skali światowej zwierzęta, to już takiej wrażliwości jakby mniej.
vika 2013-04-04 16:25:29
@ Baciar 1

Ja wybrałam.....drogę uczciwą, prostą, zgodną z naukami kościoła i naszego Papieża , a od takiego pojmowania i „obrony” wiary , jakie Ty wyznajesz – uchowaj nas Panie....
Amen.

Ps. Gdzie w moich wypowiedziach widzisz „krytykę kościoła, inwektywy, pomówienia, bezkarne obrażanie kogokolwiek, plucie na kościół, zaślepienie i nienawiść do Ojca Świętego, Biskupów , Kapłanów i nas wiernych świeckich, który ten kościół tworzymy" (ja też)” ???.

Proszę Cię – wysil swój ŚWIATŁY UMYSŁ i zacytuj te moje wypowiedzi.

Nadstawiam drugi policzek - wal śmiało i mocno, ile Ci sił wystarczy......
kołatek 2013-04-04 16:16:05
@Baciar1,muszę Ci podziękować.Tymi kazaniami uwolniłeś mnie przynajmniej na dwie niedziele z pójściem na niedzielną mszę.Chwała Ci za to.:))))
Jurajczyk 2013-04-04 15:51:12
@Tichodroma Muraria-"młodociany zagniewany"? ... ;) ;) ;) To żart nie obraź się...
Baciar 1 2013-04-04 15:13:00
@ Vika aby stawać się - być lepszym człowieiem tutaj na ziemskim padole, każdy z nas musi zacząć zmieniać się od siebie,++ : Próbujesz nam wszystkim narzucić swoje reguły , zastanów się co piszesz POmyśl , niech twój KOKotek na Twojej głowie to wreszcie zrozumie; że to dzięki wierze i Kościołowi bezkarnie możecie dzisiaj Ty i inni adoratorzy wszystkich obrażać a co najważniejsze , że tylko dzięki Kościołowi mamy Demokrację w naszym państwie... Niektórzy z Was: razem z Tobą ,,psioczą'', ,,plują '' na Kościół, wyrażają złość i nienawiść na Ojca Świętego ,Biskupów ,Kapłanów, i na nas
wiernych świeckich ,którzy ten kościół tworzymy : to jest jeden z przykładów, że w głębi serca niejeden z Was Kościołem się interesuje, choć strasznie krytykuje Go zasłaniając się" Nickem " nie podpisując się , bo tak jest najłatwiej ................. -------"Przecież utopię cię w łyżce wody, znajdę już sobie czas, miejsce i powody " ,tak jak @vika i inni,nie wiedząc kto pod Nickem się kryje, ale winny Katolik ,winnym jestem ja,tak najłatwiej POmawiać . Prawda.!!!??? . @vika.. wielu takich jak Ty opuściło stół świąteczny z bużkami pełnymi frazesów i inwektyw ..O takich ludziach czytamy w Piśmie: "Zaślepione są ich oczy, tak że nie widzą, a serca zatwardziałe, tak że nie rozumieją" (Izajasz 44:18).......
.Bardzo ciekawym jest , że ,niewierzący w chwili konania wzywają Jezusa i Maryję a niektórzy proszą o księdza ,aby się mogli wyspowiadać?????. - -- W "Dzienniczku" św. Faustyny czytamy:
W pewnym dniu ujrzałam dwie drogi: jedna droga szeroka, wysypana piaskiem i kwiatami, pełna radości i muzyki, i różnych przyjemności. Ludzie szli tą drogą, tańcząc i bawiąc się - dochodzili do końca, nie spostrzegając, że już koniec. Ale na końcu tej drogi była straszna przepaść, czyli otchłań piekielna. Dusze te na oślep wpadały w tę przepaść; jak szły, tak i wpadały. A była ich tak wielka liczba, że nie można było ich zliczyć. I widziałam drugą drogę, a raczej ścieżkę, bo była wąska i zasłana cierniami i kamieniami, a ludzie, którzy nią szli [mieli] łzy w oczach i różne boleści były ich udziałem. Jedni padali na te kamienie, ale zaraz powstawali i szli dalej. A w końcu drogi był wspaniały ogród, przepełniony wszelkim rodzajem szczęścia, i wchodziły tam te wszystkie dusze. Zaraz w pierwszym momencie zapominały o swych cierpieniach.
Ja, siostra Faustyna, z rozkazu Bożego byłam w przepaściach piekła na to, aby mówić duszom i świadczyć, że piekło jest. O tym teraz mówić nie mogę, mam rozkaz od Boga, abym to zostawiła na piśmie. Szatani mieli do mnie wielką nienawiść, ale z rozkazu Bożego musieli mi być posłuszni. To, com napisała, jest słabym cieniem rzeczy, które widziałam. Jedno zauważyłam: że tam jest najwięcej dusz, które nie dowierzały, że jest piekło.
Wybór drogi należy do Ciebie....(:(:(:
Zbychu 2013-04-04 14:36:00
Mam dwa pytania:
1. Jak się ma światło czołówki do świateł ratraków i ich hałasu na Kasprowym? czy budynki schronisk, leśniczówek i innych budowli na terenie TPNu są na noc zaciemniane?
2 . Proszę o podanie gdzie znajdę prawną definicje "świtu" i "zmierzchu"?

Jeżeli chłopaki nie wytargali i nie uruchomili hałaśliwego agregatu, a używali tylko czołówek, to w świetle prawa możecie im naskakać :) Jest przepis TPN'u zabraniający od zmierzchu do świtu przebywać na szlakach, jednakowoż nie ma definicji prawnej "zmierzchu" i "świtu". Geograficznie jest co najmniej kilka zmierzchów i świtów, więc przepis jest mocno naciągany ;)

Jeżeli chłopaki zrezygnowali z agregatu, spalin i hałasowania - to nie mam do nich uwag :)
Tichodroma Muraria 2013-04-04 14:01:09
@Jurajczyk i olo : pomnóżcie sobie przez dwa.
I nie przypisujcie komuś jego poglądów czy postaw, tylko odnoście się do tego co ktoś napisał. Olo masz rację z tym pętaniem, oczywiście w pewnej (niewielkiej) części, różni ludzie przyjeżdżaja pod Tatry. Ale w następnych sezonach ich już nie zobaczysz. Zwierzęta nie są wazniejsze od ludzi, ale są ważniejsze niż ludzka rozrywka - dlatego zakłada sie parki narodowe, a nie parki rozrywki i rekreacji. Żeby było jasne ani nie chcę usuwać krzyża, ani o takich pomysłach nigdy nie słyszałem. A jeśli gdzieś ktoś głosi takie brednie, że trzeba krzyż usunąć, to trzeba po prostu poczekać do dnia następnego aż wytrzeźwieje. Miłego popołudnia.
vika 2013-04-04 13:56:10
@ Olo
Staram się zrozumieć.
Zawsze próbuję wejść w sytuację tego, który tak a nie inaczej się zachowuje i tak też uczyłam swoje dzieci..

Miałam swojego czasu sytuację, kiedy koledzy okradli mojego syna, zabierając mu jego ulubione zabawki. Zdenerwował się wtedy okropnie i powiedział, że nigdy w życiu ich nie wpuści do domu. Wytłumaczyłam mu, że to są dzieci biedne, których nikt nie nauczył, że nie wolno kraść, bo rodzice od rana do wieczora pili alkohol i zupełnie nie zajmowali się czwórką dzieci, które chodziły byle jak ubrane i głodne.
Mój syn jeden jedyny kolegował się z nimi w szkole ( inni się z nich wyśmiewali ) , a ja dokarmiałam ich, bo stać mnie było na to w czasach kryzysu.
Zaprosiłam ich i wytłumaczyłam, żeby na drugi raz powiedzieli mi o swoich marzeniach, to im kupię te zabawki o których marzą, ale nie wolno im zabierać bez pozwolenia – bo to jest zwykłe złodziejstwo.
Te biedne dzieci o tym nie wiedziały.
Wyrosły na dobrych ludzi i mam cichutką nadzieję, że się do tego odrobinę przyczyniłam.

Olo – jest ok , nie mam do Ciebie żalu.
olo 2013-04-04 12:31:04
vika - więcej luzu i dystansu proponuję, Przykro mi że bierzesz wszystko do siebie. Wcale nie napisałem że jesteś "chora na dekiel" tylko że zachowujesz się tak.
Różnica jest zasadnicza na tej samej zasadzie, jesli ktos mówi do kogoś "głupku" a "zachowujesz się jak głupek". To że ktos zachowuje się jak głupek nie oznacza że jest głupkiem ;)))) Mam nadzieję że zrozumiałas moje intencje.
vika 2013-04-04 10:57:58
@ Jagodziana

Pewnie Cię rozczaruję mocno, ale też jestem katoliczką i bardzo szanuję Ojca Świętego, jednak ja kieruję się w swoim życiu Jego wskazówkami, dlatego nie będę rozmawiać na poziomie ubliżania od „idiotek, chorych na dekiel, wycierania gęb Papieżem, parszywymi sposobami” i tym podobnych insynuacji.

Nie tak rozumiem wiarę i nie tak mnie nauczają w kościele katolickim......

Nie będę się również „wymądrzać” .
Każdy ma SWOJĄ PRAWDĘ i LOGIKĘ, którą ja potrafię uszanować i nie wmawiam (jak niektórzy) komuś tego, co mi się wydaje, że piszący miał na myśli.
Ty też nie wiesz, co Papieżowi by się podobało, tylko odbierasz Jego słowa według SWOJEJ logiki, która wg Ciebie jest najsłuszniejsza na świecie.

Czytając wypowiedzi niektórych , przychodzi na myśl świetny skecz Kabaretu Młodych Panów z ostatniego programu „Dzięki Bogu już weekend” o mowie nienawiści - gdzie ze słowa „dzień dobry” dyskutant opcji przeciwnej wyprowadził cały wywód, co tamten chciał przez to „dzień dobry” zasugerować, opluł swojego zszokowanego przeciwnika, który nie powiedział ani słowa więcej i wyszedł.

Ja też jestem zaszokowana wypowiedziami katolików, z których nienawiść do wszystkich myślących inaczej wylewa mi się przed ekran monitora.
Szkoda klawiatury.

Spodziewam się dalszego opluwania i miłej dyskusji zyczę
olo 2013-04-04 10:17:27
"Co do klawiaturowych twardzieli: za mną stoją setki godzin przepracowanych ochotniczo na rzecz ochrony przyrody, a za Tobą co ? Dziesiątki postów?"
1. to że ktos czasami cos napisze nie oznacza że ma lat naście i nic innego nie robi poza postami. A może jest tak że wiele dla gór i przyrody robił wtedy gdy obecnych 20 latków nawet na świecie nie było
2. nie licza się setki godzin tylko efekt. Mozna setki godzin platać się po szlakach z czego nic nie wynika a mozna w jeden dzień załatwić o wiele więcej dla przyrody, w myśl powiedzenia :"wiek nie świadczy wcale o rozumie"
3. Jesli dla kogos jest ważniejsze zwierzę niz człowiek to nikt nikogo na siłę nie trzyma. Proszę emigrować do Koreii Północnej i tam się realizować. Tam tez człowiek sie nie liczy tylko idea przewodniej jednej i jedynie słusznej linii.
4. Zwierzątka sa zabijane w rzeźni na mięso: konie, świnie i krowy oraz owce, a w Chinach nawet psy. I biedne zwierzatka cierpią, Więc nie jedzmy mięsa tylko MIRABELKI I SZCZAW - smacznego
5. Kocham zwierzatka- zwłaszcza te dobrze wypieczone - mięso z dzika pierwsza klasa, zero tłuszczu ;)))))
Jurajczyk 2013-04-04 08:16:18
Myślałem,ze rzeczy oczywistych i logicznych tłumaczyć nie trzeba,a wyciąganie wniosków przyczynowo-skutkowych nie jest zbyt trudne.Jak widać tylko z pozoru.A więc...

@Edi pisał o przepisach dotyczących poruszania się po zmroku w TPN w danym okresie,więc powtórzę...
@Edi, w artykule napisano"Cała grupa była w okolicach szczytu już o godz. 17." , zachód słońca w dniu 2 kwietnia 2013 o godz.19:11 ... Po zmierzchu co najwyżej schodzili więc czyżbyś zakazał im w ogóle poruszania się po zmierzchu czyli zejścia w dół?Podejrzewam,że z górami,prócz kilku fotek masz mało do czynienia...

Kolejna sprawa...Poniżej @King Artur napisał,że strażnicy parku zwrócili młodym ludziom uwagę,a Ci użyli do oświetlenia jedynie czołówek.Nie wiem czy tak było ale załóżmy,że tak bo nie mam powodu w to nie wierzyć.Skoro zatem mieli kontakt ze strażnikami parku,a Ci nie znaleźli innych przeciwwskazań by się na Giewont udali to po co ciągłe wałkowanie tematu?Strażnicy zapewne znają się na przepisach znacznie lepiej od niejednego z nas.Chyba,że ktoś wie lepiej od nich?Zastanawiam się dlaczego niektórzy tych oczywistych wniosków nie wyciągają i biedny @Jurajczyk musi je wyartykułować? ... ;) ;) ;) Może po prostu nie chcą do takich wniosków dochodzić?

@Tichodroma Muraria,nie wiem czy Cię dobrze kojarzę jako dwudziestoparo letniego młodzieńca.Jeśli tak to proszę posłuchaj.
Po pierwsze to dobrze,że starasz się dbać o przyrodę,bywasz wolontariuszem itp.,to cenne i chwalebne-taki "społeczny głask" ode mnie bo się należy.Z wiekiem pewnie przejdzie Ci samochwalstwo i wystarczy to,że ważniejsze co się dobrego zrobi,a wiedzą o tym jedynie Ci którzy wiedzieć powinni nawet gdy mówimy o tak zacnych czynach.Nic na poklask.Warto też mieć pewną skalę odniesienia.Widywałem takich,którzy wiele krzyczeli o ekologii,a jak przyszło co do czego to nie pisnęli słówkiem by zwrócić uwagę grupie osiłków rzucających pieniądze do MOka.Musieli im zwrócić uwagę inni.Wszak osiłek to organizm dość żywy,sporych rozmiarów i widać nie każdemu nie jest dane prowadzić z nim przysłowiowej dysputy o zagrożeniu populacji turkucia podjadka w lasach tropikalnych Amazonii,że o Tatrach nie wspomnę ... ;) ;) ;)
Nie mówię tu o Tobie,a to jeden z przykładów na to,że nie warto być "zapalonym neofitą" by nie przysłaniać sobie rzeczy czasem ważniejszych lub po prostu się "nie wyłożyć" przy-nazwijmy ją tak-niesprzyjającej okazji.

Po drugie-żartem ale równie szczerze-zarówno przed Twoim wolontariatem jak i przed Twoimi narodzinami istniało życie na Ziemi,a co więcej byli tacy,którzy o nie dbali.Wiem,możesz tego nie pamiętać ale zaufaj mi tak było naprawdę ... ;) ;) ;)

Jeśli jednak jesteś kimś innym i masz więcej niż te dwadzieścia kilka lat to cóż mogę powiedzieć więcej?Chyba tylko to,że człowiek uczy się całe życie...
abcd 2013-04-04 07:52:19
Pseudonim: jagoDZIANA 2013-04-03 23:21:04
Żaden papieski helikopter nie wylądował nigdy na obszarze TPN. Siwa Polana nie jest niestety częścią TPN i dlatego powoli ale konsekwentnie zmienia się w taki jarmark jak ten na Gubałówce.
Aborygen 2013-04-04 07:26:21
Baciar 1

Gratulacje - dobre podsumowanie .

Wiara i wytrwałość - drogą do sukcesu .

Pozdrawiam JAWNIE
Jacek Kalata
Baciar 1 2013-04-04 02:19:37
Wiara stała się najsilniejszą ostoją naszej narodowości. I to dostrzegli nasi ciemiężyciele. Stąd ich lęk przed naszą wiarą, jakby to była niebezpieczna broń - nawet w rękach małych, słabych i ujarzmionych. Stąd wszystkie prześladowania, krwawe prześladowania, przez które próbowano odebrać wiarę: naszą przynależność do świętego Kościoła katolickiego. - (bł. Urszula Ledóchowska)
Tichodroma Muraria 2013-04-04 00:08:53
@fibi
Jaka sprzedaż Kasprowego? O czym ty piszesz?
Tichodroma Muraria 2013-04-03 23:58:05
#Fibi
Jaka sprzedaż Kasprowego? O czym ty piszesz?
Fibi 2013-04-03 23:40:53
"Kasprowy i jego otoczenie Zdewastowane " tzn." nic nie warte," bo nie ma ?
kozic i świstaków i należy Go sprzedać .
Teraz rozumiem dlaczego pod tym tematem Cisza
z tego co pamietam Giewont też ma swoją cenę ?
jagoDZIANA 2013-04-03 23:21:04
"Pseudonim: Fibi 2013-04-03 22:20:13
Widzę że dalej drażni temat krzyża i tych światełek , co to niby dewastują przyrodę"
Oczywiście, że chodzi o to, żeby dowalić katolikom, kościołowi, krzyżowi wierze i wszystkiemu co z tym związane. Ateistom i antyklerykałom tylko o to chodzi. Tylko czekają na okazję. Pytam ich, kto im dał prawo, aby wycierać swoje gęby zmarłym papieżem Janem Pawłem II???? Skąd mogą wiedzieć co by mu się podobało, a co nie? Jeśli byłby takim, jakim oni by chcieli, żeby był, to zamiast prosić nas podczas pamiętnej pielgrzymki pod Tatrami, abyśmy bronili tego krzyża na Giewoncie, ganiłby nas za to, że ojcowie nasi nie szanowali przyrody. Że stawiając krzyż na Giewoncie działali wbrew temu, co jest hołdem dla Chrystusa. Jan Paweł II nie wylądowałby też na Siwej Polanie (obszar TPN!!!!!) ryczącym helikopterem, żeby spotkać się z Wałęsą. Już widzę oczami wyobraźni, jak się mądrzą vika, Edi, Tichodroma, abcd, gdyby dzisiaj powstała inicjatywa postawienia krzyża na Giewoncie w hołdzie JPII. Dopiero wtedy by się podpierali jego naukami, encyklikami, homiliami, naukami na temat "szanowania tego pięknego zakątka Polski". Ale niestety. Wbrew waszym antyklerykalnym oczekiwaniom nie dał wam tej satysfakcji. Dlatego przestańcie w parszywy sposób ciągle się powoływać na jego wyrwane z kontekstu wypowiedzi. Na temat zagrożeń ze strony działających schronisk, kolejki linowej, agregatu zasilającego w energię elektryczną Jaskinię Mroźną etc,,, pisać już mi się nie chce. Przecież idiotów nie przekonam, a sama stracę na powadze!!!
Tichodroma Muraria 2013-04-03 22:53:35
@Jurajczyk
To była sugestia, nie rozkaz, zwłaszcza, że się żegnałeś udając na spoczynek zasłuzony.
@Fibi
Odnosimy się / ja sie odnoszę do jednego tematu, jednej konkretnej sprawy a nie do całego zła i nieprawości na tym świecie.
Czemu tak uparcie się wpiera, ze komuś krzyż przeszkadza? Jakoś nikt tu nie napisał, że mu krzyż przeszkadza.
Kasprowy i otoczenie jest już zdewastowane, dla Twojej wiadomości dodam, że tam dawno nie ma świstaków i kozic.
Jurajczyk 2013-04-03 22:32:00
@Tichodroma Muraria,jedna prośba-przestań próbować komuś rozkazywać bo to w twoim wykonaniu: "idź spać bo jak śpisz to nie grzeszysz" było co najmniej nie na miejscu.
Mimo wszystko dobrej nocy.
Fibi 2013-04-03 22:20:13
Widzę że dalej drażni temat krzyża i tych światełek , co to niby dewastują przyrodę

Obok jest Kasprowy , który za "chwile " ulegnie większej dewastacji , jakoś pod tym tematem cisza .Jakby Tych pseudo przyrodników i patryjotów nic nie obchodziło.
Tam też są Swistaki, kozice .rośliny
Dlaczego tego nie bronicie .gdzie Wasze zaangażowanie
Nie ma pewności, jak przyjdzie " Nowe ", że będzie liczyła się Przyroda , czy tylko Kasa?
Tichodroma Muraria 2013-04-03 22:09:52
@Jurajczyk
Poczytaj komentarze wcześniejsze, jak proponowałem to sie dowiesz co i dlaczego źle zrobili. Skazałbym ich na przepisanie cytowanej wczesniej encykliki Jana Pawła - może by coś zostało.
Nie wiem co inni kiedys pisali, po archiwum też nie będę grzebał - odnosze sie do artykułu i obecnych komentarzy.
Pytałem co konkretnie stoi za Tobą - inne rzeczy? tzn jakie? Pochwal się, śmiało.
Zakładam, że nie robią innych rzeczy? Nie, nie zakładam, tylko ty mi to przypisujesz.
Jeśli zartujesz z tego ważnego przyrodniczo okresu, to dobranoc, idź spać bo jak śpisz to nie grzeszysz.
Jurajczyk 2013-04-03 21:54:43
@Tichodroma Muraria ...
"...Działanie wbrew temu..."? ...A co oni takiego złego wyrządzili przyrodzie?Skażecie ich na długoletnie więzienie czy coś w tym stylu?

"...Nikt nie chce usuwania krzyża z Giewontu jak sugerujesz, nie po to jego części pradziadkowie wnosili na plecach, żeby mi teraz ktoś go usuwał. Pewnie myli Ci się z krzyżami na Rysach." ... Nic mi się nie myli.Udajesz czy faktycznie nie jesteś osobą świadomą co na TP niektórzy wypisywali na temat krzyża na Giewoncie?Poszukaj w archiwum postów.

"...za mną stoją setki godzin przepracowanych ochotniczo na rzecz ochrony przyrody, a za Tobą co ? Dziesiątki postów?..." ... Gratuluję jeśli to prawda.Wiesz nie tylko ty,inni też różne rzeczy robili,robią i będą robili ale skoro lubisz się chwalić to gratuluję raz jeszcze.

"..Niech popracują w hospicjum jak chcą się wykazać...." ... Dlaczego zakładasz z góry,że nie robią innych pożytecznych rzeczy?

"...Teraz jest bardzo ważny przyrodniczo okres..." ... Masz rację ale to chyba najważniejszy okres dla wykluwania się anty komentarzy...

Dobranoc i "nie strzelajcie" z armaty do wróbla...Tym bardziej,że już po zmierzchu jest...
Jurajczyk 2013-04-03 21:35:28
@uorcyk,a co w tym pustego czy nieprawdziwego?Poświęcenie młodych ludzi,którzy zamiast siedzieć w domu przed kompem jak niektórzy,idą i niosą innym tą odrobinę nadziei?
Z całym szacunkiem żal mi ciebie jeśli nie widzisz w tym prawdy czy zaangażowania.Źle rozumiane zaangażowanie to ciągła walka właśnie z tymi młodymi ludźmi,którzy uczynili ten piękny znak pamięci.
Tichodroma Muraria 2013-04-03 21:24:39
@Jurajczyk
Poczytaj może komentarze to Ci się rozjaśni bardziej niż czołówką. Papież w swoich encyklikach kazał nam szanować przyrodę. Działanie wbrew temu nie jest hołdem dla Papieża, ale zaprzeczeniem. Nikt nie chce usuwania krzyża z Giewontu jak sugerujesz, nie po to jego części pradziadkowie wnosili na plecach, żeby mi teraz ktoś go usuwał. Pewnie myli Ci się z krzyżami na Rysach.
Co do klawiaturowych twardzieli: za mną stoją setki godzin przepracowanych ochotniczo na rzecz ochrony przyrody, a za Tobą co ? Dziesiątki postów?
Przy okazji, młodzi świecili czołówkami, bo flary im skonfiskowano. Niech popracują w hospicjum jak chcą się wykazać. Teraz jest bardzo ważny przyrodniczo okres.
uorcyk 2013-04-03 21:19:20
ja wole PRAWDE na codzien niz pustote od swięta !
Jurajczyk 2013-04-03 21:16:42
@uorcyk,dla ciebie pusty gest,dla mnie nie.Oby choć odrobina tego "światła" padła na niektórych świat byłby choć odrobinę lepszy.
Jurajczyk 2013-04-03 21:08:57
P.S.
@Edi, w artykule napisano"Cała grupa była w okolicach szczytu już o godz. 17." , zachód słońca w dniu 2 kwietnia 2013 o godz.19:11 ... Po zmierzchu co najwyżej schodzili więc czyżbyś zakazał im w ogóle poruszania się po zmierzchu czyli zejścia w dół?Podejrzewam,że z górami,prócz kilku fotek masz mało do czynienia...

Mam pretensję do TP bo artykuł nie dość,że pisany na kolanie to niepełny i stąd mogą brać się różne interpretacje,które są "używką" dla niektórych wpisów komentarzowych.Panowie redaktorzy,może lepiej przyłożyć się do dokładnego przedstawienia poruszanego tematu przez siebie lub po prostu odpuścić sobie niż oczekiwać na kolejny "komentarzowy kociołek". Jeśli tak niektórzy rozumieją zainteresowanie portalem to nie jest-delikatnie mówiąc-ono najwłaściwsze.
uorcyk 2013-04-03 21:01:19
do mnie pijesz? to ci rzekne slowami sw Tomasza Z Akwinu, ze dobro jest dobrem pod kazxdym wzgledem, czyli czyniac je nie popelnia sie czynow zabronionych etc. Oswietlanie krzyza To tylko PUSTY gest, owszem, wyczyn nielada jaki ale niczego nie wnoszący.ekstra .. A krzyz stoi i stoi i stał bedzie czy go oswietla czy tez nie...
Jurajczyk 2013-04-03 20:56:52
Może niektórzy wprost by się przyznali,że nie chodzi im ani o przepisy,ani o przyrodę tylko ten krzyż im przeszkadza.Nie mogą jednym sposobem,próbują innym zdezawuować inicjatywę młodych ludzi.Ci "klawiaturowi twardziele" już tak "w koło Macieju" od wielu lat...
EdiEd 2013-04-03 20:41:50
@King Artur - zalecam także zapoznanie się z przepisami. Dla zaoszczędzenia czasu przytoczę właściwy fragment z "ZARZĄDZENIE NR 1/2012" Dyrektora TPN, paragraf 1. punkt 6. "Wprowadza się ograniczenia w ruchu turystycznym polegające na zamknięciu wszystkich szlaków turystycznych, rowerowych, tras i szlaków narciarskich od zmierzchu do świtu, w terminie od 1 kwietnia do 30 listopada. "
uorcyk 2013-04-03 20:36:48
i dobrze ze sie za to wzięto. Takie ekstra doswietlanie bez watpienia powoduje zdezorientowanie zwierzat (co moze byc dla nich zagrozeniem nawet gdy pogoda jest znacznie lepsza) i w rzeczywistosci niczemu nie służy.
Jak kto ma potrzebe to JP2 lub jego idee niechaj w sercu nosi stale lub od swieta, albo we mszach uczestniczy aktywniej w tych dniach, albo slubuje ze co roku w rocznice dobry uczynek zrobi, niekoniecznie łamiac jakies przepisy.
Z kolei bierne patrzenie na "dziwowisko" nie wymaga jakiegokolwiek zaangazowania od gapiów i jest tylko ot takim 'gadzetem" czy tez "show" za którym w parze nie idzie nic wartosciowego poza ulotna chwila...
Adam123@ 2013-04-03 18:50:23
I bardzo dobrze że użyli czołówek, dobrze że interweniowała Straż Parku, taka była intencja mojego pytania. A w momencie pisania przeze mnie postu na stronie TP była fotografia z "płonącym Giewontem" która teraz znikła i totalnie to wypacza sens poniższej "dyskusji" ...
King Artur 2013-04-03 18:28:07
Do Adama 123, zadaj sobie jedno proste pytanie dlaczego grupa zajmująca się oświetlaniem krzyża od 8 lat na Giewoncie wczoraj oświetliła go jedynie przy pomocy czołówek, a dlatego, że jak wieści niosą z Kuźnic Straż Parku interweniowała przy Krzyżu, a wspomagali ich pogranicznicy. Nieprawdziwymi wpisami krzywdzisz strażników, że nic nie zdziałali.
Do Vika, czytaj ze zrozumieniem, a sama dojdziesz do wniosku, że Dyrekcja TPN reaguje właściwie i nie ma żadnego przyzwolenia na niszczenie przyrody tatrzańskiej.
Do EdiEd, zapoznaj się dokładniej z parkowymi przepisami, a będziesz świadomy, że aktualnie nie ma zakazu poruszania się po zmroku w TPN, ale w okresie letnim. Przepisy prawa są egzekwowane w TPN. Gdyby wczoraj nie Straż Parku i Graniczna byłoby jak co roku, a tak było inaczej tylko czołówki.
uorcyk 2013-04-03 16:23:12
Boryno, 'fajna" inaczej , tak samo jak ta twoja z baranem... lepiej zajmowac sie czyms bardziej pozytecznycm czy konstruktywnym !
kołatek 2013-04-03 16:01:55
@Baciar1,czy Ty na Onecie występujesz pod nickiem "kościół jest prawdą" czy zrzynasz czyjeś wpisy?;)
Co do tematu jestem za jak i przeciw.:)
Aborygen 2013-04-03 15:12:32
Jak widać po komentarzach , najbardziej akcję komentują ci - co sami żadnych zasad nie wyznają , albo zasad mają się trzymać wszyscy poza nimi .

Akcja była fajna .

Pozdrawiam
JAWNIE
Jacek Kalata
Baciar 1 2013-04-03 15:07:27
@ EdiEd....Ty do KK nie należysz to zajmij się swoimi sprawami ! Ja jestem katolikiem . Obrażasz mnie poprzez obrażanie tych , którzy mu służą . Zrozum !!! Twoje plugawe wypociny a także i chyba Twoje życie , są ropiejącą raną na , i tak już chorym organizmie naszego narodu .Twoja plugawość jest nieetyczna , niesmaczna i odrażająca . Zacznij szanować ludzi o innych poglądach to i Ciebie będą szanować.......Każdy z nas jest dzieckiem Bożym , nawet ludzie niewierzący,tacy jak Ty którzy tej prawdy nie przyjmują . Aborcja, eutanazja , in vitro są zbrodnią , zabójstwem człowieka . To nie jest postęp , to jest zezwierzęcenie i uprzedmiotowienie nas jako dzieci Bożych ........A na sam koniec ,nie dajmy, nie pozwólmy się manipulować takim @ EdiEd i jemu/jej podobnych ??? . Każdy z Was jest człowiekiem myślącym . OTWÓRZCIE SIĘ na prawdę! Bracia i siostry, zacznijcie myśleć krytycznie i nie słuchajcie ludzi, którzy chcą z człowieka uczynić rzecz tak jak .... Kościół Katolicki ukazuje Bożą drogę wiodącą do wolności. Dekalog chroni człowieka przed niewolą grzechu , jest drogowskazem jak żyć prawdziwą radością i wolnością . @ EdiEd Ty dobrze wiesz , co trzeba pisać bo to obecnie na czasie, to teraz takie poprawne politycznie . Przecież to takie nowoczesne, iść z prądem głupoty, bez myślenia, demagogii, być może otrzymujesz za to pieniądze to jest Twoja praca ,no ale z czegoś żyć trzeba....(:(:(:
Fibi 2013-04-03 13:19:05
Niektórych ta wyprawa drażni nie tyle ta wyprawa , ale samo rozświetlenie Krzyża .Krzyż dla niektórych jest "niewygody " starają się zagłuszyć jego mowę.

"Nie wstydzcie się krzyża"
">- te słowa kierują nasz wzrok ku Krzyżowi Świętemu, ku drzewu krzyża .na którym zawisło Zbawienie świata ,
" Nauka Krzyża jest głupstwem dla "Swiata" , dla Nas jest mocą Bożą " [ por 1Kor1.18]
JP II 06 O6 97

Tu na Dole należy zapalić znicz , albo ognisko rozpalić, ale to nie będzie takie
wymowne

Tam Na Giewoncie jest 1819 kg Wiary
" Zawsze byliście ze mną i rozumieliście moje moje troski,
Czułem to,
Za tę postawę Wiary i oddania Kościołowi dziękuję Wam dzisiaj z całego serca "
JP II 07 06 97 Krzeptówki
Jurajczyk 2013-04-03 13:05:48
P.S.Swoją drogą to rozświetlenie Giewontu małymi latarkami czołowymi pośród otaczającego mroku to swoista metafora coraz większego mroku w jaki osuwa się otaczający nas świat.Te światełka jak latarnia podczas sztormu ciągle dają nadzieję.
Tichodroma Muraria 2013-04-03 13:03:38
@Jurajczyk a może jeszcze wspomnimy o srodowisku w Chinach? Piszemy o konkretnym temacie. Krzyża nikt nie chce usuwać: ma być. Za nami stoją tysiące godzin przepracowanych ochotniczo na rzecz przyrody tatrzańskiej i nie tylko - nie zza kompa. Wytłumaczyć Ci łaskawie: a to przejrzyj komentarze, znajdziesz tam cytat z encykliki Jana Pawła. Ci młodzi ludzie mogli uzyskać zezwolenie w ramach kultu religijnego, niech ich redakcja zapyta czy się starali.
Jurajczyk 2013-04-03 12:36:27
@Edi, wytłumacz łaskawi po co ty lub tobie podobni corocznie "biją pianę" albo o oświetlenie krzyża albo wręcz o usunięcie krzyża z Giewontu.Co roku ten sam temat by się czepić.
Chcecie być pożyteczni i realnie zmierzyć się z jakimś ważnym dla przyrody i ekologii problemem?Służę uprzejmie...
W większości "marudzący" i tak nie są z Podhala lecz z innych stron więc służę przykładem z Jury.@Edi zawsze to bliżej bo z Łodzi ze dwie godzinki będzie pewnie.Zapraszam do wysiłku i zainteresowania się np. sprawą-aktualnie odwiertów-ewentualnej budowy przez firmę Rathdowney kopalni rud cynku i ołowiu w otulinie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w okolicach Zawiercia.W okolicy znajduje się obszar ochrony siedlisk Natura 2000 "Ostoja Środkowojurajska". Skoro wam tak zależy na przyrodzie i ekologii to zapraszam-nie tyle to popisywania się przed klawiaturą i upajaniem się swoimi wynurzeniami-tylko do realnych działań...
boruta 2013-04-03 12:32:38
W lutym codziennie 2 tys. osób straciło pracę. Jest za co dziękować Wojtyle, to jest cud.
Tichodroma Muraria 2013-04-03 12:21:31
@ras Mylisz się. Były przeprowadzone badania - zwierzęta w nocy korzystają ze szlaków "ludzkich". Badania przeprowadzono już po komunie, jakbyś nie wierzył. Informacje są dostepne zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Poszukaj sobie w sieci - dowiesz się czemu z nich korzystają.
@Edied są aktualne, niestety są.
kotecek 2013-04-03 11:54:01
w trakcie czytania tych wszystkich komentarzy można zapomnieć jaki artykuł jest komentowany..
Krzyż przepiękny! Góry.. to co Jan Paweł II najbardziej kochał w przyrodzie.. Pięknie oddany hołd wielkiemu Człowiekowi..
ras 2013-04-03 11:53:00
@EdiEd zakaz, o którym piszesz (przebywanie po zmroku w Tatrach) nie jest pomysłem TPN ani ochraniarzy przyrody tylko jedną z pozostałości komunizmu, która zgodnie z ustawą o komuniźmie powinna być uchylona jako pozostałość po systemie totalitarnym i był to nakaz nie mający na celu ochrony przyrody tylko ochrony bratniej granicy polsko-czechosłowackiej przed szpiegami. TPN przyjął tą doktrynę komunistyczną i tylko ją troszkę "pomalował".
EdiEd 2013-04-03 11:27:44
No cóż, nie spodziewałem się niczego innego, jak tylko inwektyw. Ale to nie moje świadectwo...
@jagoDZIANA, dobrze wiesz, że użyto czołówek tylko ze względu na warunki pogodowe i nie rozmawiamy (obrzucamy się błotem) tutaj o tym konkretnym przypadku, ale o całej akcji. To po pierwsze, Po drugie może Cię zaskoczę, ale czołówki również nie powinny się tam palić, z bardzo prostego powodu: w Tatrach, wg regulaminu TPN, obowiązuje zakaz poruszania się w nocy. Dyrektor Parku na jesieni ubiegłego roku zapowiedział nawet, że przepis ten będzie w końcu przez Straż Parku egzekwowany.
Oczywiście te moje wypociny są nieaktualne jeśli grupa posiada na to wszystko zezwolenie, bo ja nie prowadzę żadnych badań w Parku, ale TPN tak i tylko Dyrektor może to ocenić udzielając stosownych zezwoleń, choć w tym przypadku chyba nie może, może tylko wydać opinię a zezwolenie wydaje kto inny.
Co do śmigłowców. No cóż, na pewno ich używanie na trenie TPN ma negatywny wpływ na przyrodę, ale akceptujemy ten fakt (w tym i ja) bo chodzi o ratowanie ludzkiego życia. Ustawodawca także to akceptuje zamieszczając odpowiedni wpis:
"Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą:
...
3) prowadzenia akcji ratowniczej oraz działań związanych z bezpieczeństwem powszechnym;"
wroclawianka 2013-04-03 11:24:49
Kolejny rok czekałam na wiadomosc o swiatłach na Giewoncie i były!. Wyrazy szacunku dla wszystkich podejmujących ten trud!!! . Jestem z was dumna.
vika 2013-04-03 10:42:09
@ Jagodziana
Wiem, co jest czołówka (mam dwie) i naprawdę nie musisz używać takich złośliwości.
Wiesz równie dobrze, że nie chodzi mi rozświetlanie nimi Giewontu - co w tym roku, chyba pierwszy raz zrobiono.
Jak zapalam lampę w pokoju – przyciskam wyłącznik, jednak wydaje mi się, że na Giewoncie takiego nie ma.
Trzeba tam wynieść kopcący, głośno pracujący na ropę lub benzynę agregat i dopiero się ta lampa zapali. W ub. latach prasa donosiła o paleniu tam ogniska i też była dyskusja na ten temat.
To właśnie jest łamaniem przepisów TPN, tego na terenie parku robić nie wolno.
Resztę klarownie i mądrze wyjaśnił EdiEd.

@ olo
Nie jestem feministką i nie zachowuję się jak feministka.
Napisałam tylko spokojnie, bez obrażania nikogo – co myślę na ten temat, a jeśli obraziłam – to przeprosiłam.
Zapewniam Cię również, że „chora na dekiel” też nie jestem, ale uważam, że pamięć o naszym Wielkim Polaku może być czczona w zupełnie inny sposób – niekoniecznie poprzez łamanie przepisów, co w świetle nauki Kościoła jest grzechem i naprawdę nie ja to wymyśliłam.
Zamiast popisywać się złośliwościami – warto to wszystko na spokojnie przemyśleć...

@ Mała ….dziękuję Ci za troskę, ale naprawdę nie musisz akurat mnie żałować... Jest tu wielu innych, nad którymi warto by się było pochylić ........

@ Cobra z Twoich postów sączy się JAD dzikiej kobry...
Jestem w szoku ... wprost nie wierzę, że tak może pisać katolik.
jagoDZIANA 2013-04-03 09:35:20
"Pseudonim: EdiEd 2013-04-03 01:22:26
jeśli ja, lub nawet Pani, zboczymy ze szlaku turystycznego w Parku, to nie pomoże tłumaczenie iż stało to się na skutek naszej miłości do gór, pod wpływem cudownych krajobrazów zapomnieliśmy o przepisach.

Zapalanie lampki tzw czołówki jest zboczeniem ze szlaku??? No to ktoś tutaj jest faktycznie totalnie zboczony!!! Oto efekt intelektualnego zgwałcenia przez lidera naćpanej hołoty!!!!!"

"Pseudonim: EdiEd 2013-04-03 01:22:26
@mama lakonicznie stwierdza, że ani świstaki, ani kozice nie są zagrożone. Rozumiem, że @mama wie to na pewno. Przeprowadziła odpowiednie badania, jest pracownikiem naukowym TPN i pisze o tym z całą odpowiedzialnością?"

Rozumiem, że EdiEd, oraz Adam123@, wespół z viką, jako wybitni pracownicy naukowi TPN, wiedzą ponad wszelką wątpliwość, jak wielki wpływ na wyginięcie gatunku ma kilka zapalonych czołówek!!! W końcu od siedmiu lat prowadzą odpowiednie badania naukowe!!!
Jurajczyk 2013-04-03 08:34:58
@Edi,napociłeś się wybiórczo przy pisaniu tematu,a z logiki pała.No bo to twoje "zbaczanie" ze szlaku to raczej uprzednio nigdzie nie zgłaszane i bez zezwolenia raczej czyż nie?
No więc może przespaceruj się z pieskiem Piotrkowską,odetchnij-taka piękna zima tej wiosny.Tylko kleksa po sobie nie zostawcie na ulicy bo może być mandat i to wcale nie od Straży Parku ... ;) ;) ;)
cobra 2013-04-03 08:15:40
Brawo chłopaki!!!Palikociarnia niech sobie poszczeka!!Bo tylko tyle mogą!!!Wychodzi na to że helikopter GOPR-u który bierze udział w akcji to dopiero świstakówi kozicek o zawał przyprawia!!!Zakazać ratownikom górskim używać także latarek!!!Ej PALIGŁUPY,PALIGŁUPY!!!!!Pod byle pretekstem,tylko dołożyć KATOLOM!!!!!!
Mała 2013-04-03 08:15:21
Jak czytam niektóre komentarze np. Viky to mi jej żal... jak można gadać takie pierdoły..............Chłopaki szacun dla was że tam byliście i oddaliście hołd Wielkiemu Człowiekowi jakim był Jan Paweł II.
do Jurajczyk 2013-04-03 08:02:07
Jurajczyk - dzięki za te słowa, bo jak się czyta niektóre komentarze to aż ...
EdiEd 2013-04-03 01:22:26
Domyślam się, że każdego z Was bulwersują różne medialne doniesienia o tym, że prawo bywa stosowane wybiórczo w zależności od wielkości korporacji, stanowiska, lub majętności obywatela. Mnie np. bardzo bulwersują. W Parku Narodowym rzeczywiście działają konkretne przepisy prawa. Nie ma sensu ich tu przytaczać, bo każdy może je bez trudu znaleźć. I nie ma wątpliwości, że akcja rozświetlania krzyża na Giewoncie jest sprzeczna z tymi przepisami. Wychodzi na to, że @mama jest dumna z tego, że jej sen nie ma poszanowania do tych przepisów i takie właśnie wartości przekazuje swoim dzieciom: nie musisz szanować prawa w imię szanowania innych wartości. Z jednej strony, kiedy nam wygodnie oburzamy się na wymiar sprawiedliwości, z drugiej jednak strony pochwalamy łamanie prawa (co notabene samo w sobie jest jego łamaniem). @mama lakonicznie stwierdza, że ani świstaki, ani kozice nie są zagrożone. Rozumiem, że @mama wie to na pewno. Przeprowadziła odpowiednie badania, jest pracownikiem naukowym TPN i pisze o tym z całą odpowiedzialnością? A skoro tak, to po co łamać prawo? Dlaczego nikt nie próbuje zalegalizować całej akcji? Przepisy o ochronie przyrody w Parkach Narodowych są tutaj elastyczne. Pozwolę sobie zacytować odpowiedni fragment ustawy:
"...Minister właściwy do spraw środowiska, po zasięgnięciu opinii dyrektora parku narodowego, może zezwolić na obszarze parku narodowego na odstępstwa od zakazów, o których mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione:
1) potrzebą ochrony przyrody, wykonywaniem badań naukowych, celami edukacyjnymi, kulturowymi, turystycznymi, rekreacyjnymi lub sportowymi lub celami kultu religijnego i nie spowoduje to negatywnego oddziaływania na przyrodę parku narodowego..."
Skoro więc jesteśmy pewni swego, że negatywnych oddziaływań nie ma, to w czym problem?
Widzi Pani, Pani @mamo, jeśli ja, lub nawet Pani, zboczymy ze szlaku turystycznego w Parku, to nie pomoże tłumaczenie iż stało to się na skutek naszej miłości do gór, pod wpływem cudownych krajobrazów zapomnieliśmy o przepisach. Rozumiem, że moja miłość do gór ma się nijak do miłości Pani syna do Papieża Polaka i mój przykład jest nieadekwatny, jednak mimo wszystko proponuję przemyśleć swoją postawę.
Baciar 1 2013-04-03 00:56:32
Praktyka: oratio i contemplatio tekstu Mt 19,16-26

Oratio

Panie Jezu, Ty przed wiekami odbywałeś swą podróż z Galilei do Judei, do Jerozolimy, gdzie miałeś przeżyć Twoją Paschą. Wówczas mógł przybliżyć się do ciebie młody człowiek i postawić Ci pytanie o to, co jest najważniejsze, o życie wieczne. Podjąłeś z nim dialog, który miał go doprowadzić do odkrycia Prawdy o drodze wiodącej do Nieba, Prawdy, którą de facto Ty jesteś - Twoja Osoba. Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem (J 14,6).

Dziś jako zmartwychwstały Pan nieustannie idziesz przez ziemię i pozwalasz nam przybliżać się do Ciebie. I albo Ty sam stawiasz nam pytania, jak Szawłowi: Szawle, Szawle, czemu Mnie prześladujesz?; albo pozwalasz nam - jak Kościołowi w Jerozolimie po uwięzieniu Piotra - wołać do Ciebie z głębi naszej bezradności, poczucia braku i niedoskonałości, z krainy zła i prześladowań, ze świata podobnego do Babilonu, o którym mówi Księga Apokalipsy: I światło lampy już w tobie nie rozbłyśnie. I głosu oblubieńca i oblubienicy już w tobie się nie usłyszy: bo kupcy twoi byli możnowładcami na ziemi, bo twymi czarami omamione zostały wszystkie narody (Ap 18,23).

Daj nam łaskę mocy i odwagi, aby każdy z nas miał dość sił, aby wyrwać się z sideł mamiących go miraży ekranowo-wirtualnego szczęścia, a zaczął zadawać Ci w głębi swej duszy jedno, najważniejsze pytanie: o życie wieczne. Aby rozbrzmiewało w naszej duszy Twoje zdanie: Jeśli chcesz wejść do życia wiecznego..., Jeśli chcesz być doskonały...Otwórz nasze oczy, aby widziały Twoją obecność pośród nas, tutaj, w naszym świecie. Aby nie było tak, jak mówił Jan Chrzciciel o swych współczesnych: Pośród was stoi Ten, którego nie znacie.

Daj nam wrażliwe uszy, które pomimo hałasu i wrzasku świata, usłyszą Twój głos, i serce, które otworzy się na Twoje Słowo. Daj nam uszy wrażliwe na jęk cierpienia i bóle świata, na słowa goryczy i rozpaczy ludzi zepchniętych na margines, w nędzę, pokrzywdzonych. Daj nam uszy, które za szczebiotem sztucznych, grzecznościowych formułek potrafią usłyszeć płacz człowieka opuszczonego, zdradzonego, brutalnie wykorzystanego - człowieka samotnego w tłumie, w blokowisku, w akademiku, w domu rodzinnym, w parafii, w klasztorze.

Daj nam - Panie Jezu - poznać Boga jako jedynego Dobrego. Mówisz nam bowiem, że nie tylko stworzony przez Niego świat jest dobry, ale przede wszystkim On sam jest Dobry, a więc bliski, otwarty, przyciągający.

Dziękujemy Ci, Jezu, że ofiarujesz nam swoją przyjaźń. Dzięki Ci, bo poza wszystkim, co czynimy lub możemy uczynić, Ty ofiarujesz nam prawdziwą, rzeczywistą więź z Tobą, a od niej zależeć będzie każde nasze spotkanie z bliźnimi.

Prosimy Cię, Panie, byśmy umieli przyjąć tę Twoją propozycję, byśmy jej nie odrzucali, ale też nie uważali za coś oczywistego, bo jest ona darem wyjątkowym.

Prosimy Cię, Panie, byś się nam objawił i powiedział nam, kim jesteśmy, odsłaniając nam prawdę o nas samych, byśmy mogli cieszyć się radością Twojej Ewangelii.

Błagamy Cię, Panie, byś nas zbawił i udzielił nam Ducha Prawdy i Ducha Miłości.
Tichodroma Muraria 2013-04-03 00:08:27
@fibi skoro tak to odbierasz...
ale można zrobić watre gdzieś niżej, można świeczkę zapalić.
"Chłopaków" nie poprę, chociaż rozumiem - młodzi, chcą pokazać.
byle z tego Smalcu pasztet nie wyszedł.
Fibi 2013-04-02 23:33:59
@TM

Jednak Stwórca zrozumiał intencje chłopaków. było widać Swiatło z Giewontu
co prawda małe iskierki, staliśmy w grupie i patrzyliśmy w zadumie ,

Pojechałam na Gubałówke , aby zobaczyc i w ciszy powrócić do Tamtych chwil .
.jak szybko niektórzy zapominają (:

Trzeba dbać o Braci Mniejszych , Przyrodę ale też trzeba pamiętac o Człowieku i o Bogu aby się duchowo wzmocnić , góry dają nam taką możliwośc rozumiał to JP II
.Dzisiaj była ta chwila zadumy i refleksji .

Brawo chłopaki że Wam się Udało !!!!
Tichodroma Muraria 2013-04-02 23:10:33
OCZYWIŚCIE jagodziana. Ze względu na legowiska zamknięty jest długi giewont i trasa przez olejarnię, ponieważ wystepują tam endemity. Niestety, nie znajdziesz tego na stronach tygodnika, ani gdziekolwiek w sieci o jakie taksony chodzi.
I tak widać, że nie słuchasz mojego gledzenia, bo nie piszesz do rzeczy.
ZZZ 2013-04-02 23:06:19
Chłopaki "SZACUN"
Trzeba dokonywać wielkich rzeczy puki można, by za dzieścia lat usiąść w fotelu i wspominać
jagoDZIANA 2013-04-02 22:58:45
"Pseudonim: gooralka 2013-04-02 22:09:22
Vika pewnie nie wie, co to jest czołówka ;P"
Oprócz takiej małej lampki zakładanej na czoło, mamy jeszcze zderzenie pojazdów na tzw "czołówkę", oraz byłą już wojskową wytwórnię filmową :-)

"Pseudonim: Tichodroma Muraria 2013-04-02 22:12:31
@jagodziana a Tobie mozna cokolwiek wytłumaczyć ? Każde nocne niepokojenie zwierząt jest dla nich niebezpieczne,"
Ta, szczególnie tych śpiących pod samym Krzyżem na Giewoncie.Łań i saren. One tam sobie urządziły swoje legowiska, a wstrętne katole mącą ich błogi spokój. Spróbuj mi wytłumaczyć, że jest inaczej :-)

"Pseudonim: Tichodroma Muraria 2013-04-02 22:12:31
Rusz się zza kompa w Tatry a coś w końcu zobaczysz"
Nie muszę, wystarczy posłuchać twojego "ględzenia" spod Krzyża na Giewoncie
olo 2013-04-02 22:39:40
nadmienię równiez ze ja tez bardzo kocham zwierzątka, zwłaszcza te dobrze wypieczone ;)))
olo 2013-04-02 22:38:36
vika- za bardzo przeżywasz ;))) zaoewniam cię że twoim zwierzatkom nic sie na pewno nie stanie od kilku czołówek zapalonych pod krzyżem na Giewoncie. Nie zachowuj sie jak jakaś nawiedzona feministka i chora na dekiel baba dla której ważniejszy jest jakiś kundel niz Człowiek czy też pamieć o wielkim Polaku....
Tichodroma Muraria 2013-04-02 22:12:31
@jagodziana a Tobie mozna cokolwiek wytłumaczyć ? Każde nocne niepokojenie zwierząt jest dla nich niebezpieczne, zwłaszcza teraz gdy nie ma pokarmu, a łanie i sarny w poszukiwaniu pozywienia schodzą do miasta. Tym gorzej mają zwierzęta w Tatrach gdzie zawsze gorzej z pozywieniem, a warstwa śniegu jest grubsza. Dlatego jest zakaz przebywania w nocy w Tatrach ( w tym okresie nie obowiazuje, bo nawet krótka wycieczka kuźnice>kondratowa > grań goryczkowej >kw . gasienicowa> Kuźnice nawet zaczęta ze wschodem słońca musi skończyć sie po zmroku)
Rusz sie zza kompa w Tatry a coś w końcu zobaczysz. I nie pytaj skąd wiem : nie ma dnia ni godziny byś nie komentował, repostował, cytował.
gooralka 2013-04-02 22:09:22
Vika pewnie nie wie, co to jest czołówka ;P
jagoDZIANA 2013-04-02 21:58:59
vika, tylko nadal nie potrafisz wytłumaczyć, jak można za pomocą czołówki zniszczyć przyrodę Tatr????
jagoDZIANA 2013-04-02 21:56:30
"W tym roku krzyż na Giewoncie zakopiańczycy rozświetlili czołówkami"

No to teraz pewnie gęsto trup się ściele wśród wystraszonych "światłemi" kozic, świstaków, szerszeni....
boruta 2013-04-02 21:53:34
Oto wielka tajemnica wiary: złoto, euro i dolary.
Abeto 2013-04-02 21:49:01
Bez komentarza.
"
Pseudonim: jagoDZIANA 2012-01-19 21:49:36
Ha ha, katoliku za dwa grosze. Madzio cie załatwiła bez mydła i z deka cie zatkało, nie? trudno ci teraz zaprzeczyć jak twoi współwyznawcy nawracali za pomocą stosów i pręgierzy. Z pedalstwem wśród księży też ci sie ciężko pogodzić. Brawo MADZIO !!!! Tacy sa katolicy !!!!!!!!!!! Byle opluć zmieszac z blotem inaczej myślacego potem wielebnemu w konfesjonale naklepac do ucha stowę do koperty wsadzic i juz jestem bez winy."
cobra 2013-04-02 21:45:51
zmarły przed siedmioma laty Stanisław Lem posumował to tak:

"Dopóki nie zacząłem korzystać z internetu, nie miałem pojęcia, że na świecie jest aż tylu idiotów"
vika 2013-04-02 21:36:05
@ Jurajczyk
Napisałeś : „Pobożni” jak ich nazwałaś zapewne wybaczą ci twoje słowa” ….

Mam nadzieję ….trochę mnie poniosło - przepraszam.

Na usprawiedliwienie napiszę, że jestem wielką miłośniczką Tatr i każde działanie, które niszczy – jak powiedział Papież - „ ten piękny zakątek Polski” po prostu mnie boli.
jagoDZIANA 2013-04-02 21:06:13
Adam123@. Pokaż nam zestawienia, ile w ciągu ostatnich siedmiu lat, 2 kwietnia, o godz 21,37 ubiło się kozic, i z tego wyciągniemy średnią!! Oczywiście mowa o tych wystraszonych "światłemi". Potem do tego doliczymy te ubite na Kasprowym Wierchu i Myślenickich Turniach (tu pewnie będzie można mówić już o setkach tysięcy), licząc od daty, kiedy zaczęto je oświetlać.
Prośba też do viki. Żeby wyjaśniła, jak można zniszczyć przyrodę za pośrednictwem sztucznego oświetlenia?????? No i dlaczego sama to robi, skoro korzysta z lamp?
Jurajczyk 2013-04-02 20:59:34
@uorcyk jesteś bez grzechu,że rzucasz... słowami?
@Adam123@, te kozice to się nieźle z ciebie by uśmiały gdyby wiedziały co wypisujesz.
@vika,piszesz "Może ci "pobożni" uruchomią szare komórki......jeżeli je w ogóle mają ." Pobożni,jak ich nazwałaś zapewne wybaczą ci twoje słowa.

Młodzieży z Giewontu wielkie słowa podziękowania,za pamięć,za poświęcenie i za to ,że dają znak by inni nie zapomnieli.
Tichodroma Muraria 2013-04-02 20:57:19
@Fibi
IOANNES PAULUS PP. II REDEMPTOR HOMINIS " Człowiek zdaje się często nie dostrzegać innych znaczeń swego naturalnego środowiska, jak tylko te, które służą celom doraźnego użycia i zużycia. Tymczasem Stwórca chciał, aby człowiek obcował z przyrodą jako jej rozumny i szlachetny „pan” i „stróż”, a nie jako bezwzględny „eksploatator” "
Ale tego to już nie zrozumieli ?
vika 2013-04-02 20:51:02
@ mama

Droga mamo – ja też Ci życzę z całego serca, aby Twój syn i synowie innych matek wrócili do domu cali i zdrowi.
Chodzenie nocą po Giewoncie, a zwłaszcza zimową porą do bezpiecznych nie należy i wiem co to znaczy bać się o dziecko – też jestem mamą.
W takiej sytuacji spróbowałabym jednak przekonać syna, aby w tej - szlachetnej przecież - intencji zrobił jakiś dobry uczynek .... np : przygarnął bezdomnego psa, pomógł starej sąsiadce naprawić dziurawy dach lub płot....
Dla mnie to byłby prawdziwy powód do dumy......
Może mniej widowiskowo, ale bezpiecznie, pożytecznie i zgodnie z nauką Papieża, któremu z pewnością taki sposób wyrażania pamięci o Nim bardziej by przypadł do serca, niż łamanie przepisów w TPN.
uorcyk 2013-04-02 20:41:17
to tylko taki gest.. Pewnie wielu przypomina to i owo i stad chwała i splendor spływa na wykonawcow. Znacznie trtudniej na codzien zyce wedle przykazań JP2 i to jest mniej efektowne....nieprawdaz?
qaz 2013-04-02 20:19:34
@ras - 10/10. Ale nie mów tego głośno bo jeszcze TPN zamknie skocznię. A po zamknięciu krokwi przyjdzie czas na ogródki piwne, dyskoteki, a potem na nas. :P:P:P
vika 2013-04-02 20:04:01
@ ras

O ile się orientuję, skoki nie odbywają się na terenie TPN i raczej w dzień, niż w nocy.

Na terenie TPN obowiązują pewne przepisy chroniące przyrodę ( w tym zakaz palenia ognisk) .
Od jednych są bezwzględnie, z całą surowością egzekwowane ( i słusznie) , a inni robią to demonstracyjnie bezkarnie wiedząc, że – z racji intencji – nikt im nawet palcem nie pogrozi.
Czy to jest w porządku ???

PRZECIEŻ ŁAMANIE PRZEPISÓW JEST GRZECHEM . Tak nauczają księża np: kierowców.
Grzechem czcić rocznicę śmierci Papieża ? ….GDZIE TU LOGIKA ???

Jeszcze raz powtórzę - Papież kochał Tatry i na pewno nie życzyłby sobie niszczenia ich z ŻADNEJ OKAZJI.
Tichodroma Muraria 2013-04-02 20:02:00
mama, raczej rychtuj 500 pln. Szacunek do Papieża można okazywać postepując zgodnie z jego nauczaniem, a nie wbrew niemu.
ras Straż Parku nie może odwołać skoków to i po co im głowę zawracać ?
Fibi 2013-04-02 19:51:07
"Wasi ojcowie na szczycie Giewontu ustawili Krzyż . Ten krzyż stoi i trwa, Jest niemym,ale wymownym świadkiem naszych czasów

,Rzec można że ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska.

Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk.
Chcieli Wasi ojcowie, aby Chrystusowy Krzyż królował w szczególny sposób w tym pięknym zakątku Polski.I tak się stało " .........

Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godniści i narodowej tożsamości, o tym , kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka. która w Krzyżu znalazła swój najgłebszy wyraz.

JP II Zakopane 06.06 .97


Te chłopaki to zrozumiały.
mama 2013-04-02 19:28:28
Myślę że zainterweniować to powinnam ja czyli mama jednego z chłopaków którzy są na Giewoncie.Kozice przeżyją i świstaki na pewno a chłopaki chodzą tam nie dla fotek w gazetach ale tak postanowili bo podziwiali JPII sznowali i to był ich Papież..Gdy syn pierwszy raz poszedł na Giewont to o tym do końca nie wiedziałam powiedział mi tylko że będę z niego dumna i jestem z niego z każdego chłopaka który jest w tej chwili na Gewoncie modlę sie żeby wrócili cali i zdrowi.Pozdrawiam wszystkich rodziców których chłopaki są z moim synem i sercem jestem z nimi.
ras 2013-04-02 19:21:00
@vika; @adam123; kozice na pewno nawet tego światła nie zauważą i na pewno zwierzęta w TPN będą mniej wystraszone niż w czasie konkursu skoków, które można słuchać bez pomocy radia na Kasprowym Wierchu. Czy interweniowaliście u Straży Parku w czasie skoków? a może dzielnie i głośno kibicowaliście skoczkom.
abcd 2013-04-02 18:59:03
No właśnie chmury. A może Najwyższy za wstawiennictwem Błogosławionego kochającego przyrodę Tatr w ten sposób delikatnie sugeruje, aby jednak w inny sposób cześć mu oddawać?
vika 2013-04-02 18:33:18
To przecież teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Dlaczego dyrekcja TPN bezradnie toleruje takie postępowanie ???
- Dlaczego jest przyzwolenie na niszczenie Tatr i straszenie zwierząt ????

Bo dla Papieża ???

On przecież kochał Tatry i z pewnością by sobie nie życzył takiego pożal się Boże "czczenia" ...

Może ci "pobożni" uruchomią szare komórki......jeżeli je w ogóle mają .
Fibi 2013-04-02 18:13:05
Kozice dadzą rade (:
Ciekawe ile ? " Capów " bedzie siedziało w tym Czasie przed kompem .

Podziwiam upór i determinacje chłopaków przez Te 8 lat
Duch J,P II daje IM tą Siłę, aby wyszli na szczyt Giewontu bez względu na warunki atmosferyczne
Niech i Tym razem tak Bedzie. Wierzymy ,ze Chmury sie rozejdą I zobaczymy to Światełko
Powodzenia Chłopaki !!!
Adam123@ 2013-04-02 17:40:04
Ciekawe ile kozic się ubije wystraszonych światłemi czy Straż Parku zadziała?
Adam
 • PRACA | dam
  Firma Transportowa zatrudni kierowcę kat. C + E. Stawka 250zł / dzień . Trasy międzynarodowe. Praca stała. Możliwość przyuczenia.
  Tel.: 730 811 002
  E-mail: jasiontransport@interia.eu
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA. 500 108 532
 • PRACA | dam
  Zatrudnię spawacza, ślusarza do konstrukcji reklam. Nowy Targ. Tel. 606 123 437.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MĘŻCZYZNA O DOBRYM SERCU, niskiego wzrostu lat 46, zamieszkały od 28 lat w Niemczech, sympatyczny, spokojny, bez nałogów pozna szczupłą PANIĄ do stałego związku dla której słowo szczerość, szacunek mają jeszcze jakieś znaczenie. 0049(0) 1631904877, e-mail: felger-christian@t-online.de
 • PRACA | dam
  TSO TRUCK SERVICE OLSZTYN Sp. z o.o. zatrudni Mechanika Samochodów Ciężarowych. Wymagania: - Wiedza i praktyka z zakresu mechaniki pojazdów Ciężarowych, naczep i przyczep, - Umiejętność obsługi urządzeń diagnostycznych, - Umiejętność pracy w zespole, Oferujemy: - Zatrudnienie na Umowę o pracę na pełny etat. - Atrakcyjne wynagrodzenie. - Praca od Poniedziałku do Piątku.
  Tel.: 602 601 882
  E-mail: abylinski@enet.pl
  WWW: http://truckolsztyn.pl
 • PRACA | dam
  Firma "REDOX" zatrudni kierowców kat C oraz C+E. Wszelkie informacje pod numerem tel.
  Tel.: 502217387
  E-mail: redox.ryszard@gmail.com
 • PRACA | dam
  SZUKAM BRYGADY DO PRAC BUDOWLANYCH w prywatnym domu. 695 588 054.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: POMOC KUCHENNĄ, KUCHARZA/-KĘ, POKOJOWĄ, RECEPCJONISTKĘ/-TE. Praca stała, co drugi dzień, możliwość zakwaterowania. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ KIEROWCĘ DO RADIO TAXI W ZAKOPANEM. Auto do wyłącznej dyspozycji.
  Tel.: 604 504 738.
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 602 263 516 www.praca.polskietatry.pl
 • USŁUGI | budowlane
  SOLIDNA FIRMA OFERUJE USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. Działamy w systemie austriackim: szpachlowanie, malowanie i wszystkie czynności związane z wykończeniem wnętrz. Wykonujemy również: fasady, murowanie, obróbki blacharskie i prace z drewnem.
  Tel.: 780 048 093.
 • PRACA | dam
  Firma Hotelarska w Zakopanem zatrudni RECEPCJONISTÓW. Praca stała, wymagania: doświadczenie i znajomość języków obcych. Kontakt 601 310 387
 • USŁUGI | budowlane
  Kompleksowe roboty ziemne, usługi koparką oraz wywrotką.
  Tel.: 604 163 085
 • PRACA | dam
  Poszukuję kreatywną osobę do robienia zdjęć oraz pisania artykułów i informacji o Zakopanem dla strony internetowej.
  Tel.: 666 250 571
  E-mail: jackzielinski44@gmail.com
 • PRACA | dam
  Zatrudnię od zaraz pana do pracy w pralni wodnej - Szaflary
  Tel.: 182754805
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO SPRZEDAM MAŁO UŻYWANE MEBLE POKOJOWE -
  Tel.: 605 826 842, 18 20 128 16.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  BEZPOŚREDNIO SPRZEDAM: ZAKOPANE - KOŚCIELISKO APARTAMENT 50m2 z GARAŻEM. DWUPOZIOMOWY, BALKONY, KOMINEK. 510 090 023
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni kelnerkę/kelnera, umowa o pracę. tel. kontaktowy
  Tel.: 18 20 135 11
 • PRACA | dam
  Przyjmę do szycia kurtek skórzanych.Nowy Targ
  Tel.: 601508717
  E-mail: Waciop@interia.pl
 • PRACA | dam
  POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W ZAKOPANEM zatrudni pracownika na stanowisko: STAŻYSTY/MŁODSZEGO ASYSTENTA DO SEKCJI EPIDEMIOLOGII. Wymagania: wykształcenie wyższe kierunkowe: medyczne, pielęgniarstwo, zdrowie publiczne, higiena i epidemiologia oraz pokrewne. Szczegółowe informacje dotyczące naboru: www.Pssezakopane.pl - zakładka KARIERA oraz pod nr tel. 18 20 68 697 wew.13
 • PRACA | dam
  SALONIK PRASOWY POSZUKUJE PRACOWNIKA - 501 574 993
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  POKOJE DO WYNAJĘCIA - 1,2,3 osobowe, w pełni umeblowane + łazienka i kuchnia, internet i parking. Tanio! Nowy Targ Kokoszków. 880 133 933.
 • PRACA | dam
  Kawiarnia w Bukowinie szuka kelnerki, kucharza oraz osoby do sprzedaży lodów. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt na numer tel. :
  Tel.: 784569292, 783997156
  E-mail: willa@podmiedza.pl
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy Panią na pełen etat na Stoisko pod Gubałówkę z galanterią skórzaną dyspozycyjną ,mile widziane doświadczenie w handlu. Stoisko w okresie zimowym ogrzewane.Dobre wynagrodzenie.Telefon,
  Tel.: 660719519
  E-mail: e-mail;budzuu@wp.pl
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ i KELNERKĘ. Praca w weekendy, święta, wakacje, możliwość noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Firma zatrudni lakiernika, blacharza samochodowego dobre wynagrodzenie od 19zł do 25zł na 1h
  Tel.: 504230930
  E-mail: logistick@vp.pl
 • PRACA | dam
  NOWA RESTAURACJA w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: kucharzy, kelnerów, pomoce kuchenne, UMOWA O PRACĘ, pełny etat!
  Tel.: 509919616
 • SPRZEDAŻ | różne
  Napoje (w tym alkoholowe) na różnego rodzaju imprezy, z możliwością dowozu.
  E-mail: praca-nt@wp.pl
 • PRACA | dam
  Nowy Targ zatrudnię KUCHARZA-POMOC KUCHENNĄ. 794 380 578.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Ratownika Wodnego na basenie od maja w Zakopanem. Umowa Zlecenie/Umowa o pracę.
  Tel.: Tel.601 406 956
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  Noclegi w Zakopanem
  WWW: www.eNOCLEGI.biz
2018-05-23 20:00 Farby Dulux Nobiles w sklepie Młotek 2 2018-05-23 19:00 Łanie nie boją się ludzi 2018-05-23 17:42 Asfaltowe utrudnienia 2018-05-23 17:01 Ferment i TP. Wspólnie zamalujmy nienawiść 1 2018-05-23 16:55 Nakręcili film drogi 2018-05-23 15:22 Udało się! 2018-05-23 15:00 Nie ma kandydata do rady 1 2018-05-23 14:06 Niedźwiedzie niszczą nagrobki, wyjadają znicze 2018-05-23 13:51 VI Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych 2018-05-23 13:39 Pracuje dla armii, ratuje ludzi w Tatrach 1 2018-05-23 13:04 Zakopiański Test Coopera 2018-05-23 12:46 Burze przechodzą nad Podhalem 2 2018-05-23 11:32 Hyr na pierwszym miejscu 2018-05-23 11:24 Góralka w światowej czołówce 2018-05-23 11:15 Czołówka w Piekielniku 1 2018-05-23 11:13 Rusza 42. edycja Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej 2018-05-23 11:04 Kradł kosmetyki. Był już karany za kradzieże 2018-05-23 10:58 Zdenerwował się na automat, zatrzymali go policjanci 2018-05-23 10:48 Notariusze w krótkich spodenkach 2018-05-23 09:56 Solidarni z niepełnosprawnymi 6 2018-05-23 08:01 Gabriela Król z tytułem Talent Małopolski 2018-05-22 21:37 „Septyma” znowu górą! 2018-05-22 20:27 W Kmicicu Straszni Panowie Trzej 2018-05-22 20:10 Plac budowy zamiast boiska 2018-05-22 18:29 Pracownicy PKL z wizytą na Zugspitze 2018-05-22 17:37 Proboszcz wyróżniony 2018-05-22 16:57 Dwa dni burzowej pogody. Uważajcie w górach 3 2018-05-22 16:49 Strażacy z Kościeliska uratowali lisa 1 2018-05-22 15:20 Nowy chodnik w Kuźnicach 5 2018-05-22 14:30 Poezja gwarowa w Astorii 2018-05-22 13:00 Uratowani pod Rysami: Sprzęt to jedno, a góry wszystko weryfikują 5 2018-05-22 12:51 MAŁY BIAŁY PIES, BEZ WAD... 2 2018-05-22 12:40 Obywatel bierze sprawy w swoje ręce 4 2018-05-22 12:33 Uczennica „szkoły kadetów” laureatką historycznego konkursu 2018-05-22 12:15 Wymieniamy kocioł czyli ekologia z pomocnym doradcą 1 2018-05-22 12:00 ALLDENTAL - WIELOSPECJALISTYCZNA KLINIKA STOMATOLOGICZNA - WIELKIE OTWARCIE! 2018-05-22 11:25 Tak wygląda skalny obryw na szlaku ze Świnicy na Zawrat 4 2018-05-22 09:30 Turysta pływał w tatrzańskim stawie 2 2018-05-22 09:11 Wyzywali policjantów, grozili im, zdemolowali radiowóz 2 2018-05-22 08:00 Pamiętają o cmentarzu 10 2018-05-21 21:49 Świetne występy podhalańskich akrobatów 2018-05-21 21:16 Taniec z Janem Pawłem w tle 11 2018-05-21 21:10 Milcząca solidarność 7 2018-05-21 20:16 Tu będą trenować następcy Kamila Stocha 5 2018-05-21 18:45 Okienne okucia czyli okno w wersji ekskluzywnej 1 2018-05-21 18:40 Lotne porozumienie 2018-05-21 18:21 Nietypowa inicjatywa Województwa podczas Małopolska Joy Ride Festiwalu 2018-05-21 16:49 Zgubne ziele 2 2018-05-21 16:18 Działo się na podhalańskich boiskach. Wyniki, tabele 2018-05-21 15:09 Gala z osobowością
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2018-05-23 18:39 1. Kwiczcie, kwiczcie, już wam niewiele zostało. 2018-05-23 18:35 2. W Boże Ciało? Chyba coś nie hallo? 2018-05-23 17:52 3. Pan wójt obecnie ma koncepcje nie pokazywać się do wyborów. Tylko jak będzie prowadził kampanie w świetle tej kompromitującej kadencji ?????? Cokolwiek by teraz nie obiecał i tak nikt nie potraktuje tego poważnie. 2018-05-23 16:28 4. Widzę że to lewactwo stara się wykorzystać każdą okazję w nadziei że dorwie się do koryta - ludzie bez honoru , przepełnieni bezczelnością Ps. Boguś nie rób z siebie większego idioty n iż jesteś 2018-05-23 16:21 5. Pitu pitu, egzamin łatwo zdać zwłaszcza jak ktoś zainwestuje w przygotowanie (kurs przygotowawczy) niewielką kwotę. Jak wiadomo podstawa to koneksje polityczne i osobiste i każdego "z ulicy" choćbym nie wiem jak był dobry uwalą. Witajcie w świecie polityków. 2018-05-23 16:06 6. @ Jarek Bur - mogę podzielić się z tobą moją emeryturą jaką mam czyli 1120 zł jeżeli oczywiście wystarczy ci na hulanki te 560 złotych. PO myje - czy myślisz o sobie?Bo u mnie w rodzinie nikt nie należał do PZPRu. pef Kulesza,proponuję abyś sam zadbał o swój stan umysłu i jednak wsparł tych niepełnosprawnych w Sejmie bo nie zbadane są wyroki boskie i jutro też możesz być roślinką wymagającą pomocy państwa.Jeszcze raz ci proponuję abyś ruszył mózgownicą a nie tylko szczekał. 2018-05-23 15:45 7. Zbóje są z natury osobnikami złowrogimi, co ma się nijak do poniższego zbója jeżdżącego na rowerze, który pisze o Szanownej Pani Prezes w samych superlatywach. 2018-05-23 15:37 8. Z moich obserwacji wynika, że córki i synowie komunistycznych kacyków najlepiej i szybko przystosowali się do tej demokracji otake walczył Wałęsa. 2018-05-23 14:49 9. Tylko nie czekać aż poczciwcowi śmigło odpadnie. 2018-05-23 14:39 10. do pef Kulesza co ma piernik do wiatraka jeżeli stwierdzono zmiany u płodu nie gwarantujące życia to ustawowo można usunąć taką ciążę i nawet żona Twojego śp Prezydenta to rozumiała i publicznie to popierała za co tow dyrektor maybach ją zwyzywał od czarownic , teraz okazują wsparcie ludziom opiekującym się niepełnosprawnymi których Twój rząd ma gdzieś i ukradł pieniądze zagwarantowane przez rząd PO/PSL , a pełniący obowiązki marszałka sejmu były narkoman/morfinista/ szykanuje nie pozwalając na spacery lub nawet otwarcie okien nie mówiąc o wystawianiu rachunków za wyżywienie tak na marginesie to najwięcej członków PZPR jest w PISie więc sie zastanów co mówisz o lewactwie
2018-05-15 13:20 1. Gut kantek z Platformy :) teraz w PIS??? chłopie nie sprzedaj się więcej... SKupuj od ludzi dalej darmo działki lepiej i buduj buduj... 2018-05-14 17:19 2. Dyrektor TPN ze świętym obrazem na kolanach na wiecu wyborczym PiS. Rewelacja! To sie nazywa miec elastyczne poglady. 2018-05-13 20:41 3. Jakie to wszystko fałszywe. Jakie to lizusostwo z pisuaru. Przyjechała brocha i co pokazała? Dwie brochy. Żadnej merytorycznej odpowiedzi na pytania, szczególnie spoza kaczolandu. A lokalni oficjele bla, bla, bla ! Jesteście czarnymi owcami w tym kraju! 2018-05-12 03:46 4. Szczera prawda. 2018-05-06 22:52 5. Dzien bialych koszuli Dramat w Andach to pikus przy tym cyrku. 2018-05-06 15:48 6. Tylko z tymi reparacjami to trzeba uważać, żeby Słowacy nie zażądali od nas reparacji za aneksję Jaworzyny Spiskiej 1938 r. Była przy tym strzelanina i nie obeszło się bez ofiar po Polskiej i Słowackiej stronie. 2018-05-05 16:26 7. Karolinko ! Skąd tyle żółci? To było spotkanie przyjaciół! !!!! 2018-05-02 15:27 8. ..i znowu ktoś grzebie w historii aby podzielic ludzi, a gorole ze Zoru to nasi braci z krwi i kości. To ze Bachleda wiódł ich bez Łysom na Polske ? Nedy mu kozali.... Rozkaz był ! A dziś, ze som jesce górole na Słowacji i po goralsku godajom to istny cud, i trza sie ciesyć i wspierać, a nie sukać zwady... 2018-05-02 09:35 9. Żenujący spektakl, podlany katolickim sosem i sentymentalną cepelią ... 2018-04-30 19:39 10. Wow, gratuluję i zazdroszczę! Trochę bym się obawiał takiego wyjazdu organizowanego na własną rękę, ale z jakąś doświadczoną firmą pewnie bym się skusił. Zaciekawiła mnie na przykład oferta ADV Poland (www.advpoland.pl), niewykluczone, że skorzystam.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka

Album TP